CNC rezalnik - problemi

Vse o gradnji, vodilih, krmiljih, sklopkah, ....

Moderator: Kroko

CNC rezalnik - problemi

OdgovorNapisal/-a Mihko » 31 Okt 2016, 16:16

Pozdravljeni,

Pred časom sem si privoščil elektroniko miniCNC-ja preko skupinskega nakupa. Zadeva je uporabljena na DIY rezalniku pločevine (kisik-acetilen zaenkrat), ki sem ga ustvarjal vse do sedaj. Ta vikend sem začel izvajati prve teste in seveda ne deluje vse kot bi si želel.
1. Pri prehodu kontur (npr. iz polkroga v črto) se CNC ustavi in nadaljuje z novo kontruro - (npr. naredi polkrog, se ustavi in nadaljuje s črto) - kako to izvedem zvezno, brez ustavitev?
2. V polkrogu se vrh ne pomika z enako hitrostjo pač pa zelo hitro preide polkrog in nato normalno dalje potuje. Pri spremljanju hitrosti ugotovim, da je hitrost vrha v radiju 3-4krat večja. (video: https://www.youtube.com/watch?v=LrM129Qi75A). Kako dosežem, da bo hitrost konstantna?

3. Motorji se mi zdijo tudi precej glasni. Je to normalno ali je potrebno izpiliti kakšne nastavitve v driverjih?

Kos, ki se je "rezal" je v priponki.

Naprava je (malce popravljena) tale: http://www.instructables.com/id/CNC-Plasma-Table/. X os je reducirana 6:1. Y je gnana direktno.

hvala in lp Matej
Priponke
kos1.jpg
Mihko

Zahvalil se je: 11 krat
Prejel zahvalo: 4 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: CNC rezalnik - problemi

OdgovorNapisal/-a Kroko » 31 Okt 2016, 16:34

Problem je verjetno zaradi SPU. Pošlji nastavitve in g-kodo na PlanetCNC Support.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 616 krat
Prejel zahvalo: 1314 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 242

OdgovorNapisal/-a Mihko » 20 Nov 2016, 11:52

S pomočjo supporta planet CNC sem prišel do nekakšnega spodobnega delovanja. Verjetno bi za popolno rešitev problema moral imeti popolnoma enake prenose (step/mm) x in y osi?
Imam pa nov problem - in sicer Sheetcam software mi dela preglavice. Ko ustvarim nov flame tool tam vnesem vse rezalne parametre. Težava je, da sheetcam ignorira "preheat time" in začne takoj rezati (že v simulaciji v sheetcam-u). Prav tako ne generira M-kode za vklop kisika. Uporabljam mach3 postprocessor. Je kdo že imel takšne težave oz. se na to spozna?
lp, Matej
Mihko

OdgovorNapisal/-a Mihko » 08 Maj 2017, 20:15

Spet se javljam (če koga zanima :) ).
Stvar sem nadgradil še s kitajsko plazmo CUT50. Dodal sem ji "pilot arc", ki omogoča vklop obloka brez dotika na maso in povzroča manj motenj. "Pilot arc" je v bistvu samo povezava konice pištole (-) na obdelovanec (+ klemo). Brez tega mi USB komunikacija pade (USB kabel je navaden od printerja - moral bom poizkusiti s kakšnim bolj robustnim). Sama plazma je muhasta in jo je težko nastaviti. Ko pa uspe, pa je to zelo uporaben stroj. Vrtalnega stroja, žage in kotne brusilke skoraj ne uporabljam. Skratka presenečen sem nad delovanjem, saj sem na slovenskem forumu (ne vem več točno kje) bral, da z navadnimi plazmami DIY CNC ne deluje. Tako, da domači mojstri kar pogumno - se da.
Naslednja faza je naumiti G-kodo za merjenje ničle pred vsakim vklopom obloka (touch probe) in jo vključiti v sheetcam code snippet. Če kdo slučajno to pozna se priporočam.
Kasneje si želim pa še THC, kar pa je malo problem, saj imam + in - sedaj praktično kratko sklenjen za pilot arc.

Na sliki se vidijo tudi neuspeli poizkusi rezanja (3mm pleh). Vse režem slab mm manjše, ker dele nato varim, pa tudi rez je včasih malo poševen.

lp Matej
Priponke
20170408_165117.jpg
Mihko

OdgovorNapisal/-a andrejj » 08 Maj 2017, 20:47

Brez tega mi USB komunikacija pade (USB kabel je navaden od printerja - moral bom poizkusiti s kakšnim bolj robustnim).

Poskusi z usb oklopljen kabel.Pa ne preveč dolg kabel.
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 149 krat
Prejel zahvalo: 92 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a KBorisK » 09 Maj 2017, 07:15

Mihko je napisal/-a:Spet se javljam (če koga zanima :) ).

Kasneje si želim pa še THC, kar pa je malo problem, saj imam + in - sedaj praktično kratko sklenjen za pilot arc.
lp Matej

kolikor je meni znano, je pilotni oblok med iridijevo iglo in srednjo šobo. ob pritisku pa se oblok prenese na obdelovanec. zaradi plazme pilotnega obloka ne potrebuješ HF vžiga glavnega tokokroga.

Napetost obloka je linearno povezana z dolžino obloka. temu se reče AVC (Arc voltage controler). kitajci to seveda prodajajo:
https://www.aliexpress.com/item/HYD-XPT ... 2d1286a0fa

obstaja pa še metoda z kapacitivnim principom.
Slika

nekateri sistemi uporabljajo oba dva sistema.
KBorisK

Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 51 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 10

Vrni se na CNC naprave

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost