Izbira rezkalnega motorja za CNC

Vse o gradnji, vodilih, krmiljih, sklopkah, ....

Moderator: Kroko

Izbira rezkalnega motorja za CNC

OdgovorNapisal/-a mkosmac » 21 Jan 2015, 15:27

Zdravo!
Trenutno malo gledam po spletu za motor, ki bi ga uporabil pri Krokotovem MiniCNC-ju. Najprej sem gledal za kitajski vodnohlajeni motor v kompletu z frekvenčnikom. Nekateri imajo zraven še črpalko in cevi. In sem ugotovil, da cene s poštnino vred sploh niso tako nizke več (čez 300€ zlahka). Sploh za študenta :D .
Potem naslednji, ki je bil omenjen na forumu je bil npr. tak Kressov rezkalni motor kar se mi zdi OK cena. Ima tudi nastavljivo hitrost. Zakaj recimo za kitajca rabimo frekvenčnik, za Kressa pa ne? Ker sem elektronik, o motorjih ne vem prav veliko. Ne preveč dober izgovor, vem :roll: .

Prosim, če lahko napišete kaj glede tega. Sploh glede lastnih izkušenj z motorji. O kakšnih močeh se pogovarjamo, ko gre za en tak "mini" CNC na katerem se navadno obdeluje mehkejše materiale (plastika, PCB, tanjši Al)?
Zanima me tudi, kje ponavadi kupujete motorje oz. tudi kakšna orodja za cnc (rezkarji, svedri).

Hvala za vsak odgovor!
LP Matej
if(?) ask_google();
mkosmac

Zahvalil se je: 20 krat
Prejel zahvalo: 8 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 4

Re: Izbira rezkalnega motorja za CNC

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 21 Jan 2015, 15:32

"Kitajc" je verjetno 3 fazni asinhronski motor. V kress-u je pa kolektorski motor (na ktračke). Tak je npr. v sesalcu in ga lahko krmiliš s pomočjo enega triaca, diaca in potenciometra.

Kress v akciji (4 osno - 4. os je "ročna"):

Povsem je uporaben za vso "kolerabo" in s pravim občutkom tudi za aluminij.
Težava sveta je, da so inteligentni ljudje polni dvomov, medtem ko so neumni polni samozavesti. (Charles Bukowski)
s54mtb

Zahvalil se je: 1112 krat
Prejel zahvalo: 2723 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 86

OdgovorNapisal/-a Kroko » 21 Jan 2015, 16:15

Kress je odličen motor. Moti samo, da je zelo hrupen. Za v stanovanjski blok ali stolpnico ni primeren, ker je preglasen.

Predstavljaj si ropot kotne brusilke (fleksarice). Sedaj pa si predstavljaj, da je ta hrup prižgan 3 ure, ali pa še dlje. Rezkanje lahko traja tudi nekaj dni brez predaha.

Tole je moj video s Kressom:
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 625 krat
Prejel zahvalo: 1358 krat
Število neizkoriščenih povabil: 251

OdgovorNapisal/-a tomazp » 21 Jan 2015, 16:18

Bistvena razlika med 3F in kolektorskim motorjem je tudi v glasnosti. 3F je celo pri 30k obratih tišji od ventilatorja frekvenčnika. Kolektorski pa utegne biti prav grdo glasen. Sam dam plus za 3F.
tomazp

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 75 krat
Prejel zahvalo: 119 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 25

OdgovorNapisal/-a Sigi » 25 Jan 2015, 19:45

Imam Kress 1050 že par let in za mojo (občasno) uporabo je super. Priporočam. Glasen pa je, sem se navadil imeti vato v ušesih, kadar rezkam kaj večjega.
Moj je večinoma zelo malo obremenjen (mali rezkarčki 2 do 3mm premera, zelo redko 6mm), a je nabral kar nekaj delovnih ur na max. vrtljajih.
Pa ob prvi priložnosti si bom naročil še dve matici za zategovanje stročnice, ker je menjava stročnic zamudna in nerodna (imam le eno matico).

Ali ima kdo praktične izkušnje, približno koliko časa pri Kressu zdržijo krtačke?

lp
lp Žiga
Sigi

Kraj: Kamnik
Zahvalil se je: 47 krat
Prejel zahvalo: 54 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 25 Jan 2015, 22:35

Sigi je napisal/-a:Ali ima kdo praktične izkušnje, približno koliko časa pri Kressu zdržijo krtačke?

Tudi sam sem se spraševal isto in pred časom naročil rezervo. Do sedaj še ni bilo potrebe po menjavi. V uporabi je od februarja 2008, večkrat tedensko. Če te zanima število delovnih ur, pa tudi lahko pogledam na stroju ob priliki.
Težava sveta je, da so inteligentni ljudje polni dvomov, medtem ko so neumni polni samozavesti. (Charles Bukowski)
s54mtb

Zahvalil se je: 1112 krat
Prejel zahvalo: 2723 krat
Število neizkoriščenih povabil: 86

OdgovorNapisal/-a Sigi » 26 Jan 2015, 13:02

mare69 je napisal/-a:
Sigi je napisal/-a:Ali ima kdo praktične izkušnje, približno koliko časa pri Kressu zdržijo krtačke?

Tudi sam sem se spraševal isto in pred časom naročil rezervo. Do sedaj še ni bilo potrebe po menjavi. V uporabi je od februarja 2008, večkrat tedensko. Če te zanima število delovnih ur, pa tudi lahko pogledam na stroju ob priliki.

Hvala Mare69, tvoj odgovor me zaenkrat pomirja, ker toliko ur kot ti na stroju nisem nabral. Bom pa tudi nabavil rezervne krtačke ob prvi priložnosti.

lp
lp Žiga
Sigi

Kraj: Kamnik
Zahvalil se je: 47 krat
Prejel zahvalo: 54 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a Jaka » 26 Jan 2015, 17:55

mare69 je napisal/-a:........Povsem je uporaben za vso "kolerabo" in s pravim občutkom tudi za aluminij.
No o občutku ne bi, saj, če nimaš dovolj km v obdelavi materialov, tudi občutka ni ;) , toda, Al mizo iz konstrukcijskega aluminija, za Troublemaker, mi je zrezal cikcak, z rezkarjem iz piknikov (za rezkanje vitroplasta), torej z nenamenskim za rezanje aluminija.
Res pa je, da je glasen, toda, saj nisem v bloku :twisted: .
Ja pa z rezervnimi deli in dodatki ni problema.
Lp, Jaka
Uporabniški avatar
Jaka

Zahvalil se je: 50 krat
Prejel zahvalo: 99 krat
Uporabnika povabil: Carko
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a besoft » 26 Jan 2015, 19:50

Tudi sam imam Kress in zaenkrat ni nobenih težav..tok tok po lesu. Res pa je da se konkretno dere. V majhnem prostoru si kar dobesedno gluh. Ima pa eno prednost proti ostalim strojem, ki sem ji imel priložnost probat.. luknja v os je zelo globoka, lahko uporabiš tudi dalše rezakrje, svedre..itd. Tudi regulacija solidno deluje.
Sem kar sem. Unikat.
Uporabniški avatar
besoft

Kraj: Žižki - Prekmurje
Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 6 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a borisz » 26 Jan 2015, 21:17

Sem imel Kres, ki je bil glasen. Kasneje sem ga zamenjal za Suhnerja, ki je še bolj glasen.
Že nekaj časa pa me čaka pravi motor s frekvenčnikom, ki g aje potrebno namontirati.
Za Kroko CNC bom pa definitivno vzel kitajca, ki ga predlaga Kroko.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 680 krat
Prejel zahvalo: 669 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 128

OdgovorNapisal/-a blazab » 28 Jan 2015, 15:54

Kress 1050FME deluje zelo dobro če uporabimo Super PID.
http://www.vhipe.com/product-private/SuperPID.htm

Problem teh rezkarjev je, ker jim pri nižjih vrtljajih močno pade navor, pri uporabi pid regulacije in zaprte zanke pa zadeva zelo lepo drži vrtljaje vse od 5000RPM naprej. Prav tako rezkar postane tišji, možno ga je vklapljati preko M ukaza g kode, ter določati vrtljaje preko S funkcije. Sem imel zadevo zmontirano na eni izmed svojih mašin, in se mi je zelo dopadla.

blazab

Zahvalil se je: 9 krat
Prejel zahvalo: 197 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 29 Jan 2015, 07:30

Moj suhner ni imel samo navaden triak regulator, ampak tudi kontrolo obratov, tako da je že serijsko držal obrate. Problem te regulacije je (vsaj pri mojem je bil) to, da ko stroju nenadoma odvzameš obremenitev, mu na kratko obrati narastejo, nato pa spet padejo na nastavljeno. (stroj se nekako izniha na nastavljene obrate).

No, problem kitajca s frekvenčnikom je pa to, da obratov sploh ne popravlja...In tudi kitajcu pade navor z manjšanjem obratov, ne samo kressu in suhnerju. Na 4000 obratov ga brez večjih težav z roko ustaviš.
Sem se pa sedaj spomnil nečesa, ki je mogoče hiba zračno hlajenega (da ga ne bom samo hvalil): v navodilih piše da z obrati naj ne bi šel prenizko, ker se v tem primeru ventilator vrti počasi in ne zmore hladiti motorja. Jaz sicer nisem imel težav s tem, saj je pri teh obratih (recimo cca 4000) tako "švoh", da ga preveč itak ne moreš obremeniti.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 233 krat
Prejel zahvalo: 287 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 61

OdgovorNapisal/-a bojcsl » 09 Jul 2017, 09:41

Imam Kress 1050. Nujno potrebujem krtačke.
Mogoče kdo ve kje se jih kupi v Sloveniji

l.p.
Borut
bojcsl

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a andrejj » 09 Jul 2017, 11:15

Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 166 krat
Prejel zahvalo: 97 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a kunte » 09 Jul 2017, 13:39

Tudi jaz sem imel kress fme1050. Z originalnimi krtačkami se samo ustavi brez opozorila, ker je v krtačkah vzmet in ta vzmet odmakne krtačko od kolektorja. Meni se je to zgodilo dvakrat ko se je po cca 6-7 urah rezkanja ustavil. Ker nisem imel obdelovanca dobro pritrjenega ga je premaknilo in zlomilo rezkarček. Na
bvil sem kitajski vodno hlajeni frekvenčnik .
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

Kraj: Novo mesto
Zahvalil se je: 52 krat
Prejel zahvalo: 14 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a bojcsl » 09 Jul 2017, 17:56

Tako je.Rezkar se ustavi brez opozorila tudi meni je odlomilo rezkar.
bojcsl

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Število neizkoriščenih povabil: 0

Vrni se na CNC naprave

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost