Najprej ti mora biti jasno okrog koordinatnih sistemov.
- fizični koordinatni sistem stroja. Tega uporabljaš, ko uporabljaš lokacije na tvojem stroju. S primerom bo mogoče bolj jasno: glede na ta koordinatni sistem je recimo definirana pozicija dela cnc-ja, ki je namenjen za avtomatsko menjavo orodja. Ali pa recimo merilnik dolžine tvojega orodja (rezkarji niso vsi enako dolgi, pa tudi če bi bili, če vpenjaš ročno, ne moreš dvakrat enako vpeti rezkarja), še veliko je tega, a ne bom našteval, da ne bo prevelike zmede.
- koordinatni sistem tvojega predmeta, ki ga boš izdeloval. Ta sistem je določen z programom s katerim si svoj predmet narisal ( tole je sicer prav, a poenostavljeno, saj generator G kode lahko to spremeni). Pri tem je zelo pomembno kje je v tem sistemu točka [0,0,0].
- logični koordinatni sistem stroja.
Iskanje robov, bolje površin mora biti torej narejeno tako, da boš uskladil logični koordinatni sistem stroja s koordinatnim sistemom tvojega predmeta. To pomeni, da mora biti točka [0,0,0] obeh sistemov na istem mestu. Pri tem se morajo pokrivati med seboj tudi pravilne osi. In še nekaj! Merske enote morajo biti iste.
Preden se česarkoli lotimo moramo torej narediti vsaj 4 meritve:
- meritev dolžine našega orodja.
- tri meritve posameznih osi.
Na videu, ki si ga dal se vidi kako se to lahko naredi zelo enostavno z dotikom prevodne površine laminata. Naj povem le, da je pri tem nujno upoštevati debelino laminata.
Povsem dovolj dobro je tudi mikro približevanje in testiranje, če je reža med orodjem in obdelovancem še vedno tako velika, da lahko v njej premikamo papirček.
Vse to so samo priročne metode, če in ko postaneš s tem nezadovoljen si lahko narediš 3D tipalo. Sem naredil, je delovalo, a s ponovljivostjo nisem bil zadovoljen, kupil sem
tole.
Za popolno okupacijo nedeljskega popoldneva predlagam
tole!
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net