Diodni Laser

Vse o gradnji, vodilih, krmiljih, sklopkah, ....

Moderator: Kroko

Diodni Laser

OdgovorNapisal/-a seba » 22 Maj 2020, 07:58

Naročil sem si tega: https://www.aliexpress.com/item/3255918 ... 32-V3j6Eeu

5,5 W diodni laser, 450 nm. Dal ga bom na 3D printer pa da vidimo kaj pa kako. TTL priključiš na ventilator za hlajenje delov in je (seveda daš na 5 V).

Nekje sem bral, da imajo tej laserji slab laser driver, da zaradi tega crkne? Ve kdo kaj o tem?

Pozna kdo kake programe za g-kodo generirat?

Čemu služi točno air-assist? Kako je to v praksi?

Kaj lahko točno pričakujem, da bom lahko rezal s tem? Nekaj sem si že prebral, a morda kake ekzotične ideje ... :-)

Kaki napotki, razen varnostnih o očalih/slepoti/plinih ipd.?
Uporabniški avatar
seba

Zahvalil se je: 34 krat
Prejel zahvalo: 123 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 15

Re: Diodni Laser

OdgovorNapisal/-a BosniaCNC » 22 Maj 2020, 15:02

Zašto nisi naručio od 15W? Nije velika razlika u ceni.Može 5,5W rezati drvo ali u nekoliko prolaza.
Potraži na netu INKSCAPE sa dodacima za laser.
Priponke
Slika128.jpg
Slika128.jpg (2.42 KiB) Videno 334 krat
lasercut-windows.zip
(82.18 KiB) Prenešeno 3 krat
Uporabniški avatar
BosniaCNC

Kraj: Zenica - BiH
Zahvalil se je: 57 krat
Prejel zahvalo: 148 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a BosniaCNC » 22 Maj 2020, 15:23

Uporabniški avatar
BosniaCNC

OdgovorNapisal/-a seba » 22 Maj 2020, 16:09

BosniaCNC je napisal/-a:Zašto nisi naručio od 15W? Nije velika razlika u ceni.Može 5,5W rezati drvo ali u nekoliko prolaza.
Potraži na netu INKSCAPE sa dodacima za laser.

Jedni so radili teste i oni 15 W so isti kao 5,5 W, samo da imaju etiketu 15 W. :D

Aha, ajde da potestiram ovo u Inkscape!
Uporabniški avatar
seba

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 22 Maj 2020, 17:09

Jaz sem nekaj časa nazaj hotel kupiti "led laser engraver", pa sem po nekaj raziskovanjih odnehal. Namreč, LED laser je točkovni laser, kar pomeni, da če režeš debelejšo zadevo ti bo vedno rezal poševno, medtem ko je CO2 laser peljan preko ogledal in je žarek popolnoma raven. Seveda je pa cena ohoho...
Glede moči je pa itak tako, da je navedena PORABA, ne izhodna moč led laserja... :_banghead Led laser je po moje uporaben bolj za graviranje kot pa za rezanje (razen če nisi zahteven/ natančen).
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 379 krat
Prejel zahvalo: 465 krat
Število neizkoriščenih povabil: 97

OdgovorNapisal/-a BosniaCNC » 22 Maj 2020, 17:45

Protoncek je napisal/-a: Led laser je po moje uporaben bolj za graviranje kot pa za rezanje (razen če nisi zahteven/ natančen).

A što znači ugravirati nego urezati? Već sam napisao da može rezati drvo u nekoliko prolaza i to je ponavljanje putanje nekoliko puta.
Radio sam test sa 2W i šper-ploču debljine 4mm proreže sa 5 prolaza ali je to sporo. Generalno, diodni laseri nisu za rezanje ali CO2 i YAG su skupi.
Ako ti je želja raditi slike 5,5W je dovoljno.
Uporabniški avatar
BosniaCNC

OdgovorNapisal/-a Carko » 22 Maj 2020, 19:10

seba je napisal/-a:Čemu služi točno air-assist? Kako je to v praksi?
Z laserjem material režeš tako, da ga žarek zažge ali upari. Pri tem navzgor (iz reže) izhaja dim/para, ki jo žarek ponovno zadane. Del svetlobe gre skozi ta dim, del se absorbira, del pa malo razprši. Rezultat je, da je rez bolj grob in zažgan.

Z air-assist ta dim sproti odpihuješ stran, poleg tega pa še shladi material.

Levo je brez air-assist:

Slika
Carko

Zahvalil se je: 162 krat
Prejel zahvalo: 628 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 151

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 22 Maj 2020, 19:30

BosniaCNC je napisal/-a:A što znači ugravirati nego urezati? Već sam napisao da može rezati drvo u nekoliko prolaza i to je ponavljanje putanje nekoliko puta.

Seveda, se strinjam, ampak graviranje je enkratno "rezanje" v globino nekaj desetink mm, medtem ko je rezanje bolj agresivno. Mene bolj zanima, kako raven oz. kriv je rez v recimo 4mm vezani plošči po 5 ali več kratnem prehodu?

Ja, ena od obveznih stvari (za moje pojme) je tudi odsesavanje dima. Kot pravi Carko, ne samo zaradi tega, da nimaš po nekaj minutah polno sobo dima ampak tudi zato, da dim umakneš s poti laserja.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a radix » 22 Maj 2020, 22:21

Protoncek je napisal/-a:Namreč, LED laser je točkovni laser, kar pomeni, da če režeš debelejšo zadevo ti bo vedno rezal poševno, medtem ko je CO2 laser peljan preko ogledal in je žarek popolnoma raven.
Ni nujno, da je CO2 laser bolj "raven" (oz. kot bi strokovno rekli, da ima manjšo divergenco). Ko pride iz cevi ima prevelik premer za rezanje in graviranje, zato gre na koncu skozi zbiralno lečo. Goriščna razdalja te leče potem določa kako ravne bodo strani reza.
radix

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 226 krat
Prejel zahvalo: 350 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 25

OdgovorNapisal/-a seba » 23 Maj 2020, 12:01

Kakor jaz razumem, to poševnost popravljaš tako, da laser pomikaš tudi po Z-osi z vsakim passom. Itak debelejše zadeve ne prereže v enem passu. :-)
Uporabniški avatar
seba

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 23 Maj 2020, 13:10

Ok, to sem tudi jaz pomislil, da ob vsakem prehodu na novo nastaviš piko. Tu pa nastane problem... ker je "zareza" vedno globja to pomeni, da vedno manjši del žarka pride do dela, kjer je treba žgati, ker so stene v oviro...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a BosniaCNC » 23 Maj 2020, 14:27

Dodatak (plugin) za CorelDRAW.
Priponke
CorelDRAW_V8.8.5_EN.rar
(6.98 MiB) Prenešeno 4 krat
Uporabniški avatar
BosniaCNC

OdgovorNapisal/-a dejko1 » 24 Maj 2020, 23:02

V inkscape lahko uporabiš tudi gcodetools, mislim, da ima zadnja verzija to že serijsko vgrajeno.

@Carko:
Je na tvoji sliki CO2 ali diodni laser, ter za kakšen material gre?

Carko je lepo opisal predost air assista - odpihne dim in zažgan material iz reza ter hladi material. Potem je tudi manj usedanja dima na material okoli reza in manj ožganega materiala. Ugasne ogenjčke, ki občasno nastanejo na materialu in omogoča počasnejše rezanje (več dela opravljenega v enem rezu). Če imaš air assist speljan skozi lasersko glavo tudi varuje lečo pred dimom, ni pa to nujno. Jaz imam air assist s strani da piha na točko laserja in deluje zadovoljivo.

Ni problem v poševnosti, problem je, da ne moreš lepo fokusirat v čim manjšo piko. Diodni laserji imajo pri velikih močeh verjetno kar velik die (vir laserske svetlobe), poleg tega je svetloba izven die-ja divergentna - sevajo podobno kot dioda, vendar z ožjim sevalnim kotom. Pri CO2 laserju je nefokusiran žarek ca. nekaj mm v premeru (odprtina laserja), vendar moraš računat da gre za svetlobo, ki se je v laserski cevi potovala vsaj enkrat skozi dolžino cevi (0.5m), se odbila od ogledala v velikosti odprtine, še enkrat potovala skozi laser ter skozi sprednjo odprtino potem prišla ven iz laserja, to pomeni, da je žarek popolnoma kolinearen, pa še v fazi je (za diodne laserje ne vem če to drži, sploh po refokusiranju), večina te svetlobe je po cevi potovala večkrat.

--- [plinski laser]

--- izhodni laserski žarek
[ polprepustno sprednje ogledalo
] 100% odbojno zadnje gledalo

Globje rezanje dosežeš s tem, da uporabiš daljšo razdaljo fokusa. Pri CO2 so pogoste 5-10cm (v inch). Daljša razdalja fokusa poleg možnosti razreza debelejšega materiala pomeni tudi malo več odvisnosti od kvalitete stroja in v primeru odprtega stroja večjo nevarnost.

Za testiranje fokusa postaviš material na eni strani dvignjen na obdelovalno površino ter z laserjem relativno hitro potegneš ravno črto po njem. Iz rezultata boš vedel, kje imaš fokus (najostrejši del črte). Verjetno bi lahko tudi tako, da je material ravno položen na površini in bi tekom reza dvigal Z os.

Močnejši UV/modri diodni laserji se sicer uporabljajo v projektorjih kot svetlobni vir.

Za markiranje lahko uporabiš diodne laserje od 100mW naprej, za igranje so poceni recimo tisti iz DVD in blueray zapisovalnikov. So precej občutljivi na ESD oz. prenapetosti. Npr. poteg napajalne žice iz napajalnika je lahko zadosti, da zadevo skuriš, če uporabljaš regulacijo toka v napajalniku. In ostane ti draga LED dioda.
dejko1

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 65 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 65

Vrni se na CNC naprave

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost