CNC lasersko graviranje

Vse o gradnji, vodilih, krmiljih, sklopkah, ....

Moderator: Kroko

CNC lasersko graviranje

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 12 Jan 2020, 17:44

Ogledujem si lasersko gravirno/rezalno napravo, pa ne zanimajo vaše izkušnje... rabil bi za občasno graviranje ali rezanje. Našel sem nekaj, menda 15W model reže les do 3mm, 20W pa do 5mm... realna moč laserja je seveda manjša, menda 5.5W pri mali in 7W pri večji mašini
https://www.gearbest.com/laser-engraving-machine/pp_009731781853.html?wid=1895967&lkid=77974503
https://www.ebay.com/itm/20W-Laser-Engraving-Machine-Mini-Desktop-Engraver-Cutter-Art-Craft-DIY-Printer/131925376155?epid=691447711&hash=item1eb75d7c9b:g:6K0AAOSwg-VeFuEe

Vaše izkušnje, predlogi?
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 398 krat
Prejel zahvalo: 496 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 103

Re: CNC lasersko graviranje

OdgovorNapisal/-a miharix » 12 Jan 2020, 17:53

Reže/Gravira že... samo... siguren sem da zeeeloooo počaaasiiiii

edit: tisto reže les... kitajček verjetno s tem misli na balso
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 361 krat
Prejel zahvalo: 269 krat
Število neizkoriščenih povabil: 55

OdgovorNapisal/-a SiByte » 12 Jan 2020, 18:21

Minimum, da je vsaj malo uporabno je 40W CO2. Takšnega dobiš od 325€ naprej velikost delovne površine 300x200mm.
Uporabniški avatar
SiByte

Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Zahvalil se je: 111 krat
Prejel zahvalo: 101 krat
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 12 Jan 2020, 18:23

Ja, glede hitrosti se res ne ubije... menda 3mm izreže v 3 do 4 ponovitvah, ne v enem prehodu... Ampak za 200€ --- je to dober nakup ali ne? (ok, računat moram še dajatve).
SiByte ---> imaš kakšen primer?
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a SiByte » 12 Jan 2020, 19:50

Prvi, ki sem ga našel dobiš ga iz nemčije tako da ni dajatev in na koncu ni veliko dražji.

eBay: https://www.ebay.com/itm/183742408058
Še video: https://www.youtube.com/watch?v=KhhOHUe_b6o
Uporabniški avatar
SiByte

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Jan 2020, 20:18

O zanimivo!
A tole prereže vezano ploščo ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9265 krat
Prejel zahvalo: 5268 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 111

OdgovorNapisal/-a SiByte » 12 Jan 2020, 20:35

Uporabniški avatar
SiByte

OdgovorNapisal/-a SimonS » 12 Jan 2020, 22:35

Če hočeš lepo res je bolje veliko obhodov z malo močjo kot en sam z veliko.
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 280 krat
Prejel zahvalo: 370 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 39

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 12 Jan 2020, 22:45

Tole je sicer zanimivo, a me je spomnilo na dejstvo, da za to zadevo rabiš odvlek zraka ven, sicer po moje delavnica zelo hitro postane dimnica, to pa je pri moji trenutni situaciji v delavnici nekako težko...
Poleg tega že vidim, da je to tako, kot vedno: kolikor denarja, toliko muzike...
Bo treba še malce premislit...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 12 Jan 2020, 23:31

SimonS je napisal/-a:Če hočeš lepo res je bolje veliko obhodov z malo močjo kot en sam z veliko.

To je res, vendar je najbolje, da gre žarek že prvič skozi, da ne pregreva preveč materiala, dim pa izstopa na spodnji strani obdelovanca. Pri pravilnih nastavitvah rob ne sme biti sajast. Res je tudi, da jaz to počnem z 80W CO2 laserjem. Počasneje kot tipi na videih, vendar je linija reza tanka. Nekje 0.2mm. Tako ni potrebe po dodajanju "offseta" pri načrtovanju in gre res lepo vse skupaj, če delaš npr. škatlo. Govorim za vezano ploščo 4mm. To sem do sedaj največkrat uporabil.
Seveda za razrez nekega napisa, logota ..., kjer ni potrebe po "zlaganju", offseta načeloma ne rabiš.
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 146 krat
Prejel zahvalo: 232 krat
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 12 Jan 2020, 23:36

Protoncek je napisal/-a:Tole je sicer zanimivo, a me je spomnilo na dejstvo, da za to zadevo rabiš odvlek zraka ven, sicer po moje delavnica zelo hitro postane dimnica, to pa je pri moji trenutni situaciji v delavnici nekako težko...

Izsesavanja je obvezno, sploh če obdeluješ kakšen star "pleksi".
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 146 krat
Prejel zahvalo: 232 krat
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a SiByte » 12 Jan 2020, 23:43

Protoncek je napisal/-a:Tole je sicer zanimivo, a me je spomnilo na dejstvo, da za to zadevo rabiš odvlek zraka ven, sicer po moje delavnica zelo hitro postane dimnica, to pa je pri moji trenutni situaciji v delavnici nekako težko...
Poleg tega že vidim, da je to tako, kot vedno: kolikor denarja, toliko muzike...
Bo treba še malce premislit...

Odsesovanje boš rabil tako pri enem kot pri drugem, pri tem je celo bolje saj je zaprt.

mirkatmir je napisal/-a:

Izsesavanja je obvezno, sploh če obdeluješ kakšen star "pleksi".

Odsesavanja ne rabiš samo pri kakšnem graviranju na eloksiran aluminij. Vse ostalo ti druga ne preostane.
Uporabniški avatar
SiByte

OdgovorNapisal/-a dejko1 » 17 Jan 2020, 14:00

Res je, odvajanje dima ti ne uide.

Jaz imam eno teh K40 mašinc in je kar fina igrača :) Drugače za entry je 40W več kot zadosti, jaz svojo cev ponavadi gonim na okoli 10mA. Za produkcijski stroj ima sicer (pre)majhno mizo.

Tale iz ebay linka izgleda prav luštna zadevica, ima tudi digitalno kontrolo žarka (jaz imam še starejšo analogno), s tem mislim da lahko potem z eno datoteko delaš npr. graviranje + izrez ali graviranje v več tonih (z različnimi močmi / hitrostmi). Moj uporablja software CorelLaser, dela samo na XP in lahko delaš samo en korak naenkrat, poleg tega je nastavitev moči ročna s potenciometrom na stroju.

Kar se splača dogradit je:
- Stop tipka (na linku že ima) - Jaz imam kar vse stvari od laserja na enem podaljšku in lahko tam izklopim. Problem nastane če dim sproži optično končno stikalo na sredi mize ali če kak košček odleti na pogonske trakove. Po izklopu napajanja zadeva še ene 5 sekund veselo melje trak - domnevam da gre stop tipka na glavni board, kar je boljša opcija.
- Notranjo osvetljavo (ta na linku že ima), sicer pa v luknjo za zategovanje traku osi ravno paše stropna led žarnica, pri osvetlitvi od strani so gravure veliko bolj vidne.
- Izklop laserja pri odprtih vratcih (mogoče že ima?), jaz sem dodal mikrostikalo v serijo s stikalom za laser.
- Boljši ventilator za izsesavanje (tole mene še čaka, pri tem zna po kakšni uri dela cela delavnica že smrdet).
- Alarm za črpalko za vodo (opcijsko), zna biti drago, če se pumpa ustavi ali če pozabiš prižgat.
- Air assist (jaz imam trenutno 50W akvarijsko pumpo s svojim stikalom), zelo pomaga pri debelejšem materialu (lahko delaš počasneje) in za gašenje ogenjčkov.
- Pokrovček za zračno luknjo, ki je v tleh stroja - jaz sem takoj naredil luknjo v mizi pod strojem, zdaj imam čez njo dvignjeno ploščico.
- Nujno je zamenjat mizo ki je notri, ta stock vzmetni primež ima mislim da okoli 15x8cm. Sam imam Alu profile, potem pa na njih dam material ali mizo iz luknjastega aluminija, precej popularno je satje. Pri mizi iz luknjastega aluminija se pri rezanju poškoduje zadnja stran materiala.
- Kljub višini stroja pod mizo ni ravno veliko prostora, tako da je vprašanje kaj lahko naložiš na rotacijsko os, če si jo dogradiš.
- Vrteči koleščki na tem stroju mi ne izgledajo najboljša ideja, ko je optika enkrat nastavljena jaz nebi zadeve preveč premikal. Kdor bo kupoval naj nujno najprej pregleda optiko, da ni kje kake umazanije in jo nastavi.
- Kaka kamerca ali laserček za pozicioniranje tudi nebi škodil, ampak če ne delaš dodelav na obstoječih izdelkih ni ravno nuja oz. se da tudi drugače rešit.
dejko1

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 26 krat
Prejel zahvalo: 68 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 68

OdgovorNapisal/-a enkamakovsek » 06 Mar 2020, 17:11

Te laserji so zanimivi stroji, ker je tako veliko možnosti tako izdelkov kot graviranja. Koliko si odštel za celoten projekt?

S kolegom na faksu sva se pogovarjala o nakupu laserja, njegov kolega ima kitajskega ki mu je nekaj časa delal bp potem pa je imel en kup težav. Če kdo ve, koliko pride kakšen soliden laser?

Meni so v k-print graverstvo naredili gravuro na steklo po obodu - kozarci za sestrino poroko, verjetno so taki laserji še dražji in bom sanjal o takem stroju še nekaj časa :_helpsos
enkamakovsek

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 06 Mar 2020, 17:19

Če imaš tiste Eleksmaker in podobne z diodnim laserjem, težko dobiš več kot nekaj watov izhodne moči(še vedno dovolj za graviranje).

Če hočeš rezati plexi itd z neko razumno hitrostjo potrebuješ CO2 in za kovino fiber.

Mali Co2 se mi zdi se dobijo za okoli 500€ in dalje, diodni so pol manj, navzgor pa ni ravno omejtive
Dorijan

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 124 krat
Število neizkoriščenih povabil: 23

OdgovorNapisal/-a SiByte » 06 Mar 2020, 17:44

enkamakovsek je napisal/-a:Če kdo ve, koliko pride kakšen soliden laser?

Soliden laser te pride nekaj 10k€, tak z zračno hlajenim generatorjem. Imaš na voljo Trotec, Epilog, Universal Laser, GCC,...
Uporabniški avatar
SiByte

OdgovorNapisal/-a dejko1 » 06 Mar 2020, 20:50

Drugače pri nas imaš Hypercut in dobiš čisto soliden laser za 5kEUR, za 9k naj bi pa imeli že dual head (fiber+co2) zverino, vsaj tako mi pravi bolha. Mislim, da ima zavod 404 enega njihovega. Tam so imeli tudi ok izkušnjo s podporo. Po ca. 1 tednu je prišlo (podrobnosti zakaj točno ne vem, ampak lahko da zaradi rahlo napačne nastavitve optične poti) do poškodbe cevi, so zamenjali v garanciji, te večje cevi za daljše obratovanje sicer niso tako majhen strošek. Domnevam, da gre za uvožene stroje z našo podporo ter sodelovanjem pri razvoju / specifikaciji, glede na to, koliko različnih opcij ponujajo. Glede SW in kako so zadovoljni zdaj pa ne vem, lahko pa povprašam.

Jaz sem za svojega kitajčka odštel takrat 700EUR, zdaj so cenejši (hehe, zato se je cel kup ljudi opremil z malo večjimi). Za dodatno opremo, ki jo skoraj nujno rabiš (kompresor, ventilator, hladilnik za vodo) je pa verjetno tudi še enih 100-200EUR za odštet.

Laser je stroj, za katerega je treba skrbeti in ima tudi nekaj delov, ki so potrošni material (optika, koleščki, cev). Vodno napeljavo je dobro vsake toliko pregledat, moja cev je nerodno postavljena (narejena?) in se mehurčki nabirajo v hladilnem obroču ene izmed leč, tako da jih občasno izperem ven. Optično pot je potrebno nastavit ob vsakem večjem premikanju in če se temperatura zelo spremeni, pa seveda če se optiko čisti (ponavadi nekajkrat letno). Pri slabo nastavljeni optični poti imaš lahko različne simptome, od zmanjšane moči, do tega da sploh ne reže, ali da žarek iz leče izhaja postrani. Sam imam še prvo optiko in cev, je pa laser dal zaenkrat čez enih 25m2 različnih materialov. Za domače potrebe je to kar nekaj, za proizvodnjo pa skoraj nič. Optika trpi zaradi laserske moči in zaradi nečistoč, ki z obdelavo pridejo nanjo (dim), te ne koristijo niti drsnim površinam. Tudi koleščke je bilo že potrebno nastavit. K40 ima eno linearno kroglično vodilo in za drugo os uporablja koleščke, ki šibajo po profilu. Če se koleščki obrabijo oz. niso pravilno nastavljeni voziček pleše in se ne vrača točno na isto mesto. Tudi bolj industrijske variante bodo precej dlje in bolje delovale, če se držiš navodil proizvajalca za vzdrževalne intervale.

Mehanika laserja je sicer dokaj preprosta, možne so tudi samogradnje (npr. Lasersaur), ampak je cena kar visoka, no dobiš pa 1x2m stroj. Kar je bolj vprašljivo pri samogradnji je optična natančnost osi, da so potem tudi izdelki tako kot jih imaš v programu. S tem se spogledujem že nekaj časa, samo zaenkrat nimam dobre ideje zakaj bi ga rabil :D

Če bo kdo imel kakega diodnega na ogled, bi me zanimalo. Sicer pa kar sem od njih videl do zdaj ni bilo ravno impresivno :P
dejko1

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 26 krat
Prejel zahvalo: 68 krat
Število neizkoriščenih povabil: 68

Vrni se na CNC naprave

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov