s5tech.net • Poglej temo - CNC posebne izvedbe

CNC posebne izvedbe

Vse o gradnji, vodilih, krmiljih, sklopkah, ....

Moderator: Kroko

CNC posebne izvedbe

OdgovorNapisal/-a skat » 08 Avg 2018, 08:15

Pozdravljeni !

Že kar dolgo nisem aktiven na forumu,ker mi zmanjkuje časa , vendar pa se vendar nekaj dogaja. Mini CNC mi dela kar v redu, a z dimenzijami nisem prav zadovoljen. Pokazala se je priložnost za kompenziranje uslug in sem se po nasvetu strojnika- uporabnika mojih (elektro) uslug odločil za izdelavo večjega stroja. Našel je nek mehanizem z močnimi vodili in konstrukcijo, ki naj bi zagotavljala togost, pa sem pristal na to. Zadevo sva malo že dodelela in v prvi fazi pritrdila z vijaki v tla.
Pod to konstrukcijo bo prišla še miza na podobnih vodilih. Pogon pomikov bo na kroglična vretena Zdaj pa sem še pred odločitvijo kakšne motorje in driverje izbrati, ker so kar velike mase, ki še niso čisto določene.Vzdolžno bo lahko preseglo 100kg,ker bom moral dodati zadaj še protiutež na škripcu -zaradi ravnovesja in upogibanja. Najraje bi delal kar s koračniki in Krokoktovim krmilnikom, ki ga že poznam. Kako bi lahko izračunal potrebni moment in izbral motorje?
Priponke
MašinaCNC.jpg
ne sekiraj se, če kaj crkne, vsaka šola nekaj stane!
skat

Kraj: Ribnica
Zahvalil se je: 37 krat
Prejel zahvalo: 8 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 3

Re: CNC posebne izvedbe

OdgovorNapisal/-a skat » 08 Avg 2018, 20:43

Lotil sem se meritev in nivelacije in ugotovil, da bo tole kar zoprna zadeva :_banghead Kljub kar močnemu okvirju ni lahko spraviti stroja v red. Nivelirna vaservaga in stotinska urica za stroje v službi sta kar prenatančna za to. Ali pa je tudi zgornja konstrukcija pretežka, saj se v končnem položaju premika urca več kot 0,5mm. Bo treba malo premisliti tudi to konstrukcijo.Upam da se bo vse rešilo preden vržem vse v staro železo.
skat

OdgovorNapisal/-a skat » 09 Avg 2018, 09:37

Za nadaljevanje sem ugotovil, da zgoraj zaradi upogibanja prečnega pomika ne sme biti. Sicer pa ga ne rabim, če se bo spodaj prečno vozila miza. Tudi spodnji motor za pomik mize bo moral biti kar konkretno močan. Torej moje vprašanje ostaja : ali naj se odločim za koračne motorje verjetno vsaj NEMA 34 ali NEMA 42 do cca 6-10A ali pa DCservo motorje in driverje kot jih ima Darko ?
skat

OdgovorNapisal/-a tomazp » 09 Avg 2018, 09:51

Škoda ker si dal okrogla vodila namesto krogličnih tirnih. Okrogla vodila so pretežno za zelo kratke oz. manj obremenjene zadeve. Pride kar do konkretnega povesa zlasti na sredini. Če boš zamenjal vodila boš precej pridobil. Če ne rabiš nekih visokih hitrosti bi dal jaz kar koračne motorje. Kakšen Nema 34 (10Nm ) bi verjetno že zadoščal.
tomazp

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 68 krat
Prejel zahvalo: 86 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a Kroko » 09 Avg 2018, 09:54

Jaz bi gledal za kakšnimi closed loop koračniki NEMA34 velikosti.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 616 krat
Prejel zahvalo: 1280 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 236

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Avg 2018, 10:11

Kroko je napisal/-a:Jaz bi gledal za kakšnimi closed loop koračniki NEMA34 velikosti.
Dokaj dober kompromis glede na to kaj dobiš za koliko.

S servo motorji načeloma dobiš nekaj več, predvsem pri hitrih premikih, kjer je navora zelo veliko. So pa ti motorji kar dragi. Kar se pa tiče gradnje krmilnika, če se zanj odločiš, pa je načeloma open source. Če ne veš kako servo deluje, ali ne razumeš PID regulacije, se boš moral dajati še s tem. Nastavljanje PID parametrov za točno določeno mašino ni enostavno. In za čisto vsak stroj so drugačni.

Primer:
Na Y osi imam jermenski pogon. Najdaljša razdalja jermena med eno in drugo jermenico je okrog 85cm. Na tej razdalji je jermen nekoliko vibriral. Nič lažjega, bomo dodali pa še en napenjalec (actomobilski napenjalec za jermen). In smo ga dodali. Za optimalno delo je bilo treba PID parametre popraviti.

Ampak ko je nastavljeno pa dobro dela.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5047 krat
Prejel zahvalo: 3569 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a skat » 09 Avg 2018, 12:56

To ogrodje je pač reciklaža. Vodila so kakršna so, ampak so spodaj podprta, tako da tu najbrž ne bo problema. Ko sem z urco meril poves pod mostom med gibanjem zgornjega mehanizma je šlo dol za ca 0,2mm kar mislim da je zadovoljivo. Poskusil bom čim bolj zmanjšati zgornji mehanizem. Zaenkrat bom odstranil prečni mehanizem (ca 50kg) in nosilno ploščo vertikalnega(24kg) zamenjal z lažjo. Potem pa vidimo naprej.Čeprav je stroj zaenkrat grdosija, upam da bo iz njega nastalo kaj lepšega.Všeč mi je v bistvu to , da ima velike hode in kar veliko prostora pod njim.
Kroko, če imaš možnost ponuditi closed loop nema34, se lahko kaj zmeniva.
skat

OdgovorNapisal/-a Kroko » 09 Avg 2018, 13:01

Nisem prepričan, da je zmanjševanje teže rešitev. Bolje imeti konstanten poves kot da se bo migalo med obdelavo.

Takih motorjev in driverjev pa žal nimam.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 616 krat
Prejel zahvalo: 1280 krat
Število neizkoriščenih povabil: 236

Vrni se na CNC naprave

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost