Izbira rezkarja

Vse o gradnji, vodilih, krmiljih, sklopkah, ....

Moderator: Kroko

Izbira rezkarja

OdgovorNapisal/-a lisjakenrico » 24 Jul 2017, 11:22

Kateri rezkar bi bil najbolj primeren, da poravnam svojo aluminijasto CNC mizo ( velikost cca A4). Ne morem jo natančno umerit, ker je bulasta v sredini za 17 stotink mm. Porezkov bi jo rad počasi po par stotink tako, da bi bila lepo gladka. Stročnico imam pa največjo možno 6mm.

lp Riko
Uporabniški avatar
lisjakenrico

Kraj: Kranj
Zahvalil se je: 32 krat
Prejel zahvalo: 4 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 4

Re: Izbira rezkarja

OdgovorNapisal/-a Kroko » 24 Jul 2017, 11:29

Ne vem, če je najbolj pametno mizo porezkati. Dvomim da bo uspelo.
Pošlji kakšno sliko tvojega CNC-ja.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 584 krat
Prejel zahvalo: 1087 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 197

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Jul 2017, 11:49

Miza služi za pritrjevanje. Nič več. Če imaš kaj takega za delat, kar potrebuje ravno površino, potem pritrdi na mizo neko podlogo. Recimo mediapan. Za ostalo pa kvaliteten primež.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 3623 krat
Prejel zahvalo: 2846 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a lisjakenrico » 24 Jul 2017, 15:48

Kroko je napisal/-a:Ne vem, če je najbolj pametno mizo porezkati. Dvomim da bo uspelo.
Pošlji kakšno sliko tvojega CNC-ja.

Nekako takole, kot je v tem videu. Samo jaz bi mizo rezkal na tak način ( glej od polovice videa dalje), ne pa tako plato kot je v videu.

https://www.youtube.com/watch?v=h2iDqlgaaZE

Slika je delna, sam miza in nosilci brez špindla. Trenutno ostalo je podrto.

VolkD je napisal/-a:Miza služi za pritrjevanje. Nič več. Če imaš kaj takega za delat, kar potrebuje ravno površino, potem pritrdi na mizo neko podlogo. Recimo mediapan. Za ostalo pa kvaliteten primež.

Darko najprej moraš imeti mizo v redu, potem pa lahko gor daš kar koli, pa bo v redu. Če se ti pa na mizi gunca in pritrdiš karkoli gor, moraš pa vsakokrat umerjat, kar pa ni dobro in še zamudno je.

lp Riko
Priponke
20170724_133134 800.jpg
20170724_133215 800.jpg
Uporabniški avatar
lisjakenrico

OdgovorNapisal/-a SiByte » 24 Jul 2017, 15:53

Ne pričakuj da boš porezkal in boš imel mir, tudi sam imam na mizi MDF katerega vsake tolko porezkam pri 99% nalog pa tako ali tako ni potrebe da je popolnoma ravno.
Uporabniški avatar
SiByte

Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Zahvalil se je: 79 krat
Prejel zahvalo: 44 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Jul 2017, 16:11

lisjakenrico je napisal/-a:Darko najprej moraš imeti mizo v redu, potem pa lahko gor daš kar koli, pa bo v redu. Če se ti pa na mizi gunca in pritrdiš karkoli gor, moraš pa vsakokrat umerjat, kar pa ni dobro in še zamudno je.
Pa pojdiva po vrsti...

Najprej moraš imeti CNC vedno na istem mestu - nič premikanja. Potem je treba poskrbeti, da bo v vsaj štirih, še raje več točkah dobro podložen, da ne bo podajanja. Potem je na vrsti miza, ki se ne sme guncati, a to pomeni, da je dobro pritrjena na ogrodje stroja, nič več.
Plan vzporednost mize z konico potovanja orodja je sicer fina stvar, ni pa nujna. To se drugače rešuje ( mediapan plošča, primež,..).

Me pa res zanima kakšna je dimenzija tvoje mize, da te je to začelo motiti ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a lisjakenrico » 24 Jul 2017, 22:38

Darko, meni se miza nič ne gunca, je kar konpaktna (močno ogrodje in vodila), se mi pa lahko kaj gunca na njej , če ni ravna, oziroma , če kaj na njo pritrdiš krivo imaš težave, vsaj pri graviranju. Na vseh vogalih imam nulo, v sredini pa imam izbolklino za 17 stotink Zato sem sprožil to vprašanje. Saj to ni veliko, vendar sem mislil to rešiti na ta način, ki sem ga v začetku navedel. Miza je v velikosti, kot se navedel že v začetku A4 format, oziroma 220 x 320 mm. Če že delam in je možno bolj natančno, zakaj pa ne. OK, daš median ploščo gor, pa ni ravno, kaj pa potem, porezkaš njo, kot je povedal SIBayte.

lp Riko
Uporabniški avatar
lisjakenrico

OdgovorNapisal/-a cero » 24 Jul 2017, 22:55

Mogoče bo pa izboklina pozimi izginila?
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 97 krat
Prejel zahvalo: 223 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Jul 2017, 23:04

No slika verjetno pove več kot vse besede,...
IMG_0302 (Small).JPG
Tole je mediapan plošča. Na zgornji strani vidiš kup lukenj. V vogalih in tudi na sredini so vijaki, ki se privijejo v kladivaste matice v mizi. Pozorno poglej, videl boš še kup lukenj v plošči.
IMG_0304 (Small).JPG
Tole je porezkano, da je glava vijaka v mediapan plošči. Ta vijak in še vsaj ene pet drugih drži mediapan ploščo pritrjeno na mizo. Vogali morajo biti označeni zato, da ploščo vpnemo na mizo vedno na enak način.

IMG_0305 (Small).JPG
Media pan z druge strani. Kot vidiš je na drugi strani plošče kup vijakov. Ti se držijo plošče, saj so lesni vijaki z metričnim navojem.
IMG_0306 (Small).JPG
Še vijaki - matice od blizu.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a lisjakenrico » 25 Jul 2017, 08:51

Sory Darko, moje vprašanje je že od začetka bil kakšen rezkar priporočate, ne pa kaj in kako se kaj pritrdi na mizo.

Vseeno hvala za tvoj trud.

lp Riko
Uporabniški avatar
lisjakenrico

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jul 2017, 08:59

Tvoje vprašanje je bilo kakšen rezkar priporočate za rezkanje mize. Več njih ti je povedalo, da se to ne dela.
Če bi se strogo držal teme, bi ti moral odgovoriti, da ti ne priporočam nobenega.

Kljub vsemu - v razmislek.

Kako velika je tvoja miza ? Od kje do kje jo dosežeš s svojim rezkarjem, ki bo poravnavo delal ?

Upam, da razumeš, da mize ne moreš poravnati, ker je večja od tvoje delovne površine. Lahko narediš vanjo samo luknjo, ki bo na dnu poravnana. Take mize pa si verjetno ne želiš.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a blazab » 25 Jul 2017, 09:54

Na prvi CNC mašini ki sem jo naredil, sem prvotno imel na mizi samo raster navojnih lukenj za pritrjevanje obdelovancev. Ker mi to ni bilo všeč, sem na prvotno mizo na epoksi položil ter privijačil 6 alu plošč katerih boki so bili obdelani tako da sem dobil T utore, izven delovnega območja stroja pa so bile plošče znižane za milimeter (pač predobdelava na rezkalnem stroju). Luknje vijakov sem zalil s tekočo kovino. Mašino sem niveliral (pač kolikor se jo je dalo nivelirati) nato pa vzel rezkar fi10 (HM dvokrilni) max kar je še šlo v stročnico Kressa ter porezkal mizo za par desetink.
V tvojem primeru bi moral na mizi označiti delovno območje stroja, mizo odmontirat ter porezkat okrog na nekem rezkalnem centru, nato pa jo lahko poravnaš na svoji CNCjki. Rezultat pa bo odvisen od togosti tvojega cncja ter kvalitete rezkalnega motorja. Jaz bi recimo najprej za test poizkusil na obstoječo mizo vpeti alu ploščo ter jo poplanati z rezkarjem fi6. Ker če zadeva ni toga, bo na koncu rezultat še slabši kot sedaj.
Priponke
12022013430.jpg
CNC sedanje stanje.jpg
blazab

Zahvalil se je: 8 krat
Prejel zahvalo: 177 krat
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a lisjakenrico » 25 Jul 2017, 15:23

VolkD je napisal/-a:
Kako velika je tvoja miza ? Od kje do kje jo dosežeš s svojim rezkarjem, ki bo poravnavo delal ?

Upam, da razumeš, da mize ne moreš poravnati, ker je večja od tvoje delovne površine. Lahko narediš vanjo samo luknjo, ki bo na dnu poravnana. Take mize pa si verjetno ne želiš.

Še enkrat velikost mize je 220x320mm. Delovna površina je 210x330mm. To se pravi, da bi lahko porezkal vse razen zunanjega 7mm robu po dolžini (se vidi na sliki). Če bi pa obstajal kakšen "T rezkar", seveda za 6mm stročnico, bi lahko pa tudi rob poreskal.

Hvala vse eno za vaš trud!

lp
Priponke
miza kriz.jpg
Uporabniški avatar
lisjakenrico

OdgovorNapisal/-a blazab » 25 Jul 2017, 15:57

Rezkarji z reduciranim steblom obstajajo, vendar ne tako majhnih dimenzij. Povprašaš lahko v Kovinos, koliko bi stalo, da ti na enem standardnem rezkarju HSS fi12 reducirajo steblo na fi6 (po občutku bi rekel da okrog 40 eur vključno z rezkarjem).
http://kovinos.si/index.php

Meni so enkrat modificirali sveder fi14 v grezilo, prav tako pa reducirali steblo na fi7. Skupna dolžina orodja s halterjem je bila okrog 300mm.
Priponke
Grezilo.jpg
blazab

Zahvalil se je: 8 krat
Prejel zahvalo: 177 krat
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jul 2017, 16:25

lisjakenrico je napisal/-a:To se pravi, da bi lahko porezkal vse razen zunanjega 7mm robu po dolžini (se vidi na sliki).
Kljub vsemu. To ti ne bo prav veliko pomagalo. Prvič ko boš hotel karkoli izrezati iz večjega kosa na način da pride do mize, boš moral dati nekaj med mizo in obdelovanec, ker boš v nasprotnem poškodoval mizo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 26 Jul 2017, 03:02

Pritrjevanje direktno na mizo pride v poštev samo pri graviranju. Pravzaprav niti tam ne.
Da bi nekaj pritrdil direktno na mizo mora biti dovolj majhno, da ne vibrira. Druga možnost je vakum miza ampak to si že nekaj dal vmes. Za vakum mizo bo čisto vseeno ali ti to osnovno mizo izravnaš ali ne. Če narediš bolj po domače lahko ploščo nalepiš z dvostranskim lepilnim na tvojo mizo. Potem mora biti ras ravna.
Če pa kaj izrezuješ iz plošč potem moraš imeti nekaj med mizo in ploščo. Nekaj česar ni škoda, ker boš z rezkarjem rezal po tem
Stvari za pritrjevanje sploh niso tako drage. Tudi kitajci niso tako zanič: https://www.aliexpress.com/price/cnc-ta ... price.html
SamoBr

Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 187 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 26 Jul 2017, 03:09

Nisem vedel kako se morši reče angleško,... sem šele sedaj našel. Italijansko je morsetto. To bo mogoče koristen link: http://www.ebay.com/bhp/cnc-clamp
SamoBr

Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 187 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 35

Vrni se na CNC naprave

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost