O korona - kaj lahko še naredimo ?

Vse kar se kakorkoli tiče zdravja. Vsi nasveti in opisi tukaj so informativne narave. Vodstvo foruma in lastnik ne odgovarjajo za kakršno koli škodo ali škodo na zdravju, nastalo zaradi objav v tem forumu.

Re: O korona - kaj lahko še naredimo ?

OdgovorNapisal/-a DusanK » 13 Jan 2021, 19:57

Če so tisti trije, ki po tvoje kužijo okrog, kolikor toliko osveščeni in se držijo minimalnih priporočil z nošenjem mask, razkuževanjem in distanco, potem lahko nič ali precej manj kužijo okoli kot nekdo, ki zavestno ve, da je okužen in namesto da je v izolaciji se sprehaja po živilskih štacunah in šlata sadje ter zelenjavo.

To je samo stvar osveščenega posameznika. Bolj kot boš pritiskal na družbo, večji revolt, žlehtnobo ter neposlušnost boš dobival od raje.
Saj je jasno, da lepa beseda lepo mesto najde ampak to se mi zdi, da je večji del po 10-ih mesecih že zamujeno.
Zdaj bo samo še prisila in dodatno zategovanje, ker ne gre še nič pretirano na boljše, vsaj po statistiki in polnih posteljah v bolnišnicah.

Hm, ne vem ampak a ni tako, da na PCR test prideš samo, če to odobri osebni zdravnik na osnovi simptomov, ki so več kot samo vročina in izguba okusa ter vonja?
Za slednje tri ti samo reče, da ostani doma v (samo)izolaciji in ne hodi okrog 14 dni. Ko vsi simptomi minejo ostaneš še 48 ur doma predno greš kamorkoli ali nastopiš službo.
Tako nekako dobivam info tudi od znancev, ki so preboleli C-19. Čeprav so bili testirani (drive in) sta od petih, ki jih poznam, TAN kodo dobila samo dva.

Sicer ne vem, ali so v kvoti PCR številki testiranih tudi samoplačniški, pa tudi, če so, jih zna biti zaradi cene zelo malo. Hitri antigenski testi (HAGT) so svoja številka.

Če pogledam dnevni C-19 prikaz je bilo včeraj, 12.1.2021 s PCR testiranih 6193 ljudi, s HAGT pa 5750.
Skupaj okuženih je bilo 2092 od tega na PCR test 1765, na HAGT test pa 327.
PCR odstotek je tako 28,5%, HAGT pa 6,7%.

Kar se sprašujem je kateri bolezni ali okužbi (npr. gripa) se pripiše vsem ostalim, ki so bili na PCR C-19 sicer negativni in vseeno kažejo simptome ala C-19, drugače niti ne bi bili napoteni na PCR test?
Ali kako, kje se motim?
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1785 krat
Prejel zahvalo: 2908 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Jan 2021, 20:30

DusanK je napisal/-a:Če so tisti trije, ki po tvoje kužijo okrog, ...
Govorim o tistih treh, ki so bili pozitivi, pa sploh niso vedeli, da so bolni.

To kako kdo to sprejme in nivo odgovornosti je nekaj povsem drugega. Neodgovorno je recimo negiranje, da COVID-19 sploh obstaja,... No to je pa že povsem druga zgodba.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 10891 krat
Prejel zahvalo: 6117 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 43

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Jan 2021, 20:36

DusanK je napisal/-a:To je samo stvar osveščenega posameznika. Bolj kot boš pritiskal na družbo, večji revolt, žlehtnobo ter neposlušnost boš dobival od raje.
Saj je jasno, da lepa beseda lepo mesto najde ampak to se mi zdi, da je večji del po 10-ih mesecih že zamujeno.
Zdaj bo samo še prisila in dodatno zategovanje, ker ne gre še nič pretirano na boljše, vsaj po statistiki in polnih posteljah v bolnišnicah.
Zelo se bojim, da smo čas, ko bi ljudi morali osveščati in biti prijazni zamudili. Nekaterih stvari se pač ne da reševati po vojaško. Civilna družba pač ni vojska. Prav tako se bojim, da ljudje ne bodo ločili med odporom do represevnega reševanja tega problema in problemom samim. Bojim se torej da bo zaradi odpora do načina reševanja problema nastal tudi odpor do cepljenja. To bi za marsikoga bilo namreč usodno.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Jan 2021, 20:51

DusanK je napisal/-a:Hm, ne vem ampak a ni tako, da na PCR test prideš samo, če to odobri osebni zdravnik na osnovi simptomov, ki so več kot samo vročina in izguba okusa ter vonja?
Za slednje tri ti samo reče, da ostani doma v (samo)izolaciji in ne hodi okrog 14 dni. Ko vsi simptomi minejo ostaneš še 48 ur doma predno greš kamorkoli ali nastopiš službo.
Tako nekako dobivam info tudi od znancev, ki so preboleli C-19. Čeprav so bili testirani (drive in) sta od petih, ki jih poznam, TAN kodo dobila samo dva.

Sicer ne vem, ali so v kvoti PCR številki testiranih tudi samoplačniški, pa tudi, če so, jih zna biti zaradi cene zelo malo. Hitri antigenski testi (HAGT) so svoja številka.
Po moje niti sami ne vedo kako je oziroma kako naj bi bilo.
Jaz sem spraševal kam in kako se prijavim za cepljenje, glede na to, da sem v rizični skupini. Moj osebni zdravnik je rekel nekako takole: Če bi me dopoldan vprašal, bi ti povedal, da te bomo glede na tvoje zdravstveno stanje, mi klicali. Ker si me vprašal popoldan, ti povem, da nimam pojma, ker smo dobili s treh strani tri različna navodila...

DusanK je napisal/-a:Kar se sprašujem je kateri bolezni ali okužbi (npr. gripa) se pripiše vsem ostalim, ki so bili na PCR C-19 sicer negativni in vseeno kažejo simptome ala C-19, drugače niti ne bi bili napoteni na PCR test?
Ali kako, kje se motim?
Logično bi bilo, da se potem to pripiše gripi ali ostalim respiratornim boleznim.
Bo kaj več povedala cimabella.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a cimabella » 14 Jan 2021, 08:37

DusanK je napisal/-a: Kar se sprašujem je kateri bolezni ali okužbi (npr. gripa) se pripiše vsem ostalim, ki so bili na PCR C-19 sicer negativni in vseeno kažejo simptome ala C-19, drugače niti ne bi bili napoteni na PCR test? Ali kako, kje se motim?

Niso vsi, ki so napoteni na PCR simptomatski za Covid, ponekod ga tudi izključujemo (se pravi apriori pričakujemo negativni test) - pred sprejemov v bolnico ali DSO, ob nespecifičnih znakih, in podobno. Ostali respiratorni virusi letos zelo malo krožijo, kar je značilnost ob epidemijah. Gripe letos niti ne pričakujemo.
Če ima nekdo respiratorne znake v smislu prehlada in je neg. na Covid, se pač tretira kot neopredeljena virusna infekcija, kot doslej, kakšna bakterijska okužba, pljučnica in angina, poslabšanje astme ali KOPB se pa tudi še vedno dogajajo. Se pravi PCR delamo tam, kjer želimo imeti bolj natančen rezultat, na katerega smo pripravljeni tudi delj čakati.

HAGT so pač mejno primerni za množično testiranje, s tem da so manj natančni. Kvantiteta namesto kvalitete, recimo. Ter če je potrebna neka hitra odločitev.

Jaz uporabljam obe vrsti testov za različne namene, tako pri stanovalcih kot pri zaposlenih. HAGT za hitro orientacijo ob simptomih, vendar vedno potem opravim še PCR test (v tem primeru HAGT naredim na "šverc", da se testiranje ne šteje 2 x). HAGT uporabljam pa za tedenskih screening zaposelnih. Če bo kdo pozitiven, ga bom vseeno poslala še na potrditev s PCR, pa ga potem ne bom štela pri hagt. Tisti, ki testiramo in poročamo iz DSO, lahko štejemo pozitivni test samo 1 x na osebo, na koronatočkah je verjetno podobno. Po smernicah pa ni potrebno potrjevati poz HAGT s PCR, če je prevalenca dovolj visoka.

Moje izkušnje z obema vrstama testa so dobre, vsak način ima prednosti in slabosti.
Včasih človeku bolje služi sreča kot pamet.
cimabella

Kraj: Gorenjska
Zahvalil se je: 58 krat
Prejel zahvalo: 537 krat
Uporabnika povabil: Nace
Število neizkoriščenih povabil: 101

OdgovorNapisal/-a S53AL » 14 Jan 2021, 21:50

Ali ste vedeli, če napišem svoje mnenje o koroni na tem forumu lahko končam pred sodiščem in posledično še kakšen rubež? To sem izvedel danes. Zato predlagam, da se tema zaklene, kot naprimer tema "Cepljeni vs necepljeni" Naj forum ostane bolj elektronski brez politične narave. Moj predlog.
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 883 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a cimabella » 15 Jan 2021, 09:04

Moram samo dodati, da uporabljam validirane hagt, ki so 2,5 x dražji teh, ki jih država uporablja za množično testiranje.

Kar se mene tiče, se tema lahko zaklene, čeprav se mi zdi aktualna.

Glede politike pa :roll:
cimabella

OdgovorNapisal/-a Lukaziv » 15 Jan 2021, 09:29

S53AL in vsi ostali: Če govoriš škodljive stvari je to tako, da sliši eden ali pa dva in ni nikjer zabeleženo. Potem ti je težko karkoli kasnej očitat. Za vsako stvar, ki jo poveš moraš vedet, da ima posledice.
Če stvari, ki so lahko škodljive napišeš, je to zabeleženo. Ker je zabeleženo to vidi veliko ljudi. Vse kar napišeš na FB, na twit, yutub na forume in lahko vpliva na zdravje ljudi ali enega človeka nosi tvojo odgovornost.

Mojega očeta so v službi prepričali da je virus izmišljen. Posledica je, da bi skoraj umrl. Zdaj diha kisik. Lahko, da bo vedno imel kisik. Imamo podpisane izjave ljudi, da so tudi njih silili delat, in da so rekli, da je virus izmišljen. Bomo vložili tožbo, so pa rekli, da je treba počakat da se zdravljenje zaključi.
Lukaziv

Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 1 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a carli » 15 Jan 2021, 10:53

cimabella je napisal/-a:Kar se mene tiče, se tema lahko zaklene, čeprav se mi zdi aktualna.

Za svojo javno objavo vsak sam odgovarja. Če krši pravila foruma so pa tu moderatorji.
Dokler je tema odprta imamo poste direktno iz stroke. :_bow
carli

Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 117 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a S53AL » 15 Jan 2021, 15:32

Eh Lukaziv, se poznava, kaj ne?
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 883 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 25 Jan 2021, 11:42

Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1759 krat
Prejel zahvalo: 4641 krat
Število neizkoriščenih povabil: 209

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jan 2021, 12:39

Ja, a se podcenjuje dejstvo, da ogromno ljudi sploh ne uporablja fb in drugih takoimenovanih socialnih omrežij.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a cimabella » 25 Jan 2021, 13:58

Sej je vseeno, twitter uporablja dovolj ljudi, da se lahko išče povezanost med dogodkoma.
cimabella

OdgovorNapisal/-a Proteus » 25 Jan 2021, 19:06

VolkD je napisal/-a:Ja, a se podcenjuje dejstvo, da ogromno ljudi sploh ne uporablja fb in drugih takoimenovanih socialnih omrežij.

V glavnem gre za ljudi 60+, ki imajo tudi drugače probleme z uporabo sodobnih komunikacij.

Svet se spreminja, klasični papirnati časopisi so praktično že mrtvi, javni TV in radijski mediji pa so samo še nepotreben filter dejanskih dogodkov.

Ko se takole pogovarjamo v službi, mlajši sploh ne vedo več, kaj je to Delo, Dnevnik, Večer ali Primorske novice in ne kupujejo več TV ali radijskih sprejemnikov.

Popolnoma nepotreben strošek za nekaj, kar lahko z lahko nadomesti telefon, tablica ali pa PC.
In podoben switchover se je zgodil tudi z informacijskimi viri.
Zadnjič spremenil Proteus, dne 25 Jan 2021, 19:24, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 300 krat
Prejel zahvalo: 620 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 113

OdgovorNapisal/-a miharix » 25 Jan 2021, 19:23

Proteus je napisal/-a:javni TV in radijski mediji pa so samo še nepotreben filter dejanskih dogodkov.

Radio in TV bi naj bila malo bolj zanesljiva vira, žal marsikje od tempa tudi tu pogrnejo.

Problem sodobnih medijev so "filter bubble" https://en.wikipedia.org/wiki/Filter_bubble
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 449 krat
Prejel zahvalo: 361 krat
Število neizkoriščenih povabil: 74

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jan 2021, 19:43

Proteus je napisal/-a:V glavnem gre za ljudi 60+, ki imajo tudi drugače probleme z uporabo sodobnih komunikacij.
Nekoč nekdaj sem tudi sam naredil to korelacijo med leti in uporabo, oziroma veščino uporabe računalnika.
Vendar sem ve najbolj nerodnem trenutku zaradi tega ostal milorečeno osramočen. Glede na to, da sem delal v informacijskih sistemih več različnih firm in sem se s tem problemom dnevno soočal, ti lahko zagotovim, da ni problem v letih ampak v osebnem prepričanju posameznika/posameznikov.

Lep primer je ZRS že več kot 25 let se govori o tem, da je treba narediti internetno verzijo revije, ki bi izšla paralelno z papirno. Glede na to, da se revija ne pojavlja v prodaji, ni nobenega razloga za večmesečni zamik oziroma za to, da se elektronske oblike preprosto ne dobi. Pa se s tem ukvarjajo tudi mladi,... in predvsem ljudje, ki jim tehnika ni tuja.

Nekaterih pa če spraviš na FB ali pa recimo na forum, tudi če jih tepeš ne. Drugi pa pridejo, a kaj ko nimajo kaj povedat.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Proteus » 25 Jan 2021, 19:53

VolkD je napisal/-a:Drugi pa pridejo, a kaj ko nimajo kaj povedat.

Danes se zastonj še mačka ne goni.
Tisti, ki nameravajo kaj bolj konkretnega povedati to ne počnejo na forumih, temveč na kakšnih drugih bolj "donosnih"« platformah. Donosnih namenoma v narekovajih.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jan 2021, 19:55

Proteus je napisal/-a:Ko se takole pogovarjamo v službi, mlajši sploh ne vedo več, kaj je to Delo, Dnevnik, Večer ali Primorske novice in ne kupujejo več TV ali radijskih sprejemnikov.
Ne vem kako drugje, ker premalo poznam. A leta 1989 sem v Primorskih novicah prevzel zafurano aplikacijo za delo z naročniki. Avtor je pobegnil v Švico in ostal tam. Zadeva je delala, soursov ni bilo. A delala je le z 16.383 naročniki. Ob vnosu novega je bilo zadeve konec... Naredil sem programe znova,... Takratni direktor je bil Mef. Primorske novice so takrat torej imele 16k naročnikov + to kar se je prodalo preko kioskov in knjigarn. Danes imajo primorske novice 48k naročnikov, kar je 3x več. Razen tega so takrat izhajale 2x na teden (mislim da torek in petek?) in izjemoma, ko so bili kaki extra dogodki še v soboto. Danes izhajajo najmanj vsak delovni dan v tednu, sobotna izdaja je pa še posebej.

Govoriti torej o tem, da so tiskani mediji pase je malo khmm,.. kako bi rekel - recimo neprimerno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jan 2021, 19:57

Proteus je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:Drugi pa pridejo, a kaj ko nimajo kaj povedat.

Danes se zastonj še mačka ne goni.
Tisti, ki nameravajo kaj bolj konkretnega povedati to ne počnejo na forumih, temveč na kakšnih drugih bolj "donosnih"« platformah. Donosnih namenoma v narekovajih.
Tule si pa povsem zavil s teme.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kastaneda » 25 Jan 2021, 20:03

Proteus je napisal/-a:Danes se zastonj še mačka ne goni.

Še dobro, da je par mačkonov, ki se.
LP Srečko
Uporabniški avatar
kastaneda

Zahvalil se je: 43 krat
Prejel zahvalo: 54 krat
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a Proteus » 25 Jan 2021, 20:08

VolkD je napisal/-a:Govoriti torej o tem, da so tiskani mediji pase je malo khmm,.. kako bi rekel - recimo neprimerno.

Naklada tiskanim medijem je danes tako padla, da na trgu praktično ne morejo več preživeti. Če samo pogledam na poštne nabiralnike v kakšni stolpnici, včasih skorej na vsakem nalepka Delo ali pa Dnevnik, danes jih ni niti za vzorec.
Časopisi v SLO so samo še igrača velikih fantov Petriča & Odlazka.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 25 Jan 2021, 20:19

To ste tam v centru okrog parlamenta nekaj fensi. Mi pa imamo Dolenjski list. Drugi pa Primorske novice.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1759 krat
Prejel zahvalo: 4641 krat
Število neizkoriščenih povabil: 209

OdgovorNapisal/-a Proteus » 25 Jan 2021, 21:51

Ampak tale cepiva so pa kot programska oprema, če se greš cepiti moraš paziti katero verzijo ti uploadedajo, da imaš naložene vse posodobitve :_rolling
https://www.marketwatch.com/articles/moderna-making-booster-to-protect-against-south-african-covid-19-strain-51611588542
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 26 Jan 2021, 00:10

Saj je pri gripah podobno. Cepiva so naštelana na en določan tip gripe.
Cvetko

Zahvalil se je: 57 krat
Prejel zahvalo: 179 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a Pluton » 26 Jan 2021, 16:42

Zanimivo, da se tudi RKC postavlja na stran razumnih:
https://www.youtube.com/watch?v=UcmCWbsTsEM
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice