Aktivni filter za 70cm band

Vse v zvezi z radijskimi postajami

Aktivni filter za 70cm band

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Mar 2019, 10:36

Pojavila se mi je potreba za tovrstnim filtrom. To kar sem imel so helix filtri 7H2 445 firme Temwell.
IMG_20190315_092516a (Custom).jpg

Na internetu se dobi datasheet tega filtra, a kot je videti so podatki za novejše izvedbe filtrov kot jih imam jaz. Pinout nekako ne ustreza, saj na pozicijah, kjer so v datasheetu pini moj filter nima ničesar. Z običajnim ohm metrom je nemogoče ugotoviti kateri pin je kateri.
IMG_20190315_093202a (Custom).jpg
Rdeča pika sicer nekaj govori, a prav gotov ne moreš biti zato sem se odločil za majhno meritev.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 8540 krat
Prejel zahvalo: 4937 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 253

Re: Aktivni filter za 70cm band

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Mar 2019, 10:59

Kaj helix filter sploh je ?
helix.jpg

Električno, pa tudi mehansko je nekaj takega kot vidimo na zgornji sliki. Modra barva predstavlja žice, rumena pa ohišje.

Kako deluje ?

V resnici sta to dva nihajna kroga, ki sta med seboj povezana (sklopljena) preko odprtine v prostoru ohišja. Vsak od dveh nihajnih krogov ima vijak (tisti zgornji rumeni kvadrat). Ko ga privijamo se s tem, približujemo zgornjemu delu tuljave in s tem kapacitivnost med vijakom in vrhom tuljave povečuje. Ni pa to edina kapacitivnost. Celotno ohišje ima proti celotni tuljavi prav tako neko kapacitivnost.

Seveda je pogoj, da je spodnji del tuljave ozemljen in povezan z ohišjem. Stranski izvodi služijo temu, da signal pripeljemo in ga na drugi strani peljemo dalje.

Velikost in bližina odprtine med obema deloma ohišja določata sklop, s tem pa pasovno širino, ki jo tak filter prepušča.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Mar 2019, 11:10

Če ne veš katera nožica je katera, potem se lahko zgodi, da filter priključimo "narobe".
helixN.png

Vidimo, da je dolžina tuljave, ki tvori kapacitivnost proti ohišju manjša. To pomeni manjši kondenzator. Istočasno pa ima tuljava tudi manjšo induktivnost. Tak nihajni krog bo nihal višje kot pričakujemo. Istočasno pa bo vzbujanje nekoliko manjše, ker je protifazno (tuljava je navita od mase v drugo smer). Vse skupaj bo imelo precej višje vstavitveno slabljenje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Mar 2019, 11:14

Zgornje dejstvo sem izkoristil za preprosto meritev.
IMG_20190315_093543 (Custom).jpg

Takole sem na helix dodal profesionalne konektorje, saj že imam ustrezne pripravljene sonde.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Mar 2019, 11:27

Končno sem se lahko lotil načrta.
filtt.jpg

Glede na to, da celotna družina MMIC GALI pokriva 400MHz in višje, na načrtu nisem označil kateri je, saj bom malo poizkušal kaj se bo bolje obneslo.

Tudi tuljavo bom dal ali pa ne, saj je tudi v datasheetu označeno kot opcijsko. Vrednost upora R1 je prav tako odvisna od uporabljenega MMIC-ja in od napajalne napetosti. V načrtu je upor nastavljen za GALI 05 in napajalno napetost 12V.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Mar 2019, 11:36

tiv1.jpg
tiv2.jpg
Tiskano vezje je dvostransko, a je ena stran zgolj masa, ki je tu nujno potrebna.
Na sliki se vidi, da sem uporabil GALI 05, ki ima v tem področju okrog 20db ojačanja.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Mar 2019, 11:45

mer1.jpg
Tole sem dobil brez da bi karkoli vrtel vijake. Rezultat opravičuje natisnjeno številko 445 na helix filtru.
Že prej sem nameril okrog 5db vstavitvenega slabljenja enega takega filtra. Dva torej prineseta najmanj še enkrat toliko. To kar ostane je 6,86db ojačanja. Nekaj je še slabljenja po konektorjih, sklopnih kondenzatorjih,... GALI 5 ima torej nekje okrog 18db ojačanja, kar je skoraj toliko kot v datasheetu.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Mar 2019, 12:10

Naslednje zame zelo pomembno vprašanje je v katerem frekvenčnem pasu se da ta filter nastavljati.
mejaSP.jpg
mejaZG.jpg

Meritve povedo, da je območje od 430 do 475MHz. To pa pomeni, da je zadeva še uporabna tudi v radioamaterskem pasu. Je pa povsem na meji. Eden od vijakov ni hotel ravno sodelovati, se je nekam zatikal, a se je na koncu vdal.

Vidimo lahko tudi, da je pasovna širina takega helix filtra okrog 7MHz. Če bi želel ožji filter, bi bilo treba spremeniti konstrukcijo helix filtra. To pa pomeni domačo lastno izdelavo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Mar 2019, 12:16

To kar me je hudo motilo je neskladje med izmerjenim ojačanjem GALI in ojačanjem v datasheetu. Šel sem malo raziskovat in kaj kmalu sem dobil tale rezultat:
koncna.jpg

Zdaj mi ostane še malo igranja in merjenja okrog tuljave in sklopnih kondenzatorjev.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a japek » 16 Mar 2019, 00:15

Darko, ti filtri so drugače uporabljeni v tem http://lea.hamradio.si/~s53rm/Menina/Menina%20432.htm projektu. Mogoče dobiš kakšno idejo, HI.
73 de S55WT, Janko
japek

Kraj: Radenci
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 76 krat
Uporabnika povabil: Navid
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a japek » 17 Mar 2019, 12:18

Tako pa zgleda prehod skozi RX vejo transverterja Menina. Od filterskih elementov sta v tej veji le dva taka HELIX filtra, kot opisuje Darko, vezana eden za drugim, kot sklopni element je pa vmes tuljava 0,8/2,5/2 (žica/ovoji/fi). Na pdf_u so označene še -3dB in -6dB meje, ter Q faktor.
Priponke
Menina.pdf
(17.54 KiB) Prenešeno 16 krat
73 de S55WT, Janko
japek

Kraj: Radenci
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 76 krat
Uporabnika povabil: Navid
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Mar 2019, 12:25

Saj zelo podoben rezultat sem dobil tudi sam, le da imam med enim in drugim filtrom ojačanje (gali 05), zato da pokrijem izgube.

Nisem pa zadovoljen s pasovno širino, rad bi imel manj. Bo treba še kaj narediti.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Radijske postaje

Kdo je na strani

Po forumu brska: dotbot in 1 gost