CW

Vse v zvezi z radijskimi postajami

Re: CW

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 15 Dec 2016, 09:38

CW dekoder kot state machine:
Slika
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1518 krat
Prejel zahvalo: 3917 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Dec 2016, 09:53

s54mtb je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:V vsem skupaj ne pozabiti na debouncing.

Pa uporabi induktivno stikalo
Glej, jaz sem to naredil pred cca 20 leti. In to z navadnim atmelovim uC. Zato pa vem razmišljati o teh problemih, na katere sem sam naletel.
Naštel pa sem jih, kot izziv tebi, da bi o tem lažje razmišljal.
Sinoči sem z enim programom - tvoj link - ugotovil, da se da z miško celo kucat kot s peš tasterjem. Pri tem sem opazil, da sem zlepil TU v X. To mi je obudilo spomin na moje ukvarjanje s to problematiko, pa sem napisal to kar se je meni pojavilo kot problem.
Na tebi je, da to vzameš kot pomoč, ali pa zavržeš.

Celoten CW keyer, skupaj z papigo in vezjem za preklop tx/rx je bil vgrajen kot eden sestavnih delov SSB radijske postaje moje lastne izdelave.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 8540 krat
Prejel zahvalo: 4937 krat
Število neizkoriščenih povabil: 253

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 15 Dec 2016, 10:24

Ma to je samo sekvenčna logika, ne pa izziv. Sem naredil že kaj bolj čudnega od dekoderja za morse (recimo dekoder za signale z 8 nivoji, s hitrostjo cca. 10k/s v enem malem cortexu).
Bolj mi je zanimivo nekaj drugega. Morse je produkt sinusa in pravokotnega signala. To teoretično pomeni neskončno pasovno širino. Po priporočilih ITU http://life.itu.int/radioclub/rr/ap01.htm se prenaša 3. in 5. harmonik, kar potem določa dejansko pasovno širino CW signala. Predvidevam, da je to predvsem zaradi človeškega ušesa. Za skimmer to seveda ni potrebno. Ko potem še dodaš "umetniško variabilnost", pa verjetno prideš do tistih 500Hz, ki sem jih zasledil za "CW filter". Za programsko prepoznavo bi bilo veliko bolje, če bi signal počasneje prehajal od 0 do 100%. Za uho pa verjetno to ni sprejemljivo... Ker s tem nimam nikakršnih izkušenj, me zanima, ali so CW signali lahko tudi bolj skupaj kot na 500Hz?
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 15 Dec 2016, 10:31

Ah, saj se mi je zdelo, da stvari niso tako enostavne.... http://journals.aps.org/prl/abstract/10 ... 110.044301
to je po mojem bistvo problema.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Dec 2016, 11:12

s54mtb je napisal/-a:CW signali lahko tudi bolj skupaj kot na 500Hz?
Ne vem kaj pravi teorija, vem, da sem na lastne oči gledal, kaj zmorejo možgani. Dva CW signala, skoraj na isti frekvenci - recimo da je bilo 100Hz razlike. Eden močan, drugi pa precej šibak. Človek je sprejel oba signala in zapisal podatke obeh postaj. V prvem poizkusu je sicer zgrešil znak pri močnem signalu, a je kasneje zapisano popravil.
Je pa precej ljudi, ki aktivno tekmujejo na CW in redno sprejemajo šibke signale, močnejše pa zanemarijo. Sam tega ne zmorem, avtomatsko preklopim na sprejem močnejšega signala.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 15 Dec 2016, 11:18

VolkD je napisal/-a:
s54mtb je napisal/-a:CW signali lahko tudi bolj skupaj kot na 500Hz?
Ne vem kaj pravi teorija, vem, da sem na lastne oči gledal, kaj zmorejo možgani. Dva CW signala, skoraj na isti frekvenci - recimo da je bilo 100Hz razlike. Eden močan, drugi pa precej šibak. Človek je sprejel oba signala in zapisal podatke obeh postaj. V prvem poizkusu je sicer zgrešil znak pri močnem signalu, a je kasneje zapisano popravil.
Je pa precej ljudi, ki aktivno tekmujejo na CW in redno sprejemajo šibke signale, močnejše pa zanemarijo. Sam tega ne zmorem, avtomatsko preklopim na sprejem močnejšega signala.

Pa si prebral gornji članek? Govori ravno o tem.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 15 Dec 2016, 11:21

Stvari seveda niso enostavne. Take so le na prvi pogled.

Zanimiv je tale paradoks, ki kaže na moč možganov:
Pravijo, da izurjen operater pri sprejemu CW lahko nadomesti filter širok 30 Hz. Tako ozek filter pa pravzaprav, zaradi pojava zvonenja (frekvenčna domena / časovna domena), sploh ne bi bil uporaben.

Ampak priložena slika se pa na vse skupaj požvižga, saj bi tu bila lahko resolucija kanalov tudi 1Hz!!!
To je vzeto iz teme QRSS.
Zapis na sredi diagrama je S53DZ 27DBM.
Kljub spremenljivim razmeram pri sprejemu (sprejem na Švedskem), je sprejeti niz dokaj razločen.
Uporabljena je
- tehnika ponavljanja oddaje točno na 10 minut in
- tehnika povprečenja šestih zaporednih zaslonskih slik pri sprejemu.
Zaradi povprečenja se nivo šuma, ki je naključen Gausov, zmanjša in signal, ki je ponavljajoč, se sešteva.
Priponke
stack_SA6BSS2_1481793022.jpg
Uporabniški avatar
S53DZ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 204 krat
Prejel zahvalo: 392 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 42

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Dec 2016, 11:39

s54mtb je napisal/-a:Pa si prebral gornji članek? Govori ravno o tem.
Ja, saj zato sem napisal kako je to v resnici videti. Pa tudi to, da tega ne zmore vsak. Nekaj je sicer trening, precej pa danost.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 15 Dec 2016, 16:25

Tudi tole je morse:
https://i.imgur.com/sjY0MM5.jpg

so se podpisali na stolpnico.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a Proteus » 15 Dec 2016, 17:24

s54mtb - ugotovitev številka 1 (z besedo - ena)
s54mtb je napisal/-a:Nič čudnega, da mi ni nič jasno, ko grem poslušat na bandu, saj sem pričakoval natančne časovne okvirje.... Bom raje kar pustil vse skupaj, ker to očitno ni zame, saj se na glasbeno umetnost žal ne spoznam veliko. Je preveč neznank in premalo enačb.

s54mtb - ugotovitev številka 2 (z besedo - dva)
s54mtb je napisal/-a:Ma to je samo sekvenčna logika, ne pa izziv. Sem naredil že kaj bolj čudnega od dekoderja za morse (recimo dekoder za signale z 8 nivoji, s hitrostjo cca. 10k/s v enem malem cortexu).

s54mtb a imaš ti kakšno bipolarno motnjo ali kaj podobnega. Enkrat je zate CW zajeban, drugič pa le enostavna sekvenčna logika.

Mimogrede, tudi sam sem se polomil pri tem CW-ju.

Sem pa ugotovil, da moja boljša polovica s tem sploh nima problemov, pa jo HAM sploh ne zanima. Melodijo pikic in črtic absorbira kot suha goba vodo.
Še huje, ko je nekoč poslušala radijsko postajo je enostavno rekla: "o ta pa malo fuša". WTF, kako fuša?, pač igra malce bolj poskočno mi je rekla in še danes mi ni jasno, kaj je s tem mislila.

Zanimivo pa je, da prepozna kopico črk, pri tem pa nikoli v življenju ni videla tabele s pikicami in črticami. Vse kar je slišala je bilo moje učenje, ko sem posamezne črke poslušal po telefonu.

Tudi sam sem dobil idejo, da bi napisal CW dekoder. Pa se vprašaš nekaj najbolj začetniškega (z ozirom, da nisem požrl vsega znanja tega sveta), zakaj tako preprosta stvar ni že narejena? Seveda v kakšni zares uporabni obliki, ki bi nadomestila operaterja v pogojih, kjer se vidi kdo zna in kdo se samo slini?

Potem pa sem se pa spomnil, kakšen čudovit instrument je uho. Vsak lahko naredi dokaj preprost eksperiment:
V sobi, polni raznoraznega govorjenja, lahko brez problema poslušaš, kaj nekdo govori. Brez problema lahko svoj sluh preusmeriš tudi na kakšno drugo osebo in jasno razumeš njen govor.
Če pa to posnameš z običajnim diktafonom potem na posnetku poslušaš le nerazumljivo žlobudranje.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 285 krat
Prejel zahvalo: 570 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 103

OdgovorNapisal/-a Nace » 15 Dec 2016, 18:55

- ta
. tit
-- tata
.- tita
.-. titatit
... tititit
in tako naprej lepo poješ črko za črko in ni hudič da ti bo po enem tednu sedlo v uho.
Na primer št. 3 ...-- so nas v vojski učili da je "debela baba".
Lp Nace
Nace

Kraj: Zagorje ob Savi
Zahvalil se je: 348 krat
Prejel zahvalo: 51 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 16 Dec 2016, 00:28

Sem zalotal tipko in skočil v vodo, čeprav ne znam plavat :)
DSCN5635.JPG

Pa je to OK za postajo, da tako divje preklaplja med oddajo in sprejemom?
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Dec 2016, 00:32

s54mtb je napisal/-a:Pa je to OK za postajo, da tako divje preklaplja med oddajo in sprejemom?
Brez strahu - nič ji ne bo.

Enkrat je bil namesto B-ja TS, ampak drugače je pa super :)

Še to: Jaz sem imel vedno problem počasi tipkat, mislil sem si - kaj bodo rekli če pridem tako zelo počasi. :D
Danes slišim kakega takega in se mu preprosto prilagodim,.... Sicer pa na mikrovalovih - v smeri Italije ni ravno kaj telegrafistov, ki bi bili hitri,... Tole bi bilo zanje ravno fino :)
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a sYsop » 16 Dec 2016, 01:29

s54mtb je napisal/-a:Sem zalotal tipko in skočil v vodo, čeprav ne znam plavat :)

vzpodbudno,... le QRG nisi ravno izbral za take vaje, namreč si klical na DX delu banda.

podobna zgodba :

http://www.radio.cc/post/qrs-cw-operating-frequencies

GL!
Tune for MAX smoke !
Uporabniški avatar
sYsop

Kraj: All over the World
Zahvalil se je: 92 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 16 Dec 2016, 18:01

Predlagam ti, da si za začetek izključiš full-break-in (podaljšaš zakasnitev preklopa z oddaje), da te ne bo motilo pri tipkanju.
Namreč, poslušati oddajanje CW, ki ima različne elemente in pavze, ni prav prijetno.

Ali pa vzameš / narediš elektronski taster.
Uporabniški avatar
S53DZ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 204 krat
Prejel zahvalo: 392 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 42

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 19 Dec 2016, 00:36

S53DZ je napisal/-a:Ali pa vzameš / narediš elektronski taster.

Evo ga (za pošiljanje "mouse kode" :) ):

"Majčkeno" vaje še rabim, pa bo. Nisem nikjer zasledil, kaj je levo in kaj desno, pa sem kar po svoje dal črtice na levo, pike pa na desno. Zanimivo, da dela na izmenično, če pritisnem obe.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a S51VC » 19 Dec 2016, 06:46

Za trening hitrega sprejema CW, sem si že pred leti potegnil dol http://www.f8eho.net/content/downloads. Z wordom sem si "očistil" razna .txt besedila, jih pognal z omenjenim programom, nastavil večje razmake med znaki (dolžine 7 pik) in razmake med besedami ( 12 pik). Hitrost znakov sem dal nekje 35 WPM, realna hitrost pa 25 WPM. Naredil .MP3 datoteke, kar omogoča ta program in jih še zdaj včasih poslušam, ko me "prime"...
Vaja dela mojstra, če mojster dela vajo...
LP
S51VC

Kraj: JN76xp
Zahvalil se je: 89 krat
Prejel zahvalo: 30 krat
Uporabnika povabil: BraneZ

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 25 Jan 2017, 22:56

S53DZ je napisal/-a:Kar najbrž moti Mareta, so operaterske izkušnje za izboljšanje sprejema na uho. Te namreč prinesejo nianse, kot so: iambic keyer ali ne, krajša pika v razmerju do črte, ...

Evo, sem posnel, kaj me muči:
Tole je "še kar". Če dam še na hitreje, je napak malce več, ampak mi ne dela težav, če je le dovolj časa med znaki.
https://youtu.be/HL3goUEkBvg

Če je pa več črk zaporedoma, sem pa zgubljen:
https://youtu.be/FtToZvIl9R0

"Vadim" s poslušanjem med vožnjo na šiht in domov...
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Jan 2017, 00:13

Ne vem no, jaz sem se cw učil v JNA. Imel podobne težave kot ti. No takrat je bilo še vse na peš. En stari vodnik je vzel zujalico in se je sedel predme. Potem je počasi odkucal L ene 20 x , nato še ene 20x F. Me vpraša če ločim to dvoje. Sem čudno in zadeto gledal, rekel pa nisem nič.
Potem je pa kar precej hitro odkucal črko in počakal da zapišem. Ko je dojel, kaj bom napisal je že kucal naslednjo. Tako, da sem med pisanjem že dobil v ušesa naslednjo črko. Potem je to isto začel s kar veliko hitrostjo. Vedno je počakal, da se je roka s svinčnikom premaknila.
To je počel s celo skupino. Z vsakim posebej. Po ene 14-tih dnevih je 6 vojakov odslovil in so šli v prekomando. Ostali smo po dobrih treh mesecih brez napake sprejemali tam nekje preko 100 znakov. Nekateri so bili res talenti. Dva sta uspela sprejemat preko 200 znakov, brez da bi jih sprotno pisala in sta zapisala na koncu iz spomina. Mene je shecalo in sem znak izpustil, če je šlo toliko, da sem moral pomiti dva znaka.
Pri "T E T I E A" sem vedno zaštrikal, verjetno bi še danes. Ta del radioamaterske spretnosti pri meni ni neka vrlina.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 26 Jan 2017, 01:37

Torej moram nekje najti enega oficirja, očitno ni druge.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Jan 2017, 03:12

s54mtb je napisal/-a:Torej moram nekje najti enega oficirja, očitno ni druge.
Ni potrebe, verjetno se ne učiš sam. Glede na to, da je oddaja mnogo bolj preprosta lahko to počneta izmenoma en drugemu.
Pa ni bilo to bistvo mojega odgovora. Hotel sem povedati, da je prav, da je znak oddan hitro, potem si pa le privošči pavzo za konverzijo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a sYsop » 24 Avg 2017, 23:20

tukaj je kaj napredka ? :)
Tune for MAX smoke !
Uporabniški avatar
sYsop

Kraj: All over the World
Zahvalil se je: 92 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: VolkD

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 24 Avg 2017, 23:58

Je. Hrošči v QRSS kodi so odpravljeni :) Trenutno je v delu oddajniček s single chip mixer+vco+pll do 24GHz. K sreči sem dobil free sample, ker na farnellu bi samo za čipovje dal preko 600 EUR. Anteni mam trenutno dve (sta bili v uporabi za 10GHz), poleg tebi že znane, po kateri so se ti sline cedile sem sedaj "ujagal" še eno malenkost večjo (2,8m - tudi od 10GHz linka). Pogon in motion kontroler pa je tudi že preizkušen (lastna izdelava). Ko bo končano bom pa objavil, da ne bo spet (pre)dolgih jezikov tistih, ki nikoli nič vsebinskega ne objavijo.

Aja, si morda mislil učenje CW? Škoda časa, ker enostavno ne gre. Naj to dela DSP algoritem v mikrokontrolerju.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a borisz » 25 Avg 2017, 00:19

s54mtb je napisal/-a:... da ne bo spet (pre)dolgih jezikov tistih, ki nikoli nič vsebinskega ne objavijo...

Gnila jačka niso vsebina ;)
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 883 krat
Prejel zahvalo: 829 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 160

OdgovorNapisal/-a s51un » 06 Sep 2017, 15:57

Za učenje oddaje morsejeve abecede je potrebno pravo orodje in ne navadna tipka.

images.jpg
images.jpg (1.98 KiB) Videno 503 krat

Pri tasterju za telegrafijo se lahko nastavi razmak med kontaktom in trdota tipkanja.
Taster se uporablja tako, da se tipka objame s palcem in prstancem, kazalec in sredinec a se trdno položi na gornjo površino gumba tasterja. Dlan je negibna, upognjena in tipka se z zapestjem, roka naj počiva na ravni trdi podlagi.
Pri sprejemu se posluša melodija pik in črt. Štetje znakov in s tem razbiranje sporočila je napačno.

73, Bojan
s51un

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 27 krat
Uporabnika povabil: jvolk
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a s51un » 06 Sep 2017, 16:02

Pozabil sem še, da se taster med rokovanjem ne sme premikati, mora imeti dobro podlago, da se vse skupaj ne premika. Temu na fotki podlaga manjka. Lahko pa taster držimo s prosto roko.
s51un

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 27 krat
Uporabnika povabil: jvolk
Število neizkoriščenih povabil: 2

Prejšnja

Vrni se na Radijske postaje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost