CW

Vse v zvezi z radijskimi postajami

CW

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 05 Mar 2015, 14:49

Naletel sem na zanimiv posnetek:

Kakšne so vaše izkušnje z učenjem CW? Koliko truda je potrebno vložiti, da postaneš pismen?
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1507 krat
Prejel zahvalo: 3882 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: CW

OdgovorNapisal/-a s59ma » 05 Mar 2015, 15:20

Nekaj mesecev.
Koliko "nekaj"? Odvisno od tega, kako resno se boš lotil:
- redno, za 1 uro/dan (ni treba več),
- nastavi si hitro tipkanje z dolgimi pavzami med črkami (slišati moraš melodijo, ne pa da se navadiš šteti pike in črte),
- na www najdeš kar nekaj programov za učenje.

Ko boš dobil osnove (3 mesece), začni za postajo. Priporočam, da vsaj v začetku ne v času tekmovanj (QRQ, samo call + 59 ??)! Na začetku veliko poslušaj, nato poskusi narediti tudi kakšno zvezo (potrebuješ osnovno poznavanje kratic!). Idealen band je 80m (3.5MHz), kjer si boš (tudi s QRP postajo - imaš FT817, ali ne?) lahko našel zadosti sogovornikov.

Začetek je težak, potem gre zmeraj lažje ;)

Vztrajaj, NE OBUPAT!
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 95 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a s55o » 05 Mar 2015, 15:30

Zdravo!

Jaz sem se sam naučil in sicer tako, oktobra sem začel, februarja položil izpit in marca naredil prvih 23 zvez v 2m tekmovanju. In nato počasi na 18Mhz cqjal in poslušal s hitrostjo 15wpm.

Kako sem se učil ?

Samo učenje je potekalo preko tega portala:
http://lcwo.net/

Nato sem uporabljal (in še uporabljam) ta dva programa:
http://www.dxatlas.com/MorseRunner/
MorseRunner je program, ki prikaže pogoje dela v tekmovanjih WPX in prikazuje delo kot na banu (napake sogovornikov, šumi in motnje, etc..)
in
http://www.rufzxp.net/
Oddaja 1x klicni znak, ki ga moraš sprejeti. V primeru, da ga sprejmeš prav, dvigne hitrost za 1 wpm, v nasprotnem primeru pa zniža hitrost za 1 wpm. Te drži stalno na meji in je super za dvigovanje hitrosti.

Glede na hitrost, ki je potrebna za opravo izpita 5wpm (5 besed na minuto = 1 beseda ima 5 znakov = 25 CPM = 25 character per minute = 25 črk na minuto) zadeva ni tako problematična.

Sem pa pri tem kot začetnik naredil napako in sem se učil pri počasni hitrosti 8wpm in sem začel šteti, namesto da bi se naučil zvoka. Tako da je bila pot reprogramiranja možganov na velike hitrosti mnogo bolj trnava, kot sem si mislil. Tako da priporočam učenje pri hitrosti vsaj 15 wpm, še bolje 20 wpm, ko se sliši že zvok (npr črka V zvočno spominja na eno znano simfonijo ti ti ti taaaaaaaaa), da ne boste delali iste napake kot jaz.

lp
Boštjan
All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o

Kraj: Podgorica - Ljubljana
Zahvalil se je: 64 krat
Prejel zahvalo: 77 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 05 Mar 2015, 17:03

s55o je napisal/-a:Sem pa pri tem kot začetnik naredil napako in sem se učil pri počasni hitrosti 8wpm in sem začel šteti, namesto da bi se naučil zvoka. Tako da je bila pot reprogramiranja možganov na velike hitrosti mnogo bolj trnava, kot sem si mislil. Tako da priporočam učenje pri hitrosti vsaj 15 wpm, še bolje 20 wpm, ko se sliši že zvok (npr črka V zvočno spominja na eno znano simfonijo ti ti ti taaaaaaaaa), da ne boste delali iste napake kot jaz.

Taka priporočila sem dobil tudi od drugih OM. No, ampak zdaj vidim, kje sem ga "usral". Nekaj časa sem prebil ob programu IZ2UUF (za androida): https://play.google.com/store/apps/deta ... uuf.cwkoch Spodaj je slider, ki gre od 5 do 100 WPM in sem ga nastavil na tretjino, pa mi nikakor ni šlo. :roll:

LP,
Mare
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s59ma » 05 Mar 2015, 18:16

To s tretjino si res precej pogumno zastavil :o

Rufzxp priporočam šele v drugi polovici treninga (ne prej, ker boš sicer stalno pod stresom). Najprej moraš poznati vse črke in številke in biti prepričan, da prav sprejemaš. Do tja se ti ne sme preveč muditi; bolje, da delaš na pravilnosti sprejema!

Morse Runner je odličen program, ki kar najbolje simulira razmere na REALNEM bandu (QRM, pileup) - poskusi: daš vse "motilce" do konca, nato pa 3x pokličeš CQ :D
(šele, ko boš zadeve obvladal. Ampak primer "štale" si pa lahko simuliraš že prej.)
s59ma

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Mar 2015, 20:17

s59ma je napisal/-a:... Ampak primer "štale" si pa lahko simuliraš že prej.)
Raje ne, ko sem jaz prvič slišal tisto sem kar ugasnil. :oops:
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 8407 krat
Prejel zahvalo: 4904 krat
Število neizkoriščenih povabil: 252

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 05 Mar 2015, 20:48

Fantje, Morse Runner ne rabite omenjati oz. predlagati začetniku, ki se bi rad naučil telegrafije. Ko bo osvojil vse znake in povečeval hitrost sprejema in oddaje, šele potem lahko poseže po kakšni večji stvari, kot je to Morse Runner. Moje mnenje.
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 144 krat
Prejel zahvalo: 224 krat
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 05 Mar 2015, 22:31

Kaj pa če čas, ki bi bil nameenjen učenju CW porabim za izboljšavo kakega algoritma prepoznave CW ? :mrgreen:
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s59ma » 05 Mar 2015, 22:45

mirkatmir je napisal/-a:Morse Runner ne rabite omenjati oz. predlagati začetniku, ki se bi rad naučil telegrafije.

Morda sem bil narobe razumljen. Bom bolj natančen: mišljen je bil samo kot zanimivost, kako lahko delo v CW izgleda. Bog ne daj, da bi mu to predlagal za učenje :roll:
Še tisti, ki že nekaj časa poznajo telegrafijo, pod takšnimi pogoji lahko hitro zmrznejo(mo).
Spodaj v oklepaju sem pripisal, kdaj naj ga šele začne uporabljati (kaže, da ste skočili pri prvem stavku). Včasih je treba stvari prebrati do konca...

Mare, CW razumi predvsem kot digitalni način dela, ki deluje vedno (tudi, ko nimaš PC-ja), ker dekoder nosiš s seboj!
s59ma

OdgovorNapisal/-a Slavko » 06 Mar 2015, 07:08

Pred enim tednom sem položil radioamaterski izpit v radioklubu Triglav. Na koncu so trije polagali še CW, položil je samo gospod, ki je v penziji.
Kolikor sem razumel je onima dvema predsednik komisije rekel, naj se učita na nekoliko večji hitrosti - hitrost kakršno sta poslušala na izpitu.
Prvo se morata pri tej hitrosti naučiti razločevanja med piko in črto šele nato se učita naprej.
Slavko

Zahvalil se je: 188 krat
Prejel zahvalo: 73 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a Nace » 06 Mar 2015, 09:15

No jaz sem se učil CW v radioklubu Tbovlje leta 1972 in nam je eden na taster kucal najprej počasi, potem pa se je hitrost stopnjevala. Leta 1975 pa sem bil v vojski na kursu za radiotelegrafista šest mesecev. Nabili slušalke na ušesa, starešina pa je nabijal celo dopoldne na taster in to šest mesecev potem pa izpit. Kot pravijo predhodniki najprej melodijo v ušesa potem pa šele motnje zraven da se skoncentriraš na koristni signal. Včasih je bilo kar zoperno iz treh CWjev izluščiti pravega, ki je bil ponavadi najtišji, ostali so se ojačevali in izgubljali.
Ko sem prišel iz vojske 1976 pa sem položil tudi radioamaterski izpit v radioklubu YU3DOR.
73 de Nace
Lp Nace
Nace

Kraj: Zagorje ob Savi
Zahvalil se je: 348 krat
Prejel zahvalo: 51 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a s55o » 06 Mar 2015, 09:49

mare69, noben filter/software na svetu še ni tako dober kot človeški možgani :)
Uporabniški avatar
s55o

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 06 Mar 2015, 10:42

Lani sem se učil telegrafijo po Kochovi metodi s programom G4FON Morse trainer kar takoj na hitrosti 100 znakov/minuto (to je 20 besed/minuto - WPM). Tako hitro ravno zato, da sem bil takoj prisiljen slišati melodijo znaka oz. cele besede in nisem imel časa 'šteti' pikic in črtic, kar se dogaja pri nižjih hitrostih. Pravijo, da je nekje pri 80 znakih/minuto tista meja, kjer brez posluha za melodijo več ne gre. Mnogi, ki se začnejo učiti telegrafije na nižji hitrosti, imajo nekje pri tej hitrosti potem težave. Velja tudi, da če imaš posluh za glasbo, ti bo telegrafija šla brez težav. Ne brez razloga.

73 de Janko s57nk
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1464 krat
Prejel zahvalo: 349 krat
Število neizkoriščenih povabil: 61

OdgovorNapisal/-a ledo » 06 Mar 2015, 14:44

LFPCX je bila prva skupina črk, ki smo se jih učili. Začeli smo z "grdimi" :) .
Lp
Uporabniški avatar
ledo

Kraj: Vir pri Domžalah
Zahvalil se je: 137 krat
Prejel zahvalo: 45 krat
Uporabnika povabil: tilz0R
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a Nace » 06 Mar 2015, 15:46

Za čim hitrejši sprejem se moraš naučit pisat črke v eni ali dveh potezah.
Lp Nace
Nace

Kraj: Zagorje ob Savi
Zahvalil se je: 348 krat
Prejel zahvalo: 51 krat

OdgovorNapisal/-a Proteus » 09 Mar 2015, 16:30

No mene pa zanima, če računalniška obdelava CW tudi šteje?

Zakaj bi moral biti v vlogi CW dekoderja človek, če to lahko naredi računalnik. Saj za to pa imamo računalnike, da nam olajšajo delo :mrgreen:
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 285 krat
Prejel zahvalo: 569 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 102

OdgovorNapisal/-a s55o » 10 Mar 2015, 10:25

Od poznanih programov nihče ne dekodira hitreje in točneje od človeških možganov, evo mogoče je pa to nov izziv.
lp
Uporabniški avatar
s55o

OdgovorNapisal/-a s55m » 10 Mar 2015, 11:19

Mislim, da že obstajajo programi, ki telegrafijo dekodirajo bolje kot človeški možgani in z nižjim S/N razmerjem.
Ne znajo pa še spregledati očitnih napak, ki jih človeški možgani spregledajo z lahkoto. Nam je takoj jasno, če se nekdo "zatipka" in običajno znamo napako popraviti trenutno.
CW ni nič posebnega in je le ena od modulacij. Ampak, brez nje, bi se počutil veliko siromašnejši.Je izredno zabavna, če nanjo ne gledaš kot na mus mučenje.
Več "jezikov" kot znaš, več veljaš. :)
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Sofia BG
Zahvalil se je: 83 krat
Prejel zahvalo: 138 krat
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 10 Mar 2015, 11:25

Telegrafija je zanimiva za preizkušanje novih algoritmov strojnega učenja. Tule je ena zanimiva predstavitev: http://www.slideshare.net/mniinine/fldi ... esentation in ozadje: http://ag1le.blogspot.com/2014/09/morse ... lenge.html
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a Proteus » 10 Mar 2015, 14:20

Pri teh stvareh gre tudi za izziv.
V bistvu bi mi bil večji izziv napisati dekoder, kakor pa se to naučiti na pamet.

Po drugi strani je pa res, da je tudi čar v komunikaciji s skoraj nič opreme. Torej komunikacija preko kakšnega ruralnega QRP z minimalnim številom elementov.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 10 Mar 2015, 14:50

Čar je tudi poslušati tisto pravo kucanje iz navadnega tasterja, kar doda telegrafiji še pristen človeški faktor. A to že zelo redko doživiš, večina uporablja dandanes za kucanje računalnik ter ročko. S tem se tista krasna nota v melodiji pikic in črtic izgubi, s tem pa tudi dobršen čar.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a s55o » 10 Mar 2015, 16:30

Še en program za m$ win
http://www.justlearnmorsecode.com/
Uporabniški avatar
s55o

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Mar 2015, 17:59

Pred leti sem naredil "papigo" torej nekaj, kar si zapolni posneto voice sporočilo in ga kasneje reproducira. Takrat so se dobili os ISD prvi čipi namenjeni granjenju voice sporočila. Zato to ni bilo nič posebnega. Kot izziv za zraven sem potem naredil še elektronski taster. Programiral sem v AVR assemblerju. Procesor pa je bil takratni AT90S4433 predhodnik današnjega ATMega8.
Takrat sem hotel ali na spoznal, da telegrafija niso le pikice in črtice, temveč, da je to mnogo več. Ampak res mnogo več. Za začetek pomislimo še na čase med pikicani in črticami. Ja v redu. če se gre za isoto črko je to čas ene pikice, če se gre za drugo črko pa čas ene črte( torej 3 pike). Taka je definicija. Ampak je tudi v resnici tako ? seveda ne. Kaj ko nekdo pritisne hkrati na kontakte za pike in črte? ( no saj ne more res istočasno, nekaj je sigurn prej) najprej se moramo odločiti kaj prej? Ampak to je še najenostavneje, kaj pa potem ? v redu dodamo črti, ker je bila prej, še eno piko. Ampak glej vraga, ta zagonetno osebek ne spusti kontaktov!! Kaj narediti ? Ponavljamo piko ? Ponavljamo črto? Najbolje, tisto najbolj komplicirano :) Ponavljamo piko in črto v ustreznem zaporedju. Za črko C je torej potrebno le stisniti oba kontakta,....
-Naslednji problem,... pritisnem tipko za črto. Potem pa nič,...... čas ene pike gre mimo in evo na. Človek pritisne na kontakt za piko. Kaj zdaj ? Oddamo piko pakoj, ali počakamo še čas dveh pik ?
-Dalje. pritisnemo samo tipko za črto in jo takoj spustimo. kaj zdaj ? oddati črto ali piko ? no v redu. Pritisnemo najprej tipko z ačrto, jo hitro spustimo in takoj nato, če v času trajanje črte na kratko pritisnem še piko. Kaj narediti v takih primerih ?
-Ko sem vse to in še marsikaj nekako rešil, sem se seveda odločil, da je treba to kar se s takim tasterjem odda dati v neko memorijo. Mislite, si, da je to zdaj že enostavno. Pa ni!!! To mi je razsulo program do te mere, da sem se ga lotil znova!
V čem je probem? V tem, da so časi med posameznimi besedami seveda večji kot med posameznimi črkami. Kako to shraniti v spomin, pri tem pa paziti na zelo malo RAM-a, ki je na razpolago.

Telegrafija torej tudi strogo tehnično ni samo skupek pikic in črtic. Tu so še časovni presledki med njimi in imamo vsaj tri različne dolžine.

Evo nekaj osnovnega je,.... zdaj se pa lahko spravite narediti svoj program. Verjemite, da boste potem precej bolj spoštovali vse kar sliši na ime CW.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S52UF » 11 Mar 2015, 20:29

Tule pa si lahko snamete "trenerja" po Kochovi metodi:
http://www.n3fjp.com/cwteacher.html

Generalno pa seveda velja, da vaja dela mojstra.

lp
Real man use three pedals
S52UF

Zahvalil se je: 37 krat
Prejel zahvalo: 11 krat
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 11 Maj 2015, 10:14

Pred časom sem si na telefon namestil IZ2UUF program za vajo CW in sedaj v avtu poslušam le še te vaje. To ima dve prednosti: počasi se bom "navadil" CW, druga pa je ta, da ne poslušam več večinaoma slabih novic na radiu.

Slabost teh "online" in avtomatskih učiteljev pa je, da ne poznajo čšžđć. A lahko prosim nekdo tule napiše kode za "naše" črke?
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 11 Maj 2015, 10:25

Bom kar sam sebi odgovoril. Našel sem na 9A wikipediji (S5 nima):

Č: -.--.
Ć: -.-..
DŽ: --.-.
Đ: -..--
LJ: .---.
NJ: --.--
Š: ---.-
Ž: --..-
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s59ma » 11 Maj 2015, 10:57

Da se ne boš tega slučajno učil :_CR .... vzemi jih samo kot zanimivost, to je tudi vse! Raje se dobro nauči ostale 8-)
V vsem tem času, kolikor poznam CW, jih še NITI ENKRAT nisem rabil!
s59ma

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 11 Maj 2015, 11:08

Kako je pa z aktivnim delo CW? A ko si enkrat dekoder je potem še ravno toliko dela, da postaneš generator?
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a Proteus » 11 Maj 2015, 12:41

Sam sem vrgel puško v koruzo po par dnevih. No vsaj poizkusil sem.

Začel sem s poslušanjem melodije. To melodijo je posredno med kuhanjem, pospravljanjem, likanjem, itd... poslušala tudi moja boljša polovica. Tu pa tam me je iz radovednosti vprašala, kaj kakšen zvok predstavlja.

Po par dneh je bila sposobna prepoznati kopico črk, jaz pa komaj kakšno. Najbolj smešno pri vsem pa je, da se njej zdi vse tako enostavno :(
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Maj 2015, 12:44

Proteus je napisal/-a: Najbolj smešno pri vsem pa je, da se njej zdi vse tako enostavno :(
Saj v resnici je enostavno, samo razmišljati ne smeš!
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 11 Maj 2015, 14:27

VolkD je napisal/-a:
Proteus je napisal/-a: Najbolj smešno pri vsem pa je, da se njej zdi vse tako enostavno :(
Saj v resnici je enostavno, samo razmišljati ne smeš!

Probaj kar s hitrostjo 100 znakov na minuto ter z dolgo pavzo med znaki. Zapolni si melodijo znaka in se izogibaj razmišljanja, kateri znak naj bi to bil. Po Kochovi metodi (recimo s programom od G4FON ) osvojiš najprej en znak, potem skupaj dva, pa tri in tako dalje ...

Tvoja draga ima očitno odličen posluh za glasbo, zato ji gre tako dobro.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a sierra5 » 12 Maj 2015, 23:28

Še plešeš lahko pri učenju zraven... :D

https://www.youtube.com/watch?v=nXIhoppqVLQ

Lp C
Uporabniški avatar
sierra5

Kraj: Bled - JN76BJ
Zahvalil se je: 303 krat
Prejel zahvalo: 130 krat

OdgovorNapisal/-a 1tilen » 18 Nov 2015, 19:45

Pozdravljeni!

Začel sem z učenjem telegrafije po Kochovi metodi. Trenutno sem si kot hitrost učenja nastavil 10WPM. Zanima me, če je taka hitrost ok za izpit. Mi mogoče kdo zna povedati kakšna hitrost sprejemanja in oddajanja je potrebna na izpitu?

Hvala in LP!

73 de S54B :)
----
Tilen - S54B
Uporabniški avatar
1tilen

Kraj: Sežana - JN65WQ
Zahvalil se je: 53 krat
Prejel zahvalo: 78 krat

OdgovorNapisal/-a krko » 18 Nov 2015, 19:48

Mislim da je na izpitu potrebno znati 25 znakov na minuto.

10 WPM pa pomeni 10 besed na minuto, ena beseda pa mislim da se šteje kot 5 znakov.
Iz tega lahko razberemo, da si hitrost lahko zmanjšate na 5 WPM, vendar je to spodnja meja, tako da ne priporočam, seveda, hitreje kot gre, bolje je.
krko

Kraj: Cerknica/Postojna
Zahvalil se je: 71 krat
Prejel zahvalo: 92 krat
Uporabnika povabil: gumby

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Nov 2015, 19:57

Direktnega odgovora na tvoje vprašanje ne poznam. Vsakemu je to namreč neka druga hitrost. Bom vseeno poskušal odgovoriti nekako splošno.

Hitrost CW signala naj bo tolikšna, da ne boš več mogel šteti pik in črt, temveč boš znak dojemal kot melodijo. To je izjemno pomembno. Brez tovrstnega dojemanja se CW namreč ne moreš naučiti. Prepočasni CW signali pa omogočajo, da ljudje štejejo pike in črte. Ko začneš enkrat šteti je dojemanje melodije oteženo.

Skratka,.. bolje je, da so signali hitrejši, pa so potem med posameznimi črkami večje pavze (samo na začetku), kot pa da so signali počasni. Pri počasnih signalih se melodija nekako zgubi, možgani pa se začnejo ukvarjati z zamudnim štetjem elementov.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a 1tilen » 18 Nov 2015, 20:59

Nižje kot 10WPM sigurno ne bom šel. Zaenkrat mi gre ok tako. Med pisanjem poskušam vse čimbolj odmisliti kolikor gre, zdi se mi, da za enkrat ne štejem. Vseeno pa si bom sproti poskusil hitrost tudi malo povečati.

Bom videl sproti, kako bo šlo! :)

Hvala za odgovore!

Lp
----
Tilen - S54B
Uporabniški avatar
1tilen

Kraj: Sežana - JN65WQ
Zahvalil se je: 53 krat
Prejel zahvalo: 78 krat

OdgovorNapisal/-a s55o » 18 Nov 2015, 21:06

Tilen poskusi držat hitrost od začetka na 15 in več wpm, sam sem začel z 8 in sem rabil veliko časa, da sem prešel s pik in črt na tone.
Srečno
Uporabniški avatar
s55o

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 14 Dec 2016, 23:35

Prva objava na začetku je stara leto in pol. Od takrat naprej imam na telefonu instaliran IZ2UUF, ki ga poslušam v avtu vsako jutro in popoldne po 20 minut, ko sem v avtu med šihtom in domom. Sem mislil, da že kaj znam, ko prepoznam posamezne znake tudi na 40+ wpm..... Damjan s52w je omenil morse runner in sem si nainštaliral to čudo. Tu se je pa ustavilo. Na 3WPM sem komaj uspel prepoznat en klicni znak v 5 minutah. Čim je več črk skupaj, mi enostavno zašteka, saj če si v glavi ne uspem predstavljati vseh pik in črt, enostavno ne vem za kateri znak gre. Očitno sem preveč vizualno naravnan, saj če vidim črte in pike na papirju, tako besedilo z lahkoto tekoče preberem.

Tudi tole mi ne dela (skoraj) nikakršnih težav:
lcwo.JPG

Kakšen nasvet?
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 15 Dec 2016, 00:03

Kot je bilo že rečeno: Pod hitrost, na primer, 15 wpm ne iti. Za tebi ustrezno hitrost raje povečaj presledek med črkami.

S tem se jaz strinjam:
http://www.qsl.net/n1irz/finley.morse.html

Tu govori o škodljivosti in neproduktivnosti premajhnih hitrosti znaka.

73 Bojan
Uporabniški avatar
S53DZ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 204 krat
Prejel zahvalo: 392 krat
Število neizkoriščenih povabil: 42

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Dec 2016, 00:04

s54mtb je napisal/-a:Kakšen nasvet?
Ja! POZABI NA ČRTE IN PIKE!
To je le vizualna predstavitev CW abecede. V svetu zvokov si moraš to predstavljati kot melodijo. V nobenem primeru ne smeš tega kar slišiš pretvarjat v vizualno informacijo črtic in pikic.
Za začetek se poskušaj učit tako, da dobiš posnetke posameznih črk, besed, z večjo hitrostjo, torej recimo vsaj 60, še raje 80, pri čemer naj bo več pavze, da utegneš to v glavi predelat.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 15 Dec 2016, 00:09

Še tole pojasnilo, da ne bo zadrege:

tukaj govorimo o dveh podatkih o hitrosti kode:
- wpm = število besed v minuti (neko povprečje)
- cpm = število znakov v minuti (spet povprečje)
Uporabniški avatar
S53DZ

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 15 Dec 2016, 00:49

VolkD je napisal/-a:
s54mtb je napisal/-a:Kakšen nasvet?
Ja! POZABI NA ČRTE IN PIKE!
To je le vizualna predstavitev CW abecede. V svetu zvokov si moraš to predstavljati kot melodijo. V nobenem primeru ne smeš tega kar slišiš pretvarjat v vizualno informacijo črtic in pikic.
Za začetek se poskušaj učit tako, da dobiš posnetke posameznih črk, besed, z večjo hitrostjo, torej recimo vsaj 60, še raje 80, pri čemer naj bo več pavze, da utegneš to v glavi predelat.

80 wpm ??? :_CR Upam, da si resen. Poskusi tole. To je na 85 wpm, ker vem, da nisi začetnik. :_dunno

Ko sem iskal kaj pomenijo enote wpm za cw keyer sem našel definicijo, da je to 1WPM trajanje 50 pik. Ta osnovna časovna enota se potem multiplicira v kodi:
cqcq.JPG

Glede na to, da je verjetno večina CW generirano z računalnikom, se ne čudim, da je tudi strojno dekodiranje vse boljše.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 15 Dec 2016, 00:59

Med njima je razlika od 4 do 5 x
https://en.wikipedia.org/wiki/Words_per_minute
Uporabniški avatar
S53DZ

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Dec 2016, 01:25

s54mtb je napisal/-a:80 wpm ??? :_CR Upam, da si resen.
Mislil sem na znakov na minuto.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 15 Dec 2016, 01:39

Koliko enot je pa dolg en "znak"? Lahko je "E", ki je dolg eno enoto, lahko "T", ki je tri, lahko je pa ničla, ki je 5x3+4 = 19 enot. Tudi "4 do 5 x" ni ravno ekzakten pretvorni faktor. Tule ta CW matematika malo šepa. Kako naj potem algoritem dekodira, če se še ljudje ne morejo zmenit, kakšne so osnovne časovne enote :)
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Dec 2016, 03:37

Hmmm,..Naredi en elektronski taster. S procesorjem. Potem se ti bo odprl zanimiv svet. Še posebej, če boš to želel narediti s squeeze ročico. Dodaj še memorijo črte in pike.

Torej takole:
-če držiš obe ročici se morata črta in pika med seboj ponavljati, začenši s tistim elementom, ki si ga prej pritisnil
-če samo takneš črto, se ta odvija do konca ne glede na to koliko časa držiš, razen če je ta čas daljši od črte.
-če traja črta in samo takneš piko, bo to piko slišati takoj po presledku za črto.
-če pavza traja dlje kot enota pike, potem s pavzo počakaš do treh enot pike, ne glede na to, da je pritisnjena ročica za pike ali črte.
-vse zgornje funkcije naj bodo opcijske.

Ko ti bo tole delovalo,...

Poskusi zapise spraviti v "memorijo".

Še vprašanja na hitro:
Koliko osnovnih časovnih enot je v tej definiciji ?
Kakšne so razlike med telegrafijo "na roke", telegrafijo "na elektronca" in telegrafijo, ki jo uho najlepše dojema ?
So v telegrafiji, ki leže v uho, pike res enake presledkom v črkah? So črte res 3x daljše od pik ?
Lahko zdaj še enkrat redefiniraš osnovne časovne enote?

V vsem skupaj ne pozabiti na debouncing.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Dec 2016, 03:44

Oh, ja,... ne pozabit na signal za preklapljanje RX/TX. Če postaja omogoča hiter preklop, se ta lahko dogaja že, po 4 elementih najkrajše pavze. Na ta način lahko v oddaji naredimo malo pavze in na hitro pregledamo kaj se dogaja na bandu. Če je kakšen QRM, lahko znak/raport ponovimo.
Namesto po 4 elementih je fino, če to lahko nastavimo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 15 Dec 2016, 09:12

VolkD je napisal/-a:So v telegrafiji, ki leže v uho, pike res enake presledkom v črkah? So črte res 3x daljše od pik ?

Ja, a niso? :_CR Se pravi, da nekdo kar nekaj "tapka", kot njemu najbolj "leže v uho". Pa to potem "leže v uho" tudi drugemu? Zakaj pa potem ni npr. na PSK tudi eden na 31, drugi na 36, tretji pa na 22,3, ker mu melodija pač lepo "leže v uho". Sem mislil, da je telegrafija bolj definirana, pa vidim, da je vse skupaj to bolj umetniška svoboda in stvar interpretacije. Nič čudnega, da mi ni nič jasno, ko grem poslušat na bandu, saj sem pričakoval natančne časovne okvirje.... Bom raje kar pustil vse skupaj, ker to očitno ni zame, saj se na glasbeno umetnost žal ne spoznam veliko. Je preveč neznank in premalo enačb.

VolkD je napisal/-a:Lahko zdaj še enkrat redefiniraš osnovne časovne enote?

A nima čas samo ene enote, ki ji rečemo sekunda :_rolling Nisem vedel, da jih je več. Aja, mogoče si pa misli, da astronavt uporablja telegrafijo na luni? Tam pa res lunin obhodni čas ni več 24 zemljinih ur :mrgreen:
Zadnjič spremenil s54mtb, dne 15 Dec 2016, 09:19, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 15 Dec 2016, 09:18

s54mtb je napisal/-a:Koliko enot je pa dolg en "znak"? Lahko je "E", ki je dolg eno enoto, lahko "T", ki je tri, lahko je pa ničla, ki je 5x3+4 = 19 enot. Tudi "4 do 5 x" ni ravno ekzakten pretvorni faktor. Tule ta CW matematika malo šepa. Kako naj potem algoritem dekodira, če se še ljudje ne morejo zmenit, kakšne so osnovne časovne enote :)

Zaradi narave Morse znakov WPM in CPM ne moreta biti eksaktno definirani enoti. Za lažje sporazumevanje so se odločili za neke povprečne dolžine. Tem bi se približali, če bi "približno" neskončno časa oddajali/sprejemali, hi. To je čista matematika - statistika.

Lotiti se CW keyer-ja danes je sicer zanimiva naloga, ampak malo mimo. Dobrih rešitev je dovolj.
Tu so teoretično stvari glede časov jasne:
pika = 1 enota,
črta = 3 enote,
pavza med elementi = ena enota,
pavza med znaki = 3 enote,
pavza med besedami = 5 enot.
Kar najbrž moti Mareta, so operaterske izkušnje za izboljšanje sprejema na uho. Te namreč prinesejo nianse, kot so: iambic keyer ali ne, krajša pika v razmerju do črte, ...
PTT linijo za preklop RX/TX ponavadi itak upravlja sama postaja. Tam je tudi možen ali ne full break-in način (poslušanje med elementi znaka!).

Veliko bolj zanimiva se mi zdi izdelava CW sprejema, kjer je več spremenljivk. Spet čista matematika, najprej štetje dolžine elementa.
Že davno sem izdelal CW dekoder, ki je iz audio izvlekel Morse znake in jih dekodiral na zaslon.
Takrat je bilo to na MC6809 in v asemblerju.
Tu ni več oranja ledine, saj je CW Skimmer-jev veliko. Metode dekodiranja pa precej drugačne.
Samo primer:
http://www.dxatlas.com/cwskimmer/

73 Bojan
Uporabniški avatar
S53DZ

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 15 Dec 2016, 09:29

VolkD je napisal/-a:V vsem skupaj ne pozabiti na debouncing.

Pa uporabi induktivno stikalo
Uporabniški avatar
s54mtb

Naslednja

Vrni se na Radijske postaje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost