Yaesu FT - 2900, 2980, no pa sem 'prišparal'....

Vse v zvezi z radijskimi postajami

Yaesu FT - 2900, 2980, no pa sem 'prišparal'....

OdgovorNapisal/-a sierra5 » 04 Apr 2021, 21:40

No, pa sem 'prišparal' 60 + Eur. Zgodba je taka: prijatelj ima FM radijsko postajo Yaesu FT -2800, ki je bila v zelo slabem stanju. Prejšnji lastnik, ali kdo drug, se je vozil po njej s spajkalnikom, nakopičil kupe spajke, pogubil vijake, žička za povezavo osnovne plošče s konektorjem (žila), torej z anteno, pa je bila vsega 0,4 mm – obup :_banghead. No, postajo sem spravil v prvotno stanje, naredil kabelski adapter za programiranje in jo z brezplačnim programom CHIRP sprogramiral. Mislim, da imajo vse mobilne FT postaje, ki imajo šest polno RJ vtičnico za mikrofon, gledano od spredaj v vtičnico, skrajni levi pin RX in TX (skupaj), tretji z leve pa je GND. Ker kolega ni 'zmogel' počakati, je medtem kupil tudi mobilno postajo FT-2980. Meni je pa en drug prijatelj ugodno ponudil skoraj novo postajo (na slikah) FT-2900, razlika med njima je samo v W, saj jih ima prva kar 80. No seveda sem jo kupil, ko jo pa tako rabim :_rolling. No, pa sta tu kar naenkrat dve postaji za sprogramirat. 'Mala malca' si rečem, kabelski adaptor imam že narejen, saj ima enak razpored pinov kot FT-2800, kdo bo pa ob tej poplavi tehnike vnašal ročno frekvence v memorije, saj se ti je za zmešat. Račun brez krčmarja, postaja, karkoli storim, ne 'šmirgla nič', pozna samo 'Error' in to za branje kot pisanje. Preskusim vse tri kable za programiranje, ki sem jih priredil, da lahko menjam adaptorske kabelčke s potrebnim konektorjem. po zgledu prvega kabla (večnamenskega), ki sem ga kupil pred leti seveda pri Kitajcu. Tudi ostala dva sem odrezal in na odrezan konec namestil stereo 3,5mm avdio vtičnico na preostali kabel pa stereo vtič. Moram povedat, da nekateri ne rabijo stereo vtiča, temveč mono , saj poteka TX in RX po isti žici, drugi pa imajo TX in RX iz USB adaptorja na koncu združen z diodo. Kot sem omenil imam kitajski PROLIFIC kabel, kot sedaj vidim ponaredek, saj mi v 'Upravitelju naprav', ko ga grem pogledat, ker mu driver Win10 večkrat kar sam posodobi, z velikimi črkami napiše: - THIS IS NOT PROLIFIC PL2303, PLEASE CONTACT YOUR SUPPLIER, no hitro ga ozdravim, ko mu zamenjam Vista PROLIFIC drv V 3.2.0.0. iz 07.2007. (Če ime kdo probleme s tem in nima driverja, ga lahko dobi pri meni). No, potem imam USB adapter z opevanim FTDI Chipom – nič, in Baofengov USB-Serial CH340 – tudi nič!
Ko sem prebrskal net, sem ugotovil, da prodajajo kable narejene specialno za FT-2900 in posebej, če prav sta postaji razen moči enaki, za FT-2980 skupaj s ADMS SW in to za 60 * €, plus poštnina. Pozabil, sem povedat, da sem najprej poskušal s programom CHIRP, ko pa sem, klub temu, da ne verjamem, prebral na parih radioamaterskih forumih, da so postajo FT – 2900 s Chirp_om spremenili v 'cegu' (opeko), me je vse minilo. Na spletu sem naletel na SW napisan za kar nekaj FT postaj, avtor je Bob Freeth – G4HFQ, pred časom ga je tržil, sedaj, ko je pa starejši, ga je pa ponudil brezplačno skupaj s ključi za aktivacijo. Tudi za FT-2900 je gor in lahko rečem, da je zelo 'user friendly'. Ima možnost vklopa loga, ki ti sproti piše kaj se dogaja in seveda kaj je narobe. Vzel sem stari dobri večkrat preskušen kitajski PROLIPIC adapter in se lotil dela. Po nekaj urah sedenja, poskusov, lotanja, razbijanja glave, mi je končno uspelo prilagoditi adapter vsem zahtevam postaje…. Vse se vidi na slikah. Poskusil sem tudi eno frekvenco imenovati (Franci – spodaj se skriva 145,450) drugo pa kot zapis frekvence – vse dela. Elektroniko sem skril v ohišje, ki sem ga naredil iz dveh suhih kemičnih svinčnikov, čez pa nataknil skrčno bužirko, Elementi, pa, kar seje dalo so SMD….
Uf, sem se razpisal, mogoče bo pa kdo le imel kaj od tega…. Pa še slike...
Cveto
Priponke
DSC06334.JPG
DSC06335.JPG
DSC06338.JPG
DSC06340.JPG
DSC06348.JPG
DSC06355.JPG
DSC06347.JPG
DSC06353.JPG
Uporabniški avatar
sierra5

Kraj: Bled - JN76BJ
Zahvalil se je: 407 krat
Prejel zahvalo: 185 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 18

Yaesu FT - 2900, 2980, no pa sem 'prišparal'.... 1

OdgovorNapisal/-a sierra5 » 04 Apr 2021, 21:44

Še nekaj slikic k prelšnji temi...
Cveto
Priponke
DSC06358.JPG
DSC06361.JPG
DSC06365.JPG
DSC06366.1.jpg
Uporabniški avatar
sierra5

Re: Yaesu FT - 2900, 2980, no pa sem 'prišparal'.... 1

OdgovorNapisal/-a sierra5 » 06 Apr 2021, 17:42

ja toliko sem naložil :lol: , da sem pozabil napisat kaj sem dodal. Če koga zanima ne lahko kontaktira in mu z veseljem pomagam - povem..
Cveto
Uporabniški avatar
sierra5

Re: Yaesu FT - 2900, 2980, no pa sem 'prišparal'....

OdgovorNapisal/-a MareM » 07 Apr 2021, 06:12

Zelo lepo si tole uredil in usposobil.
Kar nekaj taksnih postaj je verjetno v S5. Mogoce bi lahko objavil tudi shemo programskega kabla, katerega si sestavil, da ti je uspel ta podvig.
Veliko zadovoljstva ob uporabi postaj.

73
Uporabniški avatar
MareM

Kraj: NM, JN75PV
Zahvalil se je: 133 krat
Prejel zahvalo: 36 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 21

Vrni se na Radijske postaje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost