uBITX Z ELEKTRONKAMI TUBIX5

Vse v zvezi z radijskimi postajami

uBITX Z ELEKTRONKAMI TUBIX5

OdgovorNapisal/-a S55TA » 28 Jun 2020, 17:05

Jaz pa sem od nekdaj navdušen nad elektronkami. Zato sem se lotil izdelave nekaj podobnega kot je uBitx, vendar z elektronkami. Uporabljenih je pet elektronk. Ime je dobil Tubix5. Transceiver je zasnovan kot enojni super, sklopi pa so uporabljeni kot BiDirectionalni, tako kot pri uBitx. Trenutno je za en band, razvijam pa mudule za multiband, zato ker VFO to omogoča. Kratek opis delovanja.
Sprejemnik;
Signal iz antene vodimo na vhod BPF za izbrano območje, po filtriranju gre na ojačanje z 6K13P, strmo, malošumno pentodo. Po ojačanju, signal gre na mešanje v diodni mikser. Po mešanju s signalom VFO, dobimo prvi signal na IF. Od tu gre skozi kristalni filter ter skozi prilagoditveni IF transformator na ojačanje, ki je izvedeno z 6J9P. Po ojačanju gre signal skozi IF transformator na produkt detektor. Signal iz produkt detektorja zdaj lahko že imenujemo AF signal. Sledi prvo ojačanje AF signala, izvedenoje z 6F12P, pentodo triodo, ki je zelo podobna evropski ECF82, vendar ni PIN združljiva. V tej stopnji se tudi zajema signal za AGC. Sledi končno ojačanje AF (NF) signala na okoli 3W, ki je izvedeno z 6F5P (ECL85). Tako to bi bila v kratkem pot signala na sprejemu.
Oddajnik;
Kot sem že v uvodu rekel so sklopi BiDirectionalni, omogočeno je z nekaj releji. Kako tvorimo signal za oddajo? Zelo enostavno. Releji postavijo sklope v način oddaje. Tako 6F12P, zdaj služi kot ojačevalnik signala iz dinamičnega mikrofona. Po ojačanju gre signal v produkt detektor, kjer ga mešamo z signalom BFO. Po mešanju, tako dobimo prvi DSB signal, torej oba bočna obsega. Sledi ojačanje signala, potem gre skozi kristalni filter. IF ojačanje je Izvedeno z 6J9P enako kot na sprejemu. Potem gre ponovno diodni mikser, vendar tokrat mešamo signal s signalom iz VFO. Tako, dobili smo signal z enim bočnim obsegom, običajno, je to LSB za spodnje bande, in delovno frekvenco, ki je produkt mešanja signala iz VFO z signalom IF. Od tukaj gre signal na ojačanje, da bi bilo primerno za izhodno elektronko. Tukaj je uporabljen isti BPF kot na sprejemu, elektronka 6K13P, ojača signal do te mere, da lahko signal pošljemo v končno stopnjo. Ta je zasnovana okoli 6P14P. Na izhodu je klasični PI filter za prilagoditev impedance na anteno.
Napajanje;
Napajanje sem naredil klasično z transformatorjem. Potrebne napetosti so 180V za sklope TRX, ter 270V za izhodno elektronko 6.3 V za gretje elektronk, 5V za releje in 12V za ostalo. Izhodna stopnja je v stanu ojačati signal na cca. 10W na 50 ohmskem bremenu. Meritve še izvajam tako, da navajam tisto kar kaže power meter. Prve zveze, ki so potekale so dale odlične rezultate. Moram reči, da sem bil prijetno presenečen nad kvaliteto audio signala. V prihodnosti bom razvil dva modula, ki bosta pokrivala vse bande. Škatla je velikosti 300x300x120mm. Relativno majhna. Napajalnik je za pregrado.

V prihodnosti bom dodal, VOX in AntiTrip, ter seveda CW.

Nekaj podobnega si lahko preberete na linkih, ki jih navajam spodaj. Tudi sam sem črpal ideje s teh naslovov. Vsi elementi so lahko dostopni, elektronke sem nabavil iz Ukrajine in Rusije.

Na tej strani je US5MSQ opisal razvoj svoje verzije: http://www.cqham.ru/forum/showthread.ph ... E9-%D2R%D5
Na tej strani je opis TRX Albatros: http://www.qrz.lt/ly2bok/Rusian%20varia ... trosas.htm
Na tej strani je opisano kako naredite SE z ECL85: https://tube-diy-kit.com/buy/tube-ampli ... -amplifier
Na tej strani je opis podobnega TRX kot je moj: http://radon.org.ua/index.php?option=co ... &Itemid=64

Prilagam nekaj slik. Več informacij lahko dobite od mene, preko tega odličnega foruma. Morebiti pa se bo še kdo ogrel za TRX na elektronke, lep pozdrav. Prijetno branje v teh vročih dneh vam želim.
Priponke
IMG_20200507_095653.jpg
IMG_20200507_095758.jpg
IMG_20200507_095803.jpg
IMG_20200512_193535.jpg
tubix_2.jpg.jpg
tubix_6,jpg.jpg
TRX_5TUBE_MOJ.png
PCB_TUBIX5.JPG
Uporabniški avatar
S55TA

Kraj: Turjak
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 52 krat
Uporabnika povabil: radix
Število neizkoriščenih povabil: 5

Re: uBITX Z ELEKTRONKAMI TUBIX5

OdgovorNapisal/-a satelitko » 28 Jun 2020, 19:38

Moj globok poklon!
satelitko

Kraj: Radovljica
Zahvalil se je: 31 krat
Prejel zahvalo: 61 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Jun 2020, 22:46

S55TA je napisal/-a:Več informacij lahko dobite od mene, preko tega odličnega foruma. Morebiti pa se bo še kdo ogrel za TRX na elektronke, lep pozdrav. Prijetno branje v teh vročih dneh vam želim.
Jaz bi imel pa željo izmeriti s spektralcem signal, ki gre v anteno.
Kje kdaj in kako bi to lahko naredila ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9242 krat
Prejel zahvalo: 5249 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 107

OdgovorNapisal/-a S55TA » 29 Jun 2020, 09:25

Pojma nimam, ker nerad napovedujem kdaj bom končal razvoj sklopov, ki sem si jih zastavil. Moram narediti še VOX, anti trip, CW modul, še kar nekaj stvari, končati ohišje, dodelati DDS kodo...
Rad bi, da je to lepa zaprta škatlica, solidne izdelave in nečemu podobna, hehe.

L.P. Tomo
Uporabniški avatar
S55TA

Kraj: Turjak
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 52 krat
Uporabnika povabil: radix
Število neizkoriščenih povabil: 5

Vrni se na Radijske postaje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost