Merilnik krvnega tlaka - kalibracija ?

Tu bomo opisali in spraševalo o tem kako in s čim izmeriti izmeriti kar pač potrebujemo.
Tu bodo tako samogradnje kot tudi opis merilnih metod.

Merilnik krvnega tlaka - kalibracija ?

OdgovorNapisal/-a javr » 19 Jun 2018, 20:00

Počasi začenjam dvomiti v prikazane rezultate. Ali obstaja kakšna naprava kjer lahko preizkusiš če merilnik krvnega tlaka prav kaže ? Npr. kakšna testna, mehanska, robotska roka, na katero bi dal ta merilnik in bi moral pokazati točno določen tlak in utrip ?
Priponke
30.jpg
40.jpg
50.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 59 krat
Prejel zahvalo: 95 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 22

Re: Merilnik krvnega tlaka - kalibracija ?

OdgovorNapisal/-a VolkD » 19 Jun 2018, 21:20

Lahko izmeriš meni tlak. Mora kazat 165/105.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5413 krat
Prejel zahvalo: 3700 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 19 Jun 2018, 21:28

Sam senzor lahko preveriš kar z vodnim stolpcem. Vzameš debelejšo prozorno cev, cca 2m dolgo. Eno stran priklopi na merilnik (zatesnjeno) in naredi manjšo zanko (v obliki črke U), da voda ne pride v merilnik. Potem prosti konec obesi pod strop in notri nalij vodo, da bo razlika v gladini pri merilniku in na vrhu cevi točno 133cm. Pokazati mora 100mmHg.
Težava sveta je, da so inteligentni ljudje polni dvomov, medtem ko so neumni polni samozavesti. (Charles Bukowski)
s54mtb

Zahvalil se je: 1098 krat
Prejel zahvalo: 2676 krat
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a S56FPW » 19 Jun 2018, 21:31

Še bolje bo če probaš merit pritisk pri kakem zdravem mladem človeku.
Jaz sem pred leti tko preverjal merilec tlaka ko je moja mama imela težave z povečanim pritiskom.
http://lea.hamradio.si/~s56fpw/
Uporabniški avatar
S56FPW

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 121 krat
Prejel zahvalo: 170 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 34

OdgovorNapisal/-a S56FPW » 19 Jun 2018, 21:33

s54mtb je napisal/-a:Sam senzor lahko preveriš kar z vodnim stolpcem. Vzameš debelejšo prozorno cev, cca 2m dolgo. Eno stran priklopi na merilnik (zatesnjeno) in naredi manjšo zanko (v obliki črke U), da voda ne pride v merilnik. Potem prosti konec obesi pod strop in notri nalij vodo, da bo razlika v gladini pri merilniku in na vrhu cevi točno 133cm. Pokazati mora 100mmHg.

Žal vsi elektronski merilci brez utripa ki ga slišijo prek senzorja ne znajo pokazat NIČ
http://lea.hamradio.si/~s56fpw/
Uporabniški avatar
S56FPW

Zahvalil se je: 121 krat
Prejel zahvalo: 170 krat
Število neizkoriščenih povabil: 34

OdgovorNapisal/-a VolkD » 19 Jun 2018, 21:37

VolkD je napisal/-a:Lahko izmeriš meni tlak. Mora kazat 165/105.
Imam kontrole na tri mesece. Že enajstkrat so mi izmerili enak rezultat.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Carko » 19 Jun 2018, 21:49

Seveda obstajajo naprave za kalibracijo. Priključijo se namesto manšete in simulirajo krvni tlak.

Če neseš v lekarno, bodo ali tam preverili ali pa dali na servis, kjer merilnik preverijo in umerijo.

Tile (prvi rezultat na Googlu) ti ga pridejo iskat in prinesejo nazaj na dom.
Carko

Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 352 krat
Število neizkoriščenih povabil: 96

OdgovorNapisal/-a javr » 19 Jun 2018, 22:24

tale video mi je dal misliti - možno da oseba, ki si meri tlak s to napravo, ne upošteva oziroma ne pozna teh pravil. Bom najprej to preveril.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Farkas » 20 Jun 2018, 06:27

s54mtb je napisal/-a:Sam senzor lahko preveriš kar z vodnim stolpcem. Vzameš debelejšo prozorno cev, cca 2m dolgo. Eno stran priklopi na merilnik (zatesnjeno) in naredi manjšo zanko (v obliki črke U), da voda ne pride v merilnik. Potem prosti konec obesi pod strop in notri nalij vodo, da bo razlika v gladini pri merilniku in na vrhu cevi točno 133cm. Pokazati mora 100mmHg.

Če dobro razumem, kdor ima krvni pritisk 100 pomeni to 100 mm živosrebrnega stolpca, kar spet pomeni 1330 mm vodnega stolpca, kar spet pomeni 0,133 bar relativnega pritiska?
Farkas

Zahvalil se je: 85 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 20 Jun 2018, 09:31

Točno tako.
Težava sveta je, da so inteligentni ljudje polni dvomov, medtem ko so neumni polni samozavesti. (Charles Bukowski)
s54mtb

OdgovorNapisal/-a kose19 » 20 Jun 2018, 10:58

Takšni in drugačni "merilci" krvnega tlaka niso zanesljivi , posebno nizkocenovni razred. Jaz jim pravim indikatorji. Prvi, ki so prišli na trg so še bili kolikor tolikor zanesljivi, sedaj pa...

Zakaj tako mislim?
Ker sem jih kar lepo število servisiral, umerjal, popravljal,... in strankam svetoval naj si kupijo merilec na živo srebro ali na pero.

Res je težje se naučit pravilno izmerit krvni tlak, vendar ko se enkrat naučiš slišati pulz v slušalkah je to to.
kose19

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 28 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a javr » 21 Jun 2018, 05:23

Carko je napisal/-a:Seveda obstajajo naprave za kalibracijo. Priključijo se namesto manšete in simulirajo krvni tlak.

Če neseš v lekarno, bodo ali tam preverili ali pa dali na servis, kjer merilnik preverijo in umerijo.

Tile (prvi rezultat na Googlu) ti ga pridejo iskat in prinesejo nazaj na dom.
sem vprašal v lekarni in pravijo da lahko merilnik preverijo tako da ga primerjajo s svojim. Storitev ni plačljiva.
Predlaganega servisa še nisem kontaktiral, verjetno pa ne delajo zastonj.
Bolj bi me zanimala domača opcija, to je da imaš nekaj s čimer lahko kadarkoli (recimo 1-krat tedensko) preveriš delovanje merilnika. Ker v mojem primeru ne gre le za informacijo, ampak se na podlagi meritev prilagaja doza zdravil, to pa ni več hec.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a MadMax » 21 Jun 2018, 07:15

Domače elektronske merilnike (jih imam ene par) sem po nasvetu večih zdravnikov in med. sester po primerjalni metodi preverjal v lokalnem ZD z večimi njihovimi aparatki.
Saj <10mmHg je itak že s ponovljivostjo težko doseči, na 20 razlike pa razen ene izjeme niso prišli.
Edini klump med vsemi je bil zapestni iz lidla, kazal neuporabno premajhno vrednost. Drugi zapestni je delal kot mora.
Je pa seveda pri zapestnih treba še posebej dosledno upoštevat navodila, kar je marsikomu težko...

Imam pa tudi še enega starega ruskega na manometer, ki pa rabi novo manšeto. Moram poiskat kje se da dobit.
Potem bi se moral pa še naučit poslušat pulz prek stetoskopa.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 326 krat
Prejel zahvalo: 319 krat

OdgovorNapisal/-a javr » 21 Jun 2018, 08:19

sem našel servis za svojega in bom še tam vprašal.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Jun 2018, 10:49

MadMax je napisal/-a:Saj <10mmHg je itak že s ponovljivostjo težko doseči, na 20 razlike pa razen ene izjeme niso prišli.
Tudi sam sem prišel do podobnega rezultata. Nimam pa klump merilnikov.
Je pa šum meritve, ki nastane že samo zato, ker se zavedaš, da si meriš tlak, večji kot je napaka meritve.
To smo ugotovili pri večih zaporednih meritvah z enim in drugim aparatom.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Jun 2018, 10:58

Še tole:
Rezultat lahko zavedno hudo popačiš. Če se namensko umiriš in odpodiš stran kakršne koli misli. Torej, če poskusiš misliti na nič. Vem da je to težko, ampak dober približek je, če si zamisliš, da z zaprtimi očmi ležerno z masko(dihaš lahko) plavaš pod vodo. V takem stanju bo tlak precej nižji.
Da se tudi obratno. Dva miselna vzorca skoraj brezpogojno dvigneta tlak. Prvi samo tlak, drugi pa tudi pulz.
1. Zamišljaš si, da te bo zdravnik nadrl, če bo pritisk visok. Lahko si pričaraš pred oči tudi njegov/njen zaripel obraz, ko se dere.

2. Zamišljaš si, da je tvoj otrok na cesti, ga rešuješ, proti tebi pa drvi grozen kamion.

Pri tej drugi sem navil pulz do 137. Tlak pa,.. eh tega imam vedno preveč.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a vlado » 21 Jun 2018, 12:17

Ko je že govora o merjenju pritiska, svetujem da si občasno pomerite pritisk na obeh rokah.

Moja zgoba je takšna
imel sem normalen pritisk, enega dne me je začela boleti desna roka od rame navzdol.
Drug dan nisem čutil prstov na desni roki in šel zdravniku. Takoj me je napotil na urgenco na neurološko kliniko.

Po dolgem čakanju so me pregledali (rutinsko), predpisali zdravila proti bolečini in povedali da počakam na izvid.
Potem je prišel en mlad zdravnik, me povabil noter in vprašal od kdaj imam nizek pritisk, sem povedal da nimam ker sem ga dokaj pogosto meril.
Odpeljal me je in sam na hitro naredil UZ vratnih žil, cel čas je zmajeval z glavo, ter me takoj odpelja še na CT.
Na CT-ju so potrdili (popolnoma) zamašeno vratno arterijo.
Poseg je preveč tvegan (nimam maščobo ampak apnenc), povedali so mi da v primeru če me zadane možganska ali srčni naj se takoj zglasim pri njim . . .
Meni je nenavadno da me je bolela desna roka, arterija pa je zamašena z leve strani.
Zdaj hodim na redno kontrolo na angiologijo in tam in v ZD mi vsakič merijo pritisk s sposebnom merilnkom,
ki istočasno meri pritisk v obeh rokah in obeh nogah, osebje zapusti prostor, merilnik sam opravi 3 ali 5 meritev in naredi povprečje.

Kdaj pa kdaj si pomerite pritisk na obeh rokah, razlika ne sme biti večja od +/- 10
Pri meni je razlika od 40 do 80 (v levi roki je pritisk od 40 do 70), odvisno od pritiska, in v levi roki nobeden elektronski merilnik ne more izmeriti pritiska, vedno prijavo napako.
LP
vlado

Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 5 krat
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a S53AL » 21 Jun 2018, 12:57

Pred leti sem imel zvišan pritisk 160+. Mi je dala tablete a po eni polovici tablete sem se čudno počutil. Povem zdravnici, ta me napoti na Holter. OK.
Čakal 3 tedne in končno dobim to. Čakam 3 tedne izvidov ni. Kličem, nekaj ni verdu pravi. Končno dobim izvid od enega drugega :_banghead
Kličem, da to ni moje...oprostite, pridite takoj nazaj pa nikomur povedat..., nisem šel.
Sem si kupil OMRONA. Trenutno 131/93/P83.
Je pa @VolkD zgoraj lepo opisal kaj vse lahko vpliva na meritve.
http://www.zimazakon.si/forum
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 556 krat
Prejel zahvalo: 65 krat
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a javr » 21 Jun 2018, 21:20

vlado je napisal/-a:Na CT-ju so potrdili (popolnoma) zamašeno vratno arterijo.
od česa to pride oz. kako se temu izogniti ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 21 Jun 2018, 21:40

Kdor je pravi dec, si meri krvni tlak s temle
https://www.hyb.si/ibpm-system.html
s54mtb

OdgovorNapisal/-a S53AL » 21 Jun 2018, 21:41

javr je napisal/-a:
vlado je napisal/-a:Na CT-ju so potrdili (popolnoma) zamašeno vratno arterijo.
od česa to pride oz. kako se temu izogniti ?

Je potrebno videt še krvno sliko, potem pa naprej, zakaj...?
Sem že "malo" dohtarja...
http://www.zimazakon.si/forum
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 556 krat
Prejel zahvalo: 65 krat
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a igo » 21 Jun 2018, 23:19

Pred leti sem delal zdravniškega ravno na pustni dan. EKG mi je izvajala Pika Nogavička. Sem jo vprašal, kako mi lahko zagotovi verodostojnost meritve, če pa mi lahko zabije srce na 200 :_kisscheek ali pa na 0 :_sunshine .

Glede tlaka ... s telefonom (kamera in lučka) se da snemati količino krvi v žilah, aplikacija pa iz spreminjanja odtenka razbere potek pretoka, hitrost utripanja srca, ... in izriše tisto znano krivuljo srčnega utripanja. Imam eno odbito idejo na to temo ...
Pri klasičnem merjenju tlaka se stisne žile, nato se stisk počasi popušča in se zraven posluša utrip. Ko se utrip pojavi, je to zgornji tlak. Takrat srce zmore potisniti kri skozi stisnjeno žilo. Ko utrip izgine, pa je to spodnji tlak, ko premalo stisnjena žila ne predstavlja več ovire, ki bi povzročala zvok.

Ideja je, da bi še vedno stisnil žile, a bi poleg poslušanja utrip opazoval še s telefonom.
Navadni elektronski merilniki bi se po BT ali USB povezali s telefoni, da bi se med merjenjem tudi snemalo in vse skupaj prikazovalo na zaslonu telefona (igo 2018)

Zdaj je pozna ura :_waiting , ... bom jutri preizkušal, kako deluje kombinacija stiskanja žil in opazovanja na telefonu.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 148 krat
Prejel zahvalo: 272 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 26

Vrni se na Elektronika - meritve

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost