STM32 HAL & RTOS

Vse kar je v povezavi z ARM-Cotrex-M procesorji. Sem spada tako HW kot SW.

Moderator: tilz0R

STM32 HAL & RTOS

OdgovorNapisal/-a MareBozo » 13 Mar 2018, 11:31

Pozdravljeni.

Zanima me kaj uporabljate za STM32 "HW abstraction Lib" in kateri RTOS vsebuje "dovolj" dosledno inplementacijo HAL-a za te družine.
Dolgo dolgo nazaj sem driverje za večino periferij pisal sam (za F1 serijo 7 let nazaj - ker ST še ni ponujal nekih driverjev). Sedaj vem, da ST ponuja knjižnice (cube / HAL) ampak kolikor sem jih videl ... :o :_CR so bolj samokolnica brez kolesa.
Obstajajo tudi druge alternative? Nagibam se k F4 in F7 seriji.

Kako je z RTOS-i? Kaj uporabljate?
MareBozo

Zahvalil se je: 19 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Uporabnika povabil: Dorijan
Število neizkoriščenih povabil: 2

Re: STM32 HAL & RTOS

OdgovorNapisal/-a tilz0R » 13 Mar 2018, 14:51

RTOS:
- FreeRTOS je podprt v Cube knjižnici, Keil RTX, ... itd
- Nobeden free ne vsebuje ST HW abstrakcije

HAL:
Driver za periferijo boš moral sam napisati, če HAL ni to kar iščeš. V tem primeru imaš LL driverje, ki so popolnoma low (praktično pri registrih) in potem moraš sam poskrbeti vse sam, da pohandlaš flage.

Bom pa vesel, da razložiš "samokolnica brez kolesa". Predlagam, da poveš kaj bi spremenil. Vedno je čas za spremembe.
Knowledge sharing is people' caring., T. MAJERLE
Uporabniški avatar
tilz0R

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 190 krat
Prejel zahvalo: 355 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a MareBozo » 14 Mar 2018, 00:27

Hvala za odgovor.
Mogoče sem bil slišati kanček žaljiv kar ni bil moj namen.
Vidim, da bom moral malo še pogledati za konkretne predloge ker so se HAL-i precej spremenili od kar sem jih nazadnje uporabljal.
Če se nahitro spomnim nekaj stvari (lahko da so sedaj drugačne...):
Klical sem funkcijo za sprejem podatkov kot spi slave in ostal notri čeprav sem uporabljal IRQ mode ali DMA. Smiselno bi bilo nastavit state driverju in definirati call back....recimo...
I2C slave si moral v naprej nastavit dolžine podatkov.
Raje bi mel da na evente kot so start,addr,restart,stop.... Definiraš callback. Zdeli so se mi nekako "v kalupu".
Enostavne stari enostavne....malo bolj zavite zadeve, skoraj nerešljive (kot mi tudi deluje arduino).
Določene periferije so kljub prenosu preko DMA ostajale v funkcijah in ala pulling čakale da se prenosi končajo. Paralelna izvajanja so bila praktično nemogoča.

Seveda ko se bom resno (ponovno) spopadel s STM32 vam z veseljom napisem kakšno natančnejšo kritiko.... Zgorje je bilo bolj pisano na pamet, kolikor se spomnim začetnih implementacij.
MareBozo

Zahvalil se je: 19 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Uporabnika povabil: Dorijan
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a mucek » 14 Mar 2018, 08:45

STM je v zadnjem casu naredil res veliko, kar se tice knjiznjic (da low level driverjev niti ne omenjam! ;) ). Ce si se s tem mucil pred par leti, je zadeva zdaj povsem drugacna, se ti splaca pogledati ... ;)
Drugace so bili v nekaterih knjiznjicah (huh, da ne omenjam zacetkov s CubeMX) res felerji in nelogicnosti, ampak se zadeva lepo pegla in gre imho v pravo smer ... Ce zelis imeti zadevo pregledno in pod kontrolo pa so low level driverji to, kar isces ...
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 50 krat
Prejel zahvalo: 387 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 71

Vrni se na ARM-Cortex-M

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost