Rakritje podatkov vaših lokacij, SMS, ......

Vse v zvezi z operacijskim sistemom Android, vključno z rutanjem.

Rakritje podatkov vaših lokacij, SMS, ......

OdgovorNapisal/-a KBoris » 14 Maj 2020, 17:18

Ko v zadnjem času poslušam polemike, ali na mobilni telefon namestiti aplikacijo, ki bi pripomogla k samoizolaciji, če ste bili v stiku z obolelim za Covid-19, in kako nam lahko nekdo sledi, se hkrati vprašam o varnostni ozaveščenosti uporabnikov mobilnih Andorid aplikacij, ki si jih preprosto naložimo iz trgovine Google Play. Sem napisal en članek o tem kako se lahko razkrijejo podatki o vas, kje ste se gibali in še več.... https://www.smart-com.si/vec-kot-4-000-android-aplikacij-razkriva-podatke-uporabnikov/?utm_source=FB&utm_medium=social&utm_campaign=blog-android-aplikacije&fbclid=IwAR3QtZKe03XIyhMuVKPEhkkBY983uZWmykzeJDRmYSFSfU6AsOQDLAMRsOY
CEH,GNFA, GISCP, CCNP, CCNA, CCNAS, ENSA, JNSA

https://www.linkedin.com/in/boris-krajnc-41309829/
KBoris

Kraj: Kranj
Zahvalil se je: 17 krat
Prejel zahvalo: 30 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 19

Re: Rakritje podatkov vaših lokacij, SMS, ......

OdgovorNapisal/-a forest70 » 14 Maj 2020, 18:58

KBoris je napisal/-a:Ko v zadnjem času poslušam polemike, ali na mobilni telefon namestiti aplikacijo, ki bi pripomogla k samoizolaciji, če ste bili v stiku z obolelim za Covid-19, in kako nam lahko nekdo sledi, se hkrati vprašam o varnostni ozaveščenosti uporabnikov mobilnih Andorid aplikacij, ki si jih preprosto naložimo iz trgovine Google Play. Sem napisal en članek o tem kako se lahko razkrijejo podatki o vas, kje ste se gibali in še več.... https://www.smart-com.si/vec-kot-4-000-android-aplikacij-razkriva-podatke-uporabnikov/?utm_source=FB&utm_medium=social&utm_campaign=blog-android-aplikacije&fbclid=IwAR3QtZKe03XIyhMuVKPEhkkBY983uZWmykzeJDRmYSFSfU6AsOQDLAMRsOY

Res je in kaj nam je storiti ?
1. - pustimo tako kot je in nam proizvajalci programske opreme zbirajo podatke o nas (naj bo še taka zakonodaja, bodo počeli to še naprej)
2. - izberemo telefon, ki nima nobene navlake, torej takega, ki je namenjen samo telefoniranju.
Če izberemo 1, smo nebogljeni
Če izberemo 2, smo pa čudni
Velika dilema!
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 429 krat
Prejel zahvalo: 491 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 123

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Maj 2020, 19:16

Ne boš verjel!
tulifon.png

Tudi takim telefonom so prisluškovali.

Na izbiro imaš torej samo 1. In ker ni kaj izbirati, se jez že davno ne sekiram zaradi tega.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9762 krat
Prejel zahvalo: 5441 krat
Število neizkoriščenih povabil: 143

OdgovorNapisal/-a twom » 14 Maj 2020, 19:18

Smo v kameni dobi kar se tiče pravic. Sem prepričan da se bojo zadeve slej ko prej zakonsko uredile. Samo verjetno še ne v generaciji ali dveh. Je trenutno izrojeni kapitalizem premočan
twom

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a peterp » 14 Maj 2020, 19:24

twom je napisal/-a:Sem prepričan da se bojo zadeve slej ko prej zakonsko uredile.
Zagotovo. Ampak ne v korist uporabnikov :)
peterp

Kraj: Maribor okolica
Zahvalil se je: 180 krat
Prejel zahvalo: 122 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 124

OdgovorNapisal/-a reber » 14 Maj 2020, 22:35

Nimam težav s tem, mobilnega telefona ne nosim s seboj, to je še menda bolj čudno kot imeti telefon ki je namenjen samo telefoniranju :_rolling

Ravno sem v fazi menjave ISP, vzel bom paket v katerem so neskončne minute v vsa slovenska omrežja (tudi mobilna) tako da mobilnega telefona sploh ne bom več imel prižganega, ker bom odslej klical s stacionarnim, do sedaj sem z mobilnim, to je tudi razlog da mobilni telefon sploh imam.

Pripravljen imam tudi en Ericsson A1018S, še novo baterijo mu sestavim, pa bo, brez nepotrebne navlake, in še ene par original Nokia 3310 se mi valja, naredim baterije in to je to, če bi že glih rabil.
Ne, saj se hecam, A1018S res imam in ga bom uporabil, sicer pa rabim pametni telefon zaradi navigacije in ko snemam GPS z biciklom, ne mislim zdaj kupovat GPS števcev za na kolo in raznih garminov, predrago, za ta denar raje kupim en hud kos opreme... in naj me kar sledijo če jim paše in še tistih nekaj fotk naj pogledajo ki jih mimogrede naredim he he. Eni se pa res obremenjujejo, no, saj se lahko, če imajo pa življenje shranjeno v mobilnem telefonu :_dunno Jaz življenje živim, eni ga pa zapakirajo v telefon :_seeingstars
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 84 krat
Prejel zahvalo: 405 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Maj 2020, 22:50

Eno hipotetično vprašanje. Koliko ljudi lahko na tak način zasleduješ kje se gibljejo.
Torej koliko ljudi lahko nadzira en človek.

Zanima me namreč kolikšen % prebivalstva se da na ta način zaposliti.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9762 krat
Prejel zahvalo: 5441 krat
Število neizkoriščenih povabil: 143

OdgovorNapisal/-a forest70 » 15 Maj 2020, 00:17

VolkD je napisal/-a:Eno hipotetično vprašanje. Koliko ljudi lahko na tak način zasleduješ kje se gibljejo.
Torej koliko ljudi lahko nadzira en človek.

Zanima me namreč kolikšen % prebivalstva se da na ta način zaposliti.

Nikoli se sledi nekomu kar tako. Sicer se beležiijo podatki o "vseh", po določenih algoritmih ali po vnesenih "interesatnih" osebah, sortira in obrača itak računalnik.
Odgovor:
Ogromno :)
Uporabniški avatar
forest70

OdgovorNapisal/-a reber » 15 Maj 2020, 00:21

Kaj misliš kako deluje prikaz zastojev na google maps?
Kaj misliš kako na google deluje prikaz (graf) zasedenost ali obisk trgovin, lokalov, ...
Lokacija in pošiljanje podakov... še ID dodajo in sledenje je popolno, tako da v praksi to že dolgo deluje, le tretjim osebam teh podatkov verjetno (še) ne posredujejo.

Modificiran OS bi to rešil, da bi imeli nadzor, kaj sistem zbira in predvsem kaj pošilja ven.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 84 krat
Prejel zahvalo: 405 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a forest70 » 15 Maj 2020, 00:26

reber je napisal/-a:Kaj misliš kako deluje prikaz zastojev na google maps?
Kaj misliš kako na google deluje prikaz (graf) zasedenost ali obisk trgovin, lokalov, ...
Lokacija in pošiljanje podakov... še ID dodajo in sledenje je popolno, tako da v praksi to že dolgo deluje, le tretjim osebam teh podatkov verjetno (še) ne posredujejo.

Modificiran OS bi to rešil, da bi imeli nadzor, kaj sistem zbira in predvsem kaj pošilja ven.

Točno tako!
Ni problem dokler so podatki anonimni in grupirani. Problem nastane, ko jim podatki utečejo, ali pa celo prodajo. (Ja, prodajat podatke je velik biznis....)
Uporabniški avatar
forest70

OdgovorNapisal/-a miharix » 15 Maj 2020, 09:16

Jaz sem vesel, da ni tako lahko vsakomur priti(tudi policistom)
do logov(kateri vsi tel. bili vidni postaji na dan X) vseh samih baznih postaj.
Morejo AKOS kar nekaj papirologije ter dovolj ozke zahteve(filter/query) poslat.

Problem zbiranja teh podatkov je samo, ker nimaš zagotovila, da so res anonimizirani.
Pol pa še vedno obstajajo triki, ko iz dovoljšne količine anonimiziranih podatkov se da kar dobro veliko nazaj sestavit o posamezniku.
Lep primer: srfaš net, nastavljeno brez piškotov, ne sledi mi... tvoja resolucija ekrana pa je dovolj redka, da se te lahko precej dobro deanonimizira npr za demo: https://amiunique.org/

Če bi te telefon vsakega vprašal ali se strinjaš stalno svojo GPS deliti... koliko bi jih potrdilo? Zagotovo premalo, da bi Google zasedenost cest... sploh lahko bilo uporabno.

Ko smo že pri tem... v kolikor še kdo ne pozna
https://myactivity.google.com/myactivity
https://myactivity.google.com/more-activity
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 378 krat
Prejel zahvalo: 294 krat
Število neizkoriščenih povabil: 60

OdgovorNapisal/-a primozsu » 16 Maj 2020, 09:25

reber je napisal/-a:Pripravljen imam tudi en Ericsson A1018S, še novo baterijo mu sestavim, pa bo, brez nepotrebne navlake, in še ene par original Nokia 3310....

Če vas srečam s takšnim telefonom in lepo obleko bom dobil mnenje, da ste "velika živina" ali "mafijozo", ...

Na te telefone se ne da namesti SPY aplikacij in še baterijo se da ven vzeti na sestankih.
primozsu

Zahvalil se je: 58 krat
Prejel zahvalo: 25 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a radix » 16 Maj 2020, 09:49

Najboljši vic pri vsem tem je, da ima deljen link pol kilometra dolg facebookov tracking hash.
radix

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 231 krat
Prejel zahvalo: 357 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 25

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 16 Maj 2020, 10:53

Obstaja aplikacija, ki simulira "aktivnost" čimbolj naključno? Če bi to kombiniral še z gps oddajnikom in se naključno prestavljal po svetu naokoli, pa naj zbirajo podatke. Itak jim nebi nič koristili, ker bi bil tako signal/šum prevelik.

Mimogrede... ko sem se igral z GPS oddajniko (SDR) in telefon poslal v Kanadsko hribovje za pol ure, me je naslednje jutro na telefonu čakala vremenska napoved za Whistler in napotki za tujce med karanteno v Kanadi :)
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1588 krat
Prejel zahvalo: 4192 krat
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a miharix » 16 Maj 2020, 11:20

s54mtb je napisal/-a:Mimogrede... ko sem se igral z GPS oddajniko (SDR) in telefon poslal v Kanadsko hribovje za pol ure...

8-)
Se lahko v eni temi o tem razpišeš ali vsaj Linke , kako si spoofal GPS signal?
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 378 krat
Prejel zahvalo: 294 krat
Število neizkoriščenih povabil: 60

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 16 Maj 2020, 12:11

Rabiš tole:
https://github.com/osqzss/gps-sdr-sim/

S pomočjo svežih podatkov o satelitih (brdc datoteka) zgeneruraš surovi modulacijski (baseband) signal. To potem lahko "predvajaš". Za hardver sem upirabil Pluto SDR.

Za lokacijo lahko podaš fiksno koordinato ali pa gpx.

Še to: gps sprejemniki imajo lahko vgrajen algoritem za detekcijo džemerja. Če je nivo signala previsok, to prepozna jot motnjo, čeprav je legitimen gps signal in ga ignorira. Jaz sem nastavil nivo na -80dBm in se je postavil na lokacijo v par minutah.

Screenshot_20200422-005931.png
V Dalmaciji med karanteno :)
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1588 krat
Prejel zahvalo: 4192 krat
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a Cloud » 18 Maj 2020, 15:00

Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 73 krat
Prejel zahvalo: 229 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 16

Vrni se na Android OS

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost