Analogni servo pogon

Opisani problemi in rešitve v industriji. PLC-ji so prav gotovo tu.

Analogni servo pogon

OdgovorNapisal/-a S56NC » 27 Jan 2018, 23:47

Pozdravljeni.

Imam neke pogone za DC servomotorje analogne izvedbe. To pomeni, da imajo za povratno zanko uporabljen tahogenerator namesto enkoderja/resolverja.
Kot vhod za pozicijo sprejmejo analogno napetost +-10 V kjer predznak pomeni smer, amplituda pa hitrost vrtenja rotoja.

Sedaj me pa zanima kako se krmili ta čudesa ? Kot mi je jasno se za zaznavanje pozicije montira merilne letve ali nekaj podobnega... ter potem v krmilniku spet z nekim PIDom regulira pozicijo ?
Obstajajo kakše fore in kakšni cenejši pristopi (se gre vendarle za raziskovanje in ne industrijo) ?
Uporabniški avatar
S56NC

Zahvalil se je: 49 krat
Prejel zahvalo: 39 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 3

Re: Analogni servo pogon

OdgovorNapisal/-a RUros » 28 Jan 2018, 09:56

Kolikor sem imel izkušnje pri mojih primerih, je bil tahogenerator samo za regulacijo obratov, ne pa tudi za določanje pozicije.
RUros

Kraj: Moravče
Prejel zahvalo: 34 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Jan 2018, 10:42

Pri mojem CNC-ju so DC servo motorji. Na osi imajo rotacijske enkoderje, ki se istočasno koristijo za kontrolo premikov in za kontrolo hitrosti. Enkoderji dajo po 1024 impulzov na obrat. Na Z osi pa še enkrat toliko. Rezultati so presenetljivo dobri.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5254 krat
Prejel zahvalo: 3652 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 28 Jan 2018, 10:56

RUros je napisal/-a:Kolikor sem imel izkušnje pri mojih primerih, je bil tahogenerator samo za regulacijo obratov, ne pa tudi za določanje pozicije.

Točno toliko lahko pričakuješ od njega in nič več ...
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 755 krat
Prejel zahvalo: 297 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 127

OdgovorNapisal/-a S56NC » 28 Jan 2018, 14:27

To mi je jasno, da taho ni za določevanje pozicije.

Sem dojel, da potrebujem letve oz. način, da določim pozicijo kje se suport nahaja potem to preko krmilnika do driverjev... tisti taho je pa le za to, da driver motorja ve, če se motor vrti in kako hitro. Precej bolj zakomplicirano kakor steperji oz. Volkov način. Sploh z mojim nivojem programiranja :mrgreen:

Zdaj pa hitro letve najdit...

Ima mogoče kdo kakšno informacijo, če obstaja kakšen krmilnik (tipa PlanetCNC), ki bi bil zmožen brati tudi merilne letve ? - Gre za št. pulzov - na določen pomik.
Uporabniški avatar
S56NC

OdgovorNapisal/-a EL84 » 31 Jan 2018, 23:36

Analogni servo regulator uporablja DC taho generator za povratno informacijo o trenutni hitrosti servo motorja. Ko se želena vrednost na vhodu in napetost iz taho generatorja izenačita, so vrtljaji pravi in se več ne spreminjajo. Za pozicioniranje se uporablja posebna elektronika na katero je priključen enkoder, na izhodu pa dobiš želeno vrednost +/- 10V za servo regulator.
EL84

Zahvalil se je: 38 krat
Prejel zahvalo: 33 krat
Uporabnika povabil: gumby

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 01 Feb 2018, 03:36

Letve bodo za razred dražje od spodobnega dajalnika diferencialnih impulzov preprostega enkoderja.
In letve dajejo samo pozicijo. Potem je treba imeti še vso elektroniko, ki primerja če je ta pozicija že prava. Kup komplikacij.
SamoBr

Zahvalil se je: 128 krat
Prejel zahvalo: 230 krat
Število neizkoriščenih povabil: 44

OdgovorNapisal/-a jerjur » 20 Maj 2018, 10:16

To je tehnologija iz pred 30 let. Nihče več ne razvija te tehnologije. Mogoče se najde še kakšno vreteno, ki ga poganja DC servo. Za pomike osi pa gotovo ne.
Je pa takšen motor sposoben obvladati že navaden PLC z hitrim števcem, analogim vhodom in PID zanko.
Takšnih aplikacij smo nekaj naredili za krivilne stroje, ki jim je odpovedal krmilnik, DC servomotorji so bili pa še dobri.
Če te zanima kako se to naredi se oglasi. Za znanstvene namene se dobi tudi kakšen program.
Avtomatika je zakon
jerjur

Kraj: Žiri
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 113

OdgovorNapisal/-a S56NC » 21 Maj 2018, 22:59

Hvala za odgovor :)

V vmesnem času sem dobil nekaj Heindenhain letev in Step/DIR driverje za DC servote tako, da se sam nebom ukvarjal z razvojem driverja. V končnem načrtu sem uporabil analogni servo ojačevalec za gnanje glavnega vretena (4kW) plus še nekaj kontaktorjev da prevezujejo serijska navitja tako, da je problem rešen.
DC servoti za podajna vretena bodo gnani preko Step/DIR saj so vretena/matice brušene, dvojne-prednapete in mi enkoder lahko ob primernih PID parametrih zagotovi željeno ponovljivost. Letve bodo pa za naslednji projekt. Baje da LinuxCNC podpira PID z letvami in koračnimi motorji :_think ;)
Uporabniški avatar
S56NC

Vrni se na Avtomatizacija v industriji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost