Kvaliteta osvetlitve

Opisani problemi in rešitve v industriji. PLC-ji so prav gotovo tu.

Kvaliteta osvetlitve

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 16 Apr 2018, 03:31

Ne vem kam to točno spada. Če ni prav dajte kam drugam.
Pri nas po novem šparamo. Povsod kjer se da so dali led žarnice. Mene motijo. Ne vem točno zakaj. Sem prebral res dosti o teh žarnicah in po moje ni problem v spektru. So tudi različne barve in niso samo take, ki čisto belo modro svetijo.
Ne znam točno povedati kaj me moti. Sem pa zjutraj bolj utrujen kot sem bil pred temi led. Tudi svetloba se mi zdi manjša kot prej, čeprav so luxi tam tam.

Kakšne so take žarnice zdijo vam.
SamoBr

Zahvalil se je: 122 krat
Prejel zahvalo: 208 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 38

Re: Kvaliteta osvetlitve

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Apr 2018, 07:04

Pri LED imaš lahko različne probleme. En je šalabajzarsko izvedeno napajanje, kar potegne za sabo utripanje 100Hz in več.
Druga stvar je CRI. Bolj je modra LED, všeč lumnov na W dobimo. Bolj je rumena LED, bolj je podobna soncu. Je pa še pombno kako linearen je spekter.
Utripanje zaznaš enostavno. S fotodiodo, baterijo, uporom in osciloskopom.

Modra barva, ki je je več v hladnih LED preprečuje nastajanje melamina - spalnega hormona.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 573 krat
Prejel zahvalo: 627 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a Pluton » 16 Apr 2018, 08:07

Bela LEDica je sestavljena iz modre LEDice in fluorescenčne plasti čez njo, ki večini modrih fotonov podaljša valovno dolžino, da je rezultirajoča svetloba bela. To še ne pomeni, da je dobljen spekter enak sončnemu, na katerega so prilagojene naše oči. V spektru je še vedno modra "špička," ki prevara naš organizem v dnevni režim, čeprav je noč. Rezultirajoč učinek je vse prej kot koristen za naše zdravje. Če v iskalnik vneseš "led" in "zdravje," se lahko o tem prepričaš, razen na straneh prodajalcev. :-) Na primer:

https://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnol ... lko/203123
https://www.academia.edu/5672136/The_Da ... ancer-_RSH
https://www.researchgate.net/publicatio ... ast_cancer

LED svetila so primerna kvečjemu za prostore kjer se manj zadržujemo. Komur je zdravje in počutje mar, ima v kuhinji, spalnici in za branje halogenko.
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice
Zahvalil se je: 80 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Uporabnika povabil: drakslar
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Apr 2018, 09:50

Mogoče bi bilo pa zanimivo narediti en merilnik. Tako utripanja, kot CRI.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4525 krat
Prejel zahvalo: 3336 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 16 Apr 2018, 10:31

Pluton je napisal/-a:LED svetila so primerna kvečjemu za prostore kjer se manj zadržujemo. Komur je zdravje in počutje mar, ima v kuhinji, spalnici in za branje halogenko.

Ali pa kvalitetno LED osvetlitev:
https://www.yeelight.com/

Spanje je mirnejše odkar je npr. tole pri hiši: https://www.yeelight.com/en_US/product/cherry1s
s54mtb

Zahvalil se je: 959 krat
Prejel zahvalo: 2358 krat
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a Pluton » 16 Apr 2018, 10:48

Pogojno, če nimajo več "špičke" v modrem delu in karseda zvezen spekter, flickerja dobra LED svetila nimajo.

Da potrošnike moti modra svetloba, so ugotovili tudi že proizvajalci pametnih telefonov in televizorjev. Pri nekaterih modelih se oglašuje "blue light filter" poleg že dalj časa prisotne "flicker free" osvetlitve panela. Obe lastnosti sta na izbiro v geizhals.eu zbirki.
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice
Zahvalil se je: 80 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Uporabnika povabil: drakslar

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 18 Apr 2018, 02:39

A se da svetlobo popraviti s kakšnimi filtri ? Samo potem bo pa svetlobe manj.
Dve različni LED bi verjetno izboril, halogenk pa ne. So prav povedali, da je to preveč elektrike.
Vse skupaj je badarija. Več prišparam ko menjavam ležaje na pumpah, kot pa vse žarnice skupaj. Pri teh LED šraufat pumpo ali pa motor je ko da bi me po očeh tolkel.

Pa še kruh je videt še surov pri teh LED.
SamoBr

Zahvalil se je: 122 krat
Prejel zahvalo: 208 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 38

OdgovorNapisal/-a javr » 18 Apr 2018, 06:58

za utripanje so že prej napisali kako preveriti. Če je utripanje res hudo (nizkofrekvenčno), ga zazna tudi fotoaparat v telefonu - ko slikaš takšno žarnico, je na sliki polno temnih črt.
Zgleda, da se v trgovinah dobijo večinoma 3 barve: 2000K, ki je za mene preveč rumena, 6000K ki je kot bi gledal v varilni aparat in 4000K, ki je za silo primerna. Zato, če se le da, uporabljam kombinacijo 2000K in 4000K.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 49 krat
Prejel zahvalo: 78 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 18 Apr 2018, 07:14

@SamoBr
Halogenk pa ne???
Argumenti so pa sigurno zelo modri.
Imajo svoje pomanjkljivosti, slabe pa nikakor niso.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 17 krat
Prejel zahvalo: 100 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Apr 2018, 09:21

Če sem jaz prav razumel so prenovili osvetlitev in ne dovolijo žarnic na nitko, vključno s halogenkami ne.
Pa beseda šparanje je bila zraven. Čuden argument, ampak,... kapitalizem pač.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 18 Apr 2018, 09:23

podatek, slučajno slišan v trgovini Sam: halogenke E27 bodo v prodaji samo še do konca leta 2018.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 49 krat
Prejel zahvalo: 78 krat
Uporabnika povabil: forest70

OdgovorNapisal/-a tomazp » 18 Apr 2018, 11:31

Led svetila so definitivno izjemna kar se tiče prihranka pri el. energiji. Če se primerja navadno žarnico z npr. 10-12lm/W in kvalitetnim led svetilom, kjer končna učinkovitost z vsemi izgubami že dosega 160lm/W in več je faktor ogromen. Če se prenese to na celo regijo so prihranki zares veliki. Kvalitetna led svetila nimajo utripanja v celem območju delovanja regulacije (ustrezajo studijskim normativom), imajo stabilno temperaturo (K), barvno reprodukcijo CRI 80 ali 90, visok MacAdam step (2,3). Z ustrezno distribucijo svetlobe se lahko doseže tudi prijetna in mehka svetloba.
Velik problem pa je za običajnega potrošnika v težavnosti izbire pravega led vira. Običajno ne ve na kaj mora gledati, običajno tudi prodajalci ne vedo kaj prodajajo. Pogosto igra vlogo cena, saj vsi prodajalci tekmujejo kdo bo imel boljše cene. Pravo ceno pa plača potrošnik z nekvalitetno, utripajočo svetlobo slabega spektra in temperature. V tem primeru se je bolje zanesti na dražje in preverjene proizvajalce.
tomazp

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 68 krat
Prejel zahvalo: 80 krat
Uporabnika povabil: Zeci

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Apr 2018, 11:42

Hvala za odlično razlago.
Verjamem pa, da je razen mene še marsikdo, ki ne ve kaj je to MacAdam step.
Za CRI je verjetno že skoraj vsak slišal, a večini številke ne pomenijo nič.

Bi prosil še za razlago teh pojmov.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 18 Apr 2018, 11:52

Mi imamo 4 leta izključno LED. Vsi normalno spimo in tudi drugih težav ni videt. Bomo videli čez 10 let... So pa 90% LED paneli in vse je "cool white".
My brain has too many windows open.
bpavsic

Kraj: MB / MS
Zahvalil se je: 100 krat
Prejel zahvalo: 133 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 136

OdgovorNapisal/-a tomazp » 18 Apr 2018, 17:25

Led diode imajo zaradi specifike materialov pri proizvodnji različne karakteristike. Zato se sorirajo po učinkovitosti in temperaturi (barvi). Kakšen je odmik določenih led diod od željene temperature (CIE kromatografski diagam) pove MacAdam step oz. elipse podatek. To je pomembno da se zagotovi vedno kolikor toliko identično temperaturno ujemanje.

CRI oz. Ra - Colour rendering index predstavlja ujemanje svetlobnega dela spektra različnih valovnih dolžin (od rdeče do modre) v % glede na sončno svetlobo. Najbolj pogosto se uporablja CRI 70,80 in 90. 90+ dosegajo v glavnem led diode pri nižjih temperaturah 2700-3500K. Zmotno je tudi prepričanje, da se z RGB led lahko doseže kakršno koli temperaturo oz. kvaliteto svetlobe. Temperaturo se sicer doseže, ima pa taka svetloba zelo nizek CRI in polno lukenj v spektru kar se najbolje vidi v reprodukciji barvnega spektra. Takšna svetloba je primerna zgolj za dekorativo oz. svetlobne efekte. RGBW je boljša varianta.

Temperatura - predstavlja barvo črnega telesa v kelvinih če ga razžarimo na doloženo temperaturo. Temperatura sončne svetlobe opoldne je cca. 6000K. Temperaturo se izbira glede na namen osvetlitve. Za manj osvetljene prostore se običajno izbere nižjo temperaturo (zlasti za osvetlitev ambienta, za bolj osvetljene prostore (zahtevnejša dela) pa z višjo. Več kot 6000K ni najbolj primerno, saj ima preveč modrega dela spektra. Zlasti ponoči se pogosto vidi polno modre svetlobe vse povsod . Je pa to moteči element saj zmanjšuje proizvodnjo melantonina v telesu in tako onemogoča normalen ritem spanja. Določena svetila imajo že vgrajeno funkcijo ki posnema naravno temperaturo svetlobe. Svetiti začne z nizko temperaturo, jo postopoma dvigne in na koncu spusti kot je videti pri soncu.

VolkD je napisal/-a:Hvala za odlično razlago.
Verjamem pa, da je razen mene še marsikdo, ki ne ve kaj je to MacAdam step.
Za CRI je verjetno že skoraj vsak slišal, a večini številke ne pomenijo nič.

Bi prosil še za razlago teh pojmov.
tomazp

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 68 krat
Prejel zahvalo: 80 krat
Uporabnika povabil: Zeci

OdgovorNapisal/-a seba » 18 Apr 2018, 22:27

Ravno sem vključen v eno raziskavo inštituta Eudaimonia, ki preučuje vpliv raznoraznih stvari na psihološko počutje ljudi. Konkretno je trenuten projekt vezan na raziskovanje psihološkega blagostanja ljudi v start-up podjetjih.

Jaz sem se lotil bol fizikalnega dela (temperatura, svetloba, plini itd.) pa sem precej o tem prebral in to ne moreš verjet koliko vpliva!

Tukaj ti dam ene par odstavkov iz enega članka.

luc1.jpg
luc1.jpg (13.53 KiB) Videno 57 krat

luc2.jpg
luc2.jpg (15.36 KiB) Videno 57 krat

luc3.jpg
luc3.jpg (38.59 KiB) Videno 57 krat
Uporabniški avatar
seba

Zahvalil se je: 13 krat
Prejel zahvalo: 32 krat
Uporabnika povabil: VolkD