Plača na uro

Sem sodi pomoč in nasveti okrog seminarskih nalog,nalog na sploh, izpitov in še česa na kar naletijo dijaki in študentje

Plača na uro

OdgovorNapisal/-a andagent » 26 Sep 2017, 16:51

Kakšna je plača programera študenta na uro?
andagent

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 2 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: Plača na uro

OdgovorNapisal/-a borisz » 26 Sep 2017, 17:24

Odvisno od programerja.
Če nič ne znaš, nič ne dobiš.
Če si dober, pa je odvisno, kako dober.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 599 krat
Prejel zahvalo: 638 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 122

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 26 Sep 2017, 17:32

Pod 85€ se jaz ne pogovarjam.
s54mtb

Zahvalil se je: 1004 krat
Prejel zahvalo: 2467 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a borisz » 26 Sep 2017, 17:33

s54mtb je napisal/-a:Pod 85€ se jaz ne pogovarjam.

Potem si super odličen programer! :D
Ali je to bruto ali neto?
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 26 Sep 2017, 19:30

Sončno.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a mucek » 26 Sep 2017, 20:06

Za studentsko delo so tarife nekje 5-15 eur. Odvisno od tega, kaj dejansko znas in naredis in koliko je s tabo dela (kar je firmi, realno gledano, strosek). Pa racunaj, da bo strosek firme zate dober 1,5-kratnik tega, kar dobis ti.

Lp, g
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Zahvalil se je: 49 krat
Prejel zahvalo: 368 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 67

OdgovorNapisal/-a Dave » 09 Mar 2018, 02:11

Da ne odpiram nove teme... koliko približno lahko nek UN (se UN in VS dejansko drugače tretirata ali je to zgolj kar pač tebi bolj odgovarja, da greš?...) študent elektrotehnike (usmerjen v elektroniko) ki ima nekaj hobi projektov za sabo, torej, da že kakšno malo kompleksnejše vezje znaš načrtati sam, sprogramirati kakšen 8 bitni & 32 bitni kontroler itd... pričakuje za začetek? Trenutno sem štipendist enega znanega podjetja tu v Sloveniji in je štipendija kar lepa... 300€ (že da sem prišel do štipendije so nas kar mučili, na koncu sva dobila samo 2). Kaj pa lahko pričakujem za začetno plačo? 800€ - 900€ neto, manj, več? :) Kakšni so kaj standardi pri nas? Počasi zaključujem 3. letnik in me malo zanima, kaj bo, nočem pa direktno drezati v njih.. :) Glede na razne intervjuje in razgovore, ki sem jih imel za štipendijo, planirajo, da grem v sam razvoj, kasneje pa tudi za kakšno vodenje projektov verjetno (en cel razgovor so namenili samo temu in kako bi se odzval na določene situacije, če bi vodil kakšen projekt itd...) Kaj lahko realno pričakujem po diplomi, čez 5 let itd... ?
Dave

Zahvalil se je: 15 krat
Prejel zahvalo: 20 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a mucek » 09 Mar 2018, 08:18

Po mojem okrog jurja za zacetek, potem pa dalje ... Ce je firma vecja, se verjetno ve, kaksni so pogoji za napredovanja itd.
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a s55m » 09 Mar 2018, 08:55

Ce si dober, se ti kaj hitro lahko zgodi, da bos iz tega razloga zapustil domovino. Seveda, ce si na to pripravljen in s pogodbo o stipendiranju nisi vezan na podjetje za N let.
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Plovdiv BG
Zahvalil se je: 57 krat
Prejel zahvalo: 113 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 09 Mar 2018, 16:52

Dave je napisal/-a:... Kaj pa lahko pričakujem za začetno plačo? 800€ - 900€ neto, manj, več? :) Kakšni so kaj standardi pri nas? Počasi zaključujem 3. letnik in me malo zanima, kaj bo, nočem pa direktno drezati v njih.. :)...
Pomankjanje inžinirjev, ki znajo karkoli(in domači projekti spadajo sem) zares narediti v Sloveniji je veliko. Osebno proti koncu študija ampak še brez diplome nisem v nobenem podjetju dobil ponudbe pod 1k€.
Drugače pa mislim, da so vedno podjetja kjer se da dobiti začetno neto 1k2€+ v Ljubljani in vsaj 1k€ v krajih kjer so stroški življenja nižji. Seveda so podjetja, ki ponudijo manj ampak glede na to da lahko izbiraš, ker si mlad in nimaš drugih odvisnih od sebe lahko malo povprašaš okoli. So pa še vedno drugi dejavniki, kaj bi rad počel, kaj te zanima verjetno imaš tudi kako pogodbo zaradi kadrovske štipedije, kar nekeatera podjetja znajo kar izkoriščat itd.
Dorijan

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 100 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a jure94 » 09 Mar 2018, 19:29

Vse lepo in prav, da se napiše plača, ampak manjka en pomemben podatek: ali se gre za bruto ali neto znesek.
V podjetjih bodo ponavadi govorili o bruto znesku, ampak toliko ne bo prišlo na račun.
Je razlika ali gre za 1k€ bruto ali neto (seveda brez raznih možnih dodatkov).
Uporabniški avatar
jure94

Kraj: Jesenice/Ljubljana
Zahvalil se je: 23 krat
Prejel zahvalo: 56 krat
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a borisz » 09 Mar 2018, 19:32

jure94 je napisal/-a:.... Je razlika ali gre za 1k€ bruto ali neto (seveda brez raznih možnih dodatkov).

Če pa inženir dela za 1k bruto, je pa bedak, ali pa popolnoma nesposoben.
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Mar 2018, 21:09

borisz je napisal/-a:Če pa inženir dela za 1k bruto, je pa bedak, ali pa popolnoma nesposoben.

Jaz sem to varianto slišal malo drugače:

Če pa inženir dela za 1k bruto, je pa tako butast, da si niti tega ne zasluži.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4753 krat
Prejel zahvalo: 3444 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a jure94 » 09 Mar 2018, 21:16

No pa 1700 bruto, ali pa 3000 bruto. Moj post ni bil mišljen glede na višino ampak na to, da je treba zraven napisati ali gre za bruto ali neto, da je informacija popolna.
Uporabniški avatar
jure94

Kraj: Jesenice/Ljubljana
Zahvalil se je: 23 krat
Prejel zahvalo: 56 krat
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 09 Mar 2018, 22:47

Prvič: Povsem logično je, da se govori o NETO. Bruto plača "normalnega" študenta zanima manj kot višina snežne odeje na kamčatki. Prva, zadnja in edina stvar, ki ga zanima je, koliko bo prinesel DOMOV.

Drugič: CItiram:
Dave je napisal/-a: Kaj pa lahko pričakujem za začetno plačo? 800€ - 900€ neto, manj, več?

Branje že napisanih postov pred pisanjem neumnosti zagotovo ne škodi...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 212 krat
Prejel zahvalo: 247 krat
Število neizkoriščenih povabil: 52

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 10 Mar 2018, 04:56

Ni samo plača. Je še dosti drugih stvari - je treba vse pogledati.
Recimo prehrana, prevoz na delo, kolektiv. Moraš pazit, da je delo tako, da lahko greš na dopust. Če dobiš službeni telefon in ga imaš zase je tudi nekaj.
Pa če je služba blizu tudi. Drugače zgubiš vsak dan lahko 2 ure. Je kakor, da bi delal 10 ur in ne 8 za isti dan. Pa izmene in praznike moraš malo računat kdaj boš delal. Če dobiš službeni prenosnik tudi šteje. Vse šteje.
SamoBr

Zahvalil se je: 123 krat
Prejel zahvalo: 213 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 39

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 10 Mar 2018, 09:40

Službeni telefon je prej breme kot ugodnost, saj se ponavadi v takem primeru pričakuje, da boš dosegljiv 24/7... ne, hvala.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Mar 2018, 10:35

Protoncek je napisal/-a:Službeni telefon je prej breme kot ugodnost, saj se ponavadi v takem primeru pričakuje, da boš dosegljiv 24/7... ne, hvala.
Če se pustiš, potem si ne samo dosegljiv, ampak tudi dežuren 24/7. In to tudi na svojem telefonu.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a reber » 10 Mar 2018, 10:54

SamoBr je napisal/-a:Če dobiš službeni telefon in ga imaš zase je tudi nekaj.

A res, telefon mogoče res nekaj šteje, če je kaj vreden in če je nov vsake 2 do 3 leta. Sama naročnina pa je vredna zelo malo, glede na cene, ampak no ja, na letnem nivoju se pozna.
Vse to je krepko precenjeno če: ...
Protoncek je napisal/-a:Službeni telefon je prej breme kot ugodnost, saj se ponavadi v takem primeru pričakuje, da boš dosegljiv 24/7... ne, hvala.
VolkD je napisal/-a:Če se pustiš, potem si ne samo dosegljiv, ampak tudi dežuren 24/7. In to tudi na svojem telefonu.

Za dosegljivost izven delovnega časa se pričakuje primeren dodatek k plači.
SamoBr je napisal/-a:Pa če je služba blizu tudi. Drugače zgubiš vsak dan lahko 2 ure. Je kakor, da bi delal 10 ur in ne 8 za isti dan. Pa izmene in praznike moraš malo računat kdaj boš delal.

Bližina je veliko vredna, idealna služba je, če greš lahko peš v službo ali vsaj s kolesom, da je v primernem dometu.
SamoBr je napisal/-a:Če dobiš službeni prenosnik tudi šteje. Vse šteje.

To je šala ane. Če se prenosnik rabi za službo, ga bodo že dali, joj, pa kaj bi še radi, tajnico radodajko :_sunshine

Problem ali napačno razmišljanje današnje mladine in tudi mnogih ljudi nasploh je, da še vedno razmišljajo najprej o denarju. Je sploh kdo že pomislil, da bi se najprej izkazal pri svojem delu in potem vprašal za plačo. Dajte se postavit v vlogo delodajalca in realno razmislite. Vsi bi radi visoke plače...
Inženir gor ali dol, če bi začel z minimalcem za nekaj mesecev, bi bilo čisto normalno, ko enkrat postaneš podjetju nekaj vreden, potem gre plača počasi gor. Ne vidim razloga, zakaj bi moral že v štartu dobiti ne vem kateri "razred" plače.
Sporočila sprejemam na e-mail www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 153 krat
Število neizkoriščenih povabil: 154

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 10 Mar 2018, 11:12

VolkD je napisal/-a: Če se pustiš, potem si ne samo dosegljiv, ampak tudi dežuren 24/7. In to tudi na svojem telefonu.
To je sicer res, ampak veliko lažje se izgovoriš (oz. sploh ne dvigaš telefona izven del.časa), če imaš svoj telefon kot pa če je službeni. Iz prakse vem: " saj imaš službeni telefon, pa ga ne dvigaš..."

Službeni prenosnik...hm...zakaj že ? Da boš spet doma (na svoje stroške) delal službene zadeve?(saj si dobil laptop...) Ne, hvala.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Mar 2018, 11:34

reber je napisal/-a:Problem ali napačno razmišljanje današnje mladine in tudi mnogih ljudi nasploh je, da še vedno razmišljajo najprej o denarju. Je sploh kdo že pomislil, da bi se najprej izkazal pri svojem delu in potem vprašal za plačo. Dajte se postavit v vlogo delodajalca in realno razmislite. Vsi bi radi visoke plače...
Inženir gor ali dol, če bi začel z minimalcem za nekaj mesecev, bi bilo čisto normalno, ko enkrat postaneš podjetju nekaj vreden, potem gre plača počasi gor. Ne vidim razloga, zakaj bi moral že v štartu dobiti ne vem kateri "razred" plače.
Se povsem strinjam z zgoraj odebeljenim tekstom. Problem je v tem, da nihče ne razmišlja tako. Ko si se enkrat izpogajal za plačo, potem taka tudi ostane. Navzgor gre le če menjaš firmo, ali pa zagroziš z odhodom, pa še takrat so ocenjuje ali blefiraš ali boš res šel.

Ko bodo delodajalci začeli razmišljat na tak način, torej, da je treba človeka, ki se vsak dan, leta dokazuje, tudi bolje plačati, potem ....
- se začetniki ne bodo borili za veliko začetno plačo, ker bodo vedeli, da bo ta prišla z delom. In kar je še bolj bistveno
- se dobri delavci ne bodo vsak dan ozirali za novo boljšo službo, ker bodo vedeli, da so že sedaj primerno cenjeni.

Pa ne nakladam na pamet. V mojem okolju poznam kup ljudi, ki se jim je to zgodilo in se jim dogaja še zdaj - konstantno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Mar 2018, 11:40

reber je napisal/-a:
SamoBr je napisal/-a:Če dobiš službeni prenosnik tudi šteje. Vse šteje.

To je šala ane. Če se prenosnik rabi za službo, ga bodo že dali,...
Po moje ni šala. Poznam kar nekaj primerov, ko se delavec vozi s službenim avtom. Menda je to za delodajalca cenejši način plačila. Bi pa take stvari moral naspram državi prijaviti kot boniteto.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kose19 » 10 Mar 2018, 11:42

reber je napisal/-a:Problem ali napačno razmišljanje današnje mladine in tudi mnogih ljudi nasploh je, da še vedno razmišljajo najprej o denarju. Je sploh kdo že pomislil, da bi se najprej izkazal pri svojem delu in potem vprašal za plačo. Dajte se postavit v vlogo delodajalca in realno razmislite. Vsi bi radi visoke plače...

Še moja izkušnja na to temo.
Začel nekaj višje kot na minimalcu. Se par let dokazoval in dokazal z reševanjem problemov, katerim drugi niso bili dorasli (bolje plačani). Se prijavil na interno razpisno delavno mesto katere neto je na polovici med minimalcem in 1K€ ter 11 mesecev in pol čakal na odgovoe DA ali NE. Bil je DA.
S tem mi je delodajalec pokazal, da ceni moje znanje. Priznam, da sem tudi sam dobil korajžo in tudi opozarjal na nepravilnosti oz. nestrokovno zstavljeno delo. Začeli so se problemi in jaz sem bil označen za problematičnega.
Pojavil se je nov razpis za boljše delavno mesto. Nadrejeni so med vrsticami povedali, da nebom izbran in nisem bil. Zaposlili so fanta, kateri sicer ima izkušnje bolj na ozkem področju, sedaj pa pričakujejo, da ga bom jaz učil in predal vse znanje, ki ga imam. Sem pa po plači za 500€ nižje.
Samo zaradi opozarjanja na strokovne napake, se sedaj valjam po prahu in v prisilnih držah vlečem kable. Pa mi ni težko, ker sem vajen delat.
Sem pa dobil tudi ponudbo za cca 1k2€ neto kjer bi delal v strojegradnji, vendar mi zaradi oddaljenosti ne pride v poštev. Pa nisem inženir. Škoda.

Povzetek: v štartu se pogaja za plačo.
kose19

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 17 krat
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Mar 2018, 11:44

Protoncek je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a: Če se pustiš, potem si ne samo dosegljiv, ampak tudi dežuren 24/7. In to tudi na svojem telefonu.
To je sicer res, ampak veliko lažje se izgovoriš (oz. sploh ne dvigaš telefona izven del.časa), če imaš svoj telefon kot pa če je službeni. Iz prakse vem: " saj imaš službeni telefon, pa ga ne dvigaš..."
Kaj tu ni jasno ? V času, ko nisi v službi telefona za službene stvari ne dvigneš, ker ni tako dogovorjeno in ovrednoteno - pika.

Je povsem enako kot če rečeš: Med vožnjo telefona ne dvigujem - pika. Ne svojega ne službenega, ne v delovnem času ne drugače.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 10 Mar 2018, 11:46

Reci, da nisi zato plačan, da bi druge učil ampak zato, da delaš. Pika. Zaston' se še maček ne gon'
Darko, eno je teorija, drugo praksa(katere kot kaže nisi doživel... vsaj okoli telefona ne)
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Mar 2018, 11:52

Na gornjo vižo povem anekdoto:

Sem delal kot sosed v eni firmi, privatni firmi in to še v času Jugoslavije, torej prej kot včeraj. Lastnik je sicer kar dobro plačal ljudi, a je nad njimi zganjal dobesedno teror. Res so se ga bali. Recimo, da se je firma imenovala BLABLA.

Situacija: lastnika ni bilo, imeli smo skupen hodnik, imeli smo skupne WC-je. Mi smo imeli navadne iskrine zelene telefone, oni so pa imeli že takrat brezžične prenosne. Grem po hodniku in je začel zvoniti telefon. In je zvonil - čudno, ker običajno je pozvonil največ dvakrat.
Pa se iz WC-ja zasliši zgrožen glas delvca: Joj, joj,.. a mi lahko hitro prineseš telefon. Ker sem vedel, da jih bo slišal, če se ne javi, sem skočil in mu dal telefon preko vrat WC-ja.
To kar sledi sem si zapolnil vse življenje in še vedno me nasmeje, čeprav je v bistvu žalostno.
Delavec je imel drisko - smrdelo je ko sto hudičev,... in iz tistega prostora tam se zasliši skoraj boleč glas : "pisarna BLABLA, prosim".
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Mar 2018, 12:01

Protoncek je napisal/-a:Reci, da nisi zato plačan, da bi druge učil ampak zato, da delaš. Pika. Zaston' se še maček ne gon'
Darko, eno je teorija, drugo praksa(katere kot kaže nisi doživel... vsaj okoli telefona ne)
23 let sem delal kot s.p. Med prvimi sem imel NMT telefon. V Sloveniji nas je takrat bilo mogoče 20. Že telefon je bil drag - takrat 9k DEM, kasneje so nam nekaj tega celo vrnili. Brez telefona nebi mogel funkcionirati.

Vendar, ljudi se da vzgajati. Če bi vsakič dvignil, bi mi zmanjkalo časa za spanje, za hranjenje, za it na WC, za seks, ... in najpomembnejše, nikomur nebi nič naredil.
Kolikor si sam dosleden, toliko so potem dosledni tudi drugi. Postaviš si nekaj pravil in se jih držiš, potem se jih držijo tudi drugi.
Bom povedal samo dva:
Med 12:00 in 13:00 telefona nisem dvignil - čas za kosilo. Verjeli ali ne, ampak že po par mesecih, je bil telefon v tem času tiho.

Na prvi klic nisem dvignil. Šele ko se je klic pojavil ponovno čez 15 ali 20 min sem dvignil. Več kot 80 % primerov so ljudje rešili sami. Ni nobene potrebe, da si čisto pri vsaki težavici zraven.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a mujo » 10 Mar 2018, 12:08

Malo poglej oglase za zaposlovanje (inženirska delovna mesta). Boš videl kaj vse zahtevajo/pričakujejo. Samostojno delo, razvoj vezja, firmware in še podporna računalniška oprema.
Delovnih mest za začetnike ni. Vsi bi zaposlili ljudi, ki obvladajo zadeve (za smešen denar).

Kolikor starejši razlagajo, se je pred dvajsetimi, tridesetimi leti izobraževalo začetnike. Danes pa tega ni (oziroma je zelo redko).

To je pri tehniki.
Na drugih področjih ni kaj boljše.
Bodoči učitelji sploh ne morejo narediti pripravništva - ker ni razpisov. Sploh nimajo priložnosti priti do dovolj ur pripravništva.
mujo

Kraj: MB
Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 145 krat
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 10 Mar 2018, 12:11

No, sem kar vedel, da nimaš izkušenj s tem. SP je povsem druga zgodba, posebej če si ti lastnik.
Poznam kolega, ki je imel službeni telefon in v prostem času ni odgovarjal nanj, ker zato ni dobil nič plačano. Zato je bilo kar nekaj kregarij in enkrat je zato dobil nižjo osebno oceno in slabšo plačo. Jih je vprašal za pravno podlago so se samo smejali, pa je šel v tožbo. Po nekaj letih je tožbo sicer dobil, a zapravil toliko da bi bilo bolje, če bi bil tiho. Ampak poanta je bila dokazati svoj prav...

Sam sem imel v prvi službi še svoj telefon, pa sva se s šefom vseeno enkrat na smrt skregala, ker je vprašal, zakaj se popoldne ne javim, če me kdo kliče iz službe. Sem ga poslal v k***c (dobesedno!). No, službenega telefona vseeno hvalabogu nisem dobil, povišice za privat odgovarjanje tudi ne, zato še vedno nisem odgovarjal.
Mislim da je v Franciji zakon, ki predvideva hudo kazen, če firma v prostem času kliče zaposlenega.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Mar 2018, 12:25

Protoncek je napisal/-a:No, sem kar vedel, da nimaš izkušenj s tem. SP je povsem druga zgodba, posebej če si ti lastnik.
Isto je! Vse je isto. Problem je samo v pričakovanjih in realizaciji teh pričakovanj. In seveda v doslednosti.
Če se enkrat javiš drugič ne, potem je zmeda tu.
Mene so tudi gnajvili zakaj se med 12 in 13 ne javljam. Standarden odgovor je bil:
" Če želite, da bom spoštoval vaše potrebe, potem boste razumeli, da moram spoštovati tudi svoje potrebe - v tem času imam koslio."
:o :shock: Običajno je sledilo opravičilo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 10 Mar 2018, 12:43

Glej...ni isto in pika. Ampak se ne bova kregala. Ti si pač delal tako in s tem odgnal nek procent strank. Očitno si imel zadosti ostalih, da je šlo. A to so bili socialistični časi. Danes je drugače - vsak se bori za slehrno stranko.
Danes odpri SP in delaj tako, boš hitro potonil.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Dave » 10 Mar 2018, 14:56

Zdaj smo malo zasli.. :) Kadrovasko pogodbo imam za 1 leto torej moram 1 leto biti zaposlen pri njih, poleg obvezne enomesečne prakse (ki mi jo poleg štipendije dodatno plačajo) kjer te preizkušajo na več področjih. Tako da o službenih telefonih, avtih itd. (razen mogoče prenosnik) za enkrat nima smisla razmišljati. Konkretno me zanima za podjetje BSH v Nazarjih, če je bil mogoče kdo pri njih zaposlen v razvoju. Prva izkušnja z njimi je bila dobra, bomo videli kako bo naprej in ce jim odgovarjam in oni meni. Pac ko so mi nastevali perke sluzbe sem jih debelo gledal kaj vse ponujajo, zanima me pa kaj vse dejansko ponujajo :) Ima kdo kaj vec informacij? :)
Dave

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 10 Mar 2018, 18:12

Moja izkušnja in hkrati predlog:
nikoli ne nehaj iskati boljše službe.
Kot si omenil imaš sedaj pogodbo za 1 leto.
Nič čakat takoj iskat službo za čez 1 leto, še vedno se lahko odločiš da ostaneš.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 17 krat
Prejel zahvalo: 106 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a S53AL » 11 Mar 2018, 03:17

V teh postih se sam najdem.
Delal sem v eni firmi, kateri izdelki so skoraj povsod po EU +(laboratorijska oprema itd...). Dobival sem minimalca. Ko sem nekomu povedal koliko dobim je rekel, da sm bt. Potihem sem prosil 100€ več od minimalca, a ne. Dal odpoved. Bizi.si pa :_seeingstars

L.p
http://www.zimazakon.si/forum
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75NN
Zahvalil se je: 443 krat
Prejel zahvalo: 53 krat
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a Pobes » 11 Mar 2018, 08:42

Ja sej edino pravilno, ne vem zakaj se vsi bunijo o svojih plačah. Če vam ni vseč , zamenjaš in svet gre dalje. Noben vas ne bo zavezal na mizo in tepel zaradi tega. Ponudba je in to se izkoristi. Pa to n bilo sedaj mišljeno nič slabo. Najlažje si je pomagat sam sebi, drugi tega ne bodo storili za nas.

Zakaj vsi iščejo nekga z izkušnjami. Več razlogov je za to. Prvič, ker je pri nas šolstvo v dreku, ker obstaja le za to da obstaja. Ven iz večletnega programa največkrat dobimo ljudi ki z svojim nazivom ne morejo opravljati niti osnovnih opravil. Našolajo jih tako da razmišljajo le kako visoko v podjetju bo sedel, a da bo za svojo funkcijo prevzel odgovornost pa ni ne duha ne sluha.imel na razgovoru študenta strojništva, ki je rekel da se mu zdi da so uporabljali solidworks, ni pa prav siguren če je blo to to??

Drugič nobene fleksibilnosti trga dela nimamo, delodajalci lahko z enim samim podpisom zaposlimo ljudi, a za odpustit pa mora bit cela procedura, navadno je potem delovec užaljen in problemi so tukaj.
Morate vedet da če nekoga zaposlite v pisarni, bo v prvih treh mesecih stal podjetje 20-30k€. Software,hardware,izobraževanja,nekdo ki mu bo mentor pa še kaj bo zafrknil.
Po pol leta vidiš da iz te moke ne bo kruha, kaj pa sedaj? 3 mesece novih razgovorov, zaposlit novega in leto gre okoli.
Projekti stojijo, zaposleni so preobremenjeni, vzdušje pada...novi dobijo informacijo da se v tem podjetju ljudi tera do amena.

Telefona če ni na terenu ne rabiš, človeka se rabi 8h v službi in to je to.

Nekje treba zacet, to se strinjam. Vendar je treba kriterije malo znižat. Ko te vprašajo o plači, ne butneš ven 1500-2000€ in ponudis delo za začetek v proizvodnji, da zrasteš s podjetjem,da spoznas kulturo, procese , ljudi . Nato rasteš , cez leto si lahko sigurno na mestu v pisarni, kot vodja, kot karkoli. Ker ljudem ne boš solil pamet ampak jim boš pomagal.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 38 krat
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a MadMax » 11 Mar 2018, 09:11

Poleg tega pa imamo še en fenomen, ko marsikomu pravzaprav ni tako grozno slabo na šihtu, le malce ga žre zakaj ima sosed večjo plačo. Za sproti je, otroci niso lačni in razcapani, za čike in šank tudi ne zmanjka....
Pod črto ni tako slabo da bi si sploh resno/aktivno iskal boljšo službo (tak stručko da bi mu jo "headhunter" iskalci kar sami ponujali, seveda ni), ni pa tako solidno da ne bi jamral...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 323 krat
Prejel zahvalo: 276 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Mar 2018, 10:08

Vsak zelo hitro misli, da je lahko bolj pameten kot so drugi. Realnost je potem precej drugačna. Leta 91 in 92 si lahko odprl firmo za bagatelo. In pogumnih je bilo ogromno. Od vseh tistih firm jih je že po petih letih ostala slaba tretjina. Pravzaprav veliko. To pa zato, ker so v teh 31% vštete tudi firme, ki so nastale kot nadaljevanje tradicije dela večjih firm, ki so tudi razpadle. Koliko je takih, koliko onakih ni podatka. Jaz ocenjujem, da približno pol.
Torej ima prav le 15% tistih, ki mislijo, da sploh lahko in ne celo bolje, stvari naredijo sami. V današnjih pogojih, bo ta procent verjetno še malo manjši.

Preden začne človek razmišljat o plači,....
-mora razmisliti, če firma res potrebuje njegov profil in njegova znanja (zaradi že omenjenega šolstva se tu marsikdaj ustavi).
-mora pogledat, če je dejavnost firme kjer išče službo, taka, da to sploh omogoča.
-če lahko v tej firmi sam doprinese toliko, da pokrije želeno plačo.

Problem je le, da ljudje, ki znajo in so sposobni tega razmišljanja, ponavadi odprejo svojo firmo. Razen seveda tisti najbolj pametni, ki so za to preveč leni.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 11 Mar 2018, 10:52

Ocitno sem prevec len, ker ne odprem svlje firme, ampak poskrbim, da ima od mojih rezultatov placo kakiih 50 ljudi.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a borisz » 11 Mar 2018, 10:57

Marko, nekaj mesecev nazaj si iskal službo in odpiral firmo, vsaj tako si napisal na forumu. Pa ni bilo nič iz tega.
Po mojem nisi takšen filantrop, da bi ti bilo 50 ljudi pomembnejših, kot tvoja plača :D
Lahko pa se tudi motim.
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Mar 2018, 11:18

s54mtb je napisal/-a:Ocitno sem prevec len, ker ne odprem svlje firme, ampak poskrbim, da ima od mojih rezultatov placo kakiih 50 ljudi.

Če ti sam tako rečeš,...

Resnica je drugačna: Ti nisi človek, ki bi bil sposoben peljati svojo firmo. Pri tem je namreč potrebno nekaj prilagajanja, treba spremeniti način razmišljanja, treba shraniti vsak račun, ga zabeležiti z največjo možno natančnostjo. Treba stvari in potrebe združevati in časovno usklajevati.
Kar poglej se - tvoj zgornji stavek ima pet slovničnih napak (pa še kakšno vsebinsko), v računovodstvu (beri v dokazovanju državi, da nisi baraba) bi s takim načinom ne preživel niti pol leta. Vsi tvoji rezultati bi bili hitro nični, saj bi ti jih pobrali drugi.

Skratka, nič več kolesa - mtb gre prelagat papirje. Tole pa :_naughty šlo. Vsaj jaz si tega pri tebi ne predstavljam.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a mucek » 11 Mar 2018, 11:59

:D
No, z moznostjo normirancev se je papirologija za nekatere res obcutno zmanjsala in poenostavila ... Tako da bi bil to le slab izgovor, ce se gres firmo, ki nima veliko materiala.

Dandanes baje prezivi 1/10 na novo odprtih realnih firm, tako da je tista 1/3 bila se ok ... Dodobra k temu pripomore tudi drzava, ki podpira odpiranje kvazi spjev s "subvencijami", ki to niso in podobnimi ukrepi. Da niti ne zacnem o kaksnih inspekcijah, ki iscejo dlake v jajcu in so same sebi namen ... Lahko uporabnik IztokŠ pove eno svežo na to temo ...

Lp, G
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a gumby » 11 Mar 2018, 12:08

VolkD je napisal/-a:To pa zato, ker so v teh 31% vštete tudi firme, ki so nastale kot nadaljevanje tradicije dela večjih firm, ki so tudi razpadle.

Hočeš reči da se jih je namerno spravilo v stečaj in potem v privat žepe za mali denar.
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 90 krat
Prejel zahvalo: 434 krat
Število neizkoriščenih povabil: 49

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 11 Mar 2018, 12:16

VolkD je napisal/-a:
s54mtb je napisal/-a:Ocitno sem prevec len, ker ne odprem svlje firme, ampak poskrbim, da ima od mojih rezultatov placo kakiih 50 ljudi.

Če ti sam tako rečeš,...

Resnica je drugačna: Ti nisi človek, ki bi bil sposoben peljati svojo firmo. Pri tem je namreč potrebno nekaj prilagajanja, treba spremeniti način razmišljanja, treba shraniti vsak račun, ga zabeležiti z največjo možno natančnostjo. Treba stvari in potrebe združevati in časovno usklajevati.
Kar poglej se - tvoj zgornji stavek ima pet slovničnih napak (pa še kakšno vsebinsko), v računovodstvu (beri v dokazovanju državi, da nisi baraba) bi s takim načinom ne preživel niti pol leta. Vsi tvoji rezultati bi bili hitro nični, saj bi ti jih pobrali drugi.

Skratka, nič več kolesa - mtb gre prelagat papirje. Tole pa :_naughty šlo. Vsaj jaz si tega pri tebi ne predstavljam.

Zato pa raje podpisem tistih par avtorskih na leto in se nabere za minimalca mesecno poleg normalne place. Dopolnilna zaposlitav zal ne dovoljuje vec kot 10%.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a Dave » 11 Mar 2018, 12:32

Ne vem zakaj vsi tako krivite šolstvo danes za nastalo situacijo... Po moje je bolj problem v posameznikih... Že srednje šole (če izvzamem ekonomske, gimnazije ipd. za katere ne vem), torej govorim o tehničnih srednjih šolah... se mi zdijo super. Dosti prakse, dosti dela na realnih projektih in seveda neke teorije, fizike in matematike, ki pa mora biti če hočeš tak poklic sploh opravljati (neko augenmaso za številke in pojave morš dobit)... Tukaj se pojavi problem, ko se posamezniki pač vpišejo v take šole pa še sami ne vejo zakaj... In potem je krivo šolstvo.. :) In potem pridejo nekateri s tistimi forami, da šolstvo ni enakopravno, ala tisti video, da riba ne more splezat na drevo in ne vem kaj vse še, ja na žalost res niso vsi za vse, kaj čmo, tako je, neke stvari pač moreš znat če hočeš nekaj delati, to pač ne more vsak (oz. bom raje rekel, da lahko vsak, sam ljubi se jim ne :) ). No potem pa faks... Ja ni lahko, selekcija pač... veliko teorije, malo prakse... Malo prakse za tiste, ki se jim pač ne da doma nič delati oz. se jim ne zdi to pomembno (spet tisti, ki ali planirajo biti asistenti na faksu ali pa ne vejo ka delajo na faksu)... Lahko povem s prve roke... Imam sošolce na elektroniki ki sanjajo o kvantni fiziki in kako je čas v naravi tudi diskreten na ne ne vem kakšnem nivoju in o ne vem kakšni vesoljski fiziki za katero sam še slišal nisem.. Ko dobijo pa en 32 bitni proc. v roke in vidijo main() in ne več setup() in loop() pa ne vejo več zakaj je while(1) zanka v main-u... Da ne govorim o kakšnih prototipih funkcij slučajno... Ampak diferencialne enačbe pa kvantno fiziko pa obvladajo... kjer imam sam pač komaj 6. :) Po moje je tu bol problem v posameznikih, ki so jim svete knjige in ocene na faksu... :) Žal je teorijo treba tudi znati če hočeš kaj sam delati, ampak mislim, da bi moralo vsakemu biti jasno, da more najdit sam neko zdravo mejo med ocenami in dejansko prakso, torej da to tudi poizkušaš sam narediti oz. nekaj v tem smislu. Faks ti vsega pač ne more dati, drugače bi lahko tam bili 20 ur na dan. :) Ko sem sam bil na razgovoru za štipendijo, so me vprašali za ocene na faksu, sem povedal da imam celo plaleto, največ 6-k in 7-k pa me nihče zaradi tega ni čudno gledal... :)
Dave

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 12 Mar 2018, 01:23

borisz je napisal/-a:Marko, nekaj mesecev nazaj si iskal službo in odpiral firmo, vsaj tako si napisal na forumu. Pa ni bilo nič iz tega.
Po mojem nisi takšen filantrop, da bi ti bilo 50 ljudi pomembnejših, kot tvoja plača :D
Lahko pa se tudi motim.

Krepko se motiš.

Kaj je pa tole ?
http://www.bizi.si/POSCOPE-BORIS-ZALOKAR-S-P/
http://www.stop-neplacniki.si/polabs-bo ... ektronika/
s54mtb

OdgovorNapisal/-a borisz » 12 Mar 2018, 01:41

Marko, kaj si hotel vprašati? Ne razumem.
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a mucek » 12 Mar 2018, 08:42

S.p . se ponavadi zapre iz dveh razlogov: ali ti gre preslabo ali pa predobro in odpres d.o.o. (progresivna lestvica obdavcitve dobicka pri s.p.) ... No, opcija je se, da s.p. ohranis, ga spremenis v popoldanskega in registriras druge dejavnosti, kot jih imas na d.o.o.

Marko, v tvojem primeru bi bil verjetno popoldanski s.p. z normiranimi stroski bistveno boljsi kot avtorska pogodba (manjsa obdavcitev). To, da si omejen z 10%, prvic slisim. Kot vem, je meja 50k EUR.

Lp, G
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a mucek » 12 Mar 2018, 08:59

Glej https://mladipodjetnik.si/podjetniski-k ... ka-pogodba

Za 727 eur izplacanih mora dati stranka 1343 eur. Pri normirancu bi za to dobil 1343 eur -4% minus vsak mesec 66 eur. Skratka, po mojem se avtorska ali podjemna trenutno niti slucajno ne izplaca.

Lp, G
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 12 Mar 2018, 09:56

Oh,Marko...tvoja večna napaka...prehiter si, pa včasih napišeš kakšno neumnost...
http://www.stop-neplacniki.si/polabs-meritve-in-kontrola-doo/
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a borisz » 12 Mar 2018, 10:10

Ah, sedaj razumem, kaj je Marko hotel...
Očitno je hotel izpostaviti, da sem zaprl s.p. in me s tem oblatiti (kot ponavadi). Čuden tič je tale Marko. :D
V Sloveniji lahko vsakdo povsem zakonito odpira in zapira razne oblike gospodarskih družb kadarkoli. Pameten človek ne plačuje državi preveč, ampak najmanj kar je zakonito. Nekateri mutijo z avtorskimi pogodbami, čeprav je npr. za razvoj elektronike to bolj sivo področje, pa še preveč je davčno obremenjeno.
Ko v Sloveniji začneš z dejavnostjo, se najbolj splača imeti s.p. Razlog je enostavno poslovanje, malo birokracije, ter nizka davčna obremenitev. Če dobro posluješ in imaš dobre sodelavce, ki izdelke tudi dokončajo, promet naraste preko meje, kjer je s.p. še ugoden. V tej točki se splača odpreti d.o.o., s.p. pa je smiselno zapreti.
Pri vsem skupaj pa je zelo pomembno, da račune plačuješ v roku in imaš posledično dobro boniteto, saj si tudi tako pridobiš spoštovanje poslovnih partnerjev.
Nekateri odprejo s.p. tudi za samo en mesec.

P.S. Marko radi te imamo. :_kisscheek
Uporabniški avatar
borisz

Vrni se na Nasveti za študente in dijake

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost