3D printer -> Fraction collector

Različne vrste 3Dp, izdelki, gkoda, konstrukcije

3D printer -> Fraction collector

OdgovorNapisal/-a TheChemist » 21 Nov 2022, 14:10

Pozdravljeni,

na mojem Troblemaker-ju je crknil kanal za kontrolo exstruderja. Padla je odločitev, da nabavimo novega, tega pa bi želel spremeniti v "fraction collector".
Za "Fraction collector" potrebujem le X- in Y- osi.
Na internetu sem našel že vse potrebne ukaze razen enega. In sicer bi bilo resnično potrebno izvajanje programa sprožiti z zunanjim signalom. Ali obstaja kak direkten ukaz v g-kodi, ki je sposoben prebrati 0/1 vrednost stikala?

Če malce naložim zgodbo.... uporabljam LC/MS inštrumentacijo, kjer vzorčim in ločim komponente na tekočinskem kromatografu (HPLC), kjer se le te časovno ločijo med sabo. Ideja je zbirati izhod iz HPLC ob določenem času v različne epruvete na stojalu z namenom dobiti čimbolj čiste substance. V ta namen bi uporabil zbiralnik frakcij, ki ni nič drugega, kot kvadratno stojalo za epruvete nad katerim se premika glava z izhodom iz kromatografa. Potrebno je le gibanje v X in Y smeri ter časovna pavza, ki pove kako dolgo naj se zbira vsebina v določeno epruveto.
Analiza traja cca 1h, širina posameznih peakov pa je nekaj 10 sekund. Ker je kapaciteta kromatografskih kolon močno omejena, bi bilo potrebno ločbo ponoviti večkrat, zato tudi potreba po neke vrste sinhronizaciji tega kolektorja s trenutkom injiciranja vzorca v HPLC.

Do sedaj sem našel komande:
Xxx ... gibanje v X smeri
Yxx ... gibanje v Y smeri
G4 Px ... Pause for x ms
F ... za hitrost
G28 x0y0 ... premik v začetno pozicijo
M30 ... ustavitev programa in vrnitev na začetek
Manjka le še ukaz za branje zunanjega rele izhoda, ki bi začel izvajanje programa.
TheChemist

Zahvalil se je: 27 krat
Prejel zahvalo: 8 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 4

Re: 3D printer -> Fraction collector

OdgovorNapisal/-a JernejL » 21 Nov 2022, 14:28

Če bo tvoje stikalo vodeno pod endstop, ima marlin to:

https://marlinfw.org/docs/gcode/M119.html
Uporabniški avatar
JernejL

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 132 krat
Prejel zahvalo: 257 krat
Število neizkoriščenih povabil: 51

OdgovorNapisal/-a TheChemist » 21 Nov 2022, 14:41

Našel pa sem tole:
spH M0336 External start
Samo ne vem, če bo 3dp elektronika to sprocesirala, bo treba še malo raziskat.
TheChemist

OdgovorNapisal/-a dejko1 » 22 Nov 2022, 09:15

Želiš imeti komplet program v fiksni G-kodi ali boš napravo kontroliral preko računalnika?

Tudi jaz navijam za M119 ukaz, mislim pa, da bo uporaben le, če boš imel kontrolo preko PC. Poglej si še M226. Alternativno lahko vhod zvežeš (s par fiksnimi upori) kot temperaturni senzor in bereš temperaturo. Tam imaš potem ukaze v stilu počakaj do določene temperature (beri: do sklenjenega ali odprtega vhoda).

Autosampler ima ponavadi še večsmerni ventil in vzorčni batek. Če te mogoče zanima imam nekaj laboratorijske in HPLC opreme (autosampler, črpalka, titrator) ter kemikalij, ki bi jih bil pripravljen oddati.
dejko1

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 54 krat
Prejel zahvalo: 151 krat
Število neizkoriščenih povabil: 151

OdgovorNapisal/-a TheChemist » 23 Nov 2022, 11:16

dejko1 je napisal/-a:Želiš imeti komplet program v fiksni G-kodi ali boš napravo kontroliral preko računalnika?

Tudi jaz navijam za M119 ukaz, mislim pa, da bo uporaben le, če boš imel kontrolo preko PC. Poglej si še M226. Alternativno lahko vhod zvežeš (s par fiksnimi upori) kot temperaturni senzor in bereš temperaturo. Tam imaš potem ukaze v stilu počakaj do določene temperature (beri: do sklenjenega ali odprtega vhoda).

Autosampler ima ponavadi še večsmerni ventil in vzorčni batek. Če te mogoče zanima imam nekaj laboratorijske in HPLC opreme (autosampler, črpalka, titrator) ter kemikalij, ki bi jih bil pripravljen oddati.

Kontrolo bi imel skoraj rajši preko SD kartice, da ni potrebe po Cura-i.

Zelo všeč mi je pa ideja s simulacijo temerature. Bom danes malo sprobal, pa da vidimo kako bo šlo.

Kateri HPLC pa imaš? Firma?
TheChemist

OdgovorNapisal/-a dejko1 » 28 Nov 2022, 09:22

Imam samo komponente, so pa vse v stanju, da bi jih bilo treba poservisirat. Črpalka je Waters, ostalo bi moral preverit. Autosamplerju mislim da manjka krmilna elektronika.
dejko1

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 54 krat
Prejel zahvalo: 151 krat
Število neizkoriščenih povabil: 151

OdgovorNapisal/-a TheChemist » 28 Nov 2022, 12:25

Ali kdo ve, kje bi našel pinout oz. seznam in namen konektorjev na kontrolni plošči 3Dprinter_V1.0 (originalni kontroler na moji lesenjači)? Iščem in iščem, pa ne najdem več navodil za priklope. (ja verjetno sem slep)
TheChemist

Vrni se na 3d printerji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov