s5tech.net • Poglej temo - Prusa

Prusa

Različne vrste 3Dp, izdelki, gkoda, konstrukcije

Prusa

OdgovorNapisal/-a SimonS » 02 Avg 2018, 22:41

Na printerju prusa i3 MK2 so ležaji dobili zračnost (neoriginalni...), tako da je bilo potrebno le te zamenjati. Ker grem na dopust v to smer sem poklical na firmo in se zmenil za nakup in če je možno še ogled firme. Marsikdo ima svoj pogled na to firmo in si jo predstavljamo kot "češko firmo" z 5. zanesenjaki (tudi jaz).
Stavba je podobna nekakšnemu manjšemu bloku. Zunaj le ena nalepka PRUSA RESEARCH. Ob vstopu v stavbo pa sem hitro in povsem spremenil mnenje. Spodaj me pričaka mošli, ki lepo govori angleško in vpraša kaj bi želel. Povedal sem mu, da sem zmenjen z tem in tem za ogled firme in nakup ležajev. Preveri v računalniku in pokliče osebo. Med čakanjem sem si ogledal njihov razstavni salon. Moram priznati, da so nekateri printi resnično fantastični.
Kontaktna oseba mi potem prijazno razkaže spodnje prostore, kjer imajo na voljo nekaj 3D printerjev, 5.osni CNC, večji CO2 laser in CNC stružnico. To je navoljo vsem (zunanjim), ki rabijo te stroje in tudi ogranizirajo tečaje 3D modeliranja. Če sem prav razumel je to celo vse brezplačno. Potem dobim posebno kartico z katero lahko vstopim v 1. nadstopje, kjer izdelujejo filamente. Sami novi stroji, lasersko testirnje ovalnosti in diametra. Kapo dol. Tu nisem smel slikati, zato teh slik ni. Potem gremo v 2. nadstropje, kjer se printerji izdelujejo. Niti približno ni nič češkega tu. Vse komponente se prvo stestirajo in kalibrirajo. Printerji, ki se prodajo že izdelani (običajno se kupi KIT komplet) prav tako gredo skozi postopek kalibracije in iztiskajo testni print (ki ostane na plošči, ko printer kupite). Najbolj zanimivo od vsega pa mi je bilo, da se kompletno vsi deli za tiskalnik ne brizgajo, ampak printajo?! Waw, 360 tiskalnikov dela 24/ur na dan. Na vprašanje, ali se ne izplača napraviti brizga pravi da ne, ker vedno spreminjajo dela in bi prišla izdelava orodja predraga. Pa tudi vsi deli so obavljeni, tako da si lahko vsak popravi zlomljen del. Tu se tudi ogled konča, kupim ležaje (če jih kdo rabi jih imam viška) vzamem še nekaj filamenta in se odpravim naprej. In še en podatek. V prusi je trenutno zaposlenih 300. ljudi !
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 202 krat
Prejel zahvalo: 254 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 27

Re: Prusa

OdgovorNapisal/-a bray » 03 Avg 2018, 07:24

Fajn izlet! A Jožeta pa ni blo "doma" ? ;)

SimonS je napisal/-a:Waw, 360 tiskalnikov dela 24/ur na dan.
....
V prusi je trenutno zaposlenih 300. ljudi !

Torej ene 300 jih skrbi za farmo printerjev ostali pa delajo druge stvari. ;) Šalo na stran...postali so resna firma in brez Josefa hobi 3D tisk verjetno nebi bil na takem nivoju kot je danes.
COM port is not dead. It is virtual!
bray

Kraj: Vransko
Zahvalil se je: 52 krat
Prejel zahvalo: 66 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a SimonS » 03 Avg 2018, 08:22

Nisem zlezel tako visoko :)
Lahko rečem, da mu je hobi prinesel tudi veliko denarja. Ne bom objavil kakšni avti so parkirani na njihovem privat parkirišču ;)
So pa zelo pridni in še naprej razvijajo in nadgrajujejo. Kaj točno seveda ne smem povedati ;)
SimonS

OdgovorNapisal/-a xfce » 06 Avg 2018, 16:58

Zelo zanimivo. Ja, zelo pučna zgodba, da lahko iz hobby izdelka rata pravi posel. In da tudi, če je proizvodnja v EU, zadeva ni preveč draga. Čeprav ta njegov izdelek mi še vedno ni čisto dodelan. Se mi zdi da za tisk ABS ni primeren. Odprto ohišje?
xfce

Kraj: Poljane nad Škofjo loko
Zahvalil se je: 69 krat
Prejel zahvalo: 136 krat
Uporabnika povabil: S52O

OdgovorNapisal/-a SimonS » 06 Avg 2018, 21:30

Tiska super.
Ohišje si za nekaj eur napraviš sam. Dve mizici iz ikea 2x4.5€ 4x plexi cca 20€ ter nekaj sprintanih delov. Net je poln načrtov za to predelavo.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
SimonS

OdgovorNapisal/-a KBoris » 07 Avg 2018, 18:11

Vau, to bi bilo pa dobro videti....sem si prejšnji teden tudi sam omislil i3 MK3 in moram rečti, da sem več kot zadovoljen ;-) ....nič kaj "Češko" :-)
CEH, CCNP, CCNA, CCNAS, ENSA

https://www.linkedin.com/in/boris-krajnc-41309829/
KBoris

Kraj: Kranj
Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 07 Avg 2018, 18:25

Jaz ga imam tudi v ohišju. Je pa treba pazit, posebno zdaj, ko je vroče - namreč, če tiskaš PLA se občasno zgodi, da se filament zabije, če notri postane prevroče. Dejstvo je, da se motor filamenta kar greje in če mu je prevroče to toploto preko zobnikov prenaša na filament. V primeru, da se tiska nekaj majhnega ali z veliko detajli, kjer gre filament čisto malo naprej/nazaj/naprej/nazaj... se pregreje, ker je premalo pretoka, postane čikast in je konec veselja. To so ugotovili tudi pri Prusi in sicer dali ven neko drugačno verzijo ohišja okoli heatbreak-a, a po mojih izkušnjah ni dosti bolje - namreč, sklepali so, da je problem pri preslabem hlajenju heatbreaka, pa to ni res...
Jaz imam zdaj mali alu hladilnik na motorju, je malo bolje. Recimo zdajle, ko tiskam imam prednja vrata ohišja odprta, v ohišju je cca.30 stopinj, motor ima 48, brez hladilnika je dosegel tudi skoraj 60, tam pa PLA že začenja biti čikgumijast. Če še ne bo bolje si bom omislil dodatni ventilator, ki bo pihal na zobnik pomika pri filamentu.

Seveda se to ne dogaja z ABS-om, ki ima višjo temperaturo "čikanja".
....nič kaj "Češko"

Res je. Zadeva resnično tiska zelo dobro, predvsem pa izredno tiho in hitro.

Sicer je prusa dal ven načrte za ohišje, mislim da je na prusaprinters.org.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 217 krat
Prejel zahvalo: 262 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 55

Vrni se na 3d printerji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost