Kateri filamenti

Različne vrste 3Dp, izdelki, gkoda, konstrukcije

Kateri filamenti

OdgovorNapisal/-a SimonS » 12 Apr 2018, 15:32

Evo, pa smo prišli do 3D printerja. In sicer sem se odločil za original pruso i3 MK2
Da ne bom izumljal tople vode, ker ste vi že vse to preštudirali ....
Katere filamente (materjale) uporabljate in zakaj je nek materjal boljši od drugega
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 181 krat
Prejel zahvalo: 226 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 24

Re: Kateri filamenti

OdgovorNapisal/-a bray » 12 Apr 2018, 22:01

Izbira je res zelo pestra. Od navadnega ABSa pa do raznih napol profi "armiranih" zadev, acetalov in polikarbonatov. Cenovni razpon od 10 do ~100€/kg. ;)
Ampak če šele spoznavaš 3Dp svet potem ti priporočam PLA, ker je poceni, se lepo printa in ker je tudi po mehanskih lastnostih odličen material.
Poizkusil sem že marsikaj ampak še vedno večino printov naredim s PLAjem in PETG.

Mogoče napiši kak konkreten primer izdelka pa se bomo lažje razpisali kateri material bi bil najbolj primeren.
COM port is not dead. It is virtual!
bray

Kraj: Vransko
Zahvalil se je: 31 krat
Prejel zahvalo: 51 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Apr 2018, 22:11

SimonS je napisal/-a:Katere filamente (materjale) uporabljate in zakaj je nek materjal boljši od drugega

Vzemi PLA 850 za običajne zadeve. Za stvari, ki potrebujejo večjo trdoto pa PLA 870. Tega zadnjega je treba potem ko je izdelek narejen ponovno segreti, da kristalizira.
Lahko se igraš tudi z ABS, a ta zahteva toplo okolje, sicer se izdelki zvijajo.

Ko boš pogruntal osnovne lastnosti in nastavitve lahko preideš tudi na druge materiale.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4524 krat
Prejel zahvalo: 3334 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Apr 2018, 22:13

Še to:
ABS je zanimiv, ker se da površino obdelovati z acetonom. No pri PLA-jih se da površino obdelovati kar z brusnim papirjem. Najprej grobim, nato vse bolj finim nazadnje pa še vodobrusnim. Površina, ki jo lahko dosežeš je enako gladka kot pri odlitkih.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4524 krat
Prejel zahvalo: 3334 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 13 Apr 2018, 03:13

Če nimaš ogrevane mize in nekaj kar prepreči prepih se ABS izogibaj.
SamoBr

Zahvalil se je: 122 krat
Prejel zahvalo: 208 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 38

OdgovorNapisal/-a SimonS » 13 Apr 2018, 07:39

Miza je seveda ogrevana. Prepiha na ni.
Kaj pa tako opevani PETG ki kot berem naj bi bil nadomestek ABSja z boljšimi lastnosti za printanje?
Izdelki? Hmmm kdo ve. Bolj ali manj prototipi pa tudi kak funkcionalni izdelek....
SimonS

OdgovorNapisal/-a bray » 13 Apr 2018, 08:09

ABS počasi umira....nadomešča ga ASA, ki ima še malenkost boljše termične lastnosti in predvsem boljšo UV stabilnost. Na žalost pa se še vedno zelo krči pri ohlajanju kar otežuje tiskanje (predvsem večjih kosov), če nimaš ogrevane komore. Samo ogrevana miza žal ne pomaga kaj dost, če so kosi večji oziroma višji in morajo biti dimenzijsko točni.
Ravno zaradi tega je za moje pojme PETG zmagovalni material za tiste kose, ki morajo biti dimenzijsko točni in temperaturno obstojni. Printa se lahko tudi brez ogrevane mize. Se pa PETG ne da tako lepo obdelovati kot PLA, ker je preveč "žilav".
Skoraj vsi moji prototipi so funkcionalni. ;) Nekaj slik je v tej temi.... viewtopic.php?f=70&t=8470
COM port is not dead. It is virtual!
bray

Kraj: Vransko
Zahvalil se je: 31 krat
Prejel zahvalo: 51 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 13 Apr 2018, 12:41

Pri petg pazi, ker se na PEI folijo prime kot klop psa :_banghead jaz sicer nisem dosti tiskal na mk2 z njim, nekateri menda dajo lepilo (stick) spodaj, da ne prime tako močno. Stelex (kot ga priporoča jože prusa) preverjeno ne pomaga, se vseeno prime kot hudič. Jaz sem prvo folijo strgal ravno s PETG. Mk3-jeva odstranljiva miza je zlata vredna v tem primeru. (no, v vsakem primeru je to zlata vredno, posebej, če je izdelek večji).
Tega zadnjega je treba potem ko je izdelek narejen ponovno segreti, da kristalizira.

No, enako lahko storiš tudi z 850. Moram pa opozoriti, da se pri tem "kaljenju" izdelek lahko malce skrči ter povesi (če je tak, da ima previse), tako da pazljivo s tem - po moje je najbolje to delati preden odstraniš podpore. Sem že moral ponovno tiskat zaradi tega, ker matica po "kaljenju" ni šla več na vijak :_banghead No, resda sem to delal v klasični pečici, kjer je temperaturo težko natančno dozirat (kje pa naj bi drugje...???). Lahko, da sem imel prevroče... :_dunno

No, da še odgovorim na prvotno vprašanje: 90% delam z PLA, 850 in 870. Z navadnim PLA samo še toliko, da ga porabim, kar ga imam. ABS redko, samo, če je res treba. Večino tega imam od filament.si, se dela kar dobro.
Ja, pa lesen filament je tudi lep...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 206 krat
Prejel zahvalo: 235 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 50

OdgovorNapisal/-a SimonS » 13 Apr 2018, 17:35

Dobra informacija. Pa še pivo dobiš za to !
SimonS

OdgovorNapisal/-a sslavc » 14 Apr 2018, 13:32

Imam tiskalnik Anycubic 3D MEGA. Z njim sem zelo zadovoljen. Zamenjal pa sem ventilatorje, ker so bili zelo glasni.

Pri materialu PLA, sem zelo hitro ugotovil, da je odličen za učenje tiskanja in prav nič drugega. Uporaben je edino za kakšne okrasne predmete, ki nikakor ne smejo biti izpostavljeni soncu in toploti. Že pri 45 stopinjah se začne mehčati. problematično je tudi dodatno segrevanje zaradi kristalizacije, saj se premeti krivijo, spremeni se oblika in dimenzija. Nikakor to ne moreš početi pri tankih stenah.

Popolnoma nekaj drugega je PETG, ki je mnogo bolj obstojen in mehansko trdnejši. Tudi tisk ni problematičen. Potrebuje le ogrevano mizo okoli 90 stopinj in nekaj višjo temperaturo šobe kakor PLA.

Glede na članke po forumih sem hitro prišel do ugotovitve, da bi bil za moje potrebe najprimernejši ASA. Ijma dobre mehanske lastnosti, je odporen na temperaturo in ker vsebuje UV senzibilizator je odporen tudi na sončne žarke.
Zato sem najprej naredil ohišje iz pleksija in vanj postavil tiskalnik.

Moram reči, da sedaj nimam prav nikakršnih problemov s tiskom materiala ABS ali PLA. Okoli tiskalnika ni prepiha. Temperatura znotraj ohišja pa je okoli 40 stopinj.
Uporabljam Trčkov filament, ki je kvaliteten in celo cenejši kakor katerikoli drug. Ima celo ABS+ in ASA+, katera za tisk potrebujeta manjšo temperaturi in imata tudi manjše skrčke.

Toliko o mojih izkušnjah s tiskom.
Uporabniški avatar
sslavc

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 10 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 2

Vrni se na 3d printerji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost