Troublemaker - Pogosti problemi in rešitve

Različne vrste 3Dp, izdelki, gkoda, konstrukcije

Re: Troublemaker - Pogosti problemi in rešitve

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 31 Dec 2017, 11:03

Ja, pri folijah je enako kot pri premazih, ki jih delaš sam...če si "štorast" jih poškoduješ. A se navadiš. Kolikor sem bral po forumih večina prvo folijo uniči, preden se navadi kako je treba odstranjevati izdelke. Zato je dobro imeti doma rezervo.
Seveda, premaz z UHUjem pride ceneje, a spodnja stran ni tako gladka kot pri foliji.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 189 krat
Prejel zahvalo: 209 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 44

OdgovorNapisal/-a VolkD » 31 Dec 2017, 11:33

Protoncek je napisal/-a:... a spodnja stran ni tako gladka kot pri foliji.
A se ti šališ ?
Gladka je tako, da se sveti.
IMG_2123 (Small).JPG
Vedno je to najbolj gladek del izdelka.

No pa ta slika ni ravno dober primer, a mi je tole ravno ta trenutek padli iz printerja.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4095 krat
Prejel zahvalo: 3097 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 31 Dec 2017, 12:12

No...ravno biser spodnje strani tole ni...
Sicer menda (po pričanju uporabnikov) ne želijo vsi gladke spodnje strani. Iz tega razloga bo pri Prusi na voljo tudi hrapava podlaga (dve granulaciji).
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Carko » 01 Jan 2018, 14:28

Res je, da je površina taka, kot je naneseno lepilo.

Meni sicer ustreza mat površina, ker je vsa preostala površina izdelka tudi mat.
Carko

Zahvalil se je: 86 krat
Prejel zahvalo: 310 krat
Število neizkoriščenih povabil: 88

OdgovorNapisal/-a kunte » 05 Jan 2018, 00:47

Za sesalnik žaganja bi rad sprintal vmesnik iz cevi 120 mm fi na 65 mm fi. Debelina stene vmesnika je 3mm . Vendar se mi print vedno ponesreči, ker se plasti med sabo ne sprimejo dovolj. Pri manjših kosih nimam teh problemov le pri večjih se mi plasti ne sprimejo. Pred vsakim začetom printanja je bila šoba očiščena.
Slika
Opažam , da se mi na ležaju ki pritiska Plastio na zobnik extruderja nabirajo delci plastike, zato sumim da se mi zamaši šoba popustil sem vijake na vzmeteh vendar se ostanki plastike še vedno po nekem času printanja spet pojavijo.
Slika
Že lep čas uporabljam za printanje ABS filament PM in sem bil z njim do zdaj zadovoljen.
Poskusil sem tudi z šobo 0.5mm vendar ni razlike. Tiskalni je zaprt z plexi stranicam razen na vrhu. V sobi kjer se printer nahaja pa je cca 17 C
Še slika kakšen naj bi kos izgledal.
Slika
Kaj bi moral še spremeniti?
Trenutne nastavitve so:
ABS 1.75
Šoba 0.3mm
Layer hight 0.2mm
initial Layer hight 0.2mm
line width 0.3mm
wall thickness 1.2mm
top/bottom thicknes 1.2mm
infill density 24%
infill pattern grid
infill owerlap percentage 15%
infill overlap 0.045mm
temperatura šobe 240 C
temperatura mize 80 C
flow 100%
retract 4.5 in 40 mm/s
hitrost printanja 80 mm/s
top/bottom speed 40 mm/s
suport infill speed 60 mm/s
travel speed 120 mm/s
brim 5mm
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

Kraj: Novo mesto
Zahvalil se je: 48 krat
Prejel zahvalo: 13 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 05 Jan 2018, 07:11

Prva zadeva, ki se jo spomnim je spodrsavanje materiala na ekstruderju.
Na začetku deluje čez čas pa začne hecati.
Druga stvar je mogoče prah/svinarija na ABS kolutu/žici.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 16 krat
Prejel zahvalo: 87 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 05 Jan 2018, 07:28

Nekaj, na kar velja opozoriti je tudi hidroskopičnost ABS materiala.

Shranjevanje
Tako ABS kot PLA se obnesejo najbolje če so pred uporabo ali tekom dolgoročnega shranjevanja vakuumsko ločeni od atmosfere, kar prepreči absorbcijo vlage iz zraka. To ne pomeni, da bo matreial uničen po tednu dni, če leži na vaši delovni mizi, a dolgoročna izpostavljenost vlagi lahko povzroči neželene posledice – tako na sam printer kot tudi na kvaliteto izdelkov. Vlažna ABS plastika je nagnjena k ustvarjanju mehurčkov pri topljenju in zna se dogoditi, da bo neenakomerno brizgala iz grelne glave (ekstruderja). S tem bo izdelek na pogled grši, natančnost in moč spoja manjša, obenem pa tvegate tudi zamašitev glave. ABS plastiko lahko izsušite z grelci, ki odstranjujejo vlago ali dehidriratorji za hrano (kot tisti, ki izsuši jabolčne krhlje).
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 640 krat
Prejel zahvalo: 234 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 102

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 05 Jan 2018, 10:33

Tole kaže, da ti filament kar konkretno drsi. Sem imel enak problem pri delti. Poskusi zmanjšat hitrost tiskanja - ne vem, kakšen printer imaš, ampak 80 je že kar solidna hitrost, posebej pri tako veliki debelini sloja in tako majhni šobi. Tako ozka šoba (0.3) ni sposobna tako hitro dajati tako količino plastike. Ali zamenjaj šobo z 0.4 ali pa poskusi sloj na 0.15 ter hitrost zmanjšaj na 50-60. TUKAJ piše, da naj bi bila max. višina sloja 50% debeline šobe.
Kar se tiče shranjevanja imam pa jaz material v plastičnih vrečkah (sealable bag) skupaj s silica gelom. Sem pa nedavno kupil en filament, kjer je bila vrečka za shranjevanje priložena. Vsaka čast! :_bow
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Jan 2018, 11:22

Jaz bi na tvojem naredil tri stvari:

- očistil vse poti filamenta. To ne pomeni le glavo, temveč tudi zobnik na extruderju. Ko enkrat spodrsne, se v njem nabere plastika. Ne mnogo, a že malo je dovolj, da naslednjič spodrsne ponovno.Vzemi majhen čopič, poreži ga na kratko, da bodo dlake trde. S tem čisti kolešček, medtem ko se vrti in v njem ni filamenta. K poti spada tudi cevka po kateri gre filament. Daljša kot je, več upora se ustvari. Oceni če je obstoječa dolžina res potrebna.

- dvigni temperaturo šobe. Temperaturo dvigni toliko, da se ti med printanjem v glavi printerja filament zabaše. Filament, ki ga izvlečeš iz glave ima na koncu zadebelitev. Zdaj veš, da si na točki v kateri hladilni del glave ne uspe več dovolj ohlajati dovoda filamenta. Za ta material poznaš to kritično točko temperature. Jaz jo kar zapišem na kolut. Potem pa tiskam z 8 do 10 °C nižjo temperaturo. Na ta način je material bolj tekoč. To ima za posledico dve stvari, extruder je manj obremenjen, plastika pa se bolj sprijemlje na predhodni sloj.

- tik pred extruderjem objemi filament s filcem ali podobnim materialom. Vse skupaj učversti s ščipalko za perilo. Tako bo filament drsel preko filca in na njem pustil kup nečistoč, ki ne bodo več delale problemov v glavi. Namesto ščipalke si lahko naprintaš namensko zložljivo posodico v kateri bo filc.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kunte » 05 Jan 2018, 13:13

Printer je društveni ultimaker. To z filcem sem prebral na forumu in bom zvečer preizkusil. Bom preveril še extruder če porine pravilno dolžino žice. Do zdaj se mi ni nikoli nabiralo toliko plastike na ležaju extruderja. Se mi zdi da je prej plastiko pri testiranju porinilo iz šobe in se je čez čas ustavila, zdaj pa plastika rine iz šobe precej dlje.
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 05 Jan 2018, 13:26

Kakorkoli že, višina 0.2 pri šobi 0.3 je preveč... če nič drugega pri taki višini ne moreš računati, da se bodo plasti med seboj držale, ker se iztisnjena plastika pri tiskanju skorajda nič ne skrči in tako ne pritisne na prejšnjo plast ampak skorajda obvisi v zraku tik nad prejšnjo plastjo. To ti dokazuje tudi tvoja slika, kjer se lepo vidi, da se plasti ne držijo med seboj.
Dokler ne boš zmanjšal višine ali zamenjal šobe lahko čaraš po želji, pa ne bo uspeha.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a kunte » 06 Jan 2018, 00:11

Pri čiščenju extruderja sem na zobniku opazil ostanke plastike zajedene v pogonskem zobniku , ki jih z zobno krtačko nisem mogel odstraniti. Z šivanko sem očistil zobnik. Višino layerja pa spustil na 0.15mm. Upam, da je bila tu krivda.
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a OBELIKS » 07 Jan 2018, 19:07

Mogoče imaš pa v šobi svinjarijo? Po opisu bi najprej posumil na to.
OBELIKS

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 2 krat
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a kunte » 07 Jan 2018, 20:29

Krivo je bilo spodrsavanje abs a na zobniku. Sem danes sprintal isti kos. Samo na enem mestu se plastika ni sprijela, kar bom rešil z acetonom. Poskusil bom še enkrat sprintati , ko dobim šobo 0.8mm.
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a DomenV » 07 Jan 2018, 21:31

To že, kaj je pa blokiralo filament, da je začel zdrsavati?
lp, D
Uporabniški avatar
DomenV

Kraj: Ljubljana, Trbovlje, Ivančna Gorica
Zahvalil se je: 33 krat
Prejel zahvalo: 43 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 07 Jan 2018, 21:34

kunte je napisal/-a:Krivo je bilo spodrsavanje abs a na zobniku. Sem danes sprintal isti kos. Samo na enem mestu se plastika ni sprijela, kar bom rešil z acetonom. Poskusil bom še enkrat sprintati , ko dobim šobo 0.8mm.

Če boš kaj predeloval, si omisli kaj takega: http://e.pavlin.si/2015/11/26/full-meta ... d-printer/
brez "bovdna".
Elektronika: http://e.pavlin.si/
s54mtb

Zahvalil se je: 915 krat
Prejel zahvalo: 2272 krat
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a kunte » 07 Jan 2018, 21:49

DomenV je napisal/-a:To že, kaj je pa blokiralo filament, da je začel zdrsavati?

Pri čiščenju extruderja sem na zobniku opazil ostanke plastike zajedene v pogonskem zobniku , ki jih z zobno krtačko nisem mogel odstraniti. Z šivanko sem očistil zobnik
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 07 Jan 2018, 22:22

Še vedno nisi odgovoril na Domnovo zelo dobro postavljeno vprašanje.

Tvoj odgovor je v stilu tega:
"V dnevni sobi je zmanjkalo elektrike. Pri pregledu varovalk sem ugotovil, da je varovalka pregorela. Zamenjal sem jo (zaflikall) in elektrika v sobi je zopet prisotna."
S tem, da si jo zamenjal (zaflikal), nisi našel VZROKA ampak si samo odpravil posledico tega vzroka.

Celo svojo delovno dobo sem delal kot vzdrževalec in sem vedno prvo iskal vzrok zakaj se je nekaj zgodilo-pokvarilo. Šele nato sem odpravljal vzrok in posledice.

Torej, posledico si že odpravil, nisi pa našel vzroka za to! To pomeni, da se bo to slejkoprej ponovilo!
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 487 krat
Prejel zahvalo: 499 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Jan 2018, 22:52

Brane, ni nujno. Včasih je lahko umazan zobnik dejansko težava. Še posebej, če filamt dlje časa leži kje. Prah se nabere in prenese na zobnik, kjer ostane in zadeva se zapaca.
S čiščenjem tako težavo dejansko odpraviš. Ampak če se bo v naslednjih dveh printih zobnik ponovno zapackal, boš moral pa razmišljat, da je to le posledica ene druge težave.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kunte » 07 Jan 2018, 22:53

Zakaj je do tega prišlo ne morem reči , verjetno preveč stisnjene vzmeti na extruderju in zamašena šoba, morda pri menjavi šobe nisem spremenil v curi velikosti šobe?
Zaenkrat so težave odpravljene. Po cca8 urah printanja na ležaju ni ostankov plastike , kot je bilo prej.
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Jan 2018, 22:59

@kunte: Razlog zakaj se kaj na 3D printerju zgodi je vedno pametno definirati. To je edini način, da ne ponavljaš napake.
Pa pisat je treba. Jaz imam na vsak kolut nalepljen listek na katerem pišejo nastavitve, pri katerih sem bil zadovoljen. Se je izkazalo kot velik prihranek časa.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 07 Jan 2018, 23:10

VolkD, saj nisem rekel, da se zobnik ni zapacal, samo dejal sem, da ni našel vzroka in da se mu lahko to ponovi. Tudi meni se je to v začetku to zgodilo. Nato sem tako dolgo sedel poleg, da sem ugotovil zakaj in kot sem zgoraj napisal oboje (vzrok in posledice) odpravil.

Pa še nekaj zate, ki imaš tako rad zanimive številke, pravkar sem odprl 111 (sto enajsti kilski kolut). In še vedno dela toliko prekleti društveni Troublemaker kot švicarska urica.
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 487 krat
Prejel zahvalo: 499 krat
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a kunte » 07 Jan 2018, 23:40

VolkD je napisal/-a:@kunte: Razlog zakaj se kaj na 3D printerju zgodi je vedno pametno definirati. To je edini način, da ne ponavljaš napake.
Pa pisat je treba. Jaz imam na vsak kolut nalepljen listek na katerem pišejo nastavitve, pri katerih sem bil zadovoljen. Se je izkazalo kot velik prihranek časa.

Doma nimam zaloge plastike cca2-3 kolute. Ponavadi kolut montiram na printer in dokler ga ne zmanjka koluta ne snamem. Plastiko kupujem zaenkrat pri enem dobavitelju iste znamke in se mi zdijo nastavitve uredu (ne trdim ,da so najboljše), je pa res da ne printam nekih zahtevnih printov.
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Jan 2018, 23:46

kunte je napisal/-a:Doma nimam zaloge plastike cca2-3 kolute. Ponavadi kolut montiram na printer in dokler ga ne zmanjka koluta ne snamem. Plastiko kupujem zaenkrat pri enem dobavitelju iste znamke in se mi zdijo nastavitve uredu (ne trdim ,da so najboljše), je pa res da ne printam nekih zahtevnih printov.

No včasih je želja za kakšno drugo barvo. Počasi se rodi še želja za kakšno drugo plastiko. In tako je kolutov vedno več. Ne glede na dobavitelja, vsak kolut je malo drugačen od prejšnjega. Še posebej se spremeni če menjaš barvo. Sicer pa resnici na ljubo ni ravno hudo velike razlike med dobavitelji. Največkrat je še največja razlika v ceni.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 07 Jan 2018, 23:50

BraneZ je napisal/-a:VolkD, saj nisem rekel, da se zobnik ni zapacal, samo dejal sem, da ni našel vzroka in da se mu lahko to ponovi. Tudi meni se je to v začetku to zgodilo. Nato sem tako dolgo sedel poleg, da sem ugotovil zakaj in kot sem zgoraj napisal oboje (vzrok in posledice) odpravil.

Pa še nekaj zate, ki imaš tako rad zanimive številke, pravkar sem odprl 111 (sto enajsti kilski kolut). In še vedno dela toliko prekleti društveni Troublemaker kot švicarska urica.

To je pa zato, ker skatlkce doma printas namesto da bi jih kupil za pest riza...
https://www.elektronik.si/phpBB2/viewto ... 784#536784

Btw, imas nacrt za vsebino? Se skoraj bojim vprasat, ker se bo spet na veliko testiralo in redizajnalo. :lol:
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Jan 2018, 00:16

VolkD je napisal/-a:
kunte je napisal/-a:Doma nimam zaloge plastike cca2-3 kolute. Ponavadi kolut montiram na printer in dokler ga ne zmanjka koluta ne snamem. Plastiko kupujem zaenkrat pri enem dobavitelju iste znamke in se mi zdijo nastavitve uredu (ne trdim ,da so najboljše), je pa res da ne printam nekih zahtevnih printov.

No včasih je želja za kakšno drugo barvo. Počasi se rodi še želja za kakšno drugo plastiko. In tako je kolutov vedno več. Ne glede na dobavitelja, vsak kolut je malo drugačen od prejšnjega. Še posebej se spremeni če menjaš barvo. Sicer pa resnici na ljubo ni ravno hudo velike razlike med dobavitelji. Največkrat je še največja razlika v ceni.

Ne vem, kake cungalunga dobavitelje imas ti, ampak to se pri dobrih ne dogaaja. Ce ti pa mesa odpadke v filament kakor se mu ljubi, samo da porabi odlivke, je pa tako, kot opisujes. Jaz ponavadi malo vec placam, ampak vem zakaj. Zdaj samo upam, da tisti kolut od "tekmovanja" ni nek cungalunga, ampak vsaj do kolen od Trcka.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Jan 2018, 00:29

Ehhh,... primerjal sem plastiko v glavnem ABS od sedmih dobaviteljev, točno vem kaj govorim. Barva in starost koluta krepko vplivajo na najboljše parametre za printanje ne glede od katerega dobavitelja pridejo. In Trcek pri tem ni izjema.

Tvoje ideje o mešanju odpadkov v maso za izdelavo filamenta so otročje. Mogoče je to bilo včasih aktualno, danes ni več, cena surovine je manjša kot pa stane postopek (mletje segrevanje razbarvanje, zbiranje glede na material in barvo....)
Tudi za izdelavo filamenta samega je glavni strošek eletrična energija in delo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Jan 2018, 00:34

Nimajo vsi vrocih sob. Koliko orodij si ze zdizajniral? Upam, da vec kot jaz, ker si tako korajzno ocenil. Verjetno si vsak dan za strojem.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 08 Jan 2018, 02:08

s54mtb je napisal/-a:Nimajo vsi vrocih sob. Koliko orodij si ze zdizajniral? Upam, da vec kot jaz, ker si tako korajzno ocenil. Verjetno si vsak dan za strojem.
Ne bi šel raje cviček pit.
Pa potem ni treba it streljat.

Če nisi razumel, zoprn si. Če ti ni kaj prav z volkom dajta to rešit brez da vse nas obrenjuješ s tem.
SamoBr

Zahvalil se je: 118 krat
Prejel zahvalo: 197 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 36

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Jan 2018, 08:38

SamoBr je napisal/-a:
s54mtb je napisal/-a:Nimajo vsi vrocih sob. Koliko orodij si ze zdizajniral? Upam, da vec kot jaz, ker si tako korajzno ocenil. Verjetno si vsak dan za strojem.
Ne bi šel raje cviček pit.
Pa potem ni treba it streljat.

Če nisi razumel, zoprn si. Če ti ni kaj prav z volkom dajta to rešit brez da vse nas obrenjuješ s tem.

Hvala za prijazen odgovor. Si mi polepšal dan. Zdaj bom bolj z veseljem delal, da se boste v JU lahko še naprej po jajcih praskali.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a dkulcar » 14 Jan 2018, 22:44

kunte je napisal/-a:Zakaj je do tega prišlo ne morem reči , verjetno preveč stisnjene vzmeti na extruderju in zamašena šoba, morda pri menjavi šobe nisem spremenil v curi velikosti šobe?
Zaenkrat so težave odpravljene. Po cca8 urah printanja na ležaju ni ostankov plastike , kot je bilo prej.

Sem imel podoben primer. Prav tako se mi je na zobniku extruderja nabirala plastika. Po čiščenju je spet delalo, ampak po nekaj časa je spet "zaštekalo". Težava je bila v teflonski šobi, katera je vstavljena v hladilnem bloku za extruderjem. Teflonska šoba je bila malenkost zdelana (videti že tovarniško) in filament ni šel gladko čez njo.

lp, David!
dkulcar

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 19 krat
Število neizkoriščenih povabil: 1

Prejšnja

Vrni se na 3d printerji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost