Troublemaker - Pogosti problemi in rešitve

Različne vrste 3Dp, izdelki, gkoda, konstrukcije

Re: Troublemaker - Pogosti problemi in rešitve

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 31 Dec 2017, 12:03

Ja, pri folijah je enako kot pri premazih, ki jih delaš sam...če si "štorast" jih poškoduješ. A se navadiš. Kolikor sem bral po forumih večina prvo folijo uniči, preden se navadi kako je treba odstranjevati izdelke. Zato je dobro imeti doma rezervo.
Seveda, premaz z UHUjem pride ceneje, a spodnja stran ni tako gladka kot pri foliji.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 223 krat
Prejel zahvalo: 271 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 58

OdgovorNapisal/-a VolkD » 31 Dec 2017, 12:33

Protoncek je napisal/-a:... a spodnja stran ni tako gladka kot pri foliji.
A se ti šališ ?
Gladka je tako, da se sveti.
IMG_2123 (Small).JPG
Vedno je to najbolj gladek del izdelka.

No pa ta slika ni ravno dober primer, a mi je tole ravno ta trenutek padli iz printerja.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5245 krat
Prejel zahvalo: 3648 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 31 Dec 2017, 13:12

No...ravno biser spodnje strani tole ni...
Sicer menda (po pričanju uporabnikov) ne želijo vsi gladke spodnje strani. Iz tega razloga bo pri Prusi na voljo tudi hrapava podlaga (dve granulaciji).
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Carko » 01 Jan 2018, 15:28

Res je, da je površina taka, kot je naneseno lepilo.

Meni sicer ustreza mat površina, ker je vsa preostala površina izdelka tudi mat.
Carko

Zahvalil se je: 100 krat
Prejel zahvalo: 349 krat
Število neizkoriščenih povabil: 95

OdgovorNapisal/-a kunte » 05 Jan 2018, 01:47

Za sesalnik žaganja bi rad sprintal vmesnik iz cevi 120 mm fi na 65 mm fi. Debelina stene vmesnika je 3mm . Vendar se mi print vedno ponesreči, ker se plasti med sabo ne sprimejo dovolj. Pri manjših kosih nimam teh problemov le pri večjih se mi plasti ne sprimejo. Pred vsakim začetom printanja je bila šoba očiščena.
Slika
Opažam , da se mi na ležaju ki pritiska Plastio na zobnik extruderja nabirajo delci plastike, zato sumim da se mi zamaši šoba popustil sem vijake na vzmeteh vendar se ostanki plastike še vedno po nekem času printanja spet pojavijo.
Slika
Že lep čas uporabljam za printanje ABS filament PM in sem bil z njim do zdaj zadovoljen.
Poskusil sem tudi z šobo 0.5mm vendar ni razlike. Tiskalni je zaprt z plexi stranicam razen na vrhu. V sobi kjer se printer nahaja pa je cca 17 C
Še slika kakšen naj bi kos izgledal.
Slika
Kaj bi moral še spremeniti?
Trenutne nastavitve so:
ABS 1.75
Šoba 0.3mm
Layer hight 0.2mm
initial Layer hight 0.2mm
line width 0.3mm
wall thickness 1.2mm
top/bottom thicknes 1.2mm
infill density 24%
infill pattern grid
infill owerlap percentage 15%
infill overlap 0.045mm
temperatura šobe 240 C
temperatura mize 80 C
flow 100%
retract 4.5 in 40 mm/s
hitrost printanja 80 mm/s
top/bottom speed 40 mm/s
suport infill speed 60 mm/s
travel speed 120 mm/s
brim 5mm
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

Kraj: Novo mesto
Zahvalil se je: 52 krat
Prejel zahvalo: 14 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 05 Jan 2018, 08:11

Prva zadeva, ki se jo spomnim je spodrsavanje materiala na ekstruderju.
Na začetku deluje čez čas pa začne hecati.
Druga stvar je mogoče prah/svinarija na ABS kolutu/žici.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 18 krat
Prejel zahvalo: 112 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 23

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 05 Jan 2018, 08:28

Nekaj, na kar velja opozoriti je tudi hidroskopičnost ABS materiala.

Shranjevanje
Tako ABS kot PLA se obnesejo najbolje če so pred uporabo ali tekom dolgoročnega shranjevanja vakuumsko ločeni od atmosfere, kar prepreči absorbcijo vlage iz zraka. To ne pomeni, da bo matreial uničen po tednu dni, če leži na vaši delovni mizi, a dolgoročna izpostavljenost vlagi lahko povzroči neželene posledice – tako na sam printer kot tudi na kvaliteto izdelkov. Vlažna ABS plastika je nagnjena k ustvarjanju mehurčkov pri topljenju in zna se dogoditi, da bo neenakomerno brizgala iz grelne glave (ekstruderja). S tem bo izdelek na pogled grši, natančnost in moč spoja manjša, obenem pa tvegate tudi zamašitev glave. ABS plastiko lahko izsušite z grelci, ki odstranjujejo vlago ali dehidriratorji za hrano (kot tisti, ki izsuši jabolčne krhlje).
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 755 krat
Prejel zahvalo: 297 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 127

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 05 Jan 2018, 11:33

Tole kaže, da ti filament kar konkretno drsi. Sem imel enak problem pri delti. Poskusi zmanjšat hitrost tiskanja - ne vem, kakšen printer imaš, ampak 80 je že kar solidna hitrost, posebej pri tako veliki debelini sloja in tako majhni šobi. Tako ozka šoba (0.3) ni sposobna tako hitro dajati tako količino plastike. Ali zamenjaj šobo z 0.4 ali pa poskusi sloj na 0.15 ter hitrost zmanjšaj na 50-60. TUKAJ piše, da naj bi bila max. višina sloja 50% debeline šobe.
Kar se tiče shranjevanja imam pa jaz material v plastičnih vrečkah (sealable bag) skupaj s silica gelom. Sem pa nedavno kupil en filament, kjer je bila vrečka za shranjevanje priložena. Vsaka čast! :_bow
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Jan 2018, 12:22

Jaz bi na tvojem naredil tri stvari:

- očistil vse poti filamenta. To ne pomeni le glavo, temveč tudi zobnik na extruderju. Ko enkrat spodrsne, se v njem nabere plastika. Ne mnogo, a že malo je dovolj, da naslednjič spodrsne ponovno.Vzemi majhen čopič, poreži ga na kratko, da bodo dlake trde. S tem čisti kolešček, medtem ko se vrti in v njem ni filamenta. K poti spada tudi cevka po kateri gre filament. Daljša kot je, več upora se ustvari. Oceni če je obstoječa dolžina res potrebna.

- dvigni temperaturo šobe. Temperaturo dvigni toliko, da se ti med printanjem v glavi printerja filament zabaše. Filament, ki ga izvlečeš iz glave ima na koncu zadebelitev. Zdaj veš, da si na točki v kateri hladilni del glave ne uspe več dovolj ohlajati dovoda filamenta. Za ta material poznaš to kritično točko temperature. Jaz jo kar zapišem na kolut. Potem pa tiskam z 8 do 10 °C nižjo temperaturo. Na ta način je material bolj tekoč. To ima za posledico dve stvari, extruder je manj obremenjen, plastika pa se bolj sprijemlje na predhodni sloj.

- tik pred extruderjem objemi filament s filcem ali podobnim materialom. Vse skupaj učversti s ščipalko za perilo. Tako bo filament drsel preko filca in na njem pustil kup nečistoč, ki ne bodo več delale problemov v glavi. Namesto ščipalke si lahko naprintaš namensko zložljivo posodico v kateri bo filc.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kunte » 05 Jan 2018, 14:13

Printer je društveni ultimaker. To z filcem sem prebral na forumu in bom zvečer preizkusil. Bom preveril še extruder če porine pravilno dolžino žice. Do zdaj se mi ni nikoli nabiralo toliko plastike na ležaju extruderja. Se mi zdi da je prej plastiko pri testiranju porinilo iz šobe in se je čez čas ustavila, zdaj pa plastika rine iz šobe precej dlje.
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 05 Jan 2018, 14:26

Kakorkoli že, višina 0.2 pri šobi 0.3 je preveč... če nič drugega pri taki višini ne moreš računati, da se bodo plasti med seboj držale, ker se iztisnjena plastika pri tiskanju skorajda nič ne skrči in tako ne pritisne na prejšnjo plast ampak skorajda obvisi v zraku tik nad prejšnjo plastjo. To ti dokazuje tudi tvoja slika, kjer se lepo vidi, da se plasti ne držijo med seboj.
Dokler ne boš zmanjšal višine ali zamenjal šobe lahko čaraš po želji, pa ne bo uspeha.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a kunte » 06 Jan 2018, 01:11

Pri čiščenju extruderja sem na zobniku opazil ostanke plastike zajedene v pogonskem zobniku , ki jih z zobno krtačko nisem mogel odstraniti. Z šivanko sem očistil zobnik. Višino layerja pa spustil na 0.15mm. Upam, da je bila tu krivda.
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a OBELIKS » 07 Jan 2018, 20:07

Mogoče imaš pa v šobi svinjarijo? Po opisu bi najprej posumil na to.
Uporabniški avatar
OBELIKS

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 2 krat
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a kunte » 07 Jan 2018, 21:29

Krivo je bilo spodrsavanje abs a na zobniku. Sem danes sprintal isti kos. Samo na enem mestu se plastika ni sprijela, kar bom rešil z acetonom. Poskusil bom še enkrat sprintati , ko dobim šobo 0.8mm.
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a DomenV » 07 Jan 2018, 22:31

To že, kaj je pa blokiralo filament, da je začel zdrsavati?
lp, D
Uporabniški avatar
DomenV

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 36 krat
Prejel zahvalo: 45 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 07 Jan 2018, 22:34

kunte je napisal/-a:Krivo je bilo spodrsavanje abs a na zobniku. Sem danes sprintal isti kos. Samo na enem mestu se plastika ni sprijela, kar bom rešil z acetonom. Poskusil bom še enkrat sprintati , ko dobim šobo 0.8mm.

Če boš kaj predeloval, si omisli kaj takega: http://e.pavlin.si/2015/11/26/full-meta ... d-printer/
brez "bovdna".
Težava sveta je, da so inteligentni ljudje polni dvomov, medtem ko so neumni polni samozavesti. (Charles Bukowski)
s54mtb

Zahvalil se je: 1064 krat
Prejel zahvalo: 2604 krat
Število neizkoriščenih povabil: 62

OdgovorNapisal/-a kunte » 07 Jan 2018, 22:49

DomenV je napisal/-a:To že, kaj je pa blokiralo filament, da je začel zdrsavati?

Pri čiščenju extruderja sem na zobniku opazil ostanke plastike zajedene v pogonskem zobniku , ki jih z zobno krtačko nisem mogel odstraniti. Z šivanko sem očistil zobnik
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 07 Jan 2018, 23:22

Še vedno nisi odgovoril na Domnovo zelo dobro postavljeno vprašanje.

Tvoj odgovor je v stilu tega:
"V dnevni sobi je zmanjkalo elektrike. Pri pregledu varovalk sem ugotovil, da je varovalka pregorela. Zamenjal sem jo (zaflikall) in elektrika v sobi je zopet prisotna."
S tem, da si jo zamenjal (zaflikal), nisi našel VZROKA ampak si samo odpravil posledico tega vzroka.

Celo svojo delovno dobo sem delal kot vzdrževalec in sem vedno prvo iskal vzrok zakaj se je nekaj zgodilo-pokvarilo. Šele nato sem odpravljal vzrok in posledice.

Torej, posledico si že odpravil, nisi pa našel vzroka za to! To pomeni, da se bo to slejkoprej ponovilo!
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 554 krat
Prejel zahvalo: 600 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Jan 2018, 23:52

Brane, ni nujno. Včasih je lahko umazan zobnik dejansko težava. Še posebej, če filamt dlje časa leži kje. Prah se nabere in prenese na zobnik, kjer ostane in zadeva se zapaca.
S čiščenjem tako težavo dejansko odpraviš. Ampak če se bo v naslednjih dveh printih zobnik ponovno zapackal, boš moral pa razmišljat, da je to le posledica ene druge težave.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kunte » 07 Jan 2018, 23:53

Zakaj je do tega prišlo ne morem reči , verjetno preveč stisnjene vzmeti na extruderju in zamašena šoba, morda pri menjavi šobe nisem spremenil v curi velikosti šobe?
Zaenkrat so težave odpravljene. Po cca8 urah printanja na ležaju ni ostankov plastike , kot je bilo prej.
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Jan 2018, 23:59

@kunte: Razlog zakaj se kaj na 3D printerju zgodi je vedno pametno definirati. To je edini način, da ne ponavljaš napake.
Pa pisat je treba. Jaz imam na vsak kolut nalepljen listek na katerem pišejo nastavitve, pri katerih sem bil zadovoljen. Se je izkazalo kot velik prihranek časa.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 08 Jan 2018, 00:10

VolkD, saj nisem rekel, da se zobnik ni zapacal, samo dejal sem, da ni našel vzroka in da se mu lahko to ponovi. Tudi meni se je to v začetku to zgodilo. Nato sem tako dolgo sedel poleg, da sem ugotovil zakaj in kot sem zgoraj napisal oboje (vzrok in posledice) odpravil.

Pa še nekaj zate, ki imaš tako rad zanimive številke, pravkar sem odprl 111 (sto enajsti kilski kolut). In še vedno dela toliko prekleti društveni Troublemaker kot švicarska urica.
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

OdgovorNapisal/-a kunte » 08 Jan 2018, 00:40

VolkD je napisal/-a:@kunte: Razlog zakaj se kaj na 3D printerju zgodi je vedno pametno definirati. To je edini način, da ne ponavljaš napake.
Pa pisat je treba. Jaz imam na vsak kolut nalepljen listek na katerem pišejo nastavitve, pri katerih sem bil zadovoljen. Se je izkazalo kot velik prihranek časa.

Doma nimam zaloge plastike cca2-3 kolute. Ponavadi kolut montiram na printer in dokler ga ne zmanjka koluta ne snamem. Plastiko kupujem zaenkrat pri enem dobavitelju iste znamke in se mi zdijo nastavitve uredu (ne trdim ,da so najboljše), je pa res da ne printam nekih zahtevnih printov.
LP Kunte
Uporabniški avatar
kunte

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Jan 2018, 00:46

kunte je napisal/-a:Doma nimam zaloge plastike cca2-3 kolute. Ponavadi kolut montiram na printer in dokler ga ne zmanjka koluta ne snamem. Plastiko kupujem zaenkrat pri enem dobavitelju iste znamke in se mi zdijo nastavitve uredu (ne trdim ,da so najboljše), je pa res da ne printam nekih zahtevnih printov.

No včasih je želja za kakšno drugo barvo. Počasi se rodi še želja za kakšno drugo plastiko. In tako je kolutov vedno več. Ne glede na dobavitelja, vsak kolut je malo drugačen od prejšnjega. Še posebej se spremeni če menjaš barvo. Sicer pa resnici na ljubo ni ravno hudo velike razlike med dobavitelji. Največkrat je še največja razlika v ceni.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Jan 2018, 00:50

BraneZ je napisal/-a:VolkD, saj nisem rekel, da se zobnik ni zapacal, samo dejal sem, da ni našel vzroka in da se mu lahko to ponovi. Tudi meni se je to v začetku to zgodilo. Nato sem tako dolgo sedel poleg, da sem ugotovil zakaj in kot sem zgoraj napisal oboje (vzrok in posledice) odpravil.

Pa še nekaj zate, ki imaš tako rad zanimive številke, pravkar sem odprl 111 (sto enajsti kilski kolut). In še vedno dela toliko prekleti društveni Troublemaker kot švicarska urica.

To je pa zato, ker skatlkce doma printas namesto da bi jih kupil za pest riza...
https://www.elektronik.si/phpBB2/viewto ... 784#536784

Btw, imas nacrt za vsebino? Se skoraj bojim vprasat, ker se bo spet na veliko testiralo in redizajnalo. :lol:
Težava sveta je, da so inteligentni ljudje polni dvomov, medtem ko so neumni polni samozavesti. (Charles Bukowski)
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Jan 2018, 01:16

VolkD je napisal/-a:
kunte je napisal/-a:Doma nimam zaloge plastike cca2-3 kolute. Ponavadi kolut montiram na printer in dokler ga ne zmanjka koluta ne snamem. Plastiko kupujem zaenkrat pri enem dobavitelju iste znamke in se mi zdijo nastavitve uredu (ne trdim ,da so najboljše), je pa res da ne printam nekih zahtevnih printov.

No včasih je želja za kakšno drugo barvo. Počasi se rodi še želja za kakšno drugo plastiko. In tako je kolutov vedno več. Ne glede na dobavitelja, vsak kolut je malo drugačen od prejšnjega. Še posebej se spremeni če menjaš barvo. Sicer pa resnici na ljubo ni ravno hudo velike razlike med dobavitelji. Največkrat je še največja razlika v ceni.

Ne vem, kake cungalunga dobavitelje imas ti, ampak to se pri dobrih ne dogaaja. Ce ti pa mesa odpadke v filament kakor se mu ljubi, samo da porabi odlivke, je pa tako, kot opisujes. Jaz ponavadi malo vec placam, ampak vem zakaj. Zdaj samo upam, da tisti kolut od "tekmovanja" ni nek cungalunga, ampak vsaj do kolen od Trcka.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Jan 2018, 01:29

Ehhh,... primerjal sem plastiko v glavnem ABS od sedmih dobaviteljev, točno vem kaj govorim. Barva in starost koluta krepko vplivajo na najboljše parametre za printanje ne glede od katerega dobavitelja pridejo. In Trcek pri tem ni izjema.

Tvoje ideje o mešanju odpadkov v maso za izdelavo filamenta so otročje. Mogoče je to bilo včasih aktualno, danes ni več, cena surovine je manjša kot pa stane postopek (mletje segrevanje razbarvanje, zbiranje glede na material in barvo....)
Tudi za izdelavo filamenta samega je glavni strošek eletrična energija in delo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Jan 2018, 01:34

Nimajo vsi vrocih sob. Koliko orodij si ze zdizajniral? Upam, da vec kot jaz, ker si tako korajzno ocenil. Verjetno si vsak dan za strojem.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 08 Jan 2018, 03:08

s54mtb je napisal/-a:Nimajo vsi vrocih sob. Koliko orodij si ze zdizajniral? Upam, da vec kot jaz, ker si tako korajzno ocenil. Verjetno si vsak dan za strojem.
Ne bi šel raje cviček pit.
Pa potem ni treba it streljat.

Če nisi razumel, zoprn si. Če ti ni kaj prav z volkom dajta to rešit brez da vse nas obrenjuješ s tem.
SamoBr

Zahvalil se je: 128 krat
Prejel zahvalo: 230 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 44

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Jan 2018, 09:38

SamoBr je napisal/-a:
s54mtb je napisal/-a:Nimajo vsi vrocih sob. Koliko orodij si ze zdizajniral? Upam, da vec kot jaz, ker si tako korajzno ocenil. Verjetno si vsak dan za strojem.
Ne bi šel raje cviček pit.
Pa potem ni treba it streljat.

Če nisi razumel, zoprn si. Če ti ni kaj prav z volkom dajta to rešit brez da vse nas obrenjuješ s tem.

Hvala za prijazen odgovor. Si mi polepšal dan. Zdaj bom bolj z veseljem delal, da se boste v JU lahko še naprej po jajcih praskali.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a dkulcar » 14 Jan 2018, 23:44

kunte je napisal/-a:Zakaj je do tega prišlo ne morem reči , verjetno preveč stisnjene vzmeti na extruderju in zamašena šoba, morda pri menjavi šobe nisem spremenil v curi velikosti šobe?
Zaenkrat so težave odpravljene. Po cca8 urah printanja na ležaju ni ostankov plastike , kot je bilo prej.

Sem imel podoben primer. Prav tako se mi je na zobniku extruderja nabirala plastika. Po čiščenju je spet delalo, ampak po nekaj časa je spet "zaštekalo". Težava je bila v teflonski šobi, katera je vstavljena v hladilnem bloku za extruderjem. Teflonska šoba je bila malenkost zdelana (videti že tovarniško) in filament ni šel gladko čez njo.

lp, David!
dkulcar

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 20 krat
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a VolkD » 31 Jan 2018, 22:53

Počil mi je nosilec ležaja pri extruderju.
Ko gre kaj narobe, potem gre narobe vse,... nikakor ne najdem kje je objavljen stl tega dela. Mi kdo pomaga ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 31 Jan 2018, 23:11

poglej na mail
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 133 krat
Prejel zahvalo: 161 krat
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a KBoris » 31 Jan 2018, 23:20

Zdrsavanje filamenta ali pač kaj drugega?!?! Nabavil sem 2D printesr Anet E10 in najprej natisnil demo kocko 20x20 (PLA Bele barve). Izdelek po pričakovanjih. Menjal s črnim PLA in začel s tiskanjem ohišja, pri čemer sem opazil, da površina precej "porozna" in da vsake toliko "nabija/clicka" motor, ki podaja filament proti extruderju. Da boste vedeli o čem govorim, sem naredil kratek video. Sumil sem, da je krivec premajhna temperatura vendar se pri krepko povišani (tudi 240 C (PLA priporočen do 220 C)) ni zadeva obnašala nič drugače.Posumil sem tudi, da bi bila blokirana šoba vendar material pride čez.....kakšno mnenje ali nasvet dobrodošel.

https://www.youtube.com/watch?v=c1g1ZBxuhIo
CEH, CCNP, CCNA, CCNAS, ENSA

https://www.linkedin.com/in/boris-krajnc-41309829/
KBoris

Kraj: Kranj
Zahvalil se je: 8 krat
Prejel zahvalo: 12 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 31 Jan 2018, 23:24

mirkatmir je napisal/-a:poglej na mail
Se že printa. Stari pa je zdaj ojačan z jeklenimi vzmetmi vtopljenimi v plastiko. Začasno bo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Feb 2018, 00:13

Takole sem začasno rešil starega:
IMG_20180131_231045.jpg
Zato, da bi lahko naredil novega:

IMG_20180131_230703.jpg
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 01 Feb 2018, 09:50

KBoris: enako težavo sem imel jaz pri delti. To ti zdrsava zobnik filamenta. Ali imaš zobnik premalo zategnjen, ali ti podaja preveč materiala ali pa imaš preveliko hitrost tiskanja - lahko da extruder ne zmore sproti greti filamenta pa se baše (=poceni extruder). Šobo imaš 0.4? Krivec je sicer včasih lahko tudi preveč intenzivni retract- če se tiska take stvari, kjer se iztisne zelo malo materiala ter retract, pa spet zelo malo, pa retract...ker tako retract večkrat izvaja na enem delu filamenta in ga s tem obrusi (npr. Tiskanje zob zobnika). A v tvojem primeru to ni težava, po moje.
Kakorkoli že: poskusi malo spreminjat vzmet pri zobniku-zategni več, pa manj... če ne pomaga zmanjšaj hitrost tiskanja.
Tudi kalibriraj podajanje - priklopi printer na pc,označi 10cm filamenta s flomasterjem ter mu daj ukaz, naj izpljuni 10 cm. Potem opazuj, če je res podal ven 10cm.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a KBoris » 04 Feb 2018, 20:51

Protoncek, HVALA za odgovor. Sem preveril in NE zdrsava zobnik, ampak izgleda tako, kot, da bi filament "nabasal" v bovden, in, ko več ne more, ga za nekaj desetink (tisto kolikor, da lahko po dolžini bovdna spraviš na silo noter) odbije nazaj - izgleda, da podaja preveč materiala sedaj pa ali ga res ne zmore toliko segreti??? Šobo imam 0.4 .Pri ceni celotnega 3D printerja 225€ verjetno ni ravno drag extruder. Kako pa je z extruderji in kvaliteto??? Kakšne so kaj izkušnje uporabnikov z različnimi extruderji? Kaj bi priporočali?

KBoris

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 04 Feb 2018, 22:27

UH...zdajle sem se spomnil vzrok mojega preskakovanja (ja, je že skoraj eno leto odkar ga nimam, pa moja leta so tudi 50+, pa malce že RAM peša...) - jaz sem takrat ugotovil, da če bolj zategnem vzmet (da zobnik bolj pritiska na filament) dosežem ravno obratno: še bolj preskakuje, ker s tem motor bolj obremeniš, kar pomeni, da ni težava v gretju ampak v dejstvu, da motor doseže tokovno omejitev in ga driver za moment izklopi. Poskusi malo manjšo napetost na zobniku - ni logično, a je vendar pri meni delovalo...
Lahko se tudi poigraš s tokovno omejitvijo motorja - če imaš klasično arduino plato in ramps controler imaš na njem štiri stepper driver platke (a4988 čip) - na njih bi moral biti nek mini trimer. Kako-kam ga premakneš pa poišči na netu. Jaz sem z zvišanjem toka in malo manjšim pritiskom vzmeti dosegel, da ni več preskakovalo.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a KBoris » 04 Feb 2018, 23:40

OK, ni problema, bom poizkusil še tole ;-) - HVALA

KBoris

OdgovorNapisal/-a KBoris » 09 Feb 2018, 22:33

Probal VSE predlagano in NI delovalo :-( ....no pol se pa le najde en majster, ki je delal opis enakega printerja kot si ga lastim jaz. Čeprav mi je nekako po logiki ves čas bilo jasno, da filament "odskakuje" ker se ga ne da porinit čez šobo sem bil prepriča, da je temperatura na šobi vsaj približna temu kar prikazuje merilnik. No po ogledu videa mi je hitro postalo jasno, da temu ni tako saj je "mojster" rekel, da temperatura odstopa tudi od 30 do 35˙. Se raz.....im, dvignem temperaturo na 245 za PLA, nastavljeno naj bi bilo 225 max in glej ga šmenta - rezultat ODLIČEN pa tudi odskakovanja ni več ;-) :-).

Protoncek in Darko še enkrat HVALA za predloge :_bow

Boris

KBoris

OdgovorNapisal/-a Ivan » 01 Apr 2018, 18:09

Pri printanju z vključenim ventilatorjem, ki je namenjen hlajenju izdelka (pri printanju podrobnosti v primeru PLA), je motil zelo velik pretok zraka tega ventilatorja. Ta ventilator ima samo možnost, da je vklopljen ali izklopljen. Če sem printal nek kos, ki je imel večje površine in obenem podrobnosti, se mi je redno dogajalo, da se je zaradi velikega pretoka zraka vključenega ventilatorja izdelek delno urivil in v določeni meri odstopil od podlage. Ugotovil sem, da ventilator enostavno premočno piha. Brezkrtačni motorček, ki je vgrajen na glavi printerja za hlajenje izdelka, ima dve priključni žici. Izdelal sem vezje po priloženi shemi in ga vstavil med priključek konektorja +FAN- na kontrolerju 3Dp in motorčkom ventilatorja. Zadevo sem sestavil kar na prototipni ploščici in montiral kot prikazuje druga slika. Tranzistorju sem dal manjši hladilnik - vendar se niti ne greje pretirano (tokovi so reda 50-100mA). Prečni tok preko uporov za nastavljanje bazne napetosti na transistorju mora biti večji od 1mA. V tem primeru lahko uporabimo kar vezje z enim samim transistorjem (ojačanje naj bo okrog 100 ali večje). Potenciometer sem montiral na čelno ploščo kot prikazuje tretja fotografija. Čeprav regulacije hitrosti vrtenja brezkrtačnih motorčkov s spreminjanjem napetosti ni ravno njihova odlika, se je rešitev pokazala kot dobra (pri napetosti pod 5.5 V je lahko zagon motorčka že vprašljiv). Navadno printam kar pri nastavljeni najnižji napetosti (po oceni je hitrost vrtenja takrat najmanj 3 krat manjša kot brez regulacije vendar se je za enkrat pokazalo kot dovolj). V uvodu opisanih težav sedaj nimam več. LP Ivan
Poznam kar tri čarobne besede. To so: hvala, prosim in oprosti.
Uporabniški avatar
Ivan

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 68 krat
Prejel zahvalo: 56 krat
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 01 Apr 2018, 18:19

Saj to lahko programsko reguliraš brez vsakih dodatkov! V Curi, ali kaj že uporabljaš, lahko določiš po slojih kako bo pihal. Bolj visoko, boj piha. To ti omogoča Marlin FW.
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

OdgovorNapisal/-a cero » 01 Apr 2018, 18:29

Ne samo v curi, ampak tudi če se sprehodiš po menijih imaš to možnost tam pri pretoku in temperaturah, da nastavljaš kar med printanjem.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 134 krat
Prejel zahvalo: 312 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 01 Apr 2018, 18:35

To sem mu hotel slikati, pa se mi ni ljubilo.

Če to nastaviš v programu, ne rabiš več nadzorovati in buljiti v tiskalnik kdaj bom prešaltal hitrost.
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 01 Apr 2018, 19:07

Za vsak slučaj, kaj je vse v meijih pod tistim lepim lesenim gumbom.
Marlin_menu.png
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

OdgovorNapisal/-a Ivan » 01 Apr 2018, 20:01

BraneZ je napisal/-a:Saj to lahko programsko reguliraš brez vsakih dodatkov! V Curi, ali kaj že uporabljaš, lahko določiš po slojih kako bo pihal. Bolj visoko, boj piha. To ti omogoča Marlin FW.

O super! Sem šel še enkrat pregleat vse možne nastavitve v Curi in šele sedaj našel množico funkcij glede te zadeve... To sem najprej tudi sam iskal - a žal spregledal... Za enkrat sem kar malo zgubljen kaj in kako nastaviti... Ali imate kakšen nasvet glede tega? L.P. Ivan
Uporabniški avatar
Ivan

OdgovorNapisal/-a Ivan » 02 Apr 2018, 16:46

BraneZ je napisal/-a:Za vsak slučaj, kaj je vse v meijih pod tistim lepim lesenim gumbom.
Marlin_menu.png
Na mojem printerju sicer nimam vseh funkcij, ki so na sliki. "Fan speed" imam pod "Temperature menu", "Preheat PLA" menu in "Preheat ABS" menu. Žal pa hitrosti kljub spreminjanju vrednosti ne morem nastavljati (ne glede na nastavitev dela na maksimumu). Že pred tem sem poskušal nastavljati hitrost ventilatorja z G code editorjem v gcode datoteki (ukaz M106 Sxxx), vendar je pri vseh vrednostih xxx od 1 do 255 ventilator delal s polno močjo (pri 0 pa, če se prav spomnem, miroval). Zato sem sklepal, da printer hitrosti ventilatorja ne more spreminjati in sem šel zadevo hardversko reševat. Kaže, da je nekaj narobe s printerjem. Kaj bi lahko bilo narobe, da hitrosti ventilatorja ne morem nastavljati? L.p. Ivan
Uporabniški avatar
Ivan

OdgovorNapisal/-a cero » 02 Apr 2018, 17:00

Ja to si najbrž testiral na suho. Če bi gledal po menijih takrat konkretno ko se izdelek printa, potem bi lahko nastavljal ventilator od 0-255.
Poglej še enkrat direktno med printanjem v tune menu-fan speed, razlika je tudi če ti printa bazo ali potem plasti.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 134 krat
Prejel zahvalo: 312 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a Ivan » 02 Apr 2018, 18:51

cero je napisal/-a:Ja to si najbrž testiral na suho. Če bi gledal po menijih takrat konkretno ko se izdelek printa, potem bi lahko nastavljal ventilator od 0-255.
Poglej še enkrat direktno med printanjem v tune menu-fan speed, razlika je tudi če ti printa bazo ali potem plasti.
"Tune menija" moj printer nima (najbrž še stara verzija). Kar sem lahko poskušal pri delovanju med samim printanjem je bilo to, da sem nastavil hitrost v gcode datoteki, vendar ni delovalo (samo maksimalna hitrost). Bom sedaj poskušal še z nastavitvami ventilatorja v Cura programu (kar sem prej spregledal), pa da vidim kaj bo. L.P. Ivan
Uporabniški avatar
Ivan

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na 3d printerji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost