s5tech.net • Poglej temo - Uporaba osciloskopa v radio tehniki, popravilo postaj ...

Uporaba osciloskopa v radio tehniki, popravilo postaj ...

Vse, kar ne najde mesta v ostalih rubrikah

Uporaba osciloskopa v radio tehniki, popravilo postaj ...

OdgovorNapisal/-a S58FA » 25 Mar 2017, 08:41

Zanimive razlage in posnetki za razna merjenja v radio tehniki, delovanje posameznih sklopov radijske postaje, popravilo radijske postaje, merjenje impedance napajalnih vodov ...

To sta zadnje čase moja najljubša kanala za učenje v svetu elektronike, predvsem na področju radioamaterstva.

Kanal od W2AEW
https://www.youtube.com/channel/UCiqd3G ... _IBt7p_LjA

Kanal TRX Bench
https://www.youtube.com/channel/UClqWe5 ... 61gB16731A

Vesel bom, če bi še drugi delili zanimive strani glede tehnike v radioamaterstvu.
S58FA

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 8 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 1

Re: Uporaba osciloskopa v radio tehniki, popravilo postaj ..

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Mar 2017, 10:02

Sem pol ure razmišljal ali bi, ali ne,... Sem se vseeno odločil, da povem!

Vrednost osciloskopa pri meritvah v radiotehniki je zelo zelo precenjena. Sicer je tudi osciloskop sam, kot instrument precenjena naprava. Zakaj ?

Pri instrumentih, sploh takih, ki najdejo mesto v laboratoriju je nekako pravilo, da morajo imeti deklariran razred točnosti. Zdaj pa prosim, če za vaše osciloskope poiščete ta podatek. Ste ga našli ?

Precej nerodna reč. Ker se tudi proizvajalci zavedajo tega problema je zraven gumba za časovno bazo običajno nekje narisana črtica, zraven pa piše CAL. Če je gumb za zvezno spreminjanje časa časovne baze v tej poziciji, potem naj bi oznaka na preklopniku veljala. Vse ostalo je približno nekje. Žal si v amaterskem svetu ta gumb nastavimo lepo po svoje, tako, da je videti eno periodo, dve periode ali pa celo tri. Nikakor pa ne recimo 7 period, kar bi bilo na primer pri opazovanju 14MHz kalibrirano.

No pa recimo, da podatek o razredu točnosti poznamo. K tej napaki meritve moramo dodati še napako, ki nastane debeline žarka. Pri preprostem AVO metru, so za napako nastalo zaradi debeline cagra izumili zelo tanke cagre in stekleno površino za njimi, osciloskop nima nič takega, če odštejemo gumb fokus.
Ampak, dragi ljubitelji osciloskopov, stopite do svoje naprave. Če je digitalna imate vaš razred točnosti popačen digitalno s +-en digit, ki predstavlja ločljivost zaslona. Če je vaš osciloskop analogni, pa opazujte žarek in njegovo debelino, nato pa zmanjšajte jakost osvetlitve žarka in poskusite ponovno nastaviti fokus. Razlika v natančnosti možnega odčitka je očitna.

Imamo torej osciloskope, pa jih ne znamo pravilno uporabljati. Pa sploh še nisem prišel do uporabe osciloskopa v radijski tehniki. To bom naredil šele v naslednjih postih.

Zaenkrat imam za vas čisto enostavno vprašanje !

Imam radijsko postajo. Amatersko! Merim signal na 7 MHz. Kakšen osciloskop moram uporabiti, da bom lahko izmeril pravilno delovanje izhodne stopnje ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5047 krat
Prejel zahvalo: 3569 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 25 Mar 2017, 12:25

Predvsem je treba osciloskop pravilno uporabljati. Točnost in natančnost je taka, kot je, Frekvenčni obseg instrumenta in sond! tudi.
Osciloskop je zelo dober instrument, ampak se je treba zavedati lastnosti in omejitev.
Če se tega zavedamo, se z njim lepo meri. Za nekatere meritve je nepogrešljiv.

Res pa je, da bi ga radioamaterji najraje uporabljali prav za vse meritve. Morda zato, ker je precej razširjen instrument, ali pa drugih žal ne znajo uporabljati ...

Samo en droben primer je merjenje frekvence po Lissajous-ju.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lissajous_curve

73 Bojan
Uporabniški avatar
S53DZ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 194 krat
Prejel zahvalo: 383 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 41

OdgovorNapisal/-a S58FA » 25 Mar 2017, 12:51

VolkD
Imam radijsko postajo. Amatersko! Merim signal na 7 MHz. Kakšen osciloskop moram uporabiti, da bom lahko izmeril pravilno delovanje izhodne stopnje ?

Verjetno je tu pravilni odgovor noben oz. spektralni analizator.

Po navodilih W2EAW https://www.youtube.com/watch?v=Il_eju4D_TM&t=80s želim izmeriti skrajševalni faktor kabla RG58, ampak mi ne uspe.

Namesto te slike
generator.jpg
ko priklopim generator, bez priklopa RG58, jaz dobim na mojem osciloskopu to sliko. Čeprav je na sliki že priklopljen kabel RG58, ni nobene razlike če kabel ni priklopljen.
Merjenje koaxialni kabel (1) (3).jpg
.

Ko pa priklopim še kabel RG58, namesto te slike
kabel.jpg
, jaz dobim skoraj isto kot prej
Merjenje koaxialni kabel (1) (4).jpg

Kje delam napako? Ali je digitalni osciloskop primeren za take meritve? Ali je napaka v generatorju? Uprorabljam generator na spodnji sliki.
Merjenje koaxialni kabel (1) (2).jpg
S58FA

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 25 Mar 2017, 13:40

Poglej nano-sekunde namesto tvojih mikro-sekund in preveri dolžino kabla.
Za tako zakasnitev mora biti že precej dolžine. Malo preračunaj, preden se lotiš meritev! (s = v * t)

Dodan še en dober primer, ko je treba vedeti, kaj počnemo:
https://www.youtube.com/watch?v=9cP6w2odGUc

73 Bojan
Uporabniški avatar
S53DZ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 194 krat
Prejel zahvalo: 383 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 41

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Mar 2017, 15:28

S53DZ je napisal/-a:Samo en droben primer je merjenje frekvence po Lissajous-ju.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lissajous_curve
Ja tale stvar je tudi ena od stvari, ki so prekleto preveč opevane. No seveda se da s tem meriti frekvenco signala, a le v določenih mejah. Zelo težko bomo namreč izmerili frekvenco signala, ki je 100x višji od referenčnega signala.

Tudi frekvenco signala ki je za 1,07 % višja od reference ne bomo uspeli izmeriti.

Tovrstna meritev je sicer zabavna, lepo pokaže primerjalne metode merjenja, v praksi je pa preklemano slabo uporabna.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Mar 2017, 15:44

S58FA je napisal/-a:
VolkD

Verjetno je tu pravilni odgovor noben oz. spektralni analizator.

Tako nekako, ja! Za razmevanje dogajanja je treba najprej nekaj vedeti: Naše oko ne bo opazilo neke razlike med signalom, ki je res čisti sinus in tistim, ki ima frekvenčna popačenja, recimo reda -20db. Tudi če bi osciloskop zmogel verno reprodukcijo signala vse do recimo 300MHz, bi mi takega popačenja ne opazili.

Največkrat pa velja mnenje, da je za merjenje 7KHz signala dovolj praktično vsak osciloskop, ki preseže to frekvenčno mejo. Uporaba osciloskopa "ki gre do 10MHz" je bila po mojih izkušnjah v preteklosti v te namene zelo pogosta.
Če na tak osciloskop pripeljemo kvadratne pulze frekvence 7MHz, bomo na njem lahko opazovali skoraj lep sinus. Ker tako in tako pričakujemo sinusen signal, bo zadovoljstvo ob gledanem tolikšno, da se izklopi vsakršna kritičnost.

Rezultat, je da se tal signal prav lepo sliši v v radiodifuznem delu spektra, torej na 84,... MHz ( 7x12 ).

Podoben hec je lahko, ko oddajamo 7.205, naš 17-ti harmonik, ki ga na osciloskopu zanesljivo ne vidimo, pa moti letališče v Portorožu. (122.500MHz). Takih primerov je zelo mnogo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S58FA » 25 Mar 2017, 21:23

S53DZ je napisal/-a:Poglej nano-sekunde namesto tvojih mikro-sekund in preveri dolžino kabla.
Za tako zakasnitev mora biti že precej dolžine. Malo preračunaj, preden se lotiš meritev! (s = v * t)

Hvala za napisano. Res, bila je kratka dolžina (3 m). Sem priklopil en drugi kolut kabla in je slika čisto druga. Potrebno bo še točno izmeriti dolžino kabla in nato preračunati. Zakasnitev je 300 ns, to pomeni (če je skrajševalni faktorr kabla 0,66), da bo kabel dolg okoli 33 m.
Zadnjič spremenil S58FA, dne 25 Mar 2017, 21:55, skupaj popravljeno 2 krat.
S58FA

OdgovorNapisal/-a japek » 25 Mar 2017, 21:26

Jaz sem pred leti v seminarski opisal to meritev impedance in dolžine kabla. http://lea.hamradio.si/~s55wt/Kabli/Microsoft%20PowerPoint%20-%20Prenosna%20tretji%20del.pdf Mogoče ugotoviš, kje delaš napako. Tudi jaz sem uporabljal digitalni USB osciloskop z dokaj malo resolucijo.
73 de S55WT, Janko
japek

Kraj: Radenci
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 50 krat
Uporabnika povabil: Navid
Število neizkoriščenih povabil: 6

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost