Motnje pri sprejemu

Vse, kar ne najde mesta v ostalih rubrikah

Motnje pri sprejemu

OdgovorNapisal/-a MareBozo » 23 Jun 2018, 15:51

Pozdravljeni

Moje izkušnje in znanje ne seže dovolj daleč, da bi z zagotovostjo diagnosticiral napako.
Problem je sledeč:
Gasilsko vozilo ima vgrajeno mobilno postajo. Razumevanje govora pri prižganih modrih lučeh je katastrofa. To sem opazil zadnjič, ko smo izvozili ponoči in javil preko repetitorja regiskemu centru izvoz vozila. Oddajanje je ok, pri sprejemu pa se sliši popačitve zvoka v ritmu bliska luči.
Sem zadnjič razmontiral in zadevo raziskoval.
Osciloskop na napajanje....prižgem modre luči.... Nič posebnega na napajanju. Sprejem katastrofa (na repetitorju.... Če v bližini sprejemam simpleks je slišnost BP ... Verjetno toliko močen signal da ga nič ne zmoti).
Postavim magnetno monopolno postajo ob anteni, prižgem luči, sdr spekter miruje.
Je pa res da imam na sumu koksialni kabel na sdr anteni.
Antena postaje je krajša od lamda 1/4 ima pa spiralo. Antena je pod kotom 45 stopin in samo 1cm od luči.
Razmišlam narobe če sumim da se na anteni inducira svinarija zaradi hitrih preklopov v LED panelu?
Kaj bi tu lahko bil problem?
MareBozo

Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Uporabnika povabil: Dorijan
Število neizkoriščenih povabil: 2

Re: Motnje pri sprejemu

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Jun 2018, 18:01

MareBozo je napisal/-a:Razmišlam narobe če sumim da se na anteni inducira svinarija zaradi hitrih preklopov v LED panelu?
Zelo verjetno je razmišljanje kar pravilno. Jaz bi za začetek posumil prav na to.

MareBozo je napisal/-a:Kaj bi tu lahko bil problem?
Antena, ki ni vsaj λ/4. Tista tuljava sicer umetno podaljša anteno, da je prilagojena, a antena ima zato slabši dobitek. Predvsem pa bi bilo zelo koristno anteno premakniti stran od luči, ki utripajo. (Ali pa mogoče premakniti luči, odvisno kaj je bolj enostavno in sprejemljivo.)

Ohišje vozila je prevodno in služi kot protiutež anteni. Praviloma mora biti antena pravokotno na to površino. Vse ostalo pripomore k slabšemu sprejemu. Izgovor, da saj oddaja deluje ni dober, ker pove le, da imate veliko rezerve na oddajni strani.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5245 krat
Prejel zahvalo: 3648 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a S53AL » 24 Jun 2018, 01:11

Nič se ne omenja za katero postajo se gre. Pa kakšna slika antene je tudi dobrodošla. Tudi kraja od kod se javljaš ne vemo, niti iz katerega repetitorja se to dogaja.
http://www.zimazakon.si/forum
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 545 krat
Prejel zahvalo: 63 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a MareBozo » 24 Jun 2018, 17:39

Repetitor 19 Grmada. Gm360 Motorola če se prav spomnim. Slika sledi... ko slikam :).
MareBozo

OdgovorNapisal/-a MareBozo » 24 Jun 2018, 20:04

Signal repetitorja sem enkrat zmeril z dp4800 in so se vrednosti gibale med -90 in -100 dbm. Slika za občutek koliko je razmak.

Kolikšna mora biti minimalna površina mase/šasije pod anteno? 1/4 premer? 1/4 polmer? Kaj drugega? To je na strehi tovornjaka-enojna kabina in prav kaj veliko prostora ni.
S kakšno funkcijo signal (motnje) upada z razdaljo?
Priponke
IMG_20180624_174938.jpg
Razmak med anteno in lučjo
IMG_20180624_174924.jpg
Še iz drugega kota
MareBozo

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Jun 2018, 21:15

MareBozo je napisal/-a:Kolikšna mora biti minimalna površina mase/šasije pod anteno? 1/4 premer? 1/4 polmer? Kaj drugega? To je na strehi tovornjaka-enojna kabina in prav kaj veliko prostora ni.

Vse te antene, ki so λ/4 so v bistvu izvedenke GP antene. Torej mora kovina pod anteno biti v krogu, katerega polmer je nekaj malo manj kot λ/4.
MareBozo je napisal/-a:S kakšno funkcijo signal (motnje) upada z razdaljo?
Teoretično je funkcija kubna, torej na 3. V praksi pa se del energije absorbira že v strehi sami in se ne širi naprej. Odmik antene bo torej imel zelo blagodejen učunek, a le, če motnja res pride preko antene.

Anteno pa bi bilo treba, vsaj glede na sliko, tako in tako postaviti tako, da jo bo mogoče postaviti pravokotno na kovinsko površino. Tako kot je sedaj, deluje precej ubogo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a mucek » 24 Jun 2018, 21:40

Se mi zdi, da vem, kaj je problem ... Pri nekaterih tovrstnih vozilih se je šparalo pri napajanju in se v napajanju modrih luči uporabljalo (res) cenene kitajske switcherje, ki špricajo okrog še pa še. Poglej najprej v tej smeri!

LP, g
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 50 krat
Prejel zahvalo: 393 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 72

OdgovorNapisal/-a MareBozo » 25 Jun 2018, 09:10

Torej se strinjaš da je motnja RF preko antene kot že sumim?

Kaj bi pa lahko bil razlog da s SDR nisem nič videl?
MareBozo

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jun 2018, 09:18

MareBozo je napisal/-a:Torej se strinjaš da je motnja RF preko antene kot že sumim?

Motnja gre lahko tudi preko napajanja. To potem rešuješ s filtri, da motnjo zmanjšaš kar se da. Še najbolje je, da je sploh ni. Če gre preko napajanje, potem spreminjanje pozicije antene ne bo pomagalo. Če gre pa po obeh poteh, bo pa spreminjanje pozicije antene dalo neke rezultate, a ne prave. Težko bo potem definirati kaj in kako.
MareBozo je napisal/-a:Kaj bi pa lahko bil razlog da s SDR nisem nič videl?
Radijska postaja je neprimerno bolj občutljiva kot pa SDR ključek.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S53AL » 25 Jun 2018, 14:03

MareBozo je napisal/-a:Repetitor 19 Grmada. Gm360 Motorola če se prav spomnim. Slika sledi... ko slikam :).

Kaj pa če bi sprobal še druge repetitorje 15,16,17,18 (če jih imaš v dometu seveda).
http://www.zimazakon.si/forum
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 545 krat
Prejel zahvalo: 63 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a MareBozo » 25 Jun 2018, 14:56

15. je precej na limiti. Zavisi od dneva do dneva. Resnično misliš da bi lahko bil repetitor? Sprejem je moteč samo ko so luči prižgane.
MareBozo

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jun 2018, 15:16

Zagotovo so krive luči - si že sam ugotovil. Vprašanje, ki ostaja je ali gredo motnje preko etra ali preko napajanja. Mogoče celo preko obojega.
Za eter sem že odgovoril. Postaviti luči ali anteno drugam, ali pa kar oboje.
Za napajanje pa,.. filtri, filtri,... Še bolje je, če se ugotovi kaj je tisto kar povzroča tako hude motnje. Če ima luč kakšen pretvornik je težava zelo verjetno v njem. Tudi tu se da marsikaj narediti. Ampak kot sem rekel - filtri.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a forest70 » 25 Jun 2018, 19:32

Koliko sem razumel 1. post, se je to pojavilo kasneje kot je bilo vse skupaj zmontirano.
Dobro preveri maso antene, ker pod bazo antene zna oksidirat, posledično slab kontakt.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 315 krat
Prejel zahvalo: 336 krat
Število neizkoriščenih povabil: 114

OdgovorNapisal/-a s51o » 26 Jun 2018, 12:28

Lep dan,vsem skupaj.
Tole,reševanje problemov po privatnih linijah,v teh zadevah ni najbolj zaželjeno,zaradi marsičesa:

Radijska postaja v gasilskem vozilu mora imeti atest in podobne stvari.
Zmontirati jo mora pooblaščena oseba iz tega sledi garancija.
Svetlobno-signalne naprave morajo imeti atest.
Najbolše,bi se bilo obrniti na firmo,katera je vse skupaj montirala,izdala certifikate in najlepši del posla Račun.

best DX
73
s51o
igor
s51o

Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 6 krat
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Jun 2018, 13:40

Motorolina postaja zagotovo ima atest. Iz povedanega se vidi, da je antena postavljena vsaj neugodno, če ne celo narobe.

Kako je z modrimi lučmi se pa ne ve. Ve pa se, da so nekateri napetostni pretvorniki za te luči neustrezni. Kakšen pretvornik je vgrajen ne ve nihče, zato predpostavljam, da je primeren.

To kar se tu lahko dogovarjamo zagotovo ne vodi do končne rešitve problema, je pa fino vedeti v katero smer reševati problem, ker si s tem lahko prihranimo tudi kakšen strošek.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s51o » 26 Jun 2018, 14:33

Lep,dan VolkD.
Če imajo vse montirane zadeva ATEST, vsaj jaz ne vem, pa morda še kdo drug tudi ne. Je bila postaja, pa je to lahko Motorola, ali pa Yaesu, na rednih meritvah, s pripadajočimi certifikati. Veš so tele gasilske, pa tudi druge službene zadeve oziroma tehnika, profi zadeve, katere morajo brezhibno delovati, takrat, ko vse drugo počepne, pa ne govorim na pamet, ali pa da koga podcenjujem. Če, je cca400k, denarja za avto in opremo, je še nekaj drobiža za strokovno vgradnjo raznih "zadev".

best DX

73

s51o
s51o

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Jun 2018, 16:28

s51o, tudi ti pozdravljen.

Ker stvari poznam skoraj s prve roke, saj moj sin dela v firmi, ki se ukvarja s prodajo Motorolinih postaj, repetitorjev in še česa, ter z istalacijo te opreme, si upam trditi, da so stvari same po sebi ustrezne.
Kot sem že povedal, bo treba iskati v smeri napačno postavljene antene in luči (pretvornikov), ki povzročajo motnje.

Od tu dalje se pa ne ponujam za reševanje problema, temveč sem zadevo zgolj usmerjal v pravo smer. Logično se mi namreč zdi, da se napako išče tam kjer je večja verjetnost. Ne samo pri privat ampak tudi pri službenih in gasilskih stvareh. Tudi to je namreč naš denar, ne glede na to koliko ga je na razpolago.

Je pa na slovenskem trgu poznana pojavnost teh modrih luči kitajskega porekla, ki na celem VHF in UHF spektru povzročajo motnje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zanka » 26 Jun 2018, 16:50

Katastrofa od LED reflektorjev so tudi kitajske izvedbe, ki se v Sloveniji prodajajo z nalepko Jaka&I. Te tako smetijo, da UKV radijskega sprejemnika ni mogoče uporabiti na isti fazi, če je kabel vmes krajši od 20 metrov. :_CR
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 93 krat
Prejel zahvalo: 155 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 30

OdgovorNapisal/-a s51o » 26 Jun 2018, 19:04

73
če, imajo vse vgrajene zadeve ATEST, potem ni razloga za smetenje po RF spektru, poudarjam ČE IMAJO... Kako, je pa z strokovno montažo, pa tvojega sina ne poznam, tako, da nič osebnega. Sem pa že videl fušarije v zadnjih 40 letih da glava peče. Ni, pa bilo nobenega odgovora, kako je s strokovno montažo, kako so vgrajene svetlobne in zvočne naprave. Če imajo atest, potem bi naj vse bilo ok in seveda strokovna montaža z RAČUNOM. Koliko so pa zadeve stare, gre včasih QRG tudi več kot dva kanala po svoje. Ni bilo odgovora okoli rednih servisov RTX z pripadajočimi certifikati. Še, pa vedno poudarjam, da če vozilo stane 400k ali več, pa da se ne najde denar za strokovnjaka z znanjem in pooblastilom za montažo, potem tudi čarovnica ne more pomagati.

best DX
s51o
igor

Prosim,... pike in vejice so levo ležeča ločila. To pomeni, da je za njimi presledek. Tokrat sem popravil, naslednjič, ...
s51o

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Jun 2018, 19:16

Šment, saj se ne ukvarja on s tem, dela na drugem področju. Vem pa da so take luči merili s spektralnim analizatorjem in potrdili neustreznost.
Ateste daje proizvajalec - v primeru firme mojega sina torej Motorola. Nikakršna periodična atestiranja niso predvidena. Sicer je pa GM360 postaja, ki so jo nehali izdelovati pred desetimi leti.

Lučke pa vsak po svoje in v tem je vir težav.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s51o » 26 Jun 2018, 19:31

Hvala za hitri odgovor VolkoD
Bom tukaj končal moje smetenje po tej temi.Se globoko opravičujem,da sem sploh začel.Ni,pa bilo nobenega pojasnila na moja vprašanja okoli rednih servisov,računov,atestov.Dobro,pustimo.
Okoli pravopisa,pa vsi nismo slavisti,jaz sem hodil na strojništvo,tako,da mi daj oprostit za neznanje.

Daj,mi prosim na ZS,pošlji popravljen prispevek.Članarino,imam pa menda plačano,tako,da ne razumem kaj pomeni z rdečo naslednjič.Se,tudi v popolnosti zavedam,da je forum tvoja last.Kar sem pa napisal,je pa samo stroka in le stroka.

73
s51o
igor
s51o

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost