Radioamaterski začetnik

Vse, kar ne najde mesta v ostalih rubrikah

Re: Radioamaterski začetnik

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 27 Avg 2018, 18:46

Blisk je napisal/-a:No torej, če je izpitna pola tako malo pomembna zakaj se potem toliko komplicira???
Ne ni treba, da je način življenja, ker to bi lahko potem rekel za čisto vse, tudi za vzgojo solate.

V čem je potem smisel, da postaneš radioamater, če ne misliš dati kar največ v to?

jmivsek je napisal/-a:
Blisk je napisal/-a:No torej, če je izpitna pola tako malo pomembna zakaj se potem toliko komplicira???
Ne ni treba, da je način življenja, ker to bi lahko potem rekel za čisto vse, tudi za vzgojo solate.

Ker uporaba radioamaterskega frekvenčnega spektra le ni mala šala ampak odgovorno početje. Teh 1000 vprašanj morda res ni najbolj posrečen način. Je pa najbolje obiskovati radioamaterski tečaj. Kjer o uporu poslušaš z zanimanjem ali pa samo na eno uho, zna pa biti, da ti bo to znanje kdaj prišlo prav. O radiotehniki gotovo, če te kasneje prime kaka resna tekmovalna mrzlica in boš praskal po vsakem decibelu. Takrat se vrneš tudi nazaj na znanje o uporu, mimogrede, HI.

Točno tako. Začne se z zanimanjem za to tehniko, nadaljuje s tečajem, izpit je samo prehod v aktivno delo. To pa je lahko bolj ali manj radioaktivno. Eni imajo licenco, pa niso skoraj nikoli imeli postaje v roki. Eni pa so delali pri petih letih na bandih in z močmi za A klaso brez licence (kar je tudi dovoljeno, če gre za izobraževanje in seveda pod budnim očesom inštruktorja).

Mimogrede, za inštruktorje zaenkrat ni posebne licence, tako da je to lahko vsak z veljavno licenco, ki ima voljo in se je pripravljen truditi z bodočimi "hamleti" (to je dovolj velika varovalka ;) ).
Težava sveta je, da so inteligentni ljudje polni dvomov, medtem ko so neumni polni samozavesti. (Charles Bukowski)
s54mtb

Zahvalil se je: 1098 krat
Prejel zahvalo: 2676 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a Blisk » 27 Avg 2018, 19:01

jmivsek je napisal/-a:

Ker uporaba radioamaterskega frekvenčnega spektra le ni mala šala ampak odgovorno početje. Teh 1000 vprašanj morda res ni najbolj posrečen način. Je pa najbolje obiskovati radioamaterski tečaj. Kjer o uporu poslušaš z zanimanjem ali pa samo na eno uho, zna pa biti, da ti bo to znanje kdaj prišlo prav. O radiotehniki gotovo, če te kasneje prime kaka resna tekmovalna mrzlica in boš praskal po vsakem decibelu. Takrat se vrneš tudi nazaj na znanje o uporu, mimogrede, HI.

Imaš prav, ČE me bo zanimalo tekmovanje in se bom s tem ukvarjal. Vendar pa mislim, da je zelo malo takih, ki se nikoli niso ukvarjali z elektroniko pa so radioamaterji.
Pisci teh vprašanj ne razumejo, da je to Radio AMATERSTVO, se pravi, smo amaterji. Kdor pa hoče biti profesionalec, bo pa tako kot je že zgoraj kolega omenil, življenje posvetil temu in seveda postal profi. Vprašanja pa očitno želijo samo Profije, čeprav je to Amaterstvo, se pravi je namenjeno širši publiki.
Blisk

Zahvalil se je: 30 krat
Prejel zahvalo: 6 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 27 Avg 2018, 19:30

Ne drži. Radioamaterstvo je ena od prostovoljnih dejavnosti , za katere je potreben izpit. Ker kot rečeno radioamater uporablja frekvenčni spekter, za kar mora biti ustrezno usposobljen, da se zaveda kaj lahko počne in česa ne. Tudi piloti na primer rabijo izpit, ne glede ali so amaterji ali profesionalci.
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1233 krat
Prejel zahvalo: 268 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 45

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Avg 2018, 20:15

Blisk je napisal/-a:Imaš prav, ČE me bo zanimalo tekmovanje in se bom s tem ukvarjal. Vendar pa mislim, da je zelo malo takih, ki se nikoli niso ukvarjali z elektroniko pa so radioamaterji.

Ne drži.
Poznam vrhunske tekmovalce, ki se nikoli niso ukvarjali z elektroniko. Poznam tudi ljudi, ki pojma nimajo o elektroniki, pa jaz trdim, da so radiomaterji za zgled. Bom za primer dal samo dva.

Vse kar človek res dobro obvlada je varilni aparati in njegova glava, ki je polna idej. Toliko stolpov, kot jih je (recimo mu Marko, čepav ni) Naredil marko, marsikdo v življenju ni niti videl. Vsak je malo drugačen vsak za dlako boljši od prejšnjega. Eni so optimirani zato, da anteno dvigneš nad krošnje dreves, drugi zato, da jih zložiš na dele, ki gredo v prtljažnik. Spet tretji so iz aluminija in konstruitani na največjo čvrstot. Ti so narejeni tako, da jih je mogoče na ramenih odnesti v visokogorje. Ni da ni. Človek ima licenco, torej opravljen izpit. Kolikor je meni poznano še ni naredil radijske zveze.

Drugi je po poklicu gostinec. Natakar v Lipici je bil. Zdaj je verjetno že upokojen. Pojma nima o elektroniki. Če se mu s postaje stakne antena, bo začel debelo gledat okrog sebe, češ - ne dela!!! Kot natakar se je naučil jezikov. Nimam pojma katerih vse, ker se tega enostavno ne da prešteti. Ga pa nisem ne glede na sprejeti znak, še nikoli videl v zagati. Vedno odgovori v jeziku korespondenta. Tudi telegrafijo obvlada. Pa vinjak tudi obvlada :mrgreen: Včasih ni bilo prenosnikov, da bi v tekmovanju vedel kateri znak si že delal in katerega ne. Pa je prepustil postajo za kratek počitek (nekje proti 4 zjutraj je bilo) meni. Medtem ko sem se mučil s sprejemom na CW (malo hiter je bil zame) je ta človek to v napol snu sprejel in že vedel, da tega znaka še nismo delali!
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5416 krat
Prejel zahvalo: 3700 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Avg 2018, 20:16

Blisk je napisal/-a:Pisci teh vprašanj ne razumejo, da je to Radio AMATERSTVO, se pravi, smo amaterji. Kdor pa hoče biti profesionalec, bo pa tako kot je že zgoraj kolega omenil, življenje posvetil temu in seveda postal profi. Vprašanja pa očitno želijo samo Profije, čeprav je to Amaterstvo, se pravi je namenjeno širši publiki.

Blisk, strinjam se s teboj, da je med teh 998 vprašanji precej takih, ki niso primerna. Dodal bom še to, da je tudi mnogo takih, ki bi morala biti pa jih ni.
En del znanja, ki bi ga moral vsak dobiti je recimo to, da vemo kaj narediti, ko postajo ugasnemo : Odviti je treba konektor antenskega kabla in anteno ozemljiti, sicer bomo ob večji nevihti lahko samo žalovali za postajo. Vprašanja o tem ni. Pa bi moralo biti.

Skratka radioamater, ki vzpostavlja zveze se nenadoma znajde v radijskem prometu. Da bi se znašel in da nebi oviral drugih mora imeti neko določeno znanje. O tem ni dvoma!

Predstavljajte si človeka, ki je do sedaj vozil le silno komplicirano napravo z imenom "kariola", da sedi KLIK v električnem avtomobilu sredi 6 pasovnega krožnega križišča z 11-timi izvozi v Angliji.
Kaj bo naredil ? Promet bo oviral!

Enako se bo zgodilo nekomu, ki nima znanja v radijskem prometu. Zadeva ni prijetna. Za nikogar. Ne za tistega, ki zagato sproži ne za vse ostale.

Ja pol vprašanj je butastih, pol je v redu, pa za ene 50 jih manjka. Kljub temu, to ni in ne sme biti izgovor, da se začetnik znajde brez znanja z mikrofonom v roki sam in nebogljem.
Radioamaterstvo je hoby. Hoby je dejavnost kjer naj bi vsi uživali. Meni ni užitek, ko na frekvenci srečam nekoga, ki se ne zna obnašati. In njemu to tudi ni v veselje, ko ga nekateri opozorijo naj se pobere, ker ovira ostale.

In rešitev je zelo preprosta: Radioamaterski tečaj. Tak ali drugačen. Enega sem enkrat imel v obliki webinarja.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MadMax » 27 Avg 2018, 20:54

Jao, berem in se čudim...
Nekateri zdaj že oreng precenjujete radioamaterski "način življenja"!
A potemtakem je tudi vozniška aktivnost način življenja?
Pa ribištvo?
Padalstvo?
Letalstvo?
Jagerstvo?
In še kup aktivnosti, za katere rabiš izpit, pa so marsikatere tudi veliko nevarnejše, predvsem do drugih (da ne bo kdo omenjal kako nevarno je po strehi skakat in antene obračat).
In v čem je smisel da postaneš karkoli od biločesa, če ne misliš dati največ v to? Hudiča, jaz (in večina znancev) se ne nameravam(o) odpovedati skoraj vsemu zato, da bi vse vložili izključno za eno stvar. Saj več kot v eno ne moreš "dati največ".
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 326 krat
Prejel zahvalo: 319 krat

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 27 Avg 2018, 22:44

MadMax je napisal/-a:Jao, berem in se čudim...
Nekateri zdaj že oreng precenjujete radioamaterski "način življenja"!
A potemtakem je tudi vozniška aktivnost način življenja?

Marsikdo jemlje to zelo resno. Poglej npr. karavane starodobnikov, pa horde avtodomarjev, pa cestne razbojnike na čoperjih, pa džiparske bande... a ni to način življenja?
MadMax je napisal/-a:Pa ribištvo?

Ne poznam nobenega ribiča, ki mu ni ribičija zajeten del življenja.
MadMax je napisal/-a:Padalstvo?

Ne poznam veliko (jadralnih) padalcev, a tiste, ki jih, izkoristijo vsak prosti čas za letenje.
MadMax je napisal/-a:Letalstvo?

Eden od NM radioamaterjev je pred časom naredil izpit za pilota in preživi večino časa okrog letal.
MadMax je napisal/-a:Jagerstvo?

Uf, če pa ti niso predani, potem pa ne vem, kdo je....
MadMax je napisal/-a:In še kup aktivnosti, za katere rabiš izpit, pa so marsikatere tudi veliko nevarnejše, predvsem do drugih (da ne bo kdo omenjal kako nevarno je po strehi skakat in antene obračat).
In v čem je smisel da postaneš karkoli od biločesa, če ne misliš dati največ v to? Hudiča, jaz (in večina znancev) se ne nameravam(o) odpovedati skoraj vsemu zato, da bi vse vložili izključno za eno stvar. Saj več kot v eno ne moreš "dati največ".

Nikakor ni nujno, da je tako. Recimo jadralni padalec je lahko tudi jamar, gorski kolesar in radioamater. Res da zmanjka časa, samo če si nekaj zamisliš in to spelješ je več kot če samo govoriš o nekih stvareh. Ja, dan je prekratek, ampak če prav razporediš in pri tem sodeluješ z drugimi, sploh pa če pri tem narediš veselje še drugim, jaz to smatram predanost in "dati največ". Mogoče bi moral dodati še "... kar lahko". Nekomu je največ to, da bo splezal na hrib in naredli 5 zvez z ultralahkim aluminijastim stolpom, ki ga je naredil nekdo, ki je predan izdelavi najboljših stolpov. Drugi se pod vsaj 10.000 zvezah v contestu sploh ne pogovarja... Meje si pač vsak postavi sam in jih dosega ali pa ne. Eni si zadajo nerealne in nedosegljive, pa so morda zaradi tega celo življenje malo žalostni, ker jih ne dosežejo, drugi pa si jih postavimo malo nižje in jih dosežemo. Na koncu itak šteje zadovoljstvo v neki aktivnosti, ki se seveda multiplicira, če s tem narediš veselje še drugim.
Težava sveta je, da so inteligentni ljudje polni dvomov, medtem ko so neumni polni samozavesti. (Charles Bukowski)
s54mtb

Zahvalil se je: 1098 krat
Prejel zahvalo: 2676 krat
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a TilenS » 27 Avg 2018, 22:55

Mene radiomatersko zanima že odkar se spomnim, navdušil me je oče, ki je bil vezist v JNA. Delal sem že marsikaj največ sicer po ISM pasovih, včasih tudi kaj kar uradno ne bi smel ampak saj v tem je point radioamaterstva, da se preizkuša nove stvari, da se učiš, da testiraš,... ampak do danes še nimam izpita. Enostavno nimam volje se piflati teh 1000 vprašanj. Kar imam prostega časa raje posvetim športu in vsem ostalim svojim hobijem med katerimi je radiomaterstvo samo en majen del in ni niti približno moj "način življenja" kot so nekateri malo višje omenjali. Nekaterim to seveda je način življanja ampak ni pa vsem.

Dejansko sem se celo trudil k radioamaterstvu vpeljati še kakšnega kolega (za malo moralne podpore pri izpitu : )) za katere vem, da jih stvar vsaj malo zanima ampak ko sem začel omenjati izpit jih je veselje hitro minilo. Mislim da jih veliko že pozna te govorice o "1000 izpitnih vprašanjih" : )

Kot so že nekateri omenili, vseh dejansko ne zanima vse kar se tiče radioamaterstva in jim to na noben možen način ni niti približno način življenja. Mene recimo ne zanima ne telegrafija in kaj pretirano ne tudi fonija, če bi bila opcija bi delal kakšno "oskubljeno" klaso samo za digitalije.

Verjetno je to res neprijetna tema za nekatere ampak to o čemer ravno govorimo je sigurno vsaj eden izmed razlogov zakaj radiomatersko ni ravno v porastu.
TilenS

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 42 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a Blisk » 28 Avg 2018, 07:51

TilenS je napisal/-a:Mene radiomatersko zanima že odkar se spomnim, navdušil me je oče, ki je bil vezist v JNA. Delal sem že marsikaj največ sicer po ISM pasovih, včasih tudi kaj kar uradno ne bi smel ampak saj v tem je point radioamaterstva, da se preizkuša nove stvari, da se učiš, da testiraš,... ampak do danes še nimam izpita. Enostavno nimam volje se piflati teh 1000 vprašanj. Kar imam prostega časa raje posvetim športu in vsem ostalim svojim hobijem med katerimi je radiomaterstvo samo en majen del in ni niti približno moj "način življenja" kot so nekateri malo višje omenjali. Nekaterim to seveda je način življanja ampak ni pa vsem.

Dejansko sem se celo trudil k radioamaterstvu vpeljati še kakšnega kolega (za malo moralne podpore pri izpitu : )) za katere vem, da jih stvar vsaj malo zanima ampak ko sem začel omenjati izpit jih je veselje hitro minilo. Mislim da jih veliko že pozna te govorice o "1000 izpitnih vprašanjih" : )

Kot so že nekateri omenili, vseh dejansko ne zanima vse kar se tiče radioamaterstva in jim to na noben možen način ni niti približno način življenja. Mene recimo ne zanima ne telegrafija in kaj pretirano ne tudi fonija, če bi bila opcija bi delal kakšno "oskubljeno" klaso samo za digitalije.

Verjetno je to res neprijetna tema za nekatere ampak to o čemer ravno govorimo je sigurno vsaj eden izmed razlogov zakaj radiomatersko ni ravno v porastu.

No ravno o tem govorim, da snovalci teh vprašanj ne razumejo da je to radio AMATERSTVO. Zato, da ne delaš sranja po frelvencah zato je izpit in če želiš več je to tvoj način življenja.
Če ne se pač ukvarjaš s tem Amatersko, kolikor pač se. Mene zanima miljon stvari in se z enimi ukvarjam malo več z drugimi manj, glede pač na čas. Ampak to še ne pomeni, da s tistimi, katerimi se manj ukvarjam, da se bom zato nehal ukvarjati ali pa se "slabo" ukvarjal. Ene nas pač zanima veliko, druge zanima samo radio amaterstvo. In dejstvo je, da vsakega ko pomisli na to, odbijejo ta vprašanja.

Glede Antene, sem se že tudu sam spraševal, kaj pa, ko je neurje in strele....
Blisk

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Sep 2018, 11:21

Blisk je napisal/-a:No ravno o tem govorim, da snovalci teh vprašanj ne razumejo da je to radio AMATERSTVO. Zato, da ne delaš sranja po frelvencah zato je izpit in če želiš več je to tvoj način življenja.
Če ne se pač ukvarjaš s tem Amatersko, kolikor pač se. Mene zanima miljon stvari in se z enimi ukvarjam malo več z drugimi manj, glede pač na čas. Ampak to še ne pomeni, da s tistimi, katerimi se manj ukvarjam, da se bom zato nehal ukvarjati ali pa se "slabo" ukvarjal. Ene nas pač zanima veliko, druge zanima samo radio amaterstvo. In dejstvo je, da vsakega ko pomisli na to, odbijejo ta vprašanja.

Blisk, glej to je pa tako:
Če se ti ukvarjaš s 100 drugimi stvarmi, še ne pomeni, da se lahko sedeš v avto in ga voziš brez osnovnega znanja o prometu. Tudi če si pilot pri Adria airways še ne pomeni, da se znaš peljati s kolesom.

Ko govorimo o radijskem prometu potem radio amater ne pomeni, da lahko delaš z radijsko postajo brez znanja. Pomeni zgolj to, da se s to dejavnostjo ukvarjaš amatersko, za razliko od profesionalcev, ki radijske zveze uporabljajo v profesionalne namene.

Brez znanja o tem kako se radijski promet odvija pač ne moreš legalno sodelovati v njem. Tu ne poznamo tistega - saj avto peljem samo do konca vrta in nazaj. Radijskim valovom ne moreš ukazovati kam naj gredo. Zanje ni mej. Tudi državnih ne. In Slovenija je preko pogodb in skupnih aktov zavezana k upoštevanju mednarodnih predpisov; v okviru teh pa je treba upoštevati še IARU predpise in določila. Šele nato pridejo na vrsto Slovenski predpisi. Predvsem je pomemben Pravilnik o vrstah amaterskih radijskih postaj in tehničnih pogojih za njihovo uporabo in pa Pravilnik o radijskih dovoljenjih.
Brez poznavanja vsega tega se nekdo, ki dela s postajo zelo hitro znajde v prekršku, ki je lahko tudi bogato sankcioniran. Odvzem postaje je še najmanj kar se ti lahko zgodi.

Opravljanje izpita je torej preverjanje znanja, ki ti zagotavlja, da se ne boš nič hudega sluteč znašel izven zakona. Služi torej temu, da te zaščiti pred neugodnimi situacijami, ki lahko nastanejo zaradi pomanjkanja znanja.

Znanje pa je treba pridobiti! Lenoba na tem področju pomeni zgolj to, da na postaji ne smeš delati. In kolikor sem uspel do sedaj ugotoviti je pri tebi to edini razlog, da,....

Kako do znanja? načinov je cela paleta. Nekateri zahtevajo več, drugi manj truda. Ena od možnosti se trenutno odpira tukaj.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Sep 2018, 11:27

Blisk je napisal/-a:No ravno o tem govorim, da snovalci teh vprašanj ne razumejo da je to radio AMATERSTVO.
Še kako dobro razumejo,... Je pa nekaj res.
Vprašanja so stara, potrebna so prenove. Nekatere stvari so se med tem spremenile. Tako okrog moči, kot tudi okrog frekvenčnih pasov. Moje osebno mnenje je, da vedenje točnih datumov zgodovinskih dogodkov ne doprinese k kvalitetnemu delu bodočega operaterja. Ni pa prav nič narobe če vemo zgodovino, saj nam je potem več stvari bolj jasnih.
Kolikor vem so vprašanje v prenovi. Ko pridejo nova jih bomo lahko ocenjevali. Dokler jih ni so pa ta vsekakor boljša kot pa neznanje.
Gede na to, da poznam kako delujejo izpitne komisije se upam trditi, da zaradi absurnih stvari še nihče ni na izpitu padel. Ampak če nekdo ne zna osnovnih stvari, kot je primer vzpostavitve radijske zveze,.... ja potem pač ne more v radijski promet. Tudi Hamletu ni vse dovoljeno !

Hamlet ---> radioamaterski začetnik.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Blisk » 06 Sep 2018, 12:41

Se strinjam, da je potrebno narediti izpit, ampak pisci teh 1000 vprašanj se nikakor ne zavedajo, da je to amaterstvo.
Kajti če pogledam hrvate ali srbe, ki so 20 let nazaj ali več bili daleč pred slovenci, imajo dejansko, samo nekje četrtino teh vprašanj in ne gredo v neko bluzenje in potankosti, ki niso pomembni in zaradi katerih potem padeš na izpitu.
Res je tudi, da izpit mora biti, tako kot je za druge zadeve, da človek ne dela namenoma ali ne namenoma problemov v radijskem prometu.
Vsekakor pa ni to tako življenjsko nevarno, če se zmotiš v čem v radijski zvezi, kot pa če delaš izpit za avto kjer lahko koga povoziš.

Jaz vsekakor nisem za to, da se radijska postaja uporablja brez izpita, sem pa zato, da se to naredi v okvirih amaterjev, primerljivo kot imajo drugje, ne da se pri nas dela iz tega taka znanost, da potem marsikoga odbije, da bi delal izpit in uporablja postajo brez izpita.
Komur je pa radioamaterstvo življenje pa itak dela na nivoju profesionalca in ima sam interes, da se uči zadeve.
Blisk

OdgovorNapisal/-a carli » 06 Sep 2018, 13:38

Mislim da si ta vprašanja in izpit preresno vzel. Če bilo tak kot za avto bi bilo malo amaterjev. Tako pa slišiš vse živo na frekvencah, vsaj na vhf. Če mene vprašaš, ga dobi vsak ki pokaže vsaj malo zanimanja.
carli

Zahvalil se je: 73 krat
Prejel zahvalo: 59 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a Blisk » 06 Sep 2018, 14:29

carli je napisal/-a:Mislim da si ta vprašanja in izpit preresno vzel. Če bilo tak kot za avto bi bilo malo amaterjev. Tako pa slišiš vse živo na frekvencah, vsaj na vhf. Če mene vprašaš, ga dobi vsak ki pokaže vsaj malo zanimanja.

Bomo videli :D
Blisk

OdgovorNapisal/-a Kroko » 07 Sep 2018, 00:39

Meni se zdi prav, da radioamater ne postane vsak, ki ima 5 minut časa. To je le ugledna organizacija z dolgoletno tradicijo. Komur se ne zdi vredno spoznati z njeno zgodovino in tehničnimi osnovami, ta izkazuje nespoštovanje in si niti ne zasluži postati član.
V današnjih časih je vse vsem povsem preveč dostopno, zato ni nikjer nobenega spoštovanja in vsak misli, da mu vse pripada.
Se strinjam, da bi bilo treba izpitna vprašanja posodobiti. Ampak ne tako, da bi bilo bolj enostavno. Tako, da bi izpit opravil samo tisti, ki si to zasluži, se zaveda odgovornosti in je spoštljiv do organizacije. Trenutno je, razen nekaj izjem, večina vprašanj takih, da jih z malo logike in splošne izobrazbe lahko ugane vsak.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 624 krat
Prejel zahvalo: 1348 krat
Število neizkoriščenih povabil: 249

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Sep 2018, 00:58

Kroko je napisal/-a: Trenutno je, razen nekaj izjem, večina vprašanj takih, da jih z malo logike in splošne izobrazbe lahko ugane vsak.
Ni res! Imel sem primerek, ki je pravilno odgovoril na tri vprašanja.
Glede na to, da je v povprečju mogoče izbrati enega od štirih odgovorov, bi z slepo srečo in brez pameti moral odgovoriti na 25 % vprašanj pravilno. Kar je manj se moraš posebej potruditi, da ne zadaneš. In res se je potrudil in to krepko!
Kar me najbolj boli je to, da je zadel pravilno letnico, ki bi jo jaz zagotovo zgrešil.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a carli » 07 Sep 2018, 07:57

@Kroko drži. Samo ne vem kako so nekateri ob današnjih vprašanjih prišli skozi. Vsaj na vaših lokalnih frekvencah je bila včasih taka frka, da ne skeniram več določenih repetitorjev.
carli

OdgovorNapisal/-a Blisk » 07 Sep 2018, 07:59

Kroko je napisal/-a:Meni se zdi prav, da radioamater ne postane vsak, ki ima 5 minut časa. To je le ugledna organizacija z dolgoletno tradicijo. Komur se ne zdi vredno spoznati z njeno zgodovino in tehničnimi osnovami, ta izkazuje nespoštovanje in si niti ne zasluži postati član.
V današnjih časih je vse vsem povsem preveč dostopno, zato ni nikjer nobenega spoštovanja in vsak misli, da mu vse pripada.
Se strinjam, da bi bilo treba izpitna vprašanja posodobiti. Ampak ne tako, da bi bilo bolj enostavno. Tako, da bi izpit opravil samo tisti, ki si to zasluži, se zaveda odgovornosti in je spoštljiv do organizacije. Trenutno je, razen nekaj izjem, večina vprašanj takih, da jih z malo logike in splošne izobrazbe lahko ugane vsak.

No vidiš ravno o tem govorim, tako razmišljanje odžene ljudi, da bi sploh bili radioamaterji. In tega vi ne razumete kaj pomeni AMATER.
Če bi se vsi tako dvigovali v višave, potem bi tudi ostali izpiti, ki jih moraš narediti bili še 100x bolj zahtevni, kot naprimer izpit za čoln, kjer dejansko lahko koga z napačnimi manevri ubiješ.
Če se pri radioamaterstvu zmotiš ne bo nihče umrl!
Prav tako noben skiper ne bi mogel imeti radioamaterskega izpita, če bi tako razmišljali kot ti.
Dajte vendar dojeti da so druge države okoli nas, ki imajo več večletnih izkušnje in so veliko bolj priznani v svetu, kot Slovenija, pa dejansko imajo 5x manj vprašanj in vprašanja so lažja in bolj logična.
Z takim razmišljanjem delate sebe radioamaterji kot elito in odganjate čisto vse, ki samo pomislijo na to. Potem pa je jasno, zakaj je toliko ljudi, ki se ukvarja s tem in nimajo izpita!
Izpita nimajo zaradi vas!
Blisk

OdgovorNapisal/-a carli » 07 Sep 2018, 08:34

Pa saj izpit za čoln, traktor, motorno žago se zgleda dela ko radioamaterski. Aja z barko se celo pelješ kot potnik, traktor in prikolico pa ti na parkingu pokažejo. Je pa predavanj za radioamaterje precej več, pa ponavadi so kvalitetna še stari mački hodijo na ta predavanja. Potem pa je odvisno koliko kdo posluša. Saj po nekaj zvezah potem skoraj vsi splavajo ali pa obupajo ker se jim nihče več ne oglasi.
carli

OdgovorNapisal/-a s57j » 07 Sep 2018, 08:35

Blisk,
da postaneš radioamater ne potrebuješ prav nobenega izpita. Lahko poslušaš radio, lahko poslušaš tudi komunikacije na radioamaterjem namenjenih frekvencah (če poslušaš na kratkem valu lahko postaneš tako imenovani SWL - short wave listener), lahko se ukvarjaš z radioamatersko radio goniometrijo - ARG (lov na lisico) in seveda lahko doma konstruiraš in sestavljaš radijske aparate in druge naprave v zvezi z radijem.

Samo v primeru, da bi rad tudi oddajal na radioamaterjem namenjenih frekvencah pa moraš opraviti izpit za amaterskega RADIOOPERATERJA. To je strokovni naziv, ki pa ga na žalost v zadnjih desetih, petnajstih letih tudi organizacija, ki izvaja izpite, popolnoma napačno istoveti s splošnim pojmom radioamaterja.

V omenjenih 1000 vprašanjih pa je morda 2 do 3 procente vprašanj, ki zadevajo operatorsko tematiko. Vprašanja in izpiti so bolj kot ne zastavljeni za izobraževanje elektrotehnikov in ne operaterjev.

Govoriti o radioamaterstvu, kot načinu življenja pa je po mojem mnenju popolna neumnost.

Prvi izpit za amaterskega radiooperaterja sem naredil pred več kot 35 leti. Potem sem sproti izpolnjeval pogoje za prijavo na višje stopnje - razrede amaterskih operaterjev in tudi naredil vse izpite do najvišje stopnje. V letih ukvarjanja s hobijem sem naredil ogromno zvez z operaterji po vsem svetu. V mojem dnevniku amaterske radijske postaje je preko sto tisoč zvez (pa tistih iz obdobja YU sploh nisem vnesel v računalniško voden dnevnik), že več kot petnajst let imam narejene vse možne države po razdelitvi organizacije ameriških radioamaterjev, po najmanj sto različnih držav imam delanih na devetih kratkovalovnih področjih, ... . Pred leti sem se veliko ukvarjal tudi s tekmovanji in dosegel nekaj odličnih uvrstitev. V znanem slovenskem tekmovalnem radioklubu sem bil urednik klubskega časopisa in manager enega večjih evropskih kratkovalovnih tekmovanj.

Ali torej lahko rečem, da je radioamaterstvo moj način življenja? Niti slučajno in nikakor ne.

V svoji drugi kratkotrajni misiji v Afganistanu sem si zastavil cilj v treh tednih narediti deset tisoč zvez na radioamaterskih kratkovalovnih frekvencah. To je pomenilo narediti po petsto zvez na dan v dneh, ko nisem bil kje na poti. Za izpolnitev tega cilja sem porabil čisto vsak prosti trenutek, se tudi odrekal spanju in izpuščal obroke hrane v menzi.

Ali torej lahko rečem, da je bilo radioamaterstvo moj način življenja? Niti slučajno in nikakor ne.
Način življenja je bil vojaški. Če malo specificiram - način vojaškega inženirja. Pa vendarle vojaški.

Drugače pa bi lahko rekel, da je bil moj način življenja delavsko-meščanski, saj sem moral hoditi v službo, da sem dobil sredstva za preživetje sebe in družine, živim pa v mestu. Odkar pa sem v penziji se veliko ukvarjam z najetim vrtom, velikosti cca 200 kvadratov. Tam preživim ogromno časa, pa vendarle moj način življenja ni kmečki.

Definicija načina življenja ni tako enostavna.

Janez, S57J
Priponke
A-diploma.jpg
s57j

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 52 krat
Uporabnika povabil: radix
Število neizkoriščenih povabil: 26

OdgovorNapisal/-a Blisk » 07 Sep 2018, 08:45

carli je napisal/-a:Pa saj izpit za čoln, traktor, motorno žago se zgleda dela ko radioamaterski. Aja z barko se celo pelješ kot potnik, traktor in prikolico pa ti na parkingu pokažejo. Je pa predavanj za radioamaterje precej več, pa ponavadi so kvalitetna še stari mački hodijo na ta predavanja. Potem pa je odvisno koliko kdo posluša. Saj po nekaj zvezah potem skoraj vsi splavajo ali pa obupajo ker se jim nihče več ne oglasi.

ne je precej lažji bolj smiseln in logičen, stvar, ki jo tam moraš znati je dejansko to kar rabiš. Pri radioamaterstvu ne rabim vedet, iz česa je narejen upor in kako ga lahko sam doma naredim....karikiram
Blisk

OdgovorNapisal/-a Kroko » 07 Sep 2018, 09:13

V priponki je nekaj izpitnih vprašanj za pridobitev splošne licence v ZDA.
Niti slučajno ni tako enostavno, da bi vsak lahko naredil.
Priponke
HamTest.pdf
(459.64 KiB) Prenešeno 24 krat
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 624 krat
Prejel zahvalo: 1348 krat
Število neizkoriščenih povabil: 249

OdgovorNapisal/-a Proteus » 07 Sep 2018, 14:44

Kroko je napisal/-a:V priponki je nekaj izpitnih vprašanj za pridobitev splošne licence v ZDA.
Niti slučajno ni tako enostavno, da bi vsak lahko naredil.

Vsak lahko preveri svoje znanje tukaj:
https://hamexam.org/
Niti ni tako težko, saj so nepravilni odgovori dostikrat dokaj butasti.
Priponke
ham.jpg
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 237 krat
Prejel zahvalo: 472 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 83

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Sep 2018, 18:21

Blisk je napisal/-a:No vidiš ravno o tem govorim, tako razmišljanje odžene ljudi, da bi sploh bili radioamaterji. In tega vi ne razumete kaj pomeni AMATER.
Jaz pa mislim, da tebi to ni povsem jasno. Sem že rekel, pa še bom. V radioamaterskem prometu ne sme obstajat AMATER. Tako kot v prometu na cesti ne sme obstajat človek, ki ne zna voziti.

Blisk je napisal/-a:Če bi se vsi tako dvigovali v višave, potem bi tudi ostali izpiti, ki jih moraš narediti bili še 100x bolj zahtevni, kot naprimer izpit za čoln, kjer dejansko lahko koga z napačnimi manevri ubiješ.
Če se pri radioamaterstvu zmotiš ne bo nihče umrl!
Napačno razmišljanje.
V etru nisi sam. Mnogokrat se preko radijske postaje pretakajo tudi informacije od katerih so odvisna človeška življenja. Neprimerno obnašanje v etru lahko ogrozi človeška življenja. In dejansko z oddajanjem na frekvencah kjer nebi smel ali pa z neprimernimi vrstami dela lahko nekoga ubiješ.
Pri tem neznanje ni opravičilo. Ves čas že govorim, da je tečaj in izpit tisto, kar bodočega operaterja radioamaterja ščiti pred tem, da naredi neumnost.

Blisk je napisal/-a:Dajte vendar dojeti da so druge države okoli nas, ki imajo več večletnih izkušnje in so veliko bolj priznani v svetu, kot Slovenija,...
Govoriš o izkušnjah izpred več let. Kaj pa veš o tem ? Ko govorimo o več let, moramo dejansko priznati, da so se te izkušnje nabirale pod znakom YU, če govorimo o prostoru, kjer je sedaj Slovenija pa YU3. V svetu so bili radioamaterji s temi prefiksi vedno zelo priznani. Tako kot operaterji, kot tudi kot konstruktorji.

Blisk je napisal/-a:Z takim razmišljanjem delate sebe radioamaterji kot elito in odganjate čisto vse, ki samo pomislijo na to. Potem pa je jasno, zakaj je toliko ljudi, ki se ukvarja s tem in nimajo izpita!
Izpita nimajo zaradi vas!
Kar nekaj neumnosti je v zgornjem tekstu.
dejstva so pa seveda drugačna:
- radioamaterji so dejansko vedno bili in so še neke vrste elita - tehnična elita.
- ljudje, ki se ukvarjajo z oddajanjem preko etra in nimajo izpita so pirati. Dejanje je kaznivo v vseh državah tega sveta.
- izpita nimajo največkrat zaradi lenobe podobne tvoji.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Sep 2018, 18:35

Blisk je napisal/-a:... pa dejansko imajo 5x manj vprašanj in vprašanja so lažja in bolj logična.

Vprašanja kakršna so trenutno dana kot pripomoček za preverjanje ali je znanje pridobljeno na bilo kateri način (tečaj v radioklubu, webinar, ostala gradiva, pisna ali na webu) ustrezno. Problem je le v tem, da so ta vprašanja neprimerna in zastarela.
Tudi sam sem bil precej glasen pobudnik, da se vsebino vprašanj prevetri in, da se spremeni kup stvari:
- da se popravi vprašanje, ki so zastarela do te mere, da ne upoštevajo novih predpisov (jih je kar nekaj).
- da se doda vprašanja, ki so za delo na radijski postaji pomembna (recimo vprašanje o tem kaj je potrebno storiti, ko končamo z delom na postaji. To je ena precej pomembnih stvari, pa sploh ni obdelana).
- da se zmanjša število vprašanj, ker s svojim številom na ljudi, ki se učijo te tematike, deluje strašljivo. Predvsem sem se zavzel, da se namesto točnih datumov dogodkov izpred 100 in več let, vsa taka vprašanja združi v ustni del izpita, ki naj bi bil obvezen najmanj za vse, ki so se učili snovi brez mentorja. Pomembno je poznati zgodovino v grobem, za podrobnosti imamo danes računalnike.
- ostane še problem tehničnih vprašanj, ki naj se bolj fokusirajo na varnost in manj na detalje s področja elektronike. Dal sem celo predlog, da se za tehnični del znanja, ki gre v detalje, kandidat lahko odloči sam. S tem se tisti, ki so tehnično bolj podkovani lažje približajo kvoti, ki pomeni biti uspešen, istočasno pa se to kot posebna pohvala dodatno vpiše na diplomi.

Koliko bodo moji predlogi dejansko upoštevani pri novem naboru vprašanj ne vem. Vem pa, da so vprašanja le pripomoček kako do potrebnih znanj in ne alfa in omega radioamaterskega bistva. S to mislijo je tudi potrebno jemati tematiko okrog vprašanj samih.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Prejšnja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost