O varjenju

Vse kar je v zvezi z mehanskimi rešitvami, vse kar ne spada drugam.

O varjenju

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Sep 2017, 09:37

MarkoM je napisal/-a:Za 1 k€ dobiš že AC/DC tig s katerim pa lahko variš praktično vse. Na strani, ki si jo citiral glej pod wtl. Baje so wtl solidni aparati, kolega, ki dela v inox industriji pravi, da so fantje varilci zadovoljni z njimi. Torej more biti za nas hobiste več kot dober. Vsak tig aparat ima možnost tudi MMA varjenja. Ima pa tudi veliko inverterjev možnost tig varjenja, vendar brez HF vžiga in brez EM ventila za plin.

MarkoM, veliko nas ni strojnikov, mnogo pa je tudi takih, ki smo se zaradi takega ali drugačnega razloga temu izognili. Lepo bi prosil, da za vse nas poveš par besed o varjenju, ker jaz pojma nimam kaj je to TIG, pa kaj MMA pa kaj AC/DC ... verjetno ne gre za muziko.
Verjetno bom potem to odvojil v posebno temo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5533 krat
Prejel zahvalo: 3741 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Maska za Varjenje

OdgovorNapisal/-a KBorisK » 18 Sep 2017, 10:25

pri nas doma imamo firmo, se ukvarjamo samo opremo iz nerjavečega jekla, nas je kakšnih 20 vseh skupaj, proizvodnjo imamo urejeno po iso 3834 in EN1090. sem tudi varilni inženir.

bom probal na hitro opisati kar se varjenja tiče, čeprav bi za opisat vse potrebovali kar svoj oddelek na forumu :D

Postopki varjenja.
MMA ali po naše REO je kratica za ročno elektro obločno varjenje (z elektrodo). Varjenje kot ga praktično vsi spoznamo najprej. idealno za delo na terenu, v zadnjem desetletju ob poplavi inverterskih varilnih izvorov tudi najcenejši vstop v svet varjenja. Ob tem je MMA prešel na DC varjenje, ker pri inverterju dobiš enosmerni tok. hkrati so aparati dobili funkcije za lažji vžig elektrode in podobne pogruntavščine. ali potrebuješ + ali minus na elektrodi piše na škatli ali v katalogu prodajalca. za začetnike priporočam elektrode jesenice, imajo lepo knjižico, pa dobavljive so v vsaki merkatro tehniki, kmetijski zadrugi itd. Kakovost zvara je lahko zelo dobra, vari pa se praktično vse, od raznoraznih jekel, litin, bronov...

TIG je varjenje z netaljivo wolframovo elektrodo, ki je po zaslugi inverteske tehnologije za MMA, sedaj precej bolj dosegljivo množicam kot pred naprimer 20 leti. AC/DC je pri tig varjenju oznaka, ki nam pove, kakšen tok je na gorilniku, s tem da je dc (DC-) uporabljan za črna jekla, nerjaveča jekla, titan, itd, AC pa se uporablja za aluminij in sicer zaradi tega, ker prehod iz plusa v minus pri Ac, razbija oksidno kožico aluminija, ker aluminij se tali pri 660°C, aluminijev oksid pa pri 2000°C+. tako dobimopri varjenju staljeno lužico aluminja, prekrito z oksino plastjo kar zelo otežuje varjenje, ac pa reši ta problem. da se sicer variti aluminij tudi po DC, ampak rabiš flux, ki ti tali oksid. Za tig je značilno velik vnos toplote, je pa zvar popoln, če so izpolnjeni določeni pogoji.

kar se tiče WTL jih lahko priporočim, pri nas imamo sicer po večini fronius varilne aparate, imamo pa tu 4x wtl tige v proizvodnji (enoizmensko delo) in so zaenkrat odlični, sploh za to ceno.
http://www.vtehnika.si/varilni-aparati/ ... pulse.html
sama cena je tuka precej navita, naš serviser varilne tehnike nam jih prodaja za kakšnih 350€+ddv, (brez gorilnika).

lahko še kaj več napišem+slike, ampak bi bilo boljše če se vse skupaj prestavi v ločeno temo o tehniki in tehnologiji varjenja
KBorisK

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 58 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 18 Sep 2017, 11:08

Jaz tudi nisem strojnik in se na varjenje ne spoznam profesionalno. Poleti sem kupoval nov varilni aparat in sem pač neke stvari približno naštudiral, kaj je za mene uporabno.
Lahko pa po domače razložim oz. me naj kdo popravi.
Torej trgovine večinoma prodajajo 3 vrste aparatov: mig/mag, tig in inverter (nekaj še prodajajo tudi transformatorskih varilnih aparatov).
Mig/mag je velika zadeva, kjer imaš poleg ponavadi CO2 jeklenko, podajanje žice je avtomatsko, torej imaš kolut žice in podajalnik. Pravijo, da je s tem najlažje variti.
mig_mag.gif
mig_mag.gif (10.57 KiB) Videno 815 krat
mig_mag1.jpg

TIG je sistem, ki je še najbolj podoben staremu avtogenemu varjenju z acetilenom. Torej potrebujemo poleg zaščitni plin (ponavadi argon), pištolo z wolfram elektrodo in material za dodajanje (žica). Praktično ves inox se s tem vari. Dobra lastnost TIG-a je ta, da se lahko varijo zelo tanke pločevine, kar je z elektroobločnim skoraj nemogoče. Tig se potem deli na DC in AC/DC. DC so cenejši in omejeni na jekla, AC/DC so dražji in se z njimi lahko vari tudi aluminij.
tig.gif
tig.gif (14.09 KiB) Videno 815 krat
tig1.gif
tig1.gif (9.77 KiB) Videno 815 krat

Inverterji so nasledniki težkih transformatorjev (MMA varjenje - manual metal arc welding oz. elektroobločno). Imajo elektroniko, ki kontrolirajo vžig elektrode. Imajo antistick sistem, ki enostavno vžge elektrodo brez lepljenja, kot je to značilno za transformatorje. Tudi regulacija toka je bistveno boljša kot pri trafotu. Inverterji (nekateri) imajo tudi možnost TIG varjenja. To pomeni, da lahko priključiš TIG pištolo, ki pa se malenkost razlikuje od pištole pri pravem TIG aparatu. Razlika je v tem, da pri pravem TIG imamo vgrajen EM ventil za odpiranje zaščitnega plina. Na pištoli je stikalo, ki odpre plin in sproži iskro s katero se začne proces varjenja (komercialna oznaka je HF vžig). Torej brez dotika elektrode z obdelovancem. Pri inverterjih je pa malo drugačen sistem za TIG varjenje. Pištola ima vgrajen ventil za plin, posebej se cevka priključi na regulator od jeklenke. Začetek varjenja je pa takšen, da najprej odpremo plin na pištoli in z elektrodo podrsamo po obdelovancu, da se začne varjenje (komercialna oznaka je TIG LIFT). Na aparatu je samo gumb s katerim izberemo način varjenja MMA ali TIG.
mma.gif
mma.gif (10.58 KiB) Videno 815 krat
mma1.gif
mma1.gif (4.46 KiB) Videno 815 krat

p.s. Vidim, da me je že profesionalec prehitel. :D
p.p.s. Sam sem nabavil inverter in sem navdušen nad varjenjem, ker z njim lahko vari tudi takšen, ki mu varjenje s transformatorjem ni šlo najbolje (meni npr. :mrgreen: ). Bom pa v prihodnosti tudi nabavil TIG pištolo, regulator in jeklenko.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 82 krat
Prejel zahvalo: 149 krat

OdgovorNapisal/-a reber » 18 Sep 2017, 11:30

Malo na hitro o varjenju, nekaj linkov, lepo opisano, mislim da dovolj razumljivo

https://www.gradim.si/varjenje-mig-mag-tig-postopek

https://sl.wikipedia.org/wiki/Varjenje_TIG

Jaz bi rad nekaj, da lahko varim aluminij profile in tudi najbolj pogoste zlitine, ki se lepo varijo, ene zlitine se slabo, jasno da se bom takim izogibal. Za varjenje alu profilov bo verjetno najbolje z žico, torej MIG, ker varjenje z elektrodami ni najbolje, pa še elektrode so preklemano drage.

Drugo je TIG, da lahko varim natančne dele, ker se varjenje lepo kontrolira, za natančne dele brez dodajanja materiala oziroma dodajanje po potrebi.
Vsekakor je nujen HF vžig

MAG verjetno ne bom nikoli rabil, zato bi uporabljal argon.
Zadnjič spremenil reber, dne 18 Sep 2017, 11:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 28 krat
Prejel zahvalo: 192 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 193

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 18 Sep 2017, 11:33

Pri TIG varilnih aparatih sem prej pozabil dodati, da imajo praktično vsi možnost tudi elektro obločnega varjenja. Menja se samo pištola in pritisne gumb.
MarkoM

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Sep 2017, 12:39

KBorisK je napisal/-a:lahko še kaj več napišem+slike, ampak bi bilo boljše če se vse skupaj prestavi v ločeno temo o tehniki in tehnologiji varjenja
tole je sedaj v svoji temi, tako, da prosim, kar izvoli.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5533 krat
Prejel zahvalo: 3741 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: O varjenju

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 18 Sep 2017, 13:43

s54mtb

Zahvalil se je: 1109 krat
Prejel zahvalo: 2712 krat
Število neizkoriščenih povabil: 84

OdgovorNapisal/-a Pobes » 18 Sep 2017, 14:04

Uporablja kdo Lorch varilne aparate? Kupujemo par pulznih aparatov, pa me zanima mnenje.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 47 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 26

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 18 Sep 2017, 15:13

Lorch je profi roba, pa tudi draga. Mogoče se izplača pogledati italjanski telwin, ki je cenejši pa tudi profi.
MarkoM

OdgovorNapisal/-a KBorisK » 18 Sep 2017, 18:56

v tovarni lorch sem bil osebno, glede na trg majhna manufaktura (mislim da okoli 150ljudi), s tradicijo iz šestdesetih let,trudijo se vse delati "inhouse", baje so v zadnjih letih potegnili tudi nekaj inženirjev iz froniusa. sam bi še vedno vzel fronius/lorch/kempi pred telwinom, ali pa pa dober kitajc ala WTL. naš serviser varilne tehnike dela tudi pri akrapoviču, kjer je tudi precej WTL aparatov, in pravi da ni nič manj dela z njimi kot s premium znamkami. Seveda wtl ni primerljiv z froniusu, ampak stane toliko kot enostavni cevni paket (varilna ročka, kabel+cevi) od froniusa.
še vedno pa je boljše imeti nov poceni inverter kot pa 10-15let starega, ko začnejo kondenzatorji, diode in ostala elektronika kazati zobe (izkušnje s froniusom).
KBorisK

OdgovorNapisal/-a TilenS » 18 Sep 2017, 19:06

Že kar nekaj časa raziskujem trg TIG varilnikov, sam se odločil za GYS. O njih je kar nekaj napisanega, zadeva je profi. Njihov prejšnji model TIG 207 (TIG) in TIG 208 (TIG+vodno) mislim, da sta bila za ta denar najboljše kar lahko dobiš (vsaj novo).

Osebno si sicer ogledujem njihov TIG 220 model, ki je po specifikacijah ter funkcijah nekje tam tam z Kemppi MLS2300 (nekje 1k€ dražji od GYS-a).

Tisti ki mislite dosti variti z konkretnejšimi alu profili vam priporočam, da si pogledate vodno hlajenje modele ali pa kasneje po potrebi dokupite. Vodno hlajenje je celo zelo enostavna DIY zadeva (ročka, pumpa ter hladilnik), če bi koga zanimalo :)
TilenS

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 42 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a TilenS » 18 Sep 2017, 19:16

Pozabil tudi dodati, da so vodno hlajenje pištole dosti manjše kot zračno hlajenje za isti tok, kar zna priti zelo prav, če rabimo kakšne manjše specialne varilne pištole.

Za profi TIG pištole si pa poglejte ponudbo od CK.
TilenS

OdgovorNapisal/-a KBorisK » 19 Sep 2017, 07:48

za GYS ne bom govoril, ker jih ne poznam, ampak nima neke opazne funkcije napram cenejšim kitajskim tigom. kar se pa tiče profi tig pištol in CK pištol pa ne vem, imajo nekaj specialnih zadev, kot je tole spodaj na sliki, ampak ostalo zgleda precej generično kitajsko
2011_minitorches_group_1[1].png

[im g]http://www.ckworldwide.com/images/2011_minitorches_group_1.png?crc=164161535[/img]
če ne druga je njihova ergonomija ročaja zanič, prav tako neintegrirana stikala. nekaj boljših ročk od CK
lorch-i-ltg-1700-pm-powermaster-high-flex-gas-cooled-torch-4m-5808-p[1].jpg

[i mg]http://www.waspsupplies.com/ekmps/shops/waspsupplies/images/lorch-i-ltg-1700-pm-powermaster-high-flex-gas-cooled-torch-4m-5808-p.jpg[/img]
0001[1].jpg

[im g]http://productinfo.kemppi.com/flipbook/prodcat_2012/en/files/assets/basic-html/page35_images/0001.jpg[/img]
Grundlagen_ST_WIG_abb04_rdax_100.jpg

[i mg]https://www3.fronius.com/internet/img/ST/Grundlagen_ST_WIG_abb04_rdax_100.jpg[/img]

zadnja ima še dodatek za hladno žico, kar je pravi blagoslov za daljše zvare in precej poveča produktivnost. Za hobi in popoldansko fušarijo vsekakor priporočam kitajsko varilno pištolo.
KBorisK

OdgovorNapisal/-a mobil11 » 19 Sep 2017, 09:31

Tudi sam sem se kakšno leto nazaj začel zanimati za varjenje in kupil invertor za MMA. Bo treba še kar precej elektrod porabit da bo to nekako izgledalo :_think

Sedaj sem si izposodil še MIGa (Iskravar 210L) in je povsem druga zadeva... enostavnejše, hitrejše in čistejše. Sedaj nameravam kupiti svojega MIGa in ker vem da 210L deluje bom vzel najverjetneje kar tega. Bi pa morda raje vzel kakšnega manjšega, če bi ta delo opravil podobno kot Iskravar. Uporabljen bo predvsem za varjenje cevi, z žico 0,8 in na eni fazi... Ima mogoče kdo kakšen predlog do cca 600€?

Čez zimo pa upam da se nabere nekaj € in pride drugo leto na vrsto še AC/DC TIG, da se lotim še aluminija.
http://www.gorankroselj.com/
Uporabniški avatar
mobil11

Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 33 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a TilenS » 19 Sep 2017, 16:55

@KBorisK, hehe mislim, da je ravno obratno glede ročk. Oz. takole je, če delaš masivne zadeve in variš metre debelih profilov potem je "euro" tip ročk (tiste z tipko) super zadeva za vse ostalo pa nimaš z tistim kaj delat. Z tisto ročko delat kaj bolj preciznega je kot, da bi urar popravljal ure z macolo. Prva stvar kar naredim je, da vržem tisto original ročko z tipko nekam v predal in čimprej zamenjam z CK :)

GSY TIG220 je v čisto drugem rangu po funkcijah kot praktično katerikoli Kitajec, edino mogoče kakšen Everlast. O sami uporabnosti določenih funkcij pa ne bi, ker je zelo odvisno od uporabe. Meni zelo zanima funkcija je AC/DC mix za varjenje alu profilov (to omogoča TIG220 in Kemppi MLS2300 recimo), nisem še probal ampak kolikor berem ima zadeva veliko potenciala pri varjenju. Podobno kot pulzna funkcija s tem da za določen čas zraven še primešaš DC.

Ni kar tako dražji od običnega kitajca samo zaradi lepšega.
TilenS

OdgovorNapisal/-a KBorisK » 20 Sep 2017, 06:12

sem še enkrat pogledal in opazil da sem prej gledal navodila za tig 200. Ne vem kaj sicer delaš, ampak pri meni fantje brezu problemov variljo 1mm pločevino s klasičnimi fronius ročkami (imajo jih tudi na teh 4ih kitajcih). Če vržeš stikalo ročko s stikali dol, a pol uporabljaš lift ali pedal?

ker CK s stikalon ni nekaj ergonoskega
Slika

sem pa pogledal v navodila za AC mix, glede na napisano je to klasični "AC" ki ga zadržiš na talilni strani ac procesa (+ na gorilniku) z namenom večjega vnosa energija zaradi heat sinka varjenca. morač vedeti da je AC iz varilskega inverterja bolj kot ne čisti kvadratni signal in ne sinusoida, ker je ravno ta čim silovitejši prehod iz + v- tisko kar razbija oksidno kožico. Moraš pa paziti, + na pištoli pri tigu zelo toplotno obremeni pištolo in wolfram elektrodo, z 150A pištolco se ne tega iti. Ostali to rešujejo tako, da imajo možnosti startne amperaže precej večje kot jo uporabljajo kasneje, ko varjenec s prevodom toplote postane vroč. ali to poščneš s pedalom ali v evropi z tipkami (en frc na tipko ti zmanjša ali poveča amperažo za prej nastavljeno vrednost med varjenjem).
AC mix je trading cleaning za power, kar je pri aluminiju za mene problematično, ker so stalno problemi s čistočo in oksidom.

TIG AC MIX (TIG AC)
This welding mode in alternating current (AC) is used to weld thick aluminium alloys. It mixes DC periods whist welding in order to increase the energy
flow to the workpiece. The main goal is to increase speed and productivity when welding aluminium. This mode does less cleaning (scraping) and
requires to work on clean sheets
.
KBorisK

OdgovorNapisal/-a cero » 20 Sep 2017, 12:00

Jaz za varjenje aluminija uporabljam okroglo zaobljene zelene elektrode, ki so iz čistega volframa.
Na varilnem aparatu si pa nastavim AC mix od 15% do 25%, tako nastanejo še najboljši rezultati.

Mimogrede, vedno ko se brusi elektrodo jo je treba brusiti vzdolžno!
Pri brušenju nastanejo na elektrodi male razice, in če so te vzdolžne, pomagajo pri vzdrževanju laminarnega pretoka intertnega plina na varu.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 140 krat
Prejel zahvalo: 322 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 34

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost