Žarnica, stikalo in baterija

Tu se bodo zbirali naši najmlajši člani in predstavili svoje delo, ter postavljali vprašanja. Tu bodo objavljeni tudi projekti, ki so namenjeni prav njim

Žarnica, stikalo in baterija

OdgovorNapisal/-a Ivan » 21 Nov 2015, 12:00

Otroka bi rad naučil osnove tokokrogov, tako da bi pri tem naredila zanimiv izdelek - prižiganje lučke preko stikala z baterijo. Vendar pa je danes že težko dobiti navadno žarnico, npr. za 4,5 V in nosilec/podstavek zanjo, ki bi ga lahko pritrdil na kakšno nosilno ploščo. Mislim, da sem nekje že videl podatke, kje se da to nabaviti (še zlasti nosilec/podstavek za žarnico), pa enostavno ne morem več najti. Vesel bom vaše pomoči. L.P. Ivan
Poznam kar tri čarobne besede. To so: hvala, prosim in oprosti.
Uporabniški avatar
Ivan

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 70 krat
Prejel zahvalo: 57 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 8

Re: Žarnica, stikalo in baterija

OdgovorNapisal/-a MadMax » 21 Nov 2015, 12:29

Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 330 krat
Prejel zahvalo: 330 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a gumby » 21 Nov 2015, 12:38

Namesto 4,5V baterije daj Li-ion celico, namesto žarnice pa belo LED+upor. Princip vezja ostane enak...
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 95 krat
Prejel zahvalo: 479 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 52

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Nov 2015, 12:48

Lahko počakaš par dni in boš videl piškot št 3. No namesto stikala bo tu Mosfet.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5581 krat
Prejel zahvalo: 3751 krat

OdgovorNapisal/-a Ivan » 21 Nov 2015, 13:30

Hvala za koristne podatke! Nekako vidim, da je zadevo najbolje gledati razvojno. Večina nas je verjetno začela z navadno žarnico in baterijo - pač včasih najlažje dosegljive komponente (in tudi svetloba žarnice na nitko ima svoj čar!). Nato se zadeva, kot podpora nadaljnjemu učenju, postopoma nadgrajuje, kot navajate. Za enkrat pa bom nabavil nekaj teh podstavkov in žarnic (MadMax) saj imam občutek, da bo to kmalu le še zgodovina... L.P. Ivan
Uporabniški avatar
Ivan

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Nov 2015, 16:09

Tole je še prototipno, moram preizkusiti, potem pa bo. Namesto LED diode in uporaq je seveda lahko tudi žarnica.
Priponke
IMG_1569P.JPG
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 27 Nov 2015, 15:42

Poguglaj po "Mehano 153"... To je isto, kot je včasih bil ElektroPionir. Noter je kar nekaj osnovnega elektro materiala in navodila za poskuse.
My brain has too many windows open.
bpavsic

Kraj: MB / MS
Zahvalil se je: 142 krat
Prejel zahvalo: 174 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 177

OdgovorNapisal/-a SolarCharger » 28 Nov 2015, 15:56

Saj ne rabi bit starinsko, da bi bilo dobro. Jaz sem za LED. To bo še dolgo v uporabi.
Je škoda se učit nekaj kar se ne rabi.
Mi gremo dalje.
SolarCharger

Zahvalil se je: 86 krat
Prejel zahvalo: 87 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 45

OdgovorNapisal/-a radix » 28 Nov 2015, 16:00

Me prav zanima, kdaj bodo stikala za luči po hišah nadomestili MOSFETi... LED tudi niso še v večini svetilk.
Žarnice, grla in stikala so že dolgo in bodo še dolgo v uporabi.
radix

Zahvalil se je: 195 krat
Prejel zahvalo: 271 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a SolarCharger » 28 Nov 2015, 16:08

radix je napisal/-a:Me prav zanima, kdaj bodo stikala za luči po hišah nadomestili MOSFETi... LED tudi niso še v večini svetilk.
Mosfeti in LED so pri pametnih hišah v uporabi že nekaj časa. V starih hišah pa tega ne zamenjajo tato, ker so v teh hišah starci, ki nimajo pojma o tehniki. Če bi menjali bi prihranili kar nekaj denarja. Ne ker je led cenejši. Saj ne porabi toliko manj. Ampak zato, ker žarnica in stikalo ni dovolj. Elektronika skrbi, da se svetloba ugasne če nikogar ni na stopnicah in hodniku.

V prometu se pa žarnice menjuje z led, ker se to splača. Žarnice grla in te stvari že gredo proč. To je ena od stvari, ki bo v naslednjih izginila.
Mi gremo dalje.
SolarCharger

OdgovorNapisal/-a SolarCharger » 28 Nov 2015, 16:10

Najprej bodo led v novih stanovanjih. Potem bodo del luči zamenjali z LED, ker bodo videli da je to fino.
Starci bodo pa morali menjat, ker se ne bo več dobilo za kupit.
V tej smeri to gre. Žarnic za 100W se že ne dob več.
Mi gremo dalje.
SolarCharger

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 28 Nov 2015, 16:53

V ženinem stanovanju, kamor smo se vselili par mesecev nazaj ni nobene žarnice... Led paneli na stropovih (30x30, 30x60, 60x60cm) ter najbolj "poceni" luči iz Mer**ja, vsepovsod odstranjena grla za žarnice in predelana na LED (vse komplet cool white). Edino v napi so 4x20 halogenke, kamor nisem tiščal Led, ker ne vem, kako je krmiljenje narejeno (lahko nastavljaš svetilnost).
Stikala so pa navadna, ampak ne bi bila, če ne bi tast že elektrike sam napeljal...
bpavsic

OdgovorNapisal/-a radix » 28 Nov 2015, 17:29

Svetle izjeme torej obstajajo.
bpavsic:
Čisto iz radovednosti me zanima, kako je izvedeno napajanje LED pri teh predelavah? So napajalniki posebaj ali so 230 V izvedbe ledic? Kakšna stikala bi bila, če ne bi tast elektrike sam napeljal? Bi po stanovanju bila DC, ki bi se jo preklapljalo z MOSFETi? Ali bi bila stikala z dvema FEToma+napajanje za krmiljenje vsega skupaj? Nekaj čisto drugega? In kako je poskrbljeno za hlajenje v Merkurjevih lučeh?

Zanima me tudi, če se že izplača vgraditi LED v svetilke? V starejših raziskavah (2010, nek video iz 2011) so zaključki bili, da se nadgradnja s fluo cevi na LED ne izplača. Poleg tega so LEDice točkast vir in nekaj svetlobe se izgubi še na difuzorju, ki se ga pri fluorescentkah načeloma ne potrebuje. Upam, da se je to do zdaj že spremenilo, ampak nisem našel novejših raziskav.
radix

Zahvalil se je: 195 krat
Prejel zahvalo: 271 krat
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 28 Nov 2015, 17:44

Solar charger ima prav. Mlade treba učiti za jutri, to kar je bilo včeraj jim je treba povedati, da je zgodovina.

No danes imamo pa malo mixed. Se pa na srečo ve kaj bo jutri.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 249 krat
Število neizkoriščenih povabil: 47

OdgovorNapisal/-a lado » 28 Nov 2015, 17:50

Tipični odgovor mladcev--vse kar je staro je zanič-tudi osnove....
Jutri se ne bodo več učili niti pisati z rokami-zakaj že-- samo tipkovnico--ojoj prastaro--tuch pa da se ve kak znak (ikona) je za kaj....res svetla prihodnost ni kaj....
Uporabniški avatar
lado

Kraj: Trbovlje
Zahvalil se je: 90 krat
Prejel zahvalo: 67 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 28 Nov 2015, 18:00

lado je napisal/-a:Tipični odgovor mladcev--vse kar je staro je zanič-tudi osnove....
lado, hvala za kompliment - sem letnik 61. Torej kdo je zdaj mladec ? jaz ali ti ?

Ne gre različen pogled takoj ozmerjati z generacijskimi razlikami.

Vsak človek je v svojem razvoju razmišljanja v stanju narediti en korak naprej. Nekateri dva. Geniji baje naredijo tri in so potem pred časom.
Če nekoga postaviš v leto 61, potem v svojem razvoju pride do nekje 1991, potem se pa ustavi. Povozi ga produkcija ali pa kaj drugega ( familija, investicije, čas,...). Torej je še kako pomembno, kam postaviš mladega človeka. Od tam dalje bo namreč lahko naredil svoj korak. Kako daleč bo prišel je namreč osvisno od tega kje bo začel.
Tak je moj pogled na stvari. In nima nobene zveze s tem, da sem, hvala lado, mladec.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 249 krat
Število neizkoriščenih povabil: 47

OdgovorNapisal/-a lado » 28 Nov 2015, 18:20

Sicer je bilo namenjeno bolj Solar charger kot tebi...
Zmoti me to da je treba vse staro zavreči..
In zato ker jih velika večina ne ve osnov žarnic priklopi ledico brez predupora...
Sva že OT zato nebi nadaljeval ...

P.S. tudi jaz sem 61 letnik torej iz BC107 Generacije, in tudi mi smo takrat tako razmišljali o elektronkah...ki so se poslavljale
a nikoli dokončno poslovile-kot se ne bodo žarnice
Uporabniški avatar
lado

Kraj: Trbovlje
Zahvalil se je: 90 krat
Prejel zahvalo: 67 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 28 Nov 2015, 19:20

Mislim, da smo že precej zašli s teme, mogoče bi moderator "splittal".

@radix
Trenutno smo v MB, tako, da ti lahko zadeve poslikam v torek, ko se spet "preselimo" v MS (smo bolj nomadski).

Torej, Led paneli imajo switcher (tokovni vir) in so 230V. So že kupljeni taki.

Luči, ki sem jih predeloval, so podobne tej in sicer so bile v 35 cm dolžini (2 žarnici) in 70 cm (4 žarnice). Notranjost sem celo odstranil (grla za žarnice, kablovje itd...). Iz pocinkane pločevine (mislim da 0.85mm) sem izrezal pravokotne trakove cca 8cm široke in dolge kolikor je luč. Po dolžini sem jih upognil 2x, da sem dobil presek "trapeza" brez spodnje najdaljše stranice. To je potem postala osnova za nalepit LED trak. Tam ko sem potreboval več svetilnosti, sem dal 2+1+2 traka, tam ko pa manj, pa 1+1+1 (na vsako od površin pločevine). Tako tudi LED diode ne svetijo samo v eno smer ampak v 3. Hkrati pa se trakovi preko te pločevine dovolj hladijo. S koščkom pločevinastega traku zvitega v obliko črke C sem potem pritrdil to na zadnjo stranico luči, pod to pločevino pa dal tanke ozke CV switcherje http://www.internetnatrgovina.com/napajalnik-za-led-cv-12v-45w-lad-ip67-p-5618.html (v manjših lučeh so še manjši - 18 ali 30W, ne spomnim se točno). Bom poslikal in objavil...

Ogledalo v kopalnici sem naredil podobno... lesen okvir, gor nalepil steklo s peskanim vzorcem, na okvir z zadnje strani privijačena pločevina, na kateri so nalepljeni led trakovi in zgoraj linkan switcher (svetijo skozi ogledalo). Okoli okvirja je privijačen ALU profil za ledike v katerih so tudi trakovi. V glavnem "homemade"...

Glede elektrike pa sem, ko smo se pogovarjali o vsem, rekel, da naj iz vsake vtičnice, stikala, luči, itd... pelje kabel v eno točko na sredi stanovanja ("utility room"), kjer sem želel potem povezati vse... Tam bi bila potem tudi možnost uporabe npr. 12 ali 24V močnejšega trafota posebej za vse "custom" ledike in ne bi potreboval svojega trafota v vsaki luči. Ravno tako bi lahko imel narejeno krmiljenje vtičnic (timerji), namesto, da so zdaj timer ure po celem stanovanju (za raid, ki je vklopljen samo zvečer in delno ponoči, za grelce vodne postelje samo v nizki tarifi itd...). V glavnem, namen je bil uporabit tudi samo tipkala za vse, tako, da bi se npr. določene luči avtomatsko ugasnile po določenem času (wc), če bi pa tipko držal >2 sekundi pa bi ostala prižgana do naslednjega klika itd... Nisem niti kaj dosti razmišljal ali bi krmilil z MOSFETi ali pa kar navadni releji, bi pa definitivno bilo krmiljeno preko nekih uKontrolerjev z dodatnim interfaceom do networka.
No, ko je bila elektrika narejena, je bilo seveda vse "tako kot se dela", torej vtičnice na enem kablu, stikala direkt na luči itd.. In sreča da imam toliko umirjeno ženo, da me je ustavila, preden sem potrgal vse kablovje ven in na novo naredil...
bpavsic

OdgovorNapisal/-a javr » 28 Nov 2015, 19:46

Otroka bi rad naučil osnove tokokrogov, tako da bi pri tem naredila zanimiv izdelek - prižiganje lučke preko stikala z baterijo
med baterijo in tokokrogom manjka cevna varovalka.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 60 krat
Prejel zahvalo: 98 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a borisz » 28 Nov 2015, 20:26

Lahko bi bila tudi. "ressetable fuse", če že govorimo o modernih tehnologijah.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 680 krat
Prejel zahvalo: 669 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 128

OdgovorNapisal/-a Cloud » 02 Dec 2015, 10:13

SolarCharger je napisal/-a:
radix je napisal/-a:Me prav zanima, kdaj bodo stikala za luči po hišah nadomestili MOSFETi... LED tudi niso še v večini svetilk.
Mosfeti in LED so pri pametnih hišah v uporabi že nekaj časa. V starih hišah pa tega ne zamenjajo tato, ker so v teh hišah starci, ki nimajo pojma o tehniki. Če bi menjali bi prihranili kar nekaj denarja. Ne ker je led cenejši. Saj ne porabi toliko manj. Ampak zato, ker žarnica in stikalo ni dovolj. Elektronika skrbi, da se svetloba ugasne če nikogar ni na stopnicah in hodniku.

V prometu se pa žarnice menjuje z led, ker se to splača. Žarnice grla in te stvari že gredo proč. To je ena od stvari, ki bo v naslednjih izginila.

Me zanima kakšna procentaža hiš v SLO je pametnih. Poleg tega pa obstajajo osnove, ki se jih je treba naučiti kot recimo enačbe o magnetnem polju, kateri so dokaj neuporabmi vednar pomagajo pri dojemanju ostalih stvari. Ali pa analogni voltmeter, osciloskop na katodno cev itd. Poleg tega je pa dobra stvar žarnic, da zdržijo marsi kaj. Se spomnin, ko smo v 4. Razredu ugotavljali koliko baterij lahko priključimo na žarnico preden pregori. No pri ledici bi bila že ena baterija preveč (4.5V).
Cloud

Zahvalil se je: 27 krat
Prejel zahvalo: 125 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Dec 2015, 21:01

Cloud je napisal/-a:No pri ledici bi bila že ena baterija preveč (4.5V).
Ne drži.
LED dioda se napaja tokovno. Torej mora imeti tokovni vir. Če na ta tokovni vir priključimo 4,5V več s praktičo ne pozna.

Vem, da se sliši malo čudno, ampak to je zato, ker si poskusil primerjati melone in slive.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a DusanK » 03 Dec 2015, 02:39

Ivan je napisal/-a:Hvala za koristne podatke! Nekako vidim, da je zadevo najbolje gledati razvojno. Večina nas je verjetno začela z navadno žarnico in baterijo - pač včasih najlažje dosegljive komponente (in tudi svetloba žarnice na nitko ima svoj čar!). Nato se zadeva, kot podpora nadaljnjemu učenju, postopoma nadgrajuje, kot navajate. Za enkrat pa bom nabavil nekaj teh podstavkov in žarnic (MadMax) saj imam občutek, da bo to kmalu le še zgodovina... L.P. Ivan

Vrzi uč na:
MEHANO GENIUS
ali
MEHANO SMART153
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 701 krat
Prejel zahvalo: 1277 krat
Število neizkoriščenih povabil: 219

OdgovorNapisal/-a Ivan » 03 Dec 2015, 10:26

DusanK je napisal/-a:Vrzi uč na:
MEHANO GENIUS
ali
MEHANO SMART153
No, z žarnico sva hitro napredovala in nekaj takega je kot nadaljevanje najbrž čisto primerno. Sploh, glede na to, da prihaja Miklavž... Sicer pa sva se s prvim projektom najprej namenila osvetliti eno hišico iz kock (kasneje mogoče nekaj podobnega vgradiva še v jaslice). L.P. Ivan
Uporabniški avatar
Ivan

OdgovorNapisal/-a SolarCharger » 05 Dec 2015, 18:18

Ivan je napisal/-a:Otroka bi rad naučil osnove tokokrogov, tako da bi pri tem naredila zanimiv izdelek - prižiganje lučke preko stikala z baterijo.

Koliko je pa ta otrok star ?

Da ne bi izpadlo, da ga dolgočasiš, pa je tam samo da se ti ne zameri.
Mi gremo dalje.
SolarCharger

OdgovorNapisal/-a Ivan » 05 Dec 2015, 19:48

Star je 9 let. Včeraj in danes je imel vaje iz spajkanja, kar ga je zelo pritegnilo. Priznam pa, da se hitreje uči, kot jaz v njegovih letih (no, razlika je v tem, da jaz nisem imel ravno kakšnega vodstva pri tem). L.P. Ivan
Uporabniški avatar
Ivan

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Dec 2015, 20:34

Z malo pomoči že lahko sestavi FM radio. Ina je dokaz za to, da devetletnik to zmore in mu je v zabavo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Ivan » 06 Dec 2015, 13:48

VolkD je napisal/-a:Z malo pomoči že lahko sestavi FM radio. Ina je dokaz za to, da devetletnik to zmore in mu je v zabavo.
Ko bo spet kakšna možnost za naročilo preko društva, se bomo z veseljem prijavili. L.P. Ivan
Uporabniški avatar
Ivan

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Dec 2015, 19:35

Ivan je napisal/-a:Ko bo spet kakšna možnost za naročilo preko društva, se bomo z veseljem prijavili. L.P. Ivan
Možnost bo prav kmalu - vezja gredo v izdelavo ta teden.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Junior kotiček

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost