LEGO Mindstorms

Tu se bodo zbirali naši najmlajši člani in predstavili svoje delo, ter postavljali vprašanja. Tu bodo objavljeni tudi projekti, ki so namenjeni prav njim

LEGO Mindstorms

OdgovorNapisal/-a Peter » 19 Nov 2019, 23:33

Pozdravljeni,

A je primerna izbira LEGO Mindstorms za prvo spoznavanje s programiranjem in robotiko za 6. razred, 12 let. Mogoče kaj bolj cenovno ugodnega, pa če potegne gremo tudi na Mindstorms.
Iščem tudi druge predloge v tej smeri, da se sprogramira na računalniku določene ukaze, ki se jih nato uporabi na neki gibajoči napravi.
V glavnem spoznavanje osnov in da se dogaja.
L.p.
Uporabniški avatar
Peter

Kraj: Lucija
Zahvalil se je: 198 krat
Prejel zahvalo: 80 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 10

Re: LEGO Mindstorms

OdgovorNapisal/-a VolkD » 19 Nov 2019, 23:50

Uff,... pri 12-ih letih znajo otroci narediti marsikaj. Ponavadi več kot mi mislimo. Poglej malo projekte za Mašun. Je pa seveda tudi Minstorms v redu.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7534 krat
Prejel zahvalo: 4562 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a xfce » 20 Nov 2019, 00:04

Otroci so pri teh letih izredno inteligentni.. samo motivirati ga je potrebno.

Sam ne bi kupoval prehito ne vem česa. Mogoče bi ga najprej naučil programiranja v javascriptu, kako se nek kvadratek odbija sem in tja.. pa bi počasi naredil preprosto igro.. ki je potem tudi dostopna na spletu..

pač malo teniraš in spoznavaš spremenjivke, for zanke itd.. kakšen if stavek... če mu je zabavno kaj ustvariti je to super. Drug problem je pa, če ima otrok že tako ali tko več drugih intenzvinješih dražaljev (veliko risank, igranje iger) in potem ga to ne navduši tako zelo.

Sam vem, da sem čisto sam od sebe praktično brez interneta začel pri teh letih programirati v basicu, sploh ne vem kako sem to po naključu našel, videl sem nek program in sem začel pisati svojega.

Mogoče je na tebi, da se ti sam igraš, in potem bo otroka pritegnilo in se bo igral s teboj. Sam opazim, da pač otroci ponavlajo vse za mano.. boš spajkal doma na mizi in naredil preprosto LED jelko, bodo otroci mogoče tudi spajkali.. kaj pa vem. Odvisno. Najpomebnejše je vzbuditi željo, neko hrepenenje..

Drugače je pa arduino zabaven in ni nič preveč hard za take mulc... daš arduino, protoboard, 5 ledic in se najprej sam igraš z utripanjem in kakšnim light barm, če ga zanima ga boš pritegnil..

Lahko si pa kupiš tega robota:
https://www.pololu.com/category/170/zumo-32u4-robot
pa recimo predlaš program, da pač pišeš del ukazov 2 sekundi naprej, 5 levo, itd.. potem če bo otorka zanimalo bo naredil svojo sekvenco, kasneje bo lahko uporabil že kak senzor. Te stvari so preroste.. :)
Uporabniški avatar
xfce

Kraj: Poljane nad Škofjo loko
Zahvalil se je: 100 krat
Prejel zahvalo: 219 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 43

OdgovorNapisal/-a Peter » 20 Nov 2019, 00:07

Na mašunu ste delali bolj v smeri elektronike, pri nas bi šli v smer robotike in programiranja. Ker nimamo izkušenj, iščem čiste osnove in da se dogaja, da je zanimivo.
Jaz nimam pojma o programiranju in programskih jezikih, tako, da z moje strani nebo neke pomoči. Lahko pa se bomo učili skupaj.
Kakšen programski jezik uporablja Mindstorm ali je to nek jezik, ki ga uporablja samo Lego?
Uporabniški avatar
Peter

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Nov 2019, 00:14

Peter je napisal/-a:Na mašunu ste delali bolj v smeri elektronike, pri nas bi šli v smer robotike in programiranja.
Nebi rekel,... zadnji mašun je bila robotska roka.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Cloud » 20 Nov 2019, 00:32

Peter je napisal/-a:Na mašunu ste delali bolj v smeri elektronike, pri nas bi šli v smer robotike in programiranja. Ker nimamo izkušenj, iščem čiste osnove in da se dogaja, da je zanimivo.
Jaz nimam pojma o programiranju in programskih jezikih, tako, da z moje strani nebo neke pomoči. Lahko pa se bomo učili skupaj.
Kakšen programski jezik uporablja Mindstorm ali je to nek jezik, ki ga uporablja samo Lego?

Nevem če se je sedaj kaj spremenilo ampak ko sem še jaz delal z mindstorm je bil to samo njihov grafični programski jezik
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 46 krat
Prejel zahvalo: 177 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 20 Nov 2019, 08:48

Za učenje programiranja je odličen Scratch. Je tudi v slovenščini in obstaja knjiga v slovenščini. Uradno za 8 do 16 letnike, a tudi moja 6 letnica že pridno napreduje. Vizualno programiranje, osredotočeno na igrice, kar mularijo seveda zanima. Vprašanje pa je, ali bo 12 letnika še. Poskusiti ni greh!

Mimogrede, obstaja tudi Scratch povezava na Lego Mindstorms.
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1418 krat
Prejel zahvalo: 336 krat
Število neizkoriščenih povabil: 59

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 20 Nov 2019, 13:55

Mindstorms je zelo primeren, saj ni le "hello world", ampak se tudi nekaj dogaja na osnovi algoritma, ki ga sam skupaj spraviš. Že recimo logika, kako voziti po črti je zanimiv problem in različni načini reševanja tega so takoj opazni.

Iz Litije je sicer malo daleč, ampak lahko je pa tudi zanimiv izlet, da se v živo preprizkusite...
https://robotika.rc-nm.si/2019/11/14/da ... tike-2019/
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1454 krat
Prejel zahvalo: 3609 krat

OdgovorNapisal/-a Peter » 21 Nov 2019, 09:57

jmivsek je napisal/-a:Za učenje programiranja je odličen Scratch. Je tudi v slovenščini in obstaja knjiga v slovenščini. Uradno za 8 do 16 letnike, a tudi moja 6 letnica že pridno napreduje. Vizualno programiranje, osredotočeno na igrice, kar mularijo seveda zanima. Vprašanje pa je, ali bo 12 letnika še. Poskusiti ni greh!

Hvala, to pozna uporablja doma in v šoli pri računalništvu.
Zanimivo bi bilo nekaj kot je Scratch v kombinaciji s kakšno napravo, ki se premika, izvršuje ukaze v živo. Ker lego je kar drag, še posebej, če nismo sigurni, da ne bo po 3 mesecih ostal nekje v kotu.
Uporabniški avatar
Peter

OdgovorNapisal/-a Peter » 21 Nov 2019, 09:58

jmivsek je napisal/-a:Za učenje programiranja je odličen Scratch. Je tudi v slovenščini in obstaja knjiga v slovenščini. Uradno za 8 do 16 letnike, a tudi moja 6 letnica že pridno napreduje. Vizualno programiranje, osredotočeno na igrice, kar mularijo seveda zanima. Vprašanje pa je, ali bo 12 letnika še. Poskusiti ni greh!

Zanimivo bi bilo nekaj kot je Scratch v kombinaciji s kakšno napravo, ki se premika, izvršuje ukaze v živo. Ker lego je kar drag, še posebej, če nismo sigurni, da ne bo po 3 mesecih ostal nekje v kotu.
Uporabniški avatar
Peter

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 21 Nov 2019, 10:56

Peter je napisal/-a:

Obstaja tudi Phrach, to je Scratch prenešen na novejši dialekt programskega jezika Smalltalk. Prvotni Scratch je namreč napisan v Squeak Smalltalku, Phrach pa v Pharo. Kar je zanimivo je, da tako Squeak kot Pharo tečeta tudi na ARM procesorjih, torej na Malini/Raspberry Pi. Phrach pa omogoča tvorjenje novih vizualnih ukazov, s čimer do branja/krmiljenja GPIO nožic na Malini nismo več daleč ...
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a Kroko » 21 Nov 2019, 11:15

Phratch izgleda kot opuščen projekt. Narejen je bil 6 let nazaj in je tam tudi ostal.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 651 krat
Prejel zahvalo: 1498 krat

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 21 Nov 2019, 11:27

Kroko je napisal/-a:Phratch izgleda kot opuščen projekt. Narejen je bil 6 let nazaj in je tam tudi ostal.

V Smalltalku kot nišnem programskem jeziku je pač tako, da tak projektič vzameš, ga oživiš, pa je. To ni C z milijoni programerjev ter temu primerno podporo.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 21 Nov 2019, 15:15

Naša ima 1x NXT, 2x EV3 (navaden in education edition) in 1x Boost doma... Napisala pa ni še enega programa (razen sestavila mačke iz Boosta).

Zna sicer delat programčke v Scratchu (ker je v šoli hodila na računalniški krožek) ampak ni imela interesa kaj več... Je pa tudi 6. razred (11 let)
My brain has too many windows open.
bpavsic

Kraj: MB / MS
Zahvalil se je: 191 krat
Prejel zahvalo: 208 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 211

OdgovorNapisal/-a Peter » 21 Nov 2019, 16:39

bpavsic je napisal/-a:Naša ima 1x NXT, 2x EV3 (navaden in education edition) in 1x Boost doma... Napisala pa ni še enega programa (razen sestavila mačke iz Boosta).

Zna sicer delat programčke v Scratchu (ker je v šoli hodila na računalniški krožek) ampak ni imela interesa kaj več... Je pa tudi 6. razred (11 let)

To je pri meni razlog, če grem v nakup ali ne.
Trenutno malo tipam, da vidim koliko si želi. Najraje bi videl, da ostane presenečenje....

bpavsic,

Gledam na mimovrste. Kaj priporočaš za začetek med 2 artikli in kakšna je razlika?
https://www.mimovrste.com/lego-mindstorms
Uporabniški avatar
Peter

OdgovorNapisal/-a LiPo » 21 Nov 2019, 17:24

Jaz bi predlagal arduino.
pač en komplet.. ledice in stikala.. motorcek... = 20..50 €
Potem pa lpo počasi...
Lego se mi zdi malo preveč omejen... končna zgodba..
Cena pa je tudi navita v nebo...
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 23 krat
Prejel zahvalo: 105 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a ecobra » 21 Nov 2019, 18:24

Bil sem v podobni dilemi zato sem si sposodil lego RXT (prva generacija) in kaj kmalu ugotovil, da nakup mindstorma ni upravičen. Začetno navdušenje je hitro splahnelo. Je pa se potem v šoli pridružila krožku kjer so z mindstorm robotki tekmovali na FLL (first legoleague) bolj za podporo tekmovalcem.
l.p.
ecobra

Kraj: Radeče
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 81 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a miharix » 21 Nov 2019, 19:52

Če že ima LEGO kocke od prej, in se z njimi veliko igra pol menim, da je je razmislek smiselni, sicer ne.

Sem pa opazil, ko večkratni ocenjevalec na OŠ državnem tekmovanju (ZOTKS) iz Robotike/Konstruktorstva jasno videl, da tekmovalci, ki so tekmovali z LEGO in uporabljali samo LEGO programsko okolje(blokovno programiranje) so razumeli programiranje in delovanje komponent opazno slabše.

Bil sem tudi na uvajanjem mentorjev za FLL,... se mi je kar obračalo... čisto komercializiano, prepovedano kar koli izven okolja LEGO, ocenjevanje banalnih napak (ki so bolj posledica sreče ter števila ponovitev nastavi-probaj, kot pa razumevanja programiranja)

V kolikor že ima LEGO, da si zadata cilj nek izdelan LEGO izdelek (npr avto,hiška..), kupita le kake motorčke, lučke... ter ga po MAJHNIH korakih avtomatizirat(Arduino/RsPi). Glej na to kot skupno zabavo, in počasiii dajaj le namige ne rašitve.

ps: ni čisto na temo... tole sem pred časom zasledil... deluje mi kot zanimivo izhodišče https://hackaday.com/2019/10/20/navigat ... unication/

ps2: če gre za dekle... mogoče se lotita izdelave in programiranja kakih okraskov/dekoracij...
mogoče vama bodo te punce dale kako idejo https://cipke.wordpress.com/ (MUSNICA je od tam)

ps3: drti... ta zgoda se sicer vleče... a mogoče bo letos koooončnooo le tako daleč... http://www.drti.si/zaloznistvo.html (Elektronika z robotiko)
Če imaš izkušnje z nabavo pri kitajčkih imaš seznam v vsega v kompletu, učno gradivo si preneseš iz drti strani (občasno pokukaj zna priti še kaj zdraven), čiste osnove z izgodiščem te zbirke najdeš od 1. številke naprej, letošnje izdaje revije TIM.
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 296 krat
Prejel zahvalo: 223 krat
Število neizkoriščenih povabil: 47

OdgovorNapisal/-a tilz0R » 21 Nov 2019, 21:21

Lego boost je kar dober.
Definitivno pa ne javascript pri 12 letih.
Knowledge sharing is people' caring., T. MAJERLE
Uporabniški avatar
tilz0R

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 223 krat
Prejel zahvalo: 452 krat
Uporabnika povabil: s56rga

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 21 Nov 2019, 21:40

Če je cilj učenje programiranja, potem je zgoraj že vse našteto. Če je pa cilj, da je čimbolj zabavno, nekaj miga in je na koncu še uporabno pa je opcija tudi kakšna predelava rolke ali skiroja na električni pogon. Za pol cene mindstormsa dobiš komplet za predelavo. Skiro se pa gotovo valja kje v garaži. Če se na koncu pelje v šolo na lastnem izdelku pa je verjetno zmaga popolna :)
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 22 Nov 2019, 11:04

Mindstorms je kompletna zadeva... Imaš set, ki vsebuje vse potrebno za izdelavo modela (modelov - 15+), imaš programe, ki jih lahko downloadaš ter okolje, kjer lahko delaš svoje programe ali predeluješ obstoječe.
Tu ne moreš nič "skurit", narobe priklopit itd... Pač sestaviš in potem programiraš.

Pri arduino variantah moraš vedet kaj priklopit kam, ponavadi še pazit, da konektorje ne obrneš narobe, v glavnem... zadeva lahko spusti dim, brez dima pa (kot vemo) ne deluje... Pri arduinu je potrebno bolj nadzorovat otroka, EV3 pa lahko dela bolj samostojno. Ravno tako je iz kock enostavno in hitro nekaj sestavit, če pa moraš še obdelovat materiale (rezanje, žaganje, vrtanje, vijačenje...) pa to traja malo dalje in otroci lahko vmes že izgubijo željo po programiranju...

Boost je pa ena taka poenostavitev Mindstormsa. Modeli so bolj privlačni (barvno in oblikovno) tako za punce kot fante, delo poteka preko tablice (navodila za sestavljanje in nato krmiljenje). Sestavljanje je enostavnejše kot EV3 (ker se gradi z "navadnimi" system kockami, ne pa studless technic kockami, kot pri EV3 - ki je na začetku malce bolj komplicirana za "razumet"). Zadeva je organizirana po korakih (nekaj sestaviš, sprobaš kako deluje, nato sestavljaš dalje, spet sprobaš malo več funkcionalnosti itd...). Problem Boosta pa je, ker osrednja kocka ni ravno "pametna". Vse kar dela, dobiva direktne ukaze iz tablice. Program, ki ga narediš in poženeš na tablici, dobiva realtime senzorske podatke in pošilja krmilne ukaze za motorje. Brez tablice ne deluje... EV3 je pa samostojen "pametni" kontroler, v katerega shraniš program in potem deluje avtonomno.

@Peter
Kompleti, ki so na mimovrste:
- v osnovi imaš 2... 31313, ki ima malo manj ter 45544, ki ima malo več komponent (tako kock, kot senzorjev). 45560 pa je samo dodatek k enemu izmed prvih dveh.

V bistvu bolj kot razmišljam, bolj se mi zdi primernejši Boost, kot pa EV3... Je precej cenejši, videl boš, če je otroku to všeč... Ev3 še vedno lahko kdaj v prihodnosti kupite, če bo res zanimanje... Seveda pa je odvisno od tega, če Lego kocke že ima... Če ima veliko technic-a, potem je EV3 boljše, če pa ima več "city" variant, pa je Boost boljše (bo lažje kombiniral z obstoječimi kockami).

Če te zanima specifično kaj vse je v katerem setu:

31313 - https://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=31313-1
45544 - https://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=45544-1
45560 - https://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=45560-1
17101 (boost) - https://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=17101-1

Sam precej uporabljam EV3 na razstavah ampak ne kot "pametno" oz. "avtonomno" zadevo ampak na dioramah, kjer potrebujem kontrolo gibanja (npr. vožnja gondole sem in tja), ker izkoriščam rotacijske enkoderje, ki so v EV3 motorjih, v navadnih PowerFunctions pa ne. Kjer je možno narediti tako mehaniko, da ne potrebuješ X stopinj levo, X stopinj desno (torej vračanje na izhodišče), uporabljam navadne PF motorje. Se pa bo to sedaj spremenilo, saj je letos Lego izdal Control+ sistem, ki ima nove motorje z enkoderji, tako da mi EV3 sploh več ne bo aktualen...
bpavsic

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Nov 2019, 11:14

bpavsic je napisal/-a: Ravno tako je iz kock enostavno in hitro nekaj sestavit, če pa moraš še obdelovat materiale (rezanje, žaganje, vrtanje, vijačenje...) pa to traja malo dalje in otroci lahko vmes že izgubijo željo po programiranju...
Mogoče res, a so moje izkušnje take, da se še ni zgodilo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 22 Nov 2019, 11:24

Sam sem v mladosti imel npr tole:
https://img.ricardostatic.ch/t_1000x750 ... kasten.jpg

Še zdaj, ko dejansko vem, kako zadeva funkcionira, me ne zanima kaj dosti... ravno tako kot arduino ne. Lego je narejen za enostavnost... Kabli so vsi isti, vse lahko priklopiš kamorkoli, avtodetekcija elementa deluje in to je to. Ne zgubljaš časa s tem, kam in kako boš kaj priklopil ampak se osredotočiš na izdelavo modela. Če kaj ni vredu, pač spremeniš koncept, menjaš kocko, prestaviš kaj... Model je enostavno spreminjat in za to ne potrebuješ delavnice.
Pri arduinu moraš imeti orodje, idejo, načrte... če boš vse delal sproti, pa potem videl, da si nekaj narobe zvrtal, preveč odrezal ali kaj podobnega, lahko vzameš novo deščico/pleksi/... in začneš znova.

Pa ne zagovarjam Lego... Jaz sem si tudi naredil svoje kontrolerje za večino stvari na razstavah, ker Legotovi enostavno niso imeli funkcionalnosti, ki smo jih potrebovali... Ampak tako, za doma, pa se mi zdi najboljša varianta... Definitivno pa ni prijazna denarnici :)

edit: pa še to je razlika. Pri Legotu te ne zanima kako zadeve funkcionirajo. Zanima te izključno to, da ko boš dal ukaz za 720 stopinj naprej na motorju 1, da se bo motor dejansko zavrtel za 2 obrata in s tem nekaj naredil... Tu odpade razmišljanje o PWMjih, driverjih za motorje, timerjih, ... Mogoče tudi v tem tiči opažanje Miharix-a, da tisti, ki delajo v Mindstorms okolju, niso tako dobri programerji.
bpavsic

OdgovorNapisal/-a Peter » 22 Nov 2019, 11:51

bpavsic

Hvala za izčrpen opis.
Boosta nisem poznam in mislim, da bo res ta pravi set za začetek, ker imamo doma res dosti Lego kock City in samo 2 manjša technic-a. Odlična, cenovno ugodna odločitev za prvi korak po navadnih kockah. 300€ je res preveč za nekaj kar ne veš če bo potegnilo.
Vidim, da je priporočena tablica. A je možno to delat s pametnim telefonom, če ni premajhen ali sprenosnikom, če ni preveč okoren, ker tablico imamo z razbitim ekranom in se je nismo odločili popravljat, ker se je uporabljala samo za igrice. (Popravilo z novim ekranom 70€. Mislim da se ne splača za 5 let staro tablico, čeprav je takrat bila 250€)
Še vedno pa lahko vzamem kakšno novo, cenejšo tablico in bom ceneje prišel skozi. :idea:
Uporabniški avatar
Peter

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 22 Nov 2019, 11:52

Še primerček iz EV3:

https://www.youtube.com/watch?v=7xvJP4aq57w

https://www.youtube.com/watch?v=COU42jegaTU

(ampak ne pričakuj, da bo to 12 letnik sestavil kar z levo roko :))

@Peter
Hm, glede telefona ne bi vedel... naša je imela Galaxy Tab S2 10"... Malo poguglaj, po moje so našli že kakšno varianto, da s telefonom delaš (je pa lahko problem, ker je telefon kar manjši kot tablica).
bpavsic

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 22 Nov 2019, 13:11

@Peter

While we've tested on selected Android devices, this list won't automatically exclude your device unless it is outside the required minimal specifications.

Hardware

Bluetooth low power technology (Bluetooth 4.1 or higher)
1 GB ram
Dual core processor 1.4 ghz
4.5” display or larger
Microphone
Speaker

Operating System

Android 5.3 or above

Ravno sem videl, da obstaja tudi Windows 10 app z BT donglom (oz. prenosnik, če ima BT). AMPAK: The LEGO® BOOST app will be removed from the Microsoft Store in January 2020. Tako da se jaz ne bi preveč zanašal, da bo to delalo na PCjih.
bpavsic

OdgovorNapisal/-a xbolha » 22 Nov 2019, 14:12

Boost na PC ni deloval zanesljivo.

Na androidih (novejših) dela brez težav.

Če bi bila kakšna knjiga v slovenščini bi bilo lažje.
Imamo to https://robotics.benedettelli.com/publications/lego-boost-activity-book/ in je notri kar nekaj matematike opisane.
Brez te knjige najbrž nebi niti vedel, da je v določenem delu aplikacij možno nastavljati kar zahtevne zadeve.
Upam, da bova z hčero kmalu naredila tole https://www.youtube.com/watch?v=UFi6wU22fi0.

Meni je moteče samo to, da brez tablice ali pa telefona ne moreš narediti nič. Pa, da ne moreš delati z PC.
xbolha

Kraj: LJ-GR-Dolenjska
Zahvalil se je: 41 krat
Prejel zahvalo: 30 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 22 Nov 2019, 14:28

xbolha je napisal/-a:Meni je moteče samo to, da brez tablice ali pa telefona ne moreš narediti nič. Pa, da ne moreš delati z PC.

Zato pa imajo EV3. Ne bodo sami sebi v skledo pljuvali :)
bpavsic

OdgovorNapisal/-a Peter » 23 Nov 2019, 21:01

Hvala vsem za konstruktivno debato, še posebej bpavsic-u za predlagan in odlično opisan Boost, ki ga nisem poznal.
Naročil sem Lego boost.
Uporabniški avatar
Peter

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 24 Nov 2019, 00:03

Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a Peter » 28 Nov 2019, 22:47

Kateri 3D Printing Pen uporabljaš?
In na kaj je potrebno biti pozoren pri nakupu?
Kako je dobavljiv filament?
Na Ebayu jih je malo morje.
Uporabniški avatar
Peter

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 29 Nov 2019, 07:14

Peter je napisal/-a:Kateri 3D Printing Pen uporabljaš?

- Kar enega iz Aliexpressa, takrat je bil v akciji po 15€, pa sem jih par vzel.
- Nisem nič gledal... Sem bolj na "blef" kar nekaj kupil... 15€ ni ravno nek strošek, da bi kompliciral glede tega...
- Filament je isti kot za 3D printerje... 1.75mm... Jaz sem vzel komplete kar tu v Slo pri Azurefilm, ker imajo pakiranja 5x 50g in 5x 300g poljubnih barv... Sem par takih kompletov vzel, da ima ta mala ene 15 barv na voljo.
bpavsic

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 29 Nov 2019, 09:58

bpavsic je napisal/-a:
Peter je napisal/-a:Kateri 3D Printing Pen uporabljaš?

- Kar enega iz Aliexpressa, takrat je bil v akciji po 15€, pa sem jih par vzel.
- Nisem nič gledal... Sem bolj na "blef" kar nekaj kupil... 15€ ni ravno nek strošek, da bi kompliciral glede tega...
- Filament je isti kot za 3D printerje... 1.75mm... Jaz sem vzel komplete kar tu v Slo pri Azurefilm, ker imajo pakiranja 5x 50g in 5x 300g poljubnih barv... Sem par takih kompletov vzel, da ima ta mala ene 15 barv na voljo.

Aja, še to... Sem poskušal ABS filament, pa ni ravno nek biser... Ne sprijema se preveč dobro. PLA je zakon za taka "ročna dela".
Problem teh pisal je v tem, da se zelo hitro zamašijo... potem pa ga je treba celega razstavit, da počistiš zadevo.

Torej vklop, segrevanje na delovno temperaturo, vstavitev filamenta, risanje (brez daljših pavz). Če greš stran za par minut ga je treba takoj izklopit ali pa odstranit filament. Nikoli ga ne smeš pustit npr. 5 minut, brez da dela, ker se filament pregreje in odebeli v ptfe cevki nad šobo - ker ni ravno nekega hlajenja - in potem ne gre več ne naprej, ne nazaj... Sicer ima sleep mode, kjer se sam ugasne po določenem času neuporabe ampak je ta čas predolg oz. hlajenje nad grelcem preslabo.
bpavsic

OdgovorNapisal/-a Peter » 29 Nov 2019, 11:57

Hvala,
Sem kar tega naročil iz UK. Po izkušnjah z ostalimi prodajalci iz UK, bi naj bilo dovolj hitro v Slo. da bo lahko pod jelko za tamlajšo.
Zgleda kot tvoj, če ne celo isti.

https://www.ebay.com/itm/3D-Doodle-Prin ... PyZspYE9Pw

Za začetek bo dovolj par filamentov, ki se jih dobi zraven. Za naprej pa bom naročeval tudi jaz iz Slovenije.

Lego je že doma, skrit.
Uporabniški avatar
Peter

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 29 Nov 2019, 12:24

Peter je napisal/-a:Hvala,
Sem kar tega naročil iz UK. Po izkušnjah z ostalimi prodajalci iz UK, bi naj bilo dovolj hitro v Slo. da bo lahko pod jelko za tamlajšo.
Zgleda kot tvoj, če ne celo isti.

https://www.ebay.com/itm/3D-Doodle-Prin ... PyZspYE9Pw

Za začetek bo dovolj par filamentov, ki se jih dobi zraven. Za naprej pa bom naročeval tudi jaz iz Slovenije.

Lego je že doma, skrit.

Jap, zgleda enak :)

Ravno videl na mailu: Azurefilm ima "black friday" popust -20% na filamente s kodo blackfriday20, ki jo uporabiš pri checkoutu.
bpavsic

OdgovorNapisal/-a forpobi » 29 Nov 2019, 13:05

Peter je napisal/-a:Hvala,

Takšni prodajalci imajo ponavadi samo napisano, da so v UK, pride pa roba direkt s Kitajske. Sumljivo nizka je poštnina.
forpobi

Kraj: Ig, Črnuče
Zahvalil se je: 35 krat
Prejel zahvalo: 151 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 27

OdgovorNapisal/-a Peter » 29 Nov 2019, 15:10

forpobi je napisal/-a:Takšni prodajalci imajo ponavadi samo napisano, da so v UK, pride pa roba direkt s Kitajske. Sumljivo nizka je poštnina.

Če ne bo pravočasno, bo pa darilo zame :D
Ta najmlajši pa bomo že našli kaj drugega.
Uporabniški avatar
Peter

Vrni se na Junior kotiček

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost