Delavnica robotike za učitelje OŠ - [predlogi?]

Tu se bodo zbirali naši najmlajši člani in predstavili svoje delo, ter postavljali vprašanja. Tu bodo objavljeni tudi projekti, ki so namenjeni prav njim

Delavnica robotike za učitelje OŠ - [predlogi?]

OdgovorNapisal/-a miharix » 01 Feb 2017, 22:11

Danes sem izvedel, da me čaka izvedba delavnice robotike za učitelje OŠ že te zimske počitnice (27.2 - 3.3. 2017)

Cilj delavnice motivirat ter dat učiteljem dovolj znanja, da bi lahko nato bolje motivirali svoje učence za nadaljevanje šolanja na tehničnih šolah.

Učitelji/ce, bodo predvsem taki, ki poučujejo tehniko in ??
Predznanje o elektroniki ter programiranju: ? (predvidevam na bolj slabo, saj taki, ki že izvajajo na svoji šoli robotiko in/ali elektroniko, verjetno na to izobraževanje ne bodo šli )
Število ur: ~14-32h +Domače naloge (koliko bo skupnega dela še mi niso določili)
Budget: Ni še določen, a višina vedno močno vpliva na udeležbo(nimamo vsi sreče, da bi nam šola krila izobraževanje)
Zagotovo pa morajo udeleženci tudi nekaj fizičnega odnest, da lahko pokažejo/replicirajo ali takoj uporabijo v razredu.

Neke ideje sicer že imam kako bi potekalo in kaj bi delali..
Ampak, čeprav čas ni ravno na moji strani si želim, da bi učitelji dobili res čim več idej kako motivirat svoje učence.
Torej kaj izdelovat, katero teorijo nikakor preskočit, katere koncepte razložit(pa čeprav le v grobem, toliko da učenci dobijo občutek)....

Bi vas strokovnjake iz stroke in prakse lepo prosil sledeče:
  • Kaj menite katere teme, idejne koncepte.. je dobro da učenci spoznajo (torej kaj ste/bi si želeli da bi že v OŠ slišali pa ste šele kasneje oz ste o tem vi premalo slišali)
  • Kaj je bila vam glavna inspiracija, da ste se odločili za tehnično izobraževanje?
  • Kakršni koli drug predlog glede izvedbe? (npr učitelji morajo zagotovo poizkusit spajkat par 603 elementov z nesvinčeno spajko, izdelajte..., uporabite....)

Hvala že v naprej za vse predloge!

ps: Potek realizacije delavnice, mi je samoumevno da bom kar se da
dobro dokumentiral in vsebino za uporabo objavil javno
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 112 krat
Prejel zahvalo: 90 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 21

Re: Delavnica robotike za učitelje OŠ - [predlogi?]

OdgovorNapisal/-a RaInfFiMa » 01 Feb 2017, 22:18

miharix je napisal/-a:Danes sem izvedel, da me čaka izvedba delavnice robotike za učitelje OŠ že te zimske počitnice (27.2 - 3.3. 2017)

Ti boš torej izvajalec, do danes nisi ničesar vedel, imaš 26 dni da zadevo izpelješ, ne veš koliko denarja imaš na razpolago, še ne veš koliko bo udeležencev, ne poznaš predznanja udeležencev, ne veš, kaj imajo na šolah od opreme.
Prav nič ti ne zavidam.
Kdo je uradni organizator zadeve in kako, da si dobil kar "dekret"?
OK, bom jutri malo obširneje o tem razmišljal.
Ma kaj se še ukvarjaš z njim.
Uporabniški avatar
RaInfFiMa

Kraj: Sv. Marija na hribu (nad Koprom)
Zahvalil se je: 222 krat
Prejel zahvalo: 85 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a miharix » 01 Feb 2017, 22:50

Mja v istem trenutku sem postal vesel in se spraševal kako bom pa zdaj spet to uspel sčarat pa, da bi imelo spodobno formo.

Ni ravno "dekret", bolj je velika prošnja organizatorja(ZOTKS)

Tudi če na koncu se izkaže, da se časovno nikakor ne izzide, bodo vsi vaši predlogi vseeno zelo dobrodošli,
ter pač upoštevani v kakšni kasnejši delavnici. (ni nujno da jo izvajam jaz, ZOTKS, mogoče bi se celo v društvu el. kdaj odločili za tako potezo?)
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 01 Feb 2017, 23:54

Morda dobiš kakšno idejo:
http://elektronika.splet.arnes.si/

Jaz ponavadi med tednom pripravim sproti, kolikor je pač časa, čez vikend malo razmišljam, kaj bomo počeli v ponedeljek in potem vedno zmanjka časa. V bistvu je učencem vse zanimivo, saj je vse novo. Bolj imam jaz probleme s pedagoško platjo, saj se mi pri delu v razvojnem teamu ni treba ubadatiu s pozornostjo in podobnimi rečmi. Meni osebno bi veliko bolj ustrezala delavnica na kakšno pedagoško temo. Saj nekaj malega izkušenj si človek nabere takole pri štirih otrokih, vendar je (na srečo) vsak drugačen.... Saj se sproti učim, samo ponavadi na napakah. Do sedaj sem že ugotovil, da je ravno prav previsoko zastavljen cilj in ravno prav preveč dela najboljši način, da se ni treba preveč ubadat z vzgojo :)
Uporabniški avatar
s54mtb

Kraj: Novo mesto JN75OT
Zahvalil se je: 760 krat
Prejel zahvalo: 1624 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 132

OdgovorNapisal/-a miharix » 02 Feb 2017, 07:39

s54mtb je napisal/-a:Meni osebno bi veliko bolj ustrezala delavnica na kakšno pedagoško temo.

Kreš kurs didaktičnih pristopov in metod dela ter zakonskih obvez/omejitev pri tehničnih predmetih? Ja lahko nekaj pripravim.
Verjetno tudi ravnateljica nebi imela nič proti če bi kdo imel željo sam(ob moji prisotnosti seveda) izvest uro pred 15-30 učenci.

Mogoče par točk že zdaj glede na to, da izvajaš krožek:
- bodi strogo strikten (npr: Če rečeš "Dvigi roko, če veš odgovor", pokaraj tistega ki ga jezik prehiteva, čeprav ima prav)
- daj vsem priliko (npr: eni in isti že vedo odogovore, ne samo njih spraševat, da priliko tudi kakšni tihi miški, pa čeprav to pomeni, da boš rabil dat dodatne namige)
- ne dovoli, da te z vprašanji odpeljejo iz teme (npr nekdo te vpraša nekaj iz res tvojega področja. Če ni to res za vse, raje reči da bosta med odmorom poklepetala)
- nič ni narobe če ne veš odgovora na vsako vprašanje. Reči preprosto iskreno, "Žal ne vem, bom do naslednjič pogledal" (in to res naredi)
- ne rabiš bit zategnjeno strog. Delaj tako da se boste imeli vsi lepo (vmes kakšna šala, neplraniran "eksperiment"...)

Tempo dela z orodji/stroji:
-Planirano izvedi prej sam in si izmeri čas. Dobljen čas pomnoži (na PEF so nam svetovali x6, pri meni je x10 ali več, ugibam da bo pri nekomu iz faha najmanj x15)
-Primerjaj izračunano z prvimi par urami, in hitro boš ugotovil, kako hitro lahko delaš s to skupino. (drži tempo dela precej vpliva, kako bodo pridni)
-Vedno imej tudi rezervo, v primeru da bodo hitrješi kot predvideno.
-Obvezno oceni vse možne poti do poškodbe, učence obvesti o varnosti pri delu, ter stalno preverjaj ali se tega držijo.

Delo za PC-jem:
- Ko primeš za miško/tipkovnico "da bi učencu pokazal kako rešit/naredit" si tega ravno zaradi tega zelo verjetno ne bo zapomnil.
Ta poteza naj bo res zadnji izhod(npr je tako ekstremno zavozil) Učenec naj krmili sam, ti mu le daj namige ter morebiti pokaži s prstom.
- Če želiš, da te pozorno poslušajo, striktno zahtevaj, da spustijo miške ter tipkovnice (npr "vsi sedaj roke na hrbet in me poslušajte" počakaj da res vsi ubogajo)
- Če imaš projektor, da bi ti sledili na svojih PC-jih določi enega za "asistenta", da klika namesto tebe. Ti pa kaži in razlagaj ob projekciji ter kontroliraj ali res vsi pravilno naredijo.
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

OdgovorNapisal/-a LiPo » 04 Feb 2017, 08:10

O imas pa zelo tezko nalogo.
Ker je to tema za dva seminarja:
mehanika in elektronika.

jaz bi se bolj lotil kaksnega enostavnega projekta, ki bi bil uporaben v praksi in tudi zanimiv za vse
učitelje in učence:

-wifi avtomatski podajalnik hrane za domače zivali

-wifi javljalnik za zalitost rastlin

To so bolj projekti z povdarkom na elektroniki in programiranju.
Imajo pridih IOT.

mislim da je drugi predlog zelo splošno zanimiv.

cena izdelave pa je 5€.

LPG
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 19 krat
Prejel zahvalo: 57 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a jerjur » 04 Feb 2017, 09:16

Robotika v osnovnih šolah? Kdo zaboga se je tega spomnil?
Seveda je prav, da se omenijo roboti v osnovnih šolah, za kaj se rabijo, kako delujejo pred vsem pa je potrebno povedati v katero smer pelje razvoj robotike. Mogoče še našteti, kje vse v običajnem življenu srečamo robote. Da lahko naš pametni telefon postane robot... In mogoče tri pike kar se tiče robotov sploh niso več potrebne.

Če ZOTKS nima znanja in kadra, da to izvede potem predlagam, da jo takoj nehamo financirati. Tako ali tako bodo za to delavnico pobrali neka sredstva, dejanske organizatorje in učitelje bodo pa pustili na suhem.

Če pa že nekaj mora biti pa predlagam da se pripravi programe na temo iz robotike za:
- tehnične dneve
- Izbirne vsebine
- prostočasne vsebine (krožki, poletne šole...)
...
Učitelj pa mora znati prepoznati talent in to posredovati svetovalni službi ob izbiri nadalnjega šolanja pa čeprav je to "tiha miška" kot se je nekdo že izrazil.

Veliko sreče Miha.
Avtomatika je zakon
jerjur

Kraj: Žiri
Zahvalil se je: 19 krat
Prejel zahvalo: 107 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 110

OdgovorNapisal/-a miharix » 04 Feb 2017, 10:15

jerjur je napisal/-a:Robotika v osnovnih šolah? Kdo zaboga se je tega spomnil?

Izbirni predmet "Robotika v tehniki" potrjeno 2002 - osebe najdeš v tem učnem načrtu
Izbirni predmer "Elektronika z robotiko" potrjeno 1999 - osebe najdeš v tem učnem načrtu

Ni pa to mišljeno, robotika v tistem pravem smislu, temveč tako kot si sam napisal.
Zelo bežen pregled in da malo namočijo nos v "programiranje" ter "elektroniko", torej toliko da učenci vidijo ali jih to dovolj zanima, da bi nadaljevali šolanje bolj v tej smeri.

jerjur je napisal/-a:Če ZOTKS nima znanja in kadra, da to izvede potem predlagam, da jo takoj nehamo financirati. Tako ali tako bodo za to delavnico pobrali neka sredstva, dejanske organizatorje in učitelje bodo pa pustili na suhem.

Kolikor jaz vem ZOTKS kader(4? oseb) je bolj organizacijski, pokrivajo pa zraven tehnike še tudi Kem, Bio, Agro.... Za vsaj tri njihove osebe vem, da občasno izvajajo tudi kakšne delavnice/tabor(kem,bio,model.).
Kolikor vem se sredstva za tabore/delavnice/nagrade... pokriva % od občin, % od udeležencev(oz njihove organizacije), % od občasnih sponzorjev.
Žal imajo nek čuden način plačevanja izvajalcev(1x letno) a do zdaj je bilo vedno tako, da smo(vsaj za te ki jih poznam) izvajalci ob koncu leta bili na pozitivni ničli.

jerjur je napisal/-a:Če pa že nekaj mora biti pa predlagam da se pripravi programe na temo iz robotike za:
- tehnične dneve
- Izbirne vsebine
- prostočasne vsebine (krožki, poletne šole...)
...

Ravno zato iščem ideje, ki vsaj maaaalo od daaaleč dišijo po realnosti.
Take da bodo, ko bodo jih učenci izdelali(čim več sami) ne romale ob koncu v kanto temveč bile še dolgo v veselje.
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Vrni se na Junior kotiček

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost